PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη διαθέσιμης θύρας



Lenas Sin
02-02-21, 16:26
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος.
Πριν σχεδόν 2 μήνες μετακομίσαμε. Είχαμε σύνδεση (σταθερό και ίντερνετ) με την κοσμοτε.
Κάναμε το αίτημα για την μεταφορά, αλλά δεν υπάρχει ΔΥΣΤΥΧΩΣ διαθέσιμη θύρα!!
Είμαστε στο περίμενε σχεδόν 2 μήνες... Ξέρετε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι; Εκτός από υπομονή;;
Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να ξεκινήσει η διαδικασία καινούριας γραμμής;

- - - Updated - - -

Να συμπληρώσω ότι κάναμε αίτηση και στην βόνταφον. Ενώ στην αρχή μας διαβεβαίωναν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα, κάναμε την αίτηση και μετά (προφανώς πήγε τεχνικός για την ενεργοποίηση) μας ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει ούτε με αυτούς νέα θύρα

sweet dreams
02-02-21, 16:39
Για σταθερή γραμμή, απλά υπομονή.
Αν βολεύει και συμφέρει μπορείς να κοιτάξεις για σύνδεση 4G, δορυφορική ή Link με κοντινό σημείο που μπορεί να γίνει σύνδεση.

Lenas Sin
02-02-21, 16:58
Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το σταθερό. Το ίντερνετ είναι που μας καίει...
Με τα 4g δεν ξέρω αν θα βολευτούμε, είμαστε 5μελής οικογένεια, με τηλεργασία, τηλεκπαίδευση κλπ κλπ.. Αυτά έχουν περιορισμό.
Μετά είδαμε κ κάτι του στυλ skytelecom, αλλά διαβάζω και πολλά αρνητικά σχόλια..
Δεν ξέρω τι να κάνουμε, είμαστε στα πρόθυρα απελπισίας

Αύτο με το λινκ τι είναι;;

sweet dreams
02-02-21, 17:04
Αν υπάρχει κάποιος συγγενής/φίλος σε κτίριο με οπτική επαφή(ας είναι και χιλιόμετρα μακριά) και βάζοντας από μια κεραία να σας δίνει Internet.

Lenas Sin
02-02-21, 17:05
Μάλιστα... Όχι, δεν υπάρχει

sweet dreams
02-02-21, 17:12
Δεν έχεις πολλές επιλογές, 4G με λελογισμένη χρήση για να μπορέσεις να πορευτείς προς το παρόν, γιατί αυτό με την γραμμή δεν ξέρεις μέχρι που μπορεί να πάει.

Lenas Sin
02-02-21, 18:15
Έχετε εμπειρία απο εταιρείες στυλ skytelecom, nitech;;;

sweet dreams
02-02-21, 18:40
Προσωπικά όχι, αλλά σίγουρα κάποιος συμφορουμίτης μπορεί να ξέρει κάτι.

GregoirX23
04-02-21, 08:07
Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για σταθερή γραμμή, ένας wisp σαν τις εταιρίες που αναφέρθηκαν επάνω θα ήταν πιο οικονομική & απεριόριστη λύση θεωρώ από πλευράς δεδομένων έναντι κάποιας υλοποίησης 4g.. Αλλά όχι απαραίτητα πιο σταθερή ούτε από 4g ούτε από κανονική σταθερή γραμμή.. Αν και το 4g ασύρματο είναι, οπότε αν δεν έχεις καλό σήμα η και εξωτερική κεραία λίγο πολύ τα ίδια θα είναι..
Μια τέτοια ασύρματη σύνδεση απαιτεί πρόσβαση σε ταράτσα με ελεύθερο οπτικό πεδίο γύρω της ώστε να μπει κεραία και να κατέβει ένα καλώδιο δικτύου στο σπίτι, όπου εκεί θα μπει και το ρουτερ.. Ο εξοπλισμός - κεραία κοστίζει ολίγον.. Επίσης ανάλογα με το καιρό αλλά και γενικότερα δε τη λες πολύ σταθερή η και ποιοτική γραμμή.. Όλοι γνωρίζουμε λίγο πολύ τα καλά του wifi, είναι η φύση της τεχνολογίας έτσι.. Κοντολογίς, σαν το σταθερό τπτ.. Για δορυφόρο πάντως γενικά νομίζω ότι δεν λέει.. Οπότε αν δεν υπάρχει άλλη λύση μια χαρά θα είναι και αυτό..

Υπάρχουν πακέτα μόνο για ίντερνετ η και με τηλεφωνία..
Υπόλοιπες πληροφορίες στο φόρουμ Η στις σελίδες των εταιριών..
Αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα.. :)

Επίσης και στο youtube έχει αρκετά βιντεάκια, η εδώ στο φόρουμ στα θέματα της skytelecom..
https://www.youtube.com/watch?v=l5T8QqJTGF8

@ ADSLgr.com All rights reserved.