PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG200G-E1 πρόβλημα με συνημμένα αρχεία



fifan
30-07-07, 11:29
Όταν χρησιμοποιώ ασύρματο router (Lynskys WAG200G-E1) τότε τα μεν απλά e-mails φεύγουν κανονικά, ενώ όταν υπάρχει συνημμένο (όσο μικρό και να είναι) μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με τον mailgate.otenet.gr που είναι ο outgoing mail server μου(ο incoming IMAP mail server είναι ο mail.uth.gr). To πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει όταν χρησιμοποιώ ενσύρματη σύνδεση Sagem modem !!!). Ανεξάρτητα από πιο πρόγραμμα χρησιμοποιώ (Thunderbird, Outlook) το πρόβλημα παραμένει. Δοκίμασα (κατόπιν υπόδειξης του ΟΤΕ) να στείλω συνημμένα μέσω tools.otenet και δεν υπήρξε πρόβλημα. Άρα μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται στις ρυθμίσεις του Linksys. Στο σημείο αυτό ο ΟΤΕ δεν ήταν και πολύ διαφωτιστικός δεδομένου ότι η συσκευή δεν είχε αγοραστεί από αυτούς. Υπάρχει καμιά σχετική εμπειρία ή κάποιο site που θα μπορούσα να συμβουλευθώ;
Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ

nnn
30-07-07, 22:01
Ενσύρματα με το 200 φεύγουν τα email ?

Καλώς ήρθες.

k_koulos
30-07-07, 23:34
λογικά σε κόβει το firewall του wag200g, δοκίμασε ενσύρματα και αν σε κόβει και εκεί το wag200g τότε το ξαναβλέπουμε.

δες και μήπως πρέπει να ανοίξεις κάποια πόρτα [αν και δεν το πιστεύω] ή μήπως έχεις κάποιο ιο και τον πιάνει το firewall του wag [αν και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο]

μήπως χρησιμοποιείς vista;

fifan
31-07-07, 10:04
Το πρόβλημα όπως είπα είναι μόνο όταν υπάρχει συνημμένο αρχείο. Απενεργοποίησα το firewall τόσο του WAG200 όσο και των Windows.Επίσης και το Avast. Τίποτε. Ιδια κατάσταση. Ούτε ενσύρματα στέλνει e-mail όταν υπάρχει συνημμένο. Το λειτουργικό είναι XP Pro.

nnn
31-07-07, 11:24
Σε τι MTU παίζει ?

fifan
01-08-07, 09:28
To MTU ειναι σε θέση auto

nnn
01-08-07, 10:22
Αν παίζει σε PPPoE γύρισε το στο 1492 manually.

fifan
01-08-07, 19:25
Γύρισα σε PPPoE (παρόλο που ο ΟΤΕ μου είπε για PPPoA), έκανα και τη ρύθμιση που μου υπέδειξες ...και ω του θαύματος το πρόβλημα διορθώθηκε. Αν και δεν ...κατάλαβα ακριβώς τι έφταιγε χίλια ευχαριστώ σε όλους και ιδιαίτερα στον nnn.

nnn
01-08-07, 22:48
:oneup:

fifan
06-08-07, 20:39
Τελικά τα θαύματα διαρκούν πολύ λίγο. Μετά από 1 ημέρα κανονικής λειτουργίας, τα ίδια προβλήματα ξαναγύρισαν. Αδύνατο να σταλεί συνημμένο αρχείο, ενώ χωρίς αυτό το μήνυμα φεύγει κανονικά.

fifan
28-08-07, 11:25
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε από τους τεχνικούς του ΟΤΕ (να πούμε κι ένα καλό λόγο και γι'αυτά τα παιδιά) που αφού 'μέτρησαν' τη γραμμή και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι έφταιγε το καλώδιο τηλεφώνου που συνδέει το NETMODE με το LINKSYS. Πράγματι, μόλις άλλαξα -το καινούριο κατά τα άλλα- καλώδιο το πρόβλημα λύθηκε.(στο status-DSL connection-upstream margin που μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε τιμή 0 και ήταν αφύσικο, άλλαξε σε 9). 'Βλακώδης' βλάβη που δείχνει όμως ότι πολλές φορές τα προβλήματα είναι πιό απλά από ότι τα φανταζόμαστε.
Και πάλι ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου
Fifan

@ ADSLgr.com All rights reserved.