PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι configuration απαιτείται για 448/160 σε DSLAM Siemens?



gecon27
16-12-04, 11:31
Έχω DSL μέσω ΟΤΕ και Internet με ISP την Forthnet (συγκεκριμένα αγόρασα το ADSL-In-a-Box). To DSL modem μου είναι ένα Crypto F200 και ανήκω στο κέντρο ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (μένω στο Π. Φάληρο - 985ΧΧΧΧ). Διάβασα τα όσα γράφτηκαν για τις μέγιστες ταχύτητες των DSLAM (http://www.adslgr.com/forum/thread4809.html), και απ'ότι είδα στο DSLAMfasma26-02-04.pdf ανήκω πιθανότατα σε DSLAM Siemens. Δυστυχώς το Crypto modem μου δεν το επιβεβαιώνει (συγκεκριμένα λέει "Far end: Unknown vendor", η δε σύνδεση λέει ότι είναι 384/128), αλλά ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι.
1) Η ταχύτητα με την οποία κατεβάζω είναι σταθερά 40-41 ΚΒ/sec. Δεδομένου ότι είμαι σε DSLAM Siemens, πώς είναι δυνατόν να πετύχω ταχύτητες της τάξης των 46-48 KB/sec? Είδα στο http://www.adslgr.com/forum/thread3161-0-asc-15.html ότι κάποιος είναι σε "siemens DSLAM me usb robotics modem kai pianw 46-48 sta8era. to modem leei oti einai ru8mismeno 448/160". Να αγοράσω λοιπόν ένα US Robotics, που κατα γενική ομολογία φαίνεται καλό? Θα αλλάξει αυτό κάτι?
2) Πόση σημασία έχει αν ένα modem λέει ότι είναι ρυθμισμένο σε 384/128 ενώ ένα άλλο σε 448/160, ενώ και στις δύο περιπτώσεις η σύνδεση είναι 384/160?
3) Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία από κάποιον που είναι στο ίδιο κέντρο με μένα (ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ), i.e. ταχύτητες σύνδεσης, πληροφορίες σχετικά με τα DSLAM του κέντρου, modem που χρησιμοποιεί, κλπ κλπ

Gedo
16-12-04, 11:59
Καλημερα,

Δεν ρυθμιζεις εσυ αυτην την ταχυτητα αλλα την ρυθμιζουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ.

Στο Καλαμακι δεν υπαρχει ενα αλλα 4 dslam, απο οσο ξερω τα 2 πρωτα ειναι ρυθμισμενα στα 448/160 ενω τα αλλα σε 384/128.

Αυτο δεν συμαινει οτι εχουμε καλυτερες ταχυτητες στα πρωτα.
Κατεβαζεις σταθερα με 40-41, ενω εγω εχω να δω τετοιες ταχυτητες απο τον Αυγουστο.

Οποιο modem και να αγορασεις η ταχυτητα που θα κλειδωνεις θα εχει να κανει με τον οτε και οχι με σενα.

Εισαι τυχερος που εχεις τετοιες ταχυτητες, μην ζητας παραπανω.


Πόση σημασία έχει αν ένα modem λέει ότι είναι ρυθμισμένο σε 384/128 ενώ ένα άλλο σε 448/160, ενώ και στις δύο περιπτώσεις η σύνδεση είναι 384/160?

Αυτο δεν το καταλαβα τι εννοεις? Αν λεει οτι ενα ειναι ρυθμισμενο στα 384/128 ειναι σε αυτην την ταχυτητα ενω το αλλο στην αλλη. Δεν καθοριζει το μοντεμ την ταχυτητα αυτη.

Gedo
16-12-04, 12:09
κάποιος είναι σε "siemens DSLAM me usb robotics modem kai pianw 46-48 sta8era. to modem leei oti einai ru8mismeno 448/160". Να αγοράσω λοιπόν ένα US Robotics, που κατα γενική ομολογία φαίνεται καλό? Θα αλλάξει αυτό κάτι?


Και εγω που δεν εχω us robotics αλλα speedtouch 530i θα ειχα τετοιες ταχυτητες (οπως ειχα αλλωστε το καλοκαιρι) αν δεν ηταν πιτα το dslam μου. Σιγουρα το crypto δεν εχει τις επιδοσεις του robotics αλλα αν εισαι ρυθμισμενος στα 384 δεν θα ξεπερνας τα 40-41 οτι μοντεμ και να εχεις.

gecon27
16-12-04, 13:18
Gedo, σχετικά με το ότι άλλα modem "βλέπουν" 384/128 και άλλα 448/160 για την *ΙΔΙΑ* σύνδεση (που υποτίθεται ότι είναι 384/128), δες το παρακάτω thread:
http://www.adslgr.com/forum/thread6436.html
Γενικά, υπάρχουν πολλοί χρήστες που έχουν κάνει διάφορα tests στην DSL γραμμή τους χρησιμοποιώντας modems από διαφορετικούς vendors και φαίνεται ότι πέτυχαν διαφορετικές ταχύτητες. Μήπως και το DSL modem λοιπόν παίζει κάποιο ρόλο???

Gedo
16-12-04, 13:46
Αν εννοεις ταχυτητες που βλεπουν σε τεστ που κανουν, υπαρχουν πολλοι παραμετροι που τις καθοριζουν. Το οτι εχεις μια συνδρομη 384/128 δεν σημαινει οτι εχεις και την αναλογη ταχυτητα.
Αυτο δεν εξαρταται μονο απο το modem(παιζει ρολο βεβαια) αλλα και απο την κινηση που εχει το dslam σου την συγκεκριμηνη στιγμη, ποσο φορτωμενος ειναι ο provider σου κ.τ.λ.

Διαβασα το thread που μου υπεδειξες. Αλλα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι στην δικια σου περιπτωση δεν ισχυει.

Εχω ξαναγραψει οτι σε αποσταση 3 στενων απο εμενα, φιλος μου με ιδια συνδεση 384/128 ιδιο modem κλειδωνει στα 384/128 και καταβαζει σταθερα με 40-41.

Αν εχεις βαλει και εσυ την ADSL σχετικα προσφατα, μαλλον εισαι στην ιδια κατηγορια.

Υπαρχει και thread με τιτλο DSLAM KALAMAKIOY μπες και διαβασε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.