PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνική υποστήριξη



Σελίδες : [1] 2

lazar
16-12-04, 13:59
Έχει μιλήσει κανείς ποτέ με την Οτενέτ, για οποιοδήποτε θέμα;

Χρειάζομαι μία χρεωστική πληροφορία και συνεχώς ακούω την φωνή που λέει "όλοι οι εκπρόσωποι μας είναι απασχολημένοι" και με προτρέπει να στείλω fax ή e-mail ή να δώσω στοιχεία και να επικοινωνήσουν εκείνοι, όποτε μπορέσουν. Ούτε καν αναμονή δεν υπάρχει.

giokas
16-12-04, 14:14
Οτι εχω μιλησει πολλες φορες εχω μιλησει αλλα μου εχει τυχει και σε μενα να καιγομαι για κατι και να μην πιανω για μιση ωρα.Οταν πιασω γραμμη ξεσπαω και μου λενε πως κανετε ετσι εχουμε μεγαλο φορτο τετοιες ωρες.Ανεργια δεν εχουμε?Ας βαλουν κι αλλους τεχνικους για εκεινες τις ωρες!!Επισης μια εποχη οπου κυκλοφορουσε πολυ μια ιωση και παλι δεν τους επιανα ενας μου ειπε με πολυ φυσικο τροπο:Μα καλα δεν καταλαβαινετε,οι μισοι ειναι αρρωστοι!!Ε ρε ξηλωμα που θελουνε μερικοι.

tasakis
16-12-04, 14:56
:lol: :lol: χαχα,σώστη η απάντηση του αρχηγού!Σε πρόσφατό διαγωνισμό για την ποιότητα της τηλ εξυπηρέτησης πρώτη βγήκε η eurobank,δεύτεη η TELLAS νομίζω και τρίτο το 134 του ΟΤΕ.Κορυφαίο ήταν το 1242 στην αρχή όπου μετά τις 18:00 έμενε με τρεις τηλεφωνητές, και περίμενες για κανα 15΄ μέχρι να απαντήσουν.No comments για τις απαντήσεις του,anyway.. :mrgreen:

enwsitis21
18-12-04, 16:07
Αγαπητοί φίλοι,

Η κατάσταση με τη τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη του κάθε isp δέν είναι στολισμένη με ροδοπέταλα.
Για φανταστείτε , 10-15 άτομα σε κάθε βάρδυα για να υποστηρίζουν χρήστες του διαδικτύου πανελλαδικά.
Να μιλάς ασταμάτητα πολλές φορές επί 8ώρου, και να έχεις πάντα πάνω απ'το κεφάλι σου τον x-y προϊστάμενο βάρδυας να σου υπενθυμίζει ότι η κλήση με το πελάτη δέν πρέπει να ξεπερνά το 10λεπτο, κι εσύ να μιλάς με " χρήστη " του διαδικτύου , που δέν ξέρει να κάνει δεξί click με το ποντίκι.
Κάνατε αναφορές για την ανεργία, συμφωνώ.Ξέρετε πόσος κόσμος πάει για δουλειά και μόλις δεί τα σκούρα , τη κάνει για άλλα μέρη;
Παρ'όλα αυτά όμως, υπάρχουν κι εξαίρετα άτομα, που άν κι έχουν αποκομμίσει πολλές εμπειρίες και γνώσεις από αυτή τη δουλειά, εξακολουθούν και μένουν με ελάχιστες αποδοχές που αλλού να είστε σίγουροι ότι θα έπαιρναν τα διπλάσια, για να μήν πώ τα τριπλάσια.
Να είστε σίγουροι ότι πίσω από τα τηλεφωνικά ακουστικά , υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εσάς που καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά πότε ο πελάτης έχει δίκιο , και πότε άδικο.

porcupine
18-12-04, 17:04
ανεργια εχουμε,ναι.Αλλα δυστυχως ολοι κοιτουν τα νουμερα...οταν τα νουμερα λενε κοψε κοσμο, η υπηρεσια παει περιπατο...

tasakis
21-12-04, 01:42
Αγαπητοί φίλοι,

Η κατάσταση με τη τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη του κάθε isp δέν είναι στολισμένη με ροδοπέταλα.
Για φανταστείτε , 10-15 άτομα σε κάθε βάρδυα για να υποστηρίζουν χρήστες του διαδικτύου πανελλαδικά.
Να μιλάς ασταμάτητα πολλές φορές επί 8ώρου, και να έχεις πάντα πάνω απ'το κεφάλι σου τον x-y προϊστάμενο βάρδυας να σου υπενθυμίζει ότι η κλήση με το πελάτη δέν πρέπει να ξεπερνά το 10λεπτο, κι εσύ να μιλάς με " χρήστη " του διαδικτύου , που δέν ξέρει να κάνει δεξί click με το ποντίκι.
Κάνατε αναφορές για την ανεργία, συμφωνώ.Ξέρετε πόσος κόσμος πάει για δουλειά και μόλις δεί τα σκούρα , τη κάνει για άλλα μέρη;
Παρ'όλα αυτά όμως, υπάρχουν κι εξαίρετα άτομα, που άν κι έχουν αποκομμίσει πολλές εμπειρίες και γνώσεις από αυτή τη δουλειά, εξακολουθούν και μένουν με ελάχιστες αποδοχές που αλλού να είστε σίγουροι ότι θα έπαιρναν τα διπλάσια, για να μήν πώ τα τριπλάσια.
Να είστε σίγουροι ότι πίσω από τα τηλεφωνικά ακουστικά , υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εσάς που καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά πότε ο πελάτης έχει δίκιο , και πότε άδικο.


Σωστός και αντικειμενικός ο φίλτατος :wink: επανέλαβε με bold τις τελευταιές 2 σειρές :) :) Προσθέτω όμως να μην γίνονται προσλήψεις μόνο με βάση το απολυτήριο για να μην γεμίζουμε με άτομα με ECDL που απλά υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζουν PC,όπως έχει προαναφέρει και ο φίλτατος Bororo σε προηγούμενο thread :wink:

XPHSTOS29
21-12-04, 13:44
Προφανως δεν εχετε παρει ακομα τηλεφωνο το τμημα πωλησεων για να δειτε τι θα πει εξυπηρετηση.Bλεπετε εκει εχει και bonus :wink:

tasakis
22-12-04, 00:02
Προφανως δεν εχετε παρει ακομα τηλεφωνο το τμημα πωλησεων για να δειτε τι θα πει εξυπηρετηση.Bλεπετε εκει εχει και bonus :wink:

Ποίο συγκεκριμένα;εννοείς τμήμα πωλήσεων ΟΤΕ,ΟΤΕnet κάποια άλλη εταιρία;Bonus σωστά σε κάθε τέτοιο τμήμα υπάρχει ανάλογα με τις πωλήσεις.Τμήμα πωλήσεων επίσης θεωρείται το 134 ή μια απ'όλες τις ουρές του NEXT2U της OTEnet,παρολά αυτά ολά τα παραπάνω ισχύουν.

leventopaido
26-12-04, 20:41
Συμφωνώ με τον Ενωσήτη. Πίσω από κάθε τηλέφωνο υπάρχουν άνθρωποι που μιλούν με κάθε καρυδιάς καρύδι 8 ώρες χρόνια τώρα και συνήθως είναι οι πλέον κακοπληρωμένοι. Εάν έχει αναμονή σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο σπανίως φταίει αυτός που σηκώνει το τηλέφωνο. Αφού σου λένε να αφήσεις ηχογραφημένο μήνυμα γιατί δεν αφήνεις; Το έχεις κάνει ποτέ; Σε έχουν καλέσει αργότερα;

sante30
26-12-04, 20:55
Συμφωνώ με τον Ενωσήτη. Πίσω από κάθε τηλέφωνο υπάρχουν άνθρωποι που μιλούν με κάθε καρυδιάς καρύδι 8 ώρες χρόνια τώρα και συνήθως είναι οι πλέον κακοπληρωμένοι. Εάν έχει αναμονή σε κάποιο τηλεφωνικό κέντρο σπανίως φταίει αυτός που σηκώνει το τηλέφωνο. Αφού σου λένε να αφήσεις ηχογραφημένο μήνυμα γιατί δεν αφήνεις; Το έχεις κάνει ποτέ; Σε έχουν καλέσει αργότερα;
Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας..(αν μου επιτρέπεται ως νέα στην παρέα σας) :P με τη μόνη διαφορά ότι έχω πάρει εγώ και έχω αφήσει μήνυμα και ουδέποτε με κάλεσαν.- :roll: :roll: :roll:

Re-Ti-Re
26-12-04, 21:11
Έμένα που με κάλεσαν μεσημεριάτικα και με ξύπνησαν να ανησυχώ ή όχι. :?: :!:

Bororo
26-12-04, 23:44
Να αναρωτιέσαι ποιό είναι το Βύσμα σου (Re-Ti-Re) :?: :!: :?:

enwsitis21 σε ποιό κέντρο δούλεψες, γιατί ως πελάτης αποκλείετε να τα σκέφτηκες αυτά, και πολύ περισσότερο ως έλληνας πελάτης που είναι φορολογούμενος και μας πληρώνει απ την τσέπη του :lol: :lol: :lol: :lol:

Spyrosss
27-12-04, 04:59
Αγαπητοί φίλοι,

Η κατάσταση με τη τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη του κάθε isp δέν είναι στολισμένη με ροδοπέταλα.
Για φανταστείτε , 10-15 άτομα σε κάθε βάρδυα για να υποστηρίζουν χρήστες του διαδικτύου πανελλαδικά.
Να μιλάς ασταμάτητα πολλές φορές επί 8ώρου, και να έχεις πάντα πάνω απ'το κεφάλι σου τον x-y προϊστάμενο βάρδυας να σου υπενθυμίζει ότι η κλήση με το πελάτη δέν πρέπει να ξεπερνά το 10λεπτο, κι εσύ να μιλάς με " χρήστη " του διαδικτύου , που δέν ξέρει να κάνει δεξί click με το ποντίκι.
Κάνατε αναφορές για την ανεργία, συμφωνώ.Ξέρετε πόσος κόσμος πάει για δουλειά και μόλις δεί τα σκούρα , τη κάνει για άλλα μέρη;
Παρ'όλα αυτά όμως, υπάρχουν κι εξαίρετα άτομα, που άν κι έχουν αποκομμίσει πολλές εμπειρίες και γνώσεις από αυτή τη δουλειά, εξακολουθούν και μένουν με ελάχιστες αποδοχές που αλλού να είστε σίγουροι ότι θα έπαιρναν τα διπλάσια, για να μήν πώ τα τριπλάσια.
Να είστε σίγουροι ότι πίσω από τα τηλεφωνικά ακουστικά , υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εσάς που καταλαβαίνουν πάρα πολύ καλά πότε ο πελάτης έχει δίκιο , και πότε άδικο.

Πολυ βαριά δουλειά!!

Πήγαινε καμμιά λαική, να ξυπνάς απο τις 3 το πρωί για να πας στην αγορά να φορτώσεις την μαναβική και να είσαι στο πόδι μέχρι το απόγευμα.

Τράβα να περάσεις καλώδια σε καμμιά οικοδομή με το κομπρεσέρ και να γεμίσουν τα ωραία σου πνευμόνια με ολη την σκόνη απο το γκρέμισμα και ολα αυτά παντώς καιρού.

Πως τα βλέπετε έτσι τα πράγματα...

sdikr
27-12-04, 05:05
Πολυ βαριά δουλειά!!

καμιά φορά είναι ποιο κουραστικό απο το να ξυπνας να πάς στην λαική,

το ένα θέλει σωματική δύναμη το άλλο πνευματική

Spyrosss
27-12-04, 05:15
Το να μιλάς στον πάγκο με εκατοντάδες την ημέρα,να κάνεις παζάρι,να υπολογίζεις το ποσό ανάλογα με τα κιλά που αγόρασε ο καθένας,να έχεις τα μάτια σου 14 μην σε κλέψουν θέλει και πνευματικές δυνάμεις.

Δεν είσαι ένα γαιδούρι που κουβαλάει πράγματα,πρέπει να κάνεις και το νταραβέρι :wink:

sdikr
27-12-04, 05:20
Το να μιλάς στον πάγκο με εκατοντάδες την ημέρα,να κάνεις παζάρι,να υπολογίζεις το ποσό ανάλογα με τα κιλά που αγόρασε ο καθένας,να έχεις τα μάτια σου 14 μην σε κλέψουν θέλει και πνευματικές δυνάμεις.

Δεν είσαι ένα γαιδούρι που κουβαλάει πράγματα,πρέπει να κάνεις και το νταραβέρι

Μα δεν είπα οτι δεν δουλέυει! ή οτι δεν κουράζεται, απλά οτι η κάθε δουλεία έχει την κούραση της.

icedfun
27-12-04, 05:22
Η κάθε δουλειά έχει τα δικά της βάρη.Τώρα όσο αφορά την τηλεφωνική υποστήριξη είναι που θα πέσεις.Έχω πέσει σε άτομα που δεν γνωρίζουν τον λόγο ύπαρξης του πληκτρολογιου και έχω μιλήσει με άτομα που οι γνώσεις τους ήταν υπερβολικές για την θέση που είχαν...

Έχετε προσέξει όμως οτι όταν μιλάτε όμορφα και ευγενικά και αυτοί ανταποκρίνονται θετικά και προσπαθούν να βοηθήσουν όπως μπορούν?Βλέπετε,Ακούνε τόσα παράπονα και δέχοντε τόση πίεση λές και ευθύνονται αυτοί για τα στραβά της εταιρίας τους.

Spyrosss
27-12-04, 05:34
Η κάθε δουλειά έχει τα δικά της βάρη.Τώρα όσο αφορά την τηλεφωνική υποστήριξη είναι που θα πέσεις.Έχω πέσει σε άτομα που δεν γνωρίζουν τον λόγο ύπαρξης του πληκτρολογιου και έχω μιλήσει με άτομα που οι γνώσεις τους ήταν υπερβολικές για την θέση που είχαν...

Πάρε να πείς οτι έχεις πρόβλημα με το VPN να δείς γέλιο.

Μια φορά μάλιστα αντι να λάβω υποστήριξη βρέθηκα να εξηγώ στην τηλεφωνήτρια τι είναι το VPN,πως δουλέυει και τα λοιπά.
Μια άλλη φορά επίσης που ρώτησα για proxy δεν ξέρανε καν τι είναι αυτό το πράγμα.

Οι πιο πολλοί δε έχουν μπροστά μια λίστα με οδηγίες για 3-4 γνωστά modem και το μονο που κάνουν είναι να σε πηγαίνουν βήμα-βήμα στις ρυθμίσεις. Μόλις εμφανιστείς με κάνα modem που δεν είναι στις οδηγίες... Μπορεί να σου βγάλουν και μάπα όλα τα modem τύπου zyxel,usr κλπ μπροστά στο θεικό jetspeed...


Έχετε προσέξει όμως οτι όταν μιλάτε όμορφα και ευγενικά και αυτοί ανταποκρίνονται θετικά και προσπαθούν να βοηθήσουν όπως μπορούν?Βλέπετε,Ακούνε τόσα παράπονα και δέχοντε τόση πίεση λές και ευθύνονται αυτοί για τα στραβά της εταιρίας τους.

Κοίτα όμως δεν μπορεί να μην ξέρει κανείς τίποτα και να μην βρίσκεις πουθενά το δίκιο σου έτσι; Αυτή είναι και η δουλειά τους να δέχονται τα παράπονα των πελατών και γιαυτο τους έχουν εκει πέρα. Σε ποιον δηλαδή θα απευθηνθείς κατευθείαν στον Γενικό Διευθυντή; Μήπως πρέπει να αλλάξουν οι ρόλοι και οι απλοί υπάλληλοι να δίνουν τις εντολές και οι προιστάμενοι να σηκώνουν τηλέφωνα;

icedfun
27-12-04, 05:43
Όχι,απλά θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια σεμινάρια αντί να τους δίνουν λίστες με απαντήσεις.Το ψάρι βρωμάει πάντα απο το κεφάλι.Αν δεν κάνουν κάτι οι προιστάμενοι για να διορθώσουν τα πράγματα,τοτε τι θα γίνει?

Βλέπεις όμως,τους απασχολεί περισσότερο πως θα τα "παρουν" απο τον πελάτη παρά πως θα επενδύσουν στο μέλλον της εταιρίας.Ελλαδάρα μου...

Spyrosss
27-12-04, 06:28
Όχι,απλά θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια σεμινάρια αντί να τους δίνουν λίστες με απαντήσεις.Το ψάρι βρωμάει πάντα απο το κεφάλι.Αν δεν κάνουν κάτι οι προιστάμενοι για να διορθώσουν τα πράγματα,τοτε τι θα γίνει?

Βλέπεις όμως,τους απασχολεί περισσότερο πως θα τα "παρουν" απο τον πελάτη παρά πως θα επενδύσουν στο μέλλον της εταιρίας.Ελλαδάρα μου...

Να μην μας φταίνε συνεχώς οι απο πάνω να κοιτάμε τι κάνουμε και εμείς σαν πολίτες και σαν εργαζόμενοι. Εγώ όταν δεν ξέρω μια δουλειά δεν μπλέκω καν με αυτή,δεν πάω να την πιάσω και μετα να πω αφεντικό κάνε μου εκπαίδευση με γιατι τελικά διαπίστωσα οτι δεν ξέρω τίποτα.

Αν πας σε οποιαδήποτε δουλειά εκτός δημοσίου και σε δουν άσχετο και ειδικά σε νευραλγικές θέσεις (ηλεκτρολόγος,λογιστής κλπ) θα σε διώξουν,έτσι πρεπει να γίνει και εκεί. Κάποια στιγμή φυσικά θα κάνεις και κάποια σεμινάρια για τους νέους νόμους (βλ. λογιστής) ή για νέους αυτοματισμούς (βλ. ηλεκτρολόγος) αλλα πάνω σε μια βάση που έχεις ήδη αποκτήση,δεν ξεκινάς απο το μηδέν.

Τα σεμινάρια έχουν τον χαρακτήρα της επιμόρφωσης και απευθήνονται σε άτομα που έχουν ηδη μια στέρεα βάση και γνώση του αντικειμένου δεν γίνονται σε άσχετους.

Είναι απαράδεκτο να προσφέρουν υποστήριξη adsl άτομα που δεν έχουν κάνει καν χρήση του adsl και μολις δουν τα σκούρα να σου αλλάζουν τη γραμμή και να σε παραπέμπουν στον "γνώστη" που τρώει και ολο το φόρτο. Μερικοί ίσως το κάνουν και για να λουφάρουν. Το κλασσικό κόλπο στο στρατό που όποιος πεταγότανε οτι ήξερε έβγαζε και ολη την αγγαρεία...

Όσο για το ECDL που σωστά ανέφερε κάποιος, δεν είναι κριτήριο για να παρέχει κάποιος τεχνική υποστήριξη είναι ένα χαρτί που λέει οτι ξέρεις να χειρίζεσαι υπολογιστή, δεν λέει οτι ξέρεις να μαθαίνεις και τους άλλους να χειρίζονται υπολογιστές συν οτι το modem/router δεν είναι υπολογιστής.

sdikr
27-12-04, 06:42
Εγώ όταν δεν ξέρω μια δουλειά δεν μπλέκω καν με αυτή,δεν πάω να την πιάσω και μετα να πω αφεντικό κάνε μου εκπαίδευση με γιατι τελικά διαπίστωσα οτι δεν ξέρω τίποτα.

ουτε ομως θα πήγαινες κάπου με τα λεφτά που πέρνουν αυτοι!

Η δουλεία τους (η κύρια) είναι να απαντούν στον πελάτη, κατά 70% οι ερωτήσεις είναι απλές, πχ μου βγάζει bad username or password, όταν πέφτουν σε κάτι που δεν ξέρουν σε στέλνουν στο επόμενο κλιμάκιο (οι τεχνικοί που πέρνουν και λεφτά για αυτό το πράγμα)

Spyrosss
27-12-04, 15:09
ουτε ομως θα πήγαινες κάπου με τα λεφτά που πέρνουν αυτοι!

Η δουλεία τους (η κύρια) είναι να απαντούν στον πελάτη, κατά 70% οι ερωτήσεις είναι απλές, πχ μου βγάζει bad username or password, όταν πέφτουν σε κάτι που δεν ξέρουν σε στέλνουν στο επόμενο κλιμάκιο (οι τεχνικοί που πέρνουν και λεφτά για αυτό το πράγμα)

Αν δεν τους αρέσει μπορούν να αλλάξουν δουλειά,επίσης το πρόβλημα με τον χαμηλό μισθό τον έχουν αρκετοί κλάδοι επαγγελμάτων δεν είναι και ο μοναδικός κλάδος που παίρνει λίγα.
Επίσης μην ξεχνάς οτι είναι μια δουλειά γραφείου και καρέκλας,ούτε καιρικές συνθήκες αντίξοες συναντάς, ούτε τρώς τα πόδια σου μέσα στην Αθήνα,ούτε έρχεσε σε άμεση επαφή με κανέναν γιαυτό και όλα όταν γίνονται αιτήσεις οι ουρές είναι χιλιόμετρα.

Re-Ti-Re
27-12-04, 15:33
Spyrosss έγραψε:,


Πάρε να πείς οτι έχεις πρόβλημα με το VPN να δείς γέλιο.

Μια φορά μάλιστα αντι να λάβω υποστήριξη βρέθηκα να εξηγώ στην τηλεφωνήτρια τι είναι το VPN,πως δουλέυει και τα λοιπά.
Μια άλλη φορά επίσης που ρώτησα για proxy δεν ξέρανε καν τι είναι αυτό το πράγμα.


Παρόμοιο μου έχει συμβεί και σε μαγαζί για υπολογιστές παλιότερα.
Το ίδιο πρόσφατα στον πΟΤΕ:

Ξέρεις τι είναι να πας να αγοράσεις κάτι και να ρωτάς το πωλητή για το ποιο μοντέλο θέλεις να αγοράσεις και αυτός να σου φέρνει τα κουτιά για να διαβάσεις τι γράφει από πίσω; Και να σου λέει χαμογελώντας ότι δεν ξέρει τη του λες.

icedfun
27-12-04, 16:02
Το παράδειγμα με το "ας διαβάσουμε το κουτί" ή ας "φωνάξουμε κάποιον που να ξέρει" είναι ότι το κλασσικότερο μπορείς να συναντήσεις σήμερα.Αλήθεια,δεν μπορώ να καταλάβω την τακτική αυτών των εταιριών να προσλαμβάνουν άσχετους με το θέμα υπαλλήλους...Επίσης μου αρέσει που συνήθως ζητάνε και προυπηρεσία,δηλαδή έχουν και ΕΜΠΕΙΡΙΑ στον χώρο.. :lol:

Φυσικά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις στον κανόνα ε.

Re-Ti-Re
27-12-04, 16:44
Εδώ είναι το πρόβλημα όταν ζητάς τη βοήθεια από κάποιον ο οποίος είναι εκεί για να σε βοηθήσει να το λύσεις και δεν ξέρει τότε να το κλίσει το ρημάδι το τηλέφωνο ή το μαγαζί. Όταν ζητάς βοήθεια για κάτι εννοείτε ότι δεν ξέρεις γιατί άμα ήξερες θα το έφτιαχνες μόνος σου. :!:

ΕΡΜΗΣ
27-12-04, 17:16
Πολυ βαριά δουλειά!!

Πήγαινε καμμιά λαική, να ξυπνάς απο τις 3 το πρωί για να πας στην αγορά να φορτώσεις την μαναβική και να είσαι στο πόδι μέχρι το απόγευμα.

Τράβα να περάσεις καλώδια σε καμμιά οικοδομή με το κομπρεσέρ και να γεμίσουν τα ωραία σου πνευμόνια με ολη την σκόνη απο το γκρέμισμα και ολα αυτά παντώς καιρού.
Πως τα βλέπετε έτσι τα πράγματα...

Σωστά όλα αυτά που λες φίλε αλλά για προσπάθησε να βάλεις ένα ακουστικό στα αυτιά(κολλητα στο τύμπανο του αυτιού) και να παίζει ασταμάτητα για 8 ώρες και να έχεις στραβωθεί(ταυτόχρονα) από την ακτινοβολία μιας οθόνης και μετά θα καταλάβεις τι καζάνι κεφάλι θα κάνεις(Φαντάσου να το κάνεις για χρόνια ...)!!

Μου θυμίζει το βρίσιμο που τρώνε οι Ταξιτζήδες γιατί και καλά κάαααθονται και δεν έχουν κανένα προιστάμενο στο κεφάλι τους. Τραβάνε και αυτοί το μανίκι τους απλά οι απ έξω δεν το καταλαβαίνουν !!

Bororo
27-12-04, 18:51
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση στον φίλτατο Spyrosss :!:

Έχεις απαίτηση οι τηλεφωνητές των κέντρων πωλήσεων της κάθε εταιρίας να ξέρουν τα πάντα από τον γενικότερο κλάδο τους :?: Για να καταλάβω δηλαδή, όταν πας να αγοράσεις μία μπριζόλα, απαιτείς απ' τον χασάπη να σου πει πώς να την μαγειρέψεις ή πόσες πρωτείνες έχει :?:

Δεν γίνοντε αυτά, ούτε στην ελλάδα ούτε πουθενά, αλλιώς τι θα έκανε ο μάγειρας, ο χημικός και για να επανέλθουμε στο θέμα ο τεχνικός δικτύων! :wink: :wink: :wink:

Spyrosss
27-12-04, 20:07
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση στον φίλτατο Spyrosss :!:

Έχεις απαίτηση οι τηλεφωνητές των κέντρων πωλήσεων της κάθε εταιρίας να ξέρουν τα πάντα από τον γενικότερο κλάδο τους :?:

Πες μας τότε εσύ που να απευθηνθούμε γιατί ούτε στο 121 που είναι οι βλάβες ξέρουν και στην Otenet δεν σηκώνουν ποτέ τηλέφωνο και δεν μπορώ εγω να περιμένω 2-3 μέρες για να επικοινωνήσουν (και αν επικοινωνήσουν) για ένα πρόβλημα που χρειάζεται λύση άμεσα. Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κλείνουν το βράδυ και γιατί δεν δουλέυουν Σάββατο,για να μην πω και Κυριακή.
Όταν πουλάτε το προιόν και μας τα πέρνετε καλά είναι όταν όμως ζητάμε βοήθεια κανείς δεν είναι αρμόδιος σε αυτή τη χώρα,όλοι δηλώνουν αναρμόδιοι


Για να καταλάβω δηλαδή, όταν πας να αγοράσεις μία μπριζόλα, απαιτείς απ' τον χασάπη να σου πει πώς να την μαγειρέψεις ή πόσες πρωτείνες έχει :?:


Σαφώς και ο χασάπης πρέπει να ξέρει να μαγειρέυει,μαλλον δεν έχεις πάει ποτε σε χασάπικο :!: Πάνε αλλοι για σένα :!: :!:
Δεν έχεις ακούσει να λένε θέλω ένα κιλό μοσχάρι για βραστό ή για φούρνο; Δεν έχεις ακούσει να λένε την μπριζόλα την θέλω για τηγάνι ή για κάρβουνα; Οι μισοί χασάπηδες που ξέρω έχουν κάνει και Τεχνολογία Τροφίμων αν θες να μάθεις.

Bororo
28-12-04, 04:01
Μπράβο τοτέ να μου συστήσεις τους χασάπηδες που ξέρεις, γιατί ο δικός μας μόνο εντομολογία έχει σπουδάσει και το μόνο που μπορεί να σου πεί είναι το είδος της μύγας που πετάει πάνω απ' τα λουκάνικα!

Το θέμα περί γνώσης πήγαινε στο VPN που προανέφερες που για μένα δεν είναι απαραίτητο να το γνωρίζει ένας πωλητής συνδέσεων, σε αντίθεση με έναν τεχνικό δικτύων! Καταλαβαίνεις τι εννοώ :?: :?: :?:

Όλοι ξέρουμε οτι το after sales service είναι χάλια, και όχι μονο στην ελλάδα! Το μόνο που μπορείς να ελπίζεις είναι να τύχεις σε κάποιον γνώστη(μεγάλο μανίκι)! :wink:

Όσον αφορά το γιατί δεν δουλεύουμε Σάββατα εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμη και Κυριακή! Αλλά επειδή ο ΟΤΕ δεν νομίζω να ψηνετε να βάλει λεφτά απ την τσέπη του και το προγραμμα της Ευρωπαικής Ένωσης λέει πενθήμερο! Μάλλον έτσι θα παραμείνει! Εισειγηθήτε να γίνει! Έγω μέσα είμαι! :mrgreen:More money:mrgreen:

Spyrosss
28-12-04, 06:04
Μπράβο τοτέ να μου συστήσεις τους χασάπηδες που ξέρεις, γιατί ο δικός μας μόνο εντομολογία έχει σπουδάσει και το μόνο που μπορεί να σου πεί είναι το είδος της μύγας που πετάει πάνω απ' τα λουκάνικα!

Το θέμα περί γνώσης πήγαινε στο VPN που προανέφερες που για μένα δεν είναι απαραίτητο να το γνωρίζει ένας πωλητής συνδέσεων, σε αντίθεση με έναν τεχνικό δικτύων! Καταλαβαίνεις τι εννοώ

Όλοι ξέρουμε οτι το after sales service είναι χάλια, και όχι μονο στην ελλάδα! Το μόνο που μπορείς να ελπίζεις είναι να τύχεις σε κάποιον γνώστη(μεγάλο μανίκι)!

Όσον αφορά το γιατί δεν δουλεύουμε Σάββατα εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα ακόμη και Κυριακή! Αλλά επειδή ο ΟΤΕ δεν νομίζω να ψηνετε να βάλει λεφτά απ την τσέπη του και το προγραμμα της Ευρωπαικής Ένωσης λέει πενθήμερο! Μάλλον έτσι θα παραμείνει! Εισειγηθήτε να γίνει! Έγω μέσα είμαι! :mrgreen:More money:mrgreen:

H λύση για εμάς τους πελάτες είναι μία,μακριά απο OTE-Otenet και οτι έχει σχέση με κράτος.

http://www.modszone.com/john/ote.wmv

Re-Ti-Re
28-12-04, 10:47
Spyrosss έγραψε:,


http://www.modszone.com/john/ote.wmv

:shock: :o :( :) :D

tasakis
28-12-04, 16:54
Γενικότερα καλό θα ήταν να διαχωρίσουμε,όσο αφορά την τηλεφωνική εξυπηρέτιση,ένα τμημά πωλήσεων,πχ 134, από ένα τμήμα τεχνικής υποστήριξης,οποιοδήποτε είναι αυτό.Στο πρώτο ο τηλέφωνιτής υπογράφει ως σύμβουλος πωλήσεων,στο δεύτερο θα έπρεπε ίσως ως τεχνικός.Οπότε τα όρια γνώσης του καθενός,που προσφέρει στον πελάτη περίορίζονται σε αυτόν τον διαχωρισμό.

power
02-01-05, 18:24
Πες μας τότε εσύ που να απευθηνθούμε γιατί ούτε στο 121 που είναι οι βλάβες ξέρουν και στην Otenet δεν σηκώνουν ποτέ τηλέφωνο και δεν μπορώ εγω να περιμένω 2-3 μέρες για να επικοινωνήσουν (και αν επικοινωνήσουν) για ένα πρόβλημα που χρειάζεται λύση άμεσα. Επίσης δεν έχω καταλάβει γιατί κλείνουν το βράδυ και γιατί δεν δουλέυουν Σάββατο,για να μην πω και Κυριακή.


H λύση για εμάς τους πελάτες είναι μία,μακριά απο OTE-Otenet και οτι έχει σχέση με κράτος.

Γιατί δε δοκιμάζεις vivodi τοτε?

enwsitis21
15-01-05, 00:33
Bororo,

Δέν σε κατάλαβα πολύ καλά, τα άτομα δηλαδή που δουλεύουν στα help desk δέν είναι Έλληνες πελάτες και δέν φορολογούνται όπως όλος ο κοσμάκης;
Ή μήπως πληρώνονται για να " κάθονται ";

leventopaido
17-01-05, 17:26
Συμφωνώ και εγώ με τον Ενωσίτη. Πως ξέρετε ότι κάθονται ρε παιδιά; Πως βγάζετε συμπεράσματα χωρίς να έχετε εμπειρίες ή άμμεση εικόνα; Ενωσίτη μου φαίνεται ότι ακούμε πάλι απαξιωτικά σχόλια για το κράτος, την κυβέρνηση, τον ΟΤΕ και τρέχα γύρευε και Νικολό καρτέρα. Εάν δεν έχετε άμμεση πρόσβαση στις πληροφορίες τότε μην λέτε του κεφαλιού σας...

Bororo
21-01-05, 04:32
enwsitis21, Τι είναι αυτά που λές? Τι είπα εγώ?

Ή μήπως πληρώνονται για να " κάθονται ";


Για ξανακοίτα σε παρακαλώ!!!!

enwsitis21
21-01-05, 23:54
enwsitis21 σε ποιό κέντρο δούλεψες, γιατί ως πελάτης αποκλείετε να τα σκέφτηκες αυτά, και πολύ περισσότερο ως έλληνας πελάτης που είναι φορολογούμενος και μας πληρώνει απ την τσέπη του :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τί ακριβώς εννοείς;

Bororo
25-01-05, 09:30
Bororo έγραψε:


enwsitis21 σε ποιό κέντρο δούλεψες, γιατί ως πελάτης αποκλείετε να τα σκέφτηκες αυτά, και πολύ περισσότερο ως έλληνας πελάτης που είναι φορολογούμενος και μας πληρώνει απ την τσέπη του Laughing Laughing Laughing Laughing


Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τί ακριβώς εννοείς;


Παρεξήγησες, απλά λέω ότι συνήθως όποιος είναι απ την μία πλευρά του μαχαιριού δεν σκέφτεται πως αισθάνεται αυτός που είναι απ' την άλλη!

Το σχόλιο έλληνας φορολογούμενος πάει για την ατάκα που ακούω εγώ σχεδόν καθημερινά!
-Και δεν είναι δυνατόν να μην με εξυπηρετείς εγώ σε πληρώνω κ.λ.π.
(λές και θα πάρω τα κατσαβίδια και θα τον συνδέσω εγώ στο dslam! :wink:

enwsitis21
25-01-05, 09:40
Bororo έγραψε:


enwsitis21 σε ποιό κέντρο δούλεψες, γιατί ως πελάτης αποκλείετε να τα σκέφτηκες αυτά, και πολύ περισσότερο ως έλληνας πελάτης που είναι φορολογούμενος και μας πληρώνει απ την τσέπη του Laughing Laughing Laughing Laughing


Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τί ακριβώς εννοείς;


Παρεξήγησες, απλά λέω ότι συνήθως όποιος είναι απ την μία πλευρά του μαχαιριού δεν σκέφτεται πως αισθάνεται αυτός που είναι απ' την άλλη!

Το σχόλιο έλληνας φορολογούμενος πάει για την ατάκα που ακούω εγώ σχεδόν καθημερινά!
-Και δεν είναι δυνατόν να μην με εξυπηρετείς εγώ σε πληρώνω κ.λ.π.
(λές και θα πάρω τα κατσαβίδια και θα τον συνδέσω εγώ στο dslam! :wink:

Καλημέρα,

Έτσι ναί, συμφωνώ κι επαυξάνω, έτσι και αρχίσουμε όλοι να λέμε ότι εγώ σε πληρώνω για τη δουλειά που έχεις, δέν θα βγάλουμε άκρη.

Άντε γερά.

Bororo
25-01-05, 14:09
Πολύ χαίρομαι που το ξακαθαρίσαμε :wink:

Τελικά σε ποιό κέντρο είσαι?

enwsitis21
25-01-05, 14:32
Τί σημασία έχει και να σου πώ;

Εμπλοκή μας πάει όπως λέγαμε και στο στρατό.

Bororo
25-01-05, 16:12
:lol: :lol: :lol:

Κράτα γερά!

:lol: :lol: :lol:

VTS_7
31-01-05, 02:08
Η ουσία είναι μία....
Έξω από τον κάθε χορό πολλά τραγούδια ξέρουν όλοι!!!
Αν τυχόν σε συνολικό μέγεθος από όλους τους ελληνικούς ISP βρείτε καλύτερο και πληρέστερο
Help Desk από της OTEnet μπορείτε να το παραθέσετε εδώ...
Και μιλάω γενικά και στην ποιότητα της τηλεφωνικής υποστήριξης και στις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Next2U που κά8ονται και τις κοιτάνε από τα άλλα help desk για να εξυπηρετήσουν τους δικούς τους πελάτες...
Μην τα κατακρίνετε και τα ισοπεδώνετε όλα γιατί το πιο απλό πράγμα που θα σας θυμίσω είναι ότι ακόμη θεωρείτε την OTEnet δημόσιο σαν την ΔΕΗ και την EYΔΑΠ...

sdikr
31-01-05, 02:15
Αν τυχόν σε συνολικό μέγεθος από όλους τους ελληνικούς ISP βρείτε καλύτερο και πληρέστερο
Help Desk από της OTEnet μπορείτε να το παραθέσετε εδώ...

οπα χαλαρά, 1η απάντηση στα προβλήματα, βγάλτε το tcpip και ξαναβάλτε το!!!
Forthnet (οταν πιάσεις γραμμή) μακρα η καλύτερη (μην πείς τιποτα για οτενετ εκει δεν πιάνεις γραμμή!)
να μην πώ για hol, τους στέλνεις email και σε πέρνουν τηλέφωνο (αν έχεις δώσει τα σωστά στοιχεία) για να το λύσουν.

Και μιλάω γενικά και στην ποιότητα της τηλεφωνικής υποστήριξης και στις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Next2U που κά8ονται και τις κοιτάνε από τα άλλα help desk για να εξυπηρετήσουν τους δικούς τους πελάτες...


Για ρίξε μια ματιά στις σελίδες της forthnet/hol να δείς που έχουν και άλλα Modem περαν αυτά που δίνει ο οτε!

τώρα για το ποιός έκανε copy ποιόν...........

VTS_7
31-01-05, 10:52
οπα χαλαρά, 1η απάντηση στα προβλήματα, βγάλτε το tcpip και ξαναβάλτε το!!!
Forthnet (οταν πιάσεις γραμμή) μακρα η καλύτερη (μην πείς τιποτα για οτενετ εκει δεν πιάνεις γραμμή!)
να μην πώ για hol, τους στέλνεις email και σε πέρνουν τηλέφωνο (αν έχεις δώσει τα σωστά στοιχεία) για να το λύσουν.


Για ρίξε μια ματιά στις σελίδες της forthnet/hol να δείς που έχουν και άλλα Modem περαν αυτά που δίνει ο οτε!

τώρα για το ποιός έκανε copy ποιόν...........

Τα περί TCP/IP αφορούν μόνο παλαιότερα λειτουργικά συστήματα του τύπου Win95/98/ME...
Tώρα που ο κάθε άσχετος έβαλε ΧP και ADSL και δεν είναι ικανός να ρυθμίσει ένα firewall ή ένα Antivirus ε τότε φίλτατε δεν φταίει το εκάστοτε HelpDesk που δεν βλέπει σελίδες ή δεν μπορεί να κατεβάσει τα mail του!!!
Όταν το Next2U έγραφε ρυθμίσεις για το ΑDSL στις σελίδες του οι άλλοι απλά παίζανε με τα PSTΝ modems ακόμη...
Kαι ρυθμίσεις για όλα τα modems του εμπορίου μπορεί να βρει ο καθένας ανα πάσα στιγμή η ουσία είναι να μην παντρεύεσαι τον καθέναν που έχει αγοράσει το πιο απίθανο modem του εμπορίου αλλά να μπορείς να εξυπηρετείς όσο γίνεται καλύτερα την πλειοψηφία...
Μην λες λοιπόν για clopyrights από την στιγμή που δεν έχεις σχέση με τον χώρο τον call centers γιατί δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις το πότε και με ποιόν τρόπο και κόπο έχουν γραφτεί όλα αυτά και ποιος το έκανε πρώτος...

Και μία ερώτηση κρίσεως...

Από την στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένος με μία υπηρεσία γιατί κάθεσαι και αναλώνεσαι με κριτικές και δεν απευθύνεσαι σε άλλο πάροχο του χώρου που θα έχεις και καλύτερη εξυπηρέτηση σαν πελάτης όπως ισχυρίζεσαι;

Φιλικά...

sdikr
31-01-05, 23:15
Tώρα που ο κάθε άσχετος έβαλε ΧP και ADSL και δεν είναι ικανός να ρυθμίσει ένα firewall ή ένα Antivirus ε τότε φίλτατε δεν φταίει το εκάστοτε HelpDesk που δεν βλέπει σελίδες ή δεν μπορεί να κατεβάσει τα mail του!!!


Τότε γιατί έχουν helpdesk;

Και μία ερώτηση κρίσεως...

Από την στιγμή που δεν είσαι ευχαριστημένος με μία υπηρεσία γιατί κάθεσαι και αναλώνεσαι με κριτικές και δεν απευθύνεσαι σε άλλο πάροχο του χώρου που θα έχεις και καλύτερη εξυπηρέτηση σαν πελάτης όπως ισχυρίζεσαι;

Δικαίωμα μου να κάνω κριτικές σαν ελέυθερος πολίτης και το helpdesk είναι κάτι που το χρειάζομαι οταν πραγματικά έχει πρόβλημα ο παροχός/οτε, πως να το κάνουμε ξέρω δυο τρια κολπάκια να δοκιμάσω στον υπολογιστή μου πριν τους πάρω τηλέφωνο να μου πούνε βγάλε το tcp ip


καθέναν που έχει αγοράσει το πιο απίθανο modem του εμπορίου αλλά να μπορείς να εξυπηρετείς όσο γίνεται καλύτερα την πλειοψηφία...

Μεχρι πριν απο κάποιο διάστημα στην πλειοψηφία ήταν και το zyxel, αλλά δεν το είδα πουθενά στην σελίδα του next2u (ενώ στην hol το είχαν)
οπότε τα περι πλειοψηφείας πάνε να τα πείς αλλού.

Πάντα φιλικά

WAntilles
01-02-05, 01:46
Η ουσία είναι μία....
Έξω από τον κάθε χορό πολλά τραγούδια ξέρουν όλοι!!!
Αν τυχόν σε συνολικό μέγεθος από όλους τους ελληνικούς ISP βρείτε καλύτερο και πληρέστερο
Help Desk από της OTEnet μπορείτε να το παραθέσετε εδώ...

Θα σου παραθέσω αμέσως.

FORTHnet


Μην τα κατακρίνετε και τα ισοπεδώνετε όλα γιατί το πιο απλό πράγμα που θα σας θυμίσω είναι ότι ακόμη θεωρείτε την OTEnet δημόσιο σαν την ΔΕΗ και την EYΔΑΠ...

Μήπως είσαι υπάλληλος εκεί;

Διότι ούτε τον ΟΤΕ ανέφερες.

Για ΟΤΕ και ΟΤΕnet το τραγούδι Δημόσιο foreva σου λέει τίποτα;


Kαι ρυθμίσεις για όλα τα modems του εμπορίου μπορεί να βρει ο καθένας ανα πάσα στιγμή η ουσία είναι να μην παντρεύεσαι τον καθέναν που έχει αγοράσει το πιο απίθανο modem του εμπορίου αλλά να μπορείς να εξυπηρετείς όσο γίνεται καλύτερα την πλειοψηφία...

Εμ βέβαια, όλα τα υπόλοιπα modems πέραν των καταπληκτικών Ξεσπήντ του Σωκράτη "με την αξιοπιστία ΟΤΕ" είναι "απίθανα" έτσι; Ή τις εκπληκτικές "Μπ-alcatel-ες" έτσι;

Δηλαδή όλα τα παρακάτω σοβαρά - αξιόπιστα ethernet modem - routers, ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ την "αξιοπιστία ΟΤΕ" είναι "απίθανα" έτσι;

- ZyXEL 652R/H/HW
- ZyXEL 653H/HW
- USR 9105
- USR 9106
- *Cisco*

Ειδικά τα τελευταία είναι τα πλέον "απίθανα" έτσι;

Αααααα και ξέχασα. Δεν έχουν την "αξιοπιστία ΟΤΕ".

ΥΓ: Από κάτι χαραμοφάηδες, άσχετους κι αργόσχολους σαν κι εσένα θα γλυτώσουμε με την εθελουσία. Θα σε ακριβο-χρυσοπληρώσουμε βέβαια, αλλά τουλάχιστο όποιος πάρει τη θέση σου, θα είναι σχετικός, και θα παράγει έργο, χαραμοφάη, άσχετε κι αργόσχολε.

Bororo
01-02-05, 02:05
Πολύ όμορφη και κόσμια απάντηση απο έναν απ τους πλέον έμπειρους χρήστες του ADSLgr! Όμορφα, αν είναι να το στείλουμε τελείως το θέμα καλύτερα κλειδώστε το παιδιά!

Αυτά είχα να πώ! Χωρίς παρεξήγηση πάντα!

KyR-X
01-02-05, 02:06
VTS_7

Tώρα που ο κάθε άσχετος έβαλε ΧP και ADSL και δεν είναι ικανός να ρυθμίσει ένα firewall ή ένα Antivirus ε τότε φίλτατε δεν φταίει το εκάστοτε HelpDesk που δεν βλέπει σελίδες ή δεν μπορεί να κατεβάσει τα mail του!!!
Όταν το Next2U έγραφε ρυθμίσεις για το ΑDSL στις σελίδες του οι άλλοι απλά παίζανε με τα PSTΝ modems ακόμη...

Τι λες ρε μεγάλε....έβαλε ο "κάθε άσχετος" έ?
Δηλαδή τι θα τον έκανε σχετικό στα μάτια του κάθε ΟΤΕτζή? Η κολεγιά και οι ρετσίνες παρέα τα μεσημέρια? Θα του έδινε και How too's πάνω απο τα μπιφτέκια και τα κοτοσούβλια?

WAntilles
01-02-05, 16:46
Πολύ όμορφη και κόσμια απάντηση απο έναν απ τους πλέον έμπειρους χρήστες του ADSLgr! Όμορφα, αν είναι να το στείλουμε τελείως το θέμα καλύτερα κλειδώστε το παιδιά!

Αυτά είχα να πώ! Χωρίς παρεξήγηση πάντα!

Η απάντηση είναι κοσμιότατη.

Άλλο αν δεν σ' αρέσουν αυτά που λέει.

Όπως πάντα, λέω την εμπεριστατωμένη με επιχειρήματα άποψή μου, ευθέως, στυγνά, κυνικά και σταράτα. Χωρίς περιστροφές και υπεκφυγές. Κι ας δυσαρεστεί αυτή κάποιους.

Απλά έχει ολίγη armor-piercing ειρωνεία ώστε να get the message across καλύτερα.

Αααααα, και χωρίς παρεξήγηση πάντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.