PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 μήνες πέρασαν και ακόμα να μου ενεργοποιηθεί το double play



NIB
30-07-07, 17:31
1. 30/5 : Έκανα τηλεφωνική αίτηση για να μετατραπεί η απλή τηλεφωνική γραμμή μου(η οποία δεν είχε ούτε adsl αλλά ούτε και προεπιλογή) σε hol double play. Ο πωλητής με διαβεβαιώνει ότι θα ενεργοποιηθώ σε 25 εργάσιμες και ότι η διαδικασίας ενεργοποίησης ξεκινά πριν καν τους στείλω την εξουσιοδότηση(της οποίας την αίτηση θα την παραλάμβανα μαζί με το router).

2. 25/6 : Επικοινωνώ με τη hol τηλεφωνικά για να δω σε τη κατάσταση βρίσκεται η αίτηση μου. Με ενημερώνουν ότι πρέπει να περιμένω άλλες 30 ημέρες για να ενεργοποιηθώ λόγω κάποιου λάθους, το οποίο τώρα το διορθώσανε. Στην αρχή το ρίξανε το λάθος στο πωλητή, μετά το ρίξανε στο "σύστημα". Τελικά δεν μου είπανε ποιο ήταν το λάθος.

3. 27/6 : Παραλαβή router και εξουσιοδότησης. Την επόμενη μέρα αποστέλλω μέσω fax την εξουσιοδότηση στη hol. Μερικές μέρες μετά μου ήρθε η φαϊνή ιδέα να τους πάρω τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω ότι όντως πήρανε το fax. Και τότε με πληροφορεί η τηλεφωνήτρια ότι κακώς δεν τους ενημέρωσα τηλεφωνικώς ότι τους έστειλα fax, όταν τους έστειλα fax και ότι δεν ξέρει εάν τελικά το πήρανε το fax. Επίσης μου είπε ότι θα το ψάξει και ότι θα με πάρει τηλέφωνο(ποτέ δεν με πήρε τηλέφωνο).

4. 26/7 : Αφού σχεδόν πέρασαν και οι "δεύτερες" 25 εργάσιμες ημέρες που μου είχαν πει στις 25/6, ξαναπαίρνω τηλέφωνο τη hol. Ξαναρωτάω εάν πήρανε την εξουσιοδότηση μέσω fax που είχα στείλει πριν από 1 μήνα και αυτή τη φορά μου απαντούν θετικά(δεν ξέρω εάν πρέπει να τους πιστέψω όμως). Τους ρωτάω τι γίνεται με την αίτηση μου και μου λένε ότι στις 7/7 άρχισε η διαδικασία ενεργοποίησης. Και ότι σε 25 εργάσιμες από τις 7/7 θα έχω ενεργοποιηθεί.

Δηλαδή πρέπει να περιμένω και τρίτο 25ήμερο!!!! Τους ρωτάω εάν έχουν κάνει αίτηση μεταφοράς σύνδεσης στον ΟΤΕ και μου λένε ότι έχουν κάνει. Όταν τους εξηγώ ότι ο ΟΤΕ υποχρεούται να κάνει τη μεταφορά μέσα σε 10 ημέρες και ρωτάω πότε ακριβώς την κάνανε την αίτηση στον ΟΤΕ, μου λένε "Δεν μπορώ να δω πότε έγινε η αίτηση στον ΟΤΕ, απλώς βλέπω ότι έχει γίνει".

Προφανώς δεν μπορούν να δουν διότι κάτι τέτοιο θα τους έβαζε αναγκαστικά σε συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα, αφού μετά τις 10 ημέρες του ΟΤΕ, θα έπρεπε να με ενεργοποιήσουν άμεσα. Πήρα τηλέφωνο το 134 του ΟΤΕ μπας και βρω άκρη από εκεί και όταν έδωσα το τηλέφωνό μου στη τηλεφωνήτρια του ΟΤΕ μου είπε "Δεν βλέπω τίποτα για τη γραμμή σας".

Άρα υπάρχουν 3 ενδεχόμενα. Είτε η κοπέλα με την οποία μίλησα στο 134 δεν ήξερε τι της έλεγα. Είτε οι αιτήσεις από εναλλακτικούς δεν εμφανίζονται στο σύστημα του ΟΤΕ. Είτε η hol δεν έχει κάνει ακόμα αίτηση στον ΟΤΕ. Όλα τα παραπάνω μαζί με τα κόλπα των wizards κάλυψης(τα έχω γράψει σε προηγούμενα posts μου), αποδεικνύουν πόσο καφενείο είναι η hol.

2 πράγματα σώζουν τη hol. Πρώτο και κυριότερων, δεν με καλύπτει η netone. Εάν με κάλυπτε, δεν θα ασχολιόμουν καθόλου με καφροεταιρίες. Και δεύτερον, η forthnet δίνει μόνο 512kbs up. Όχι πως η forthnet είναι ιδιαίτερα καλή εταιρία στο τομέα εξυπηρέτησης(τα ίδια και χειρότερη είναι σε σχέση με τη hol και για αυτό και δεν πήγα εκεί), αλλά τουλάχιστον δίνει 24mbit down, pstn τηλεφωνία και γενικά είναι μεγαλύτερη εταιρία από τη hol.

Και δεν με νοιάζει τόσο το να περιμένω. Δεν με νοιάζει τόσο εάν ψιλοσέρνονται οι ταχύτητες. Δεν με νοιάζει εάν είμαι ψιλοπειραματόζωο και η τηλεφωνεία είναι 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Αυτό που απαιτώ όμως είναι να υπάρχει και λίγο σεβασμός. Σταματήστε επιτέλους της χαζομάρες κύριοι. Αντιμετωπίστε μας ως ανθρώπους και όχι ως ζώα. Πείτε μας "Θα σας ενεργοποιήσουμε τον Σεπτέμβριο". 2-3 μήνες παραπάνω μπορούμε να περιμένουμε. Τόσο χρόνια μας πίνει το αίμα ο ΟΤΕ, ας το πιει και 3 μήνες παραπάνω.

Μην μας κοροϊδεύεται και κυρίως ΜΗΝ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ. Δεν είναι δυνατόν να κάθομαι να σας κυνηγάω συνέχεια. Εσείς θα έπρεπε να με παίρνετε τηλέφωνο και να μου λέτε ακόμα και πότε πάει ο τεχνικός στη τουαλέτα. Γιατί όλες οι ελληνικές εταιρίες είναι τόσο μπάχαλο; Δεν μπορώ να καταλάβω. Ακόμα και εάν πάει κάποιος να τις αλλάξει, θα βρεθεί αντιμέτωπος με το κατεστημένο. Για αυτό η Ελλάδα είναι και θα είναι πάντα τελευταία. Ευτυχώς, έρχονται εκλογές. Πηγαίνετε να γλύψετε κανένα πολιτικό μπας και βρείτε δουλειά στο δημόσιο.

Αντε να καούν όλα τα δάση, να γκρεμιστούν όλα τα σπίτια, να πλημμυρίσουν όλα τα νησιά, μπας και φύγουν οι νεοέλληνες και βρει προκοπή αυτός ο τόπος. Διαφορετικά δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

JOHNP77
31-07-07, 16:36
Έχεις πέρα για πέρα δίκιο φίλε μου .Και στο λέω σαν ένας από εκείνους που τραβάμε κουπί πολλά χρόνια με τα μαγαζάκια τους .Συνδρομητής τους από τον καιρό του Νώε στην κυριολεξία και έφτασε να κλείσω σε λίγο δίμηνο αναμονής την στιγμή που πολύ σωστά επισημαίνεις έπρεπε να με κυνηγούν από πίσω και να τρέχουν με νέες προσφορές και πακέτα .

Η ποιο εξωφρενική ατάκα ήταν η σημερινή …θέλετε να σας βάλουμε στην επείγουσα ενεργοποίηση …?????

Δεν ήξερα τόσο καιρό ότι οι αιτήσεις μας είναι δυο ταχυτήτων , δηλαδή τον πελατών που τους βρίζουν και προχώρα το αίτημα τους και των υπομονετικών που περιμένουν και περιμένουν…και τους γράφουνε !

Είναι εξωφρενικό και απαράδεκτο ότι μας έχουν περάσει , να λέμε δηλαδή όπως διάβασα σε Άλο νήμα ….έλα μωρέ στο ελαδισταν είμαστε ……!

Όχι κύριοι δεν με νοιάζει που είμαστε δεν ανέχομαι τέτοια συμπεριφορά γιατί ΔΕΝ νιώθω τριτοκοσμικός και σίγουρα ούτε εσείς όταν στήνετε της συμβάσεις για να μας τα παίρνετε χωρίς να είστε ικανοί να πουλήσετε ένα ολοκληρωμένο προϊόν !!

Αυτά από εμένα μαζί με ένα εξώδικο που τους έχει αποσταλεί σήμερα για αθέτηση όρων σύμβασης καθώς και για ανικανότητα υλοποίησης των συμφωνηθέντων με σκοπό τον έμμεσο δόλο .

Τέλος θέλω να προσθέσω ότι θεωρό ύποπτο το γεγονός ότι μερικοί βγαίνουν και μιλούν για άριστη σχέση χρόνου-ποιότητας ΣΗΜΕΡΑ εν 2007 ,το βρίσκω λίγο απίθανο κατά την προσωπική μου γνώμη και με κάνει να διαολίζομαι την στιγμή
που στην ίδια γειτονιά μας διαδραματίζονται ΤΑ απίθανα και τραγελαφικά !

Παναγούλιας Ι.

liomelissinos
31-07-07, 21:22
Κι ακόμα...

autokinitakias
02-08-07, 01:11
Πες τα χρυσόστομε.
Από 29/05 εγώ κι ακόμα περιμένω...
Τα χρήματα που θα "γλυτώσω" από τις δωρέν αστικές/υπεραστικές,τα έχω δώσει στις-ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσες-ώρες αναμονής για να μου πουν τι έχει γίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.