PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για λήψη φωτογραφιών από εργαζόμενο στο χώρο δουλειάς



petran_18
11-02-21, 19:12
Καλησπέρα,

Εργάζομαι το τελευταίο διάστημα σε μια επιχείρηση που με το πρόσχημα του "δοκιμαστικού", έχει εμένα και άλλους πάνω από 3 βδομάδες "μαύρα". Καθημερινά παίζουμε κλέφτες και αστυνόμοι για να μην μας τσακώσει η ΕΛΑΣ μιας και χαρτί μετακίνησης δεν υπάρχει χωρίς σύμβαση. Είναι μάλιστα τέτοια η αδιαφορία των εργοδοτών, που ούτε μάσκες χορηγούν, ούτε νουθετούν κανέναν να χρησιμοποιεί έστω δικιά του.

Νομικά, έχω πρόβλημα αν τραβήξω φωτογραφίες στις οποίες εικονίζομαι εγώ και συνάδελφοι (με τη συγκατάθεσή τους) να εργαζόμαστε με φόντο τον εξοπλισμό ως απόδειξη;

Επίσης υπάρχουν παραβιασμένα - κομμένα συστήματα ασφαλείας σε μηχανές για να δουλεύουν με ανοιχτές πόρτες, λάδια στο πάτωμα, φθαρμένοι ιμάντες. Μπορώ να φωτογραφίσω και αυτά, να τα επισυνάψω σε τυχόν καταγγελία για την ελλιπή υγιεινή και ασφάλεια ή θα έχω χειρότερο πρόβλημα από τα χαμένα υπερ πίστεως και κυβερνήσεως ένσημα;

Τελευταία, ακόμα και αν δεν δει τρίτος τις φωτογραφίες, μπορώ να έχω εικόνες από τον βιομηχανικό εξοπλισμό για να κάνω δικές μου σημειώσεις πάνω στο χειρισμό των μηχανών;

Αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.

nnn
11-02-21, 19:16
Δικηγόρος-εργατολόγος θα σου πει. Μην διακινδυνεύσεις όμως νομικές συνέπειες πριν πάρεις έγκυρη συμβουλή.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η δουλειά, καταγγελία στον ΣΕΠΕ

petran_18
11-02-21, 19:43
Δικηγόρος-εργατολόγος θα σου πει. Μην διακινδυνεύσεις όμως νομικές συνέπειες πριν πάρεις έγκυρη συμβουλή.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η δουλειά, καταγγελία στον ΣΕΠΕ

Η δουλειά με ενδιαφέρει και δε φοβάμαι την καταγγελία. Δε θέλω να κάψω νωρίς το χαρτί απλά ή να το κάψω χωρίς να είναι "δεμένη" η υπόθεση.

Το καλύτερο όμως είναι να ρωτήσω κάποιον ειδικό, σίγουρα. Ευχαριστώ πολύ.

kover
11-02-21, 19:56
Μπορείς να κανείς ανώνυμη καταγγελία στο ΣΕΠΕ και θα έρθουν για έλεγχο. Με όλα αυτά που λες, θα γράψει το κοντέρ τέτοιο πρόστιμο που μπορεί και να κλείσουν (ανάλογα και το μέγεθος της εταιρείας βέβαια)

petran_18
11-02-21, 20:07
Μπορείς να κανείς ανώνυμη καταγγελία στο ΣΕΠΕ και θα έρθουν για έλεγχο. Με όλα αυτά που λες, θα γράψει το κοντέρ τέτοιο πρόστιμο που μπορεί και να κλείσουν (ανάλογα και το μέγεθος της εταιρείας βέβαια)

Η βλακεία δεν τιμολογείται. Όταν επιμένουν να κάνεις διάλειμμα μαζί με άλλους 5 σε ένα χώρο 3 επί 3 γιατί είσαι "αντικοινωνικός", πόσο πρέπει να γράψει το κοντέρ;

Το ακόμα ηλιθιότερο είναι ότι οι συνάδελφοι αποδέχονται την κατάσταση, έρχονται και φεύγουν 2 - 2 μαζί και έχουν πρόβλημα όταν τους κρατάς σε απόσταση.

Μιλάμε για τσίρκο.

kover
11-02-21, 22:10
Στο θέμα COVID δεν μπορούν να αποδειχτούν πολλά από μια αυτοψία, παρόλα αυτά αν έχει όρεξη το ΣΕΠΕ γίνονται πολλά.

Τα υπόλοιπα που λες όμως, όπως μαύρη εργασία, ελλιπή μέτρα προστασίας και παραβιάσεις των συστημάτων ασφαλείας (να τα αναφέρεις με ακρίβεια όλα αυτά στην καταγγελία σου για να πάνε στοχευμένα, οι επισκέψεις του ΣΕΠΕ είναι maximum 30 λεπτά, εκτός από ομαδικά και θανατηφόρα εργατικά) είναι σοβαρά και τιμωρούνται ακριβά.

Το θέμα είναι να έρθουν μετά από ανώνυμη καταγγελία γιατί όπως και να έχει οι επώνυμες προηγούνται όπως επίσης και η διερεύνηση των εργατικών.

Επίσης να ξέρεις πως αν το ΣΕΠΕ ξεκινήσει διαδικασία όχι μόνο θα πληρώσει πρόστιμα αλλά θα έρχεται συνεχώς μέχρι όλες οι παραβάσεις που έχουν καταγράφει να διορθωθούν και κάθε φορά που δε θα διορθώνονται έχει ξανά πρόστιμο. Εν ολίγης θα αναγκαστεί η εταιρεία να συμμορφωθεί, διαφορετικά θα δουλεύει για να πληρώνει το ΣΕΠΕ

petran_18
11-02-21, 22:26
Στο θέμα COVID δεν μπορούν να αποδειχτούν πολλά από μια αυτοψία, παρόλα αυτά αν έχει όρεξη το ΣΕΠΕ γίνονται πολλά.

Τα υπόλοιπα που λες όμως, όπως μαύρη εργασία, ελλιπή μέτρα προστασίας και παραβιάσεις των συστημάτων ασφαλείας ...


Για αυτό ήθελα ντοκουμέντα, να έχουν δει πρώτα τι ψάχνουν και εγώ να δείξω που είναι.

kover
11-02-21, 22:31
Δε ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό με τις φωτογραφίες.

Επίσης εάν πιαστεί κάποιος να δουλεύει αδήλωτα τότε τα υπόλοιπα είναι πταίσματα

petran_18
11-02-21, 22:35
Υποψιάζομαι πως όχι. Και θα ήταν πολύ καλή ευκαιρία να βγάλει τα σπασμένα πάνω μου αν τους έδινα στο πιάτο τέτοια νομικίστικη ευκαιρία.

Ίσως καλύτερα να αρκεστώ στην ξεκάθαρη, απλή περιγραφή τους. Λογικά ξέρουν τη δουλειά τους και τι ψάχνουν.

Rebel Scum
11-02-21, 22:52
Το ΣΕΠΕ είναι η μοναδική επιλογή χωρίς κόστος για εσένα. Ό,τι παραπάνω δεν αξίζει.

Απλά μια υποσημείωση ότι αν έρθουν και ξέρουν και τι ψάχνουν είναι πιθανό να καταλάβουν ποιοι έκαναν την καταγγελία, με ό,τι σημαίνει αυτό για συνέχιση εργασίας εκεί (μαύρα ή άσπρα) και στο αν τους χρειάζεσαι σαν σύσταση για επόμενο εργοδότη (χλωμό αφού λες ότι δουλεύεις μαύρα).

aroutis
11-02-21, 23:05
Καλησπέρα,

Εργάζομαι το τελευταίο διάστημα σε μια επιχείρηση που με το πρόσχημα του "δοκιμαστικού", έχει εμένα και άλλους πάνω από 3 βδομάδες "μαύρα". Καθημερινά παίζουμε κλέφτες και αστυνόμοι για να μην μας τσακώσει η ΕΛΑΣ μιας και χαρτί μετακίνησης δεν υπάρχει χωρίς σύμβαση. Είναι μάλιστα τέτοια η αδιαφορία των εργοδοτών, που ούτε μάσκες χορηγούν, ούτε νουθετούν κανέναν να χρησιμοποιεί έστω δικιά του.

Νομικά, έχω πρόβλημα αν τραβήξω φωτογραφίες στις οποίες εικονίζομαι εγώ και συνάδελφοι (με τη συγκατάθεσή τους) να εργαζόμαστε με φόντο τον εξοπλισμό ως απόδειξη;

Επίσης υπάρχουν παραβιασμένα - κομμένα συστήματα ασφαλείας σε μηχανές για να δουλεύουν με ανοιχτές πόρτες, λάδια στο πάτωμα, φθαρμένοι ιμάντες. Μπορώ να φωτογραφίσω και αυτά, να τα επισυνάψω σε τυχόν καταγγελία για την ελλιπή υγιεινή και ασφάλεια ή θα έχω χειρότερο πρόβλημα από τα χαμένα υπερ πίστεως και κυβερνήσεως ένσημα;

Τελευταία, ακόμα και αν δεν δει τρίτος τις φωτογραφίες, μπορώ να έχω εικόνες από τον βιομηχανικό εξοπλισμό για να κάνω δικές μου σημειώσεις πάνω στο χειρισμό των μηχανών;

Αν κάποιος γνωρίζει υπεύθυνα να απαντήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Συμφωνώ με τον nnn, σε κάθε περίπτωση όμως, αν υπάρχουν σημάνσεις για τη απαγόρευση χρήσης καμερών για παράδειγμα, θα πρόσεχα.
Επίσης, αν δοκιμάσεις το σενάριο για φωτογράφηση με εξοπλισμό στο background, προσοχή μην υπάρχουν στην οθόνη ευαίσθητα και προσωπικά δεδομένα.

petran_18
11-02-21, 23:37
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την υποστήριξη. Αλήθεια κάθε μέρα μουρμουράμε μεταξύ μας για τις συμβάσεις, με τι κωδικούς θα μας δηλώσει σαν εργατοτεχνίτες(!) πάντα (είμαστε όλοι πτυχιούχοι και κάποιοι με μεταπτυχιακά) και γενικά μαζεύουμε πολύ αρνητικότητα.

Από παλιότερους αλλά και από ολίσθημα των εργοδοτών μάθαμε πως "δεν μακροημερεύει κανείς" εκεί και μάλλον κάποιος λόγος θα υπάρχει. Χώρια που δεν θέλει να αναγνωρίσει - πληρώσει πτυχία γιατί "τόσοι περάσαν από εδώ και έφυγαν" (sic). Αν καταλάβε κάποιος, ας εξηγήσει και εμας το μέγεθος της εγκεφαλικής βλάβης.

Στο θέμα μας, δεν υπάρχει καμιά ένδειξη για απαγόρευση κινητών ή φωτογραφιών καθώς και δεν εικονίζονται δεδομένα κανενός στα μόνιτορ του εξοπλισμού. Εννοείται πως αν φύγει καταγγελία δε θα γίνει καν αναφορά στο CV, δεν παίζουμε με τέτοια.

Ικανό έχω βέβαια το κράτος να μας χρεώσει με τίποτα αναδρομικά 300άρια αν αποδειχτεί η παράβαση του εργοδότη γιατί σπάσαμε τα μέτρα. :facepalm:

stefanos1999
12-02-21, 01:03
συμβουλεψου εργατολογο (νομικό, όχι έναν ειδικευμένο σε θέματα κοινωνικής ασφάλισης π.χ λογιστή).

netblues
12-02-21, 07:48
Ο ίδιος ο σεπε θα σε συμβουλεψει. Εχε τις φωτογραφίες κλπ και μιλα τους.
Θα σε καθοδηγησου. και θα σου πουν τι επιλογες εχεις για ανωνυμη/επωνυμη καταγγελία. και αποφασιζεις μετα.
Ολοι οσοι απευθύνονται στο σεπε, εχουν ακριβως τετια θεματα.

petran_18
12-02-21, 10:08
Ο ίδιος ο σεπε θα σε συμβουλεψει. Εχε τις φωτογραφίες κλπ και μιλα τους.
Θα σε καθοδηγησου. και θα σου πουν τι επιλογες εχεις για ανωνυμη/επωνυμη καταγγελία. και αποφασιζεις μετα.
Ολοι οσοι απευθύνονται στο σεπε, εχουν ακριβως τετια θεματα.

Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα, δεν εμπιστεύομαι τυφλά τον Σεπε σε τέτοια. Με το κατάλληλο αντίτιμο από τις επιχειρήσεις πολλες αρχές μπορούν να πάνε περίπατο και να βρεθώ μπλεγμένος.

Η νομική συμβουλή εργατολόγου η δικηγόρου σωματείου είναι η πλέον ασφαλής.

stefanos1999
12-02-21, 10:26
Χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα, δεν εμπιστεύομαι τυφλά τον Σεπε σε τέτοια. Με το κατάλληλο αντίτιμο από τις επιχειρήσεις πολλες αρχές μπορούν να πάνε περίπατο και να βρεθώ μπλεγμένος.

Η νομική συμβουλή εργατολόγου η δικηγόρου σωματείου είναι η πλέον ασφαλής.



(για το σεπε) να βρεθείς μπλεγμενος δύσκολο έως και εξαιρετικά. Όλοι οι εμπλεκόμενοι που (αν) κάνουν τέτοια, όπως ισχυριζεσαι, αυτό που θελουν ειναι η υπόθεση να κλείσει, κοινώς δεν ειναι προς το συμφέρον τους να μπλέξουν τον καταγγέλοντα και η υποθεση να διαιωνίζεται, πόσο μάλλον σε δικαστηρια...
Συμβουλέψου νομικό, πριν το οτιδήποτε.

netblues
12-02-21, 11:19
Ειτε πας με τη νομιμη οδο και εμπιστευεσαι τις αρχες, ειτε δεν τις εμπιστευεσαι και βρισκεις το δικιο μονος σου, οτι κιαν σημαινει αυτο.

Παντως για υγειονομικα θεματα το σεπε δεν ειναι αρμοδιο. Για θεματα ασφαλειας εργασιας και ΚΥΡΙΩΣ μαυρα, ειναι.

Μπορεις παντα να κανεις ανωνυμη καταγγελια για μαυρα, και να περιμενεις να ερθουν να κανουν εφοδο.

Στη πορεια θα δουν και τα αλλα.

mplamplampla
12-02-21, 13:50
Μόνο το πρόστιμο για τη μαύρη εργασία είναι 5000 ευρώ κατ' άτομο αν έρθει το ΣΕΠΕ. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ αυτή η θέση εργασίας, πιστεύεις ότι τα πράγματα θα καλυτερέψουν? Μ'αυτά που λες πιστεύω όχι, ίσα ίσα που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πριν σε διώξουν θα σε "βάλουν" να δουλεύεις τσάμπα, τρώγοντας σου τον μισθό.

petran_18
12-02-21, 20:01
Όλα πολύ σωστά και χρήσιμα τα όσα γράψατε. Η θέση με ενδιαφέρει πρωτίστως για το βιοποριστικό, δεν είμαι πιτσιρικάς να πετάω αετό δυστυχώς ή ευτυχώς. Κατά τα άλλα σαν γνώσεις θα ήταν χρήσιμες πάνω στο πτυχίο του Μηχανολόγου αλλά το κλίμα βαραίνει ακόμα και με την πρόσληψη να διαφαίνεται στον ορίζοντα. Κοινώς επειδή βγαίνω μπροστά για το θέμα του ενσήμου αλλά και του κωδικού πρόσληψης και κάποιων λεπτομερειών στις συμβάσεις που θα γίνουν, ξάφνου βρίσκουν πάνω μου προβλήματα που δεν υπήρχαν και προσπαθούν με έναν τρόπο να "κόψουν τη φόρα" ψυχολογικά.

Όσο για το ΣΕΠΕ, με πονηρεύει η παντελής αίσθηση "αόρατου" που έχουν τα αφεντικά. Καμιά προφύλαξη για τίποτα που θα μπορούσε να σηκώνει πρόστιμο και τιμωρία από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του κράτους. Έπειτα κανείς εδώ δεν γεννήθηκε χθες, ξέρουμε όλοι ότι διαφθορά θα βρεις λιγότερο ή περισσότερο σχεδόν παντού - και πάλι τονίζω χωρίς να χρεώνω κάτι σε κάποιον. Απλά δε θα έβγαζα φωτογραφία ίσως παράνομα και θα εμπιστευόμουν τον Επόπτη τυφλά.

Να μη σας κουράζω άλλο, σας ευχαριστώ πολύ για τις οπτικές σας. Δεν είναι να λίγο να βρίσκεις κόσμο που δεν σε κρίνει που ενοχλείσαι από την εργοδοτική ασυδοσία.

kover
12-02-21, 20:26
Να γνωρίζεις πως το ΣΕΠΕ δεν είναι καμία υπηρεσία της πλάκας. Είναι αυστηρό προς τους εργοδότες και, εκτός παλαβών περιπτώσεων, δικαιώνει τους εργαζόμενους.

stefanos1999
12-02-21, 21:10
Όσο για το ΣΕΠΕ, με πονηρεύει η παντελής αίσθηση "αόρατου" που έχουν τα αφεντικά. Καμιά προφύλαξη για τίποτα που θα μπορούσε να σηκώνει πρόστιμο και τιμωρία από τους ελεγκτικούς μηχανισμούς του κράτους.

υπάρχει και η οικονομική αστυνομία, με αρμοδιότητα μεταξύ των άλλων και για τη καταστολή της αδήλωτης & ανασφάλιστης εργασίας.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=8195&Itemid=378&lang

@ ADSLgr.com All rights reserved.