PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone VDSL + fastpath



babayaga
12-02-21, 13:05
Πριν λιγες μερες εβαλα 50αρα vodafone vdsl απο wind 24αρα adsl. Ωραια μεχρι εδω.

Με Wind, και μακρια απο το βρογχο, επιανα 14mbps με 7ms ping. Με ενεργοποιημενο fastpath

Γινεται η συνδεση στη vodafone μεσω καμπινας ΟΤΕ (ετσι μου λενε στο τηλεφωνο), πιανω την ελαχιστη εγγυημενη ταχυτητα ολα καλα. Το ping ομως δεν πεφτει κατω απο 17 και οσα τηλεφωνα και να τους παρω "δεν υπαρχει υπηρεσια fastpath εκτος για adsl" και "τα ms σας ειναι εντος οριων οποτε δεν μπορουμε να κανουμε κατι".

Δηλαδη με πιο νεα τεχνολογια και το καφαο απο κατω γινεται να εχω μεγαλυτερο ping??? Θα με τρελανουν αυτοι!!! Αν καποιος εχει γνωσεις πανω στο θεμα θα το εκτιμουσα. Συνδεομαι με ethernet.

BeyondMAD
12-02-21, 16:55
Να τα δούμε ένα ένα:
Fastpath προφίλ υπάρχει σε όλες τις τεχνολογίες DSL. Έπεσες σε υπάλληλο που είτε δεν το ήξερε είτε έκανε τον κινέζο. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.
Σε περιπτώσεις που παίρνεις σύνδεση από άλλον πάροχο από αυτόν που έχει τις καμπίνες στην περιοχή σου, μπορεί να μη σου αλλάξουν το προφίλ γιατί τους κοστίζει (δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό αλλά ήταν λίγο, είχε αναφερθεί παλαιότερα στο φόρουμ).
Το 17 ms είναι σε κάποιο speedtest; Μη αξιόπιστο, αν δεν φαίνεται στο ρούτερ, τότε θα πρέπει να το ψάξεις από command line.
Εγώ θα δοκίμαζα ξανά μέχρι να πέσω σε σωστό υπάλληλο :)

babayaga
12-02-21, 18:03
Ναι το εχω διαβασει οτι τους κοστιζει, γυρω στα 3 ευρω. Τα 17-20ms ειναι απο speedtest. Και της ookla αλλα και σε εφαρμογη της vodafone που μου στειλανε στα πλαισια της διαδικασιας εγγυησης δικτυου. Οπως το ειπες παντως πολλοι κινεζοι σηκωνουν το τηλεφωνο :rofl:
Θα συνεχισω τις προσπαθειες, ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!! :oneup:

Iris07
12-02-21, 18:05
Όπως τα λέει ο φίλος είναι..
θα πρέπει η Vodafone να το πει στον OTE, και αυτό έχει ένα μικρό κόστος είχαν πει..

Τουλάχιστον να τους το πληρώναμε εμείς άμα θέλανε.. :cool:

To ρούτερ αναφέρει σε τι προφίλ είσαι ?

babayaga
12-02-21, 19:31
Εχω το ρουτερ της vodafone, H300-S. Για το vdsl εχει 8a 8b 8c 8d 12a 12b 17a 35b US0. Δε ξερω αν απαντησα στην ερωτηση σου με αυτα

Iris07
12-02-21, 20:08
Εννοώ ότι το ρούτερ μπορεί να δείχνει εάν είσαι σε Fast Path ή σε Interleave..

Άλλα δείχνουν, άλλα δεν δείχνουν..

babayaga
12-02-21, 21:26
Οχι τα εχω ψαξει ολα στο ρουτερ και δε βρισκω ουτε το ενα ουτε το αλλο. Ασε που τις μισες φορες πεφτει η σελιδα

sweet dreams
12-02-21, 21:33
Kάνεις ping στον πάροχο, αν έχεις κάτω από 10ms είσαι σε fastpath.

babayaga
12-02-21, 21:53
224504

Δε ξερω αν απο εδω μπορω να βγαλω καποιο συμπερασμα. Εχει την καθυστερηση οριακα κατω απο 10ms οποτε ειμαι σε fast path?

sweet dreams
12-02-21, 22:00
To Delay είναι 0 όταν είσαι σε Fastpath. Άλλο αυτό και άλλο το ping.

babayaga
12-02-21, 22:08
Μαλιστα, οποτε δεν ειμαι. Σ ευχαριστω!!! :oneup::oneup:

BeyondMAD
13-02-21, 19:42
Τα 9ms από την καθυστέρηση στην καθοδική ροή θα κερδίσεις εάν αλλάξεις προφίλ.

babayaga
14-02-21, 12:51
Μου φτανουν και μου περισσευουν!!! Σ ευχαριστω για το χρονο σου!! (ακομα στα τηλεφωνα ειμαι)

babayaga
24-02-21, 15:35
Καλησπερα στη κοινοτητα! Επειδη ακομα ακρη δε μπορω να βγαλω με τους κυριους της vodafone, κυριως λογω ελλειψης επιχειρηματων απο πλευρας τους, εκανα ενα tracer απο cmd.
Οταν καποιος εχει χρονο και διαθεση αν μπορουσε να με κατατοπισει θα το εκτιμουσα.

224927

sweet dreams
24-02-21, 15:51
Από WI-FI το έκανες??

babayaga
24-02-21, 17:49
Με ethernet συνδεομαι

sweet dreams
24-02-21, 17:54
Mε ethernet και έχεις 3~5ms στο ρούτερ?? έχεις άλλο ρούτερ για να κάνεις δοκιμή??

Πέρα απ' αυτό, κάνε tracert στον πάροχο.

babayaga
24-02-21, 18:38
Δεν εχω αλλο ρουτερ για δοκιμη. Ethernet μεσω αναμεταδοτη εχω, το κλασικο μαραφετι με το ρευμα.


224935



Εκανα αυτα δεν μπορουσα να καταληξω ποιο ειναι του παροχου

- - - Updated - - -

Προσθετω και αυτο, ειναι απο τον πρωτευων DNS για διευθυνση ΙΡ

224936

sweet dreams
24-02-21, 18:42
Δεν υπάρχει αξιοπιστία μετρήσεων όταν συνδέεσαι μέσω των powerlines, θα πρέπει τουλάχιστον για δοκιμή να κάνεις τον έλεγχο κατευθείαν στο ρουτερ.

www.vodafone.com

To συνημμένο δεν ανοίγει.

babayaga
24-02-21, 18:48
Κατι εκανα λαθος και μπηκε συννημενο anyway

224938

Εκανα και στο www.vodafone.com (ζητω συγγνωμη για την ασχετοσυνη μου)

224939

sweet dreams
24-02-21, 18:49
Τα ίδια είναι, κάνε αυτά που λέμε πιο πάνω.

babayaga
24-02-21, 19:03
Αυτο ειναι απευθειας απο το ρουτερ

224940

sweet dreams
24-02-21, 19:06
Το δεύτερο hop θα πρέπει να είναι κάτω από 10ms, τώρα είσαι σε interleaved.

babayaga
24-02-21, 19:08
Σε ευχαριστω φιλε μου για το χρονο σου, ξαναπιανω το τηλεφωνο λοιπον. Σπορ για γερα νευρα

babayaga
01-03-21, 16:22
Σχετικά με το αίτημά σας, δεν υπάρχει δυνατότητα αυτή τη στιγμή για αλλαγή σε εξ ολοκλήρου προφίλ fastpath σε υπηρεσίες VDSL. Το Download, για να μην δημιουργείται ζήτημα αποσυνδέσεων είναι σταθερό σε interleaved path, ενώ το Upload είναι ορισμένο σε fastpath για να μην αντιμετωπίζετε ζητήματα σε online games/streaming. Απο πλευράς μας, δεν συνιστάται και δεν παρέχεται η αλλαγή σε fastpath λόγω προβλημάτων που μπορούν να προκύψουν, στην πιο ευαίσθητη τεχνολογία VDSL.

Απαντηση μεσω live chat για το προβλημα μου. Τα συμπερασματα δικα σας. Με βλεπω να επιστρεφω σε adsl

sweet dreams
01-03-21, 17:49
Γιατί να γυρίσεις σε ADSL?? αλλάζεις εταιρία.

babayaga
01-03-21, 18:20
ουτε ενα μηνα δεν εχω που ηρθα στη vodafone

sweet dreams
01-03-21, 18:35
Τότε έχεις θέμα.

netblues
02-03-21, 05:46
Απάντηση κονσέρβα στο chat. Ασε μας κουκλίτσα μου ειναι η φαση.
Εντωμεταξυ το πραγματικο θεμα τους ειναι το κόστος δυο αλλαγω μεσω οτε crm. σε περίπτωση που δεν δουλέψει καλα

babayaga
03-03-21, 01:15
Μου φαινεται οτι παιζουν με τις λεξεις στο "δεν παρεχεται απο πλευρα μας". Καμπινες ΟΤΕ χρησιμοποιουν ως επι το πλειστον αρα απο τεχνικη αποψη ο ΟΤΕ το παρεχει

sweet dreams
03-03-21, 10:36
Στις δικές τους καμπίνες το δίνουν, στις ξένες είναι το πρόβλημα.

newlynx
03-03-21, 14:59
Πάντως αυτό είναι σημαντικό θέμα που μπορεί να αποτρέψει κάποιον να αλλάξει πάροχο εφόσον θέλει fastpath. Σκεφτόμουν να πάω σε Vofafone αλλά λόγω gaming θέλω fastpath, απλά διερωτώμαι αν αυτό είναι δικαίωμά μου αν πάω σε μια εταιρία ή αν είναι κάτι προαιρετικό. Νομίζω πως είναι ζήτημα που πρέπει να απασχολήσει την ΕΕΤΤ.

sweet dreams
03-03-21, 15:24
Δεν νομίζω να είναι υποχρεωμένοι για κάτι τέτοιο, στην κρίση τους είναι να βάζουν προφίλ το οποίο εξασφαλίζει σωστή λειτουργία της γραμμής. Για το μόνο που υπάρχει δέσμευση είναι η ταχύτητα συγχρονισμού.

GregoirX23
03-03-21, 19:04
Πάντως αυτό είναι σημαντικό θέμα που μπορεί να αποτρέψει κάποιον να αλλάξει πάροχο εφόσον θέλει fastpath. Σκεφτόμουν να πάω σε Vofafone αλλά λόγω gaming θέλω fastpath, απλά διερωτώμαι αν αυτό είναι δικαίωμά μου αν πάω σε μια εταιρία ή αν είναι κάτι προαιρετικό. Νομίζω πως είναι ζήτημα που πρέπει να απασχολήσει την ΕΕΤΤ.

Μη ξεχνάμε ότι αυτό έχει να κάνει και με το ποιος πάροχος έχει τη καμπίνα Η αν η γραμμή είναι από α.κ..
Τώρα αν αναφέρεσαι σε περίπτωση όπως του συμφορουμίτη..
Τότε καλύτερες πιθανότητες ίσως έχεις σε οτε εφόσον η καμπίνα είναι δική του..
Βέβαια, αν ποτέ αποφασίσει ο οτε να αξιοποιήσει το g.inp στις καμπίνες του όπως άρχισε να κάνει και η βόντα, ίσως να στρώσει αυτή η κατάσταση..

sense1
22-07-21, 17:35
Καλησπέρα παιδιά σήμερα είχα ένα chat με Vodafone. Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες τους πετσόκοψα !!!! Χαχαχα

netblues
22-07-21, 19:10
Ειπαμε, γινεται., απλα έχει κόστος και γιαυτο το αποφευγουν.
Συντομα θα παιζει g.inp παντου, και ολα αυτα δεν θα εχουν πλεον καμμια σημασια.

BeyondMAD
25-07-21, 11:45
Ειπαμε, γινεται., απλα έχει κόστος και γιαυτο το αποφευγουν.
Συντομα θα παιζει g.inp παντου, και ολα αυτα δεν θα εχουν πλεον καμμια σημασια.

Εκτός αν έχεις προβλήματα και είναι χειρότερο και από adsl. :)

netblues
25-07-21, 12:34
Ειναι γνωστα τα προβληματα, και γιαυτο και το rollout γινεται επιλεκτικα, μεχρι να συμμαζευτει ο κωδικας στα cpe.

BeyondMAD
30-07-21, 12:04
Ειναι γνωστα τα προβληματα, και γιαυτο και το rollout γινεται επιλεκτικα, μεχρι να συμμαζευτει ο κωδικας στα cpe.

Αμήν :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.