PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη μητρικης και επεξεργαστη , format?



Gedo
16-12-04, 19:26
Αποφασισα να αλλαξω motherboard και επεξεργαστη.

Θα ηθελα να αποφυγω το format, μπορω?

Ξερω οτι αφου θα αλλαξω chipset μαλλον ειναι δυσκολο,
εχεις κανεις αναλογη εμπειρια?

For the record ,
θα αλλαξω ενα Pentium στα 2.4 με 3.2 Prescot
και μητρικη msi με μια asus 800 fsb ακομα δεν εχω καταληξει σε ποια.

WAntilles
16-12-04, 19:34
Θα ηθελα να αποφυγω το format, μπορω?

Ξερω οτι αφου θα αλλαξω chipset μαλλον ειναι δυσκολο,
εχεις κανεις αναλογη εμπειρια?

Πολύ φασαρία για το τίποτα.

Καλό είναι να κάνεις ξανά εγκατάσταση και μάλιστα με slipstreamed CD.


For the record ,
θα αλλαξω ενα Pentium στα 2.4 με 3.2 Prescot...

Τα ίδια Σαβουράκη μου, τα ίδια Σαβουρή μου...

Πύρρος
16-12-04, 19:45
linky (http://episteme.arstechnica.com/eve/ubb.x?a=tpc&f=77909774&m=1400925745)

Και άλλη μια ψήφος για AMD, εκτός αν τον Prescot τον θέλεις τώρα το χειμώνα για τα κρύα, οπότε πάω πάσο ;-)

Gedo
16-12-04, 19:47
Τα ίδια Σαβουράκη μου, τα ίδια Σαβουρή μου...


AMD fan φανταζομαι, και στις καρτες γραφικων ΑΤΙ fan φανταζομαι?

Παναθηναικος φανταζομαι? :wink:

dantouan
16-12-04, 19:51
Αποφασισα να αλλαξω motherboard και επεξεργαστη.

Θα ηθελα να αποφυγω το format, μπορω?


Με τιποτα...

Gedo
16-12-04, 19:51
Δεν με ενοχλει που οσοι εχουν AMD πιστευουν οτι ειναι οι καλυτεροι επεξεργαστες,
με ενοχλει που θεωρουν ολους τους αλλους για πεταμα...

Αφου ειναι τοσο καλοι ρε παιδια πιο ειναι το μεριδιο τους στην αγορα ?

dantouan
16-12-04, 19:57
Αφου ειναι τοσο καλοι ρε παιδια πιο ειναι το μεριδιο τους στην αγορα ?


Αστο καλυτερα.... :mrgreen:

Πύρρος
16-12-04, 20:07
Δεν με ενοχλει που οσοι εχουν AMD πιστευουν οτι ειναι οι καλυτεροι επεξεργαστες,
με ενοχλει που θεωρουν ολους τους αλλους για πεταμα...

Αφου ειναι τοσο καλοι ρε παιδια πιο ειναι το μεριδιο τους στην αγορα ?

Τι εννοείς "τους άλλους"; Τους P4 θάβουμε. Και, ναι, είναι για πέταμα. (βλ. επίσης και εγκατάληψη από πλευράς intel του P4 στα 4, κυκλοφορία Desktop Dothan και κίνηση προς Dual Core). Ο P4 δεν τραβαγε όταν πρωτοβγήκε (θυμάστε τον P3 στα 1.13 που δεν βγήκε ποτέ; ήταν επειδή 'έσκιζε' τον P4 στα 1.4), στη μέση βελτιώθηκε κάπως ανεβάζοντας mhz, και πλέον έχει φτάσει να είναι πιό ζεστός από τους AMD, και ξανά να μην 'τραβάει'.

Για το μερίδιο αγοράς: Internet Explorer, Apple, BMW.

Στην τελική, ο μπους έβγαλε στην αμερική το μεγαλύτερο 'μερίδιο αγοράς'. Τι σου λέει αυτό;

McAli
16-12-04, 20:08
Αφου ειναι τοσο καλοι ρε παιδια πιο ειναι το μεριδιο τους στην αγορα ?


Αστο καλυτερα.... :mrgreen:

Και η "Λάμψη" του :idea:κωλου έχει καλό μερίδιο.

Πύρρος
16-12-04, 20:10
McAli, μόλις κέρδισες το "τηλεπάθεια award" :-)

dantouan, Δες το link στο πρώτο post μου.

McAli
16-12-04, 20:15
McAli, μόλις κέρδισες το "τηλεπάθεια award"


Το πιο εντυπωσιακό είναι ότι δεν διάβασα μόνο τη δική σου σκέψη, αλλά και πολλών άλλων φίλων εδώ μέσα!

:idea:κωλος....καλό,ε; :lol:

WAntilles
16-12-04, 22:17
Δεν με ενοχλει που οσοι εχουν AMD πιστευουν οτι ειναι οι καλυτεροι επεξεργαστες,
με ενοχλει που θεωρουν ολους τους αλλους για πεταμα...

Αφου ειναι τοσο καλοι ρε παιδια πιο ειναι το μεριδιο τους στην αγορα ?

Ο Πύρρος κατά κύριο λόγο και ο McAli κατά δεύτερο, με κάλυψαν απόλυτα.

Όσα είπε ο Πύρρος τα έχω πει στο παρελθόν εδώ πολλάκις.

Ο P-III Tualatin εξαφανίστηκε σαν νά 'πεσε αστεροειδής στα εργοστάσια της Intel, γιατί τους έπιασε πανικός στο τμήμα marketing.

Salvador
16-12-04, 23:08
Καποτε το ειχα κανει αυτο.
Εφυγα απο mobo abit με pentium 3 επεξεργαστη
και πηγα σε Asus με AMD .
Τα XP bootaran κανονικα ,βρηκαν τα μαλιοκεφαλα τους χωρις κανενα προβλημα.
Για να ειμαι σιγουρος ομως μετα απο λιγες μερες αφου κανονισα τα backup εκανα
ενα format.
Αλλη αισθηση.Αν δεν κανεις νιωθεις σαν να μην εχεις αλαξει τπτ απο hardware πανω.
Με το που τα XP ειναι καινουρια και το Hardware σου φρεσκο δενει καλυτερα στο μυαλο σου.

crimson
16-12-04, 23:23
WAntilles, τι εννοείς για τον Τουαλάτιν[1];
παραήταν γρήγορος και τον κόψανε;

[1]και του πιπέριν

sdikr
16-12-04, 23:29
Αν είχες intel chipset και πας σε intel chipset κατά 90% θα δουλέψει (αν είχες via και πάς σε via ξέχνα το)

nnn
16-12-04, 23:35
Από προσωπική εμπειρία με 3 μητρικές και ισάριθμους επεξεργαστές,αν το chipset της εκάστοτε μητρικής είναι το ίδιο με της προηγούμενης π.χ.από Via chipset σε Via chipset,δεν χρειάζεται επανεγκατάσταση.

Το μόνο που χρειάζεται είναι επανενεργοποίηση των Xp λόγω σημαντικών αλλαγών στο hardware.Κάτι που έγινε απρόσκοπτα 3 φορές σε διάστημα 3 1/2 χρόνων.

Format και επανεγκατάσταση έκανα όταν πέρασα στα 64 bit. :twisted:

p.s. Ναι η σειρά των P III πετσοκόπηκε όταν ανακαλύψανε ότι έριχνε στα αφτιά στον πολυδιαφημισμένο P4.

lazar
17-12-04, 00:12
Αν είχες intel chipset και πας σε intel chipset κατά 90% θα δουλέψει (αν είχες via και πάς σε via ξέχνα το)

Από VIA σε nForce 2 με AMD και στα δὐο;

sdikr
17-12-04, 00:21
Από VIA σε nForce 2 με AMD και στα δὐο;


δεν το έχω καταφέρει πότε, μόνο με Intel chipset (440bx > 845 > 865 > 875)
με via δεν μου δούλεψε πότε. για sis απλά ξέχνα το, να πάω απο intel > via no way or via > intel no way!

(ακόμα και η ms, που δίνει τα εργαλεία για την εγκατάσταση ΟΕΜ το αναφέρει θα δουλέψει μόνο αν το chipset είναι ίδιο ή με ελάχιστες διαφορές)

Lazy Dog
17-12-04, 01:56
Off-topic:-Επειδη ο καθενας εχει τις δικες του εμπειριες(καλες η κακες) με τον εκαστοτε επεξεργαστη, δεν θα μπω στη λογικη να υποστηριξω τον εναν η τον αλλον. Εγω ξεκινησα με Intel και συνεχιζω με Intel. Παντως εχω στην καβατζα εναν 64ρη AMD και περιμενω καλες μητρικες... :mrgreen:-

Στο θεμα τωρα, και εγω απο Intel σε Intel δεν αντιμετωπισα ιδιαιτερα προβληματα.

wintech2003
17-12-04, 02:48
Έχω το CD των Ελληνικών Windows XP VLK (Corporate - No Activation) στο οποίο έχω κάνει slipstream τα SP2.

Εχω κάνει κάθε πιθανή αλλαγή hardware (απο AMD σε Intel και το αντιθετο, από Intel σε nForce chipset, απο VIA σε nForce κτλ) και το μόνο που κάνω ειναι το εξής:

Βάζω τον παλιο δίσκο μου κανονικά στο καινουργιο μηχανημα. Δεν πειράζω τίποτα απο πλευρας λειτουργικού. Αφήνω τα πάντα όπως ειναι.
Κάνω boot απο CD και του λεω να κανει κανονικά εγκατάσταση των Windows XP. Ενα βήμα πριν την επιλογή του partition μου βγάζει μια ειδοποιηση οτι βρήκε μια εγκατάσταση των Windows στον δίσκο και ρωτάει τι θέλω να κάνω. Εγώ απλά του λεω repair, και αυτο ουσιαστικά περνάει τα πάντα απο πάνω σαν να έκανα update από παλιότερο λειτουργικό, χωρις να μου χασει ουτε προγράμματα, ουτε αρχεία, και ξαναπερνάει τις συσκευες απο την αρχή. Οπότε ουτε γάτα ούτε ζημία.
Περνάω τους drivers της καινουργιας μητρικής μετά το πέρας της εγκατάστασης και ειμαι έτοιμος. 8)

Φιλικά,
Γιώργος

chatasos
17-12-04, 03:20
Κάνω boot απο CD και του λεω να κανει κανονικά εγκατάσταση των Windows XP. Ενα βήμα πριν την επιλογή του partition μου βγάζει μια ειδοποιηση οτι βρήκε μια εγκατάσταση των Windows στον δίσκο και ρωτάει τι θέλω να κάνω. Εγώ απλά του λεω repair, και αυτο ουσιαστικά περνάει τα πάντα απο πάνω σαν να έκανα update από παλιότερο λειτουργικό, χωρις να μου χασει ουτε προγράμματα, ουτε αρχεία, και ξαναπερνάει τις συσκευες απο την αρχή. Οπότε ουτε γάτα ούτε ζημία.
Περνάω τους drivers της καινουργιας μητρικής μετά το πέρας της εγκατάστασης και ειμαι έτοιμος. 8)


Ότι έκανα και εγώ μέχρι πριν κάποια χρόνια (W2k).

Τι ανακάλυψα?

Σχεδόν ΟΛΟΙ οι προηγούμενοι drivers παραμένουν, απλά είναι disabled και δεν φαίνονται. "Show hidden devices" στον Device Manager και φτου κι'απ'την αρχή :evil:

wintech2003
17-12-04, 03:35
Εννοειτε αυτό.

Υπάρχουν άνθρωποι όμως που έχουν φτιάξει ετσι το PC τους για την δουλειά τους ώστε λίγο να τους αλλάξεις τα εικονίδια (να λείπει κάτι απο την επιφάνεια εργασίας κτλ) τα βρίσκουν σκούρα. Αυτοί τί θα κάνουν? Δεν θα κάνουν αναβαθμιση ποτέ? Ή θα κάνουν και σεμινάριο Η/Υ πριν την αναβάθμιση? :twisted:

Εκει αναγκαστικά κανεις αυτό. Εξάλλου αν θέλει κανεις να αφαιρεσει τους drivers μπορει να το κάνει απο Safe Mode. Και ειδικά για VGA drivers υπάρχει ο Driver Cleaner.

@ ADSLgr.com All rights reserved.