PDA

Επιστροφή στο Forum : speedtest μια μεγαλη απορια



loukoumaki
30-07-07, 21:17
παιδια καλησπερα τι κανεται ολα καλα ? λοιπον να ρωτησω κατι ποια ειναι η αξιοπιστη πηγη για να δω ποσα ποιανει η γραμμη μου ?δοκιμασα το speedtest της forthnet και το speedtest.net και μου δειχνει εκει κοντα στα 800 και κατι kb ( η συνδεση μου ειναι 1 Mb)
το bandwith monitor μου εχει δειξει οτι ανεβαινει μεχρι τα 110 το μαχ το ιδιο και ο μετρητης download απο το utorrent
τελικα ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο για να μετρησω τι (πιανει ) η συνδεση μου ?
μπορει καποιος να με βοηθησει ?

thomasx
31-07-07, 00:48
Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος για μενα, είναι να εγκαταστήσεις κάποιο μετρητή (εγω χρησιμοποιώ το DU Meter) και να κατεβάσεις κάτι σχετικά μεγάλο απο site που ξέρεις ότι "δίνει" σταθερά. Όταν σταθεροποιηθεί η ταχύτητα, με τόσο κατεβάζεις!!!!!

psyxakias
31-07-07, 00:58
Γενικότερα ο NDT της Forthnet έχει ψιλομπουκώσει μου φαίνεται. Εμένα του grnet (http://ndt.grnet.gr:7123/) βγάζει πολύ καλύτερα και πιο κοντά στη πραγματικότητα αποτελέσματα.

Όμως είπε πολύ σωστά ο thomasx, καλύτερο είναι να εγκαταστήσεις κάποιο μετρητή και να κατεβάσεις από μεγάλο site. Εγώ κατεβάζω από apple (ούτε καν ftp.forthnet ή ftp.ntua) όταν θέλω δοκιμή της γραμμής, που είναι hosted στην akamai που έχει servers στην Forthnet μέσα.

RASTAVIPER
31-07-07, 11:44
Γενικότερα ο NDT της Forthnet έχει ψιλομπουκώσει μου φαίνεται. Εμένα του grnet (http://ndt.grnet.gr:7123/) βγάζει πολύ καλύτερα και πιο κοντά στη πραγματικότητα αποτελέσματα.

Όμως είπε πολύ σωστά ο thomasx, καλύτερο είναι να εγκαταστήσεις κάποιο μετρητή και να κατεβάσεις από μεγάλο site. Εγώ κατεβάζω από apple (ούτε καν ftp.forthnet ή ftp.ntua) όταν θέλω δοκιμή της γραμμής, που είναι hosted στην akamai που έχει servers στην Forthnet μέσα.

Και πώς το καταλαβαίνεις ότι είναι μπουκωμένο της forthnet?
Και το site της Apple ποιο ειναι απο οπου κατεβαζεις?ftp.apple.com?

psyxakias
31-07-07, 15:07
Και πώς το καταλαβαίνεις ότι είναι μπουκωμένο της forthnet?
Και το site της Apple ποιο ειναι απο οπου κατεβαζεις?ftp.apple.com?Εφ' όσον ο NDT του grnet μου βγάζει απόδοση πιο υψηλή, πιο κοντά στις ταχύτητες κατεβάσματος/ανεβάσματος που έχω, λογικό δεν είναι;

Το speedtest URL από Apple που χρησιμοποιώ συνήθως είναι: http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3160.20070313.Sut4n/MacOSXSrvrCombo10.4.9Univ.dmg - το οποίο εάν κάνεις traceroute, θα δεις ότι είναι τοπικά στη Forthnet άρα τεστάρεις τη γραμμή σου μιά χαρά χωρίς να προβληματίζεσαι εάν σου δίνει χαμηλότερη ταχύτητα λόγω links εξωτερικού.

nnn
31-07-07, 23:28
Να επιβεβαιώσω και εγώ τον psyxakia.



TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.4.12
click START to begin
Connected to: ndt.grnet.gr -- Using IPv4 address
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
checking for firewalls . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 203.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 1.61Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
[S2C]: Packet queuing detected

click START to re-test

και αμέσως μετά



TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
31/07/2007 23:25:28
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 209.06Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.14Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

aris60
31-07-07, 23:40
παιδια καλησπερα τι κανεται ολα καλα ? λοιπον να ρωτησω κατι ποια ειναι η αξιοπιστη πηγη για να δω ποσα ποιανει η γραμμη μου ?δοκιμασα το speedtest της forthnet και το speedtest.net και μου δειχνει εκει κοντα στα 800 και κατι kb ( η συνδεση μου ειναι 1 Mb)
το bandwith monitor μου εχει δειξει οτι ανεβαινει μεχρι τα 110 το μαχ το ιδιο και ο μετρητης download απο το utorrent
τελικα ποιο ειναι το πιο αξιοπιστο για να μετρησω τι (πιανει ) η συνδεση μου ?
μπορει καποιος να με βοηθησει ?

Ενημερωσε αν θες η συνδεση σου ποιας εταιριας ειναι, επειδη δεν την γραφεις στο προφιλ σου. :)

psyxakias
01-08-07, 03:34
Να επιβεβαιώσω και εγώ τον psyxakia.Μάλλον είναι καιρός η Forthnet να βάλει το NDT σε 1 Gbps διότι με τις 24άρες μάλλον το λιώνουν όλοι, ακόμα και στις 03:34 τη νύχτα; :whistle:


running 10s outbound test (client-to-server [C2S]) . . . . . 431.0kb/s
running 10s inbound test (server-to-client [S2C]) . . . . . . 13.63Mb/s


running 10s outbound test (client to server) . . . . . 437.03Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 5.10Mb/s

aris60
01-08-07, 11:03
Μάλλον είναι καιρός η Forthnet να βάλει το NDT σε 1 Gbps διότι με τις 24άρες μάλλον το λιώνουν όλοι, ακόμα και στις 03:34 τη νύχτα; :whistle:

Καλημερα γιατι στις 20αρες παει καλλιτερα. :)

psyxakias
01-08-07, 12:47
Καλημερα γιατι στις 20αρες παει καλλιτερα. :)Δεν σε κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; :hmm:

aris60
01-08-07, 13:02
Δεν σε κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; :hmm:

Ηθελα να πω, η μπορει να καταλαβα λαθος με τετοια ζεστη, και σε τεστ που κανω στην εως 20mbps δειχνει χαμηλα.:hmm:

nnn
01-08-07, 13:07
Εσύ έχεις Vivodi δεν έχει νόημα να κάνεις τεστ στον NDT server της Forthnet.

aris60
01-08-07, 13:12
Εσύ έχεις Vivodi δεν έχει νόημα να κάνεις τεστ στον NDT server της Forthnet.

Σορυ αλλα εχεις αδικο ολοι κανουν και εκει τεστ.Εαν ηταν ετσι δεν θα τους εκανε αποδεκτους. :)

nnn
01-08-07, 13:15
Δεν θα μπω στον κόπο να σου εξηγήσω πως δεν έχει νόημα να κάνεις εκεί τεστ, δεν στο απαγορεύει κανένας άλλωστε.

aris60
01-08-07, 13:51
Δεν θα μπω στον κόπο να σου εξηγήσω πως δεν έχει νόημα να κάνεις εκεί τεστ, δεν στο απαγορεύει κανένας άλλωστε.

Οκ μην σε βαζω σε αλλο κοπο,αλλα καλο θα ηταν να μαθουν και οι αλλοι,διοτι οταν γνωριζει καποιος εδω και το γραφει εδω, το διαβαζουν παρα πολλοι,μην νομιζεις ειμαστε μονο αυτοι που γραφουμε. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.