PDA

Επιστροφή στο Forum : Αθλιο Noise Margin, μετριες ταχυτητες. Τι κανω;



zavarakatranemia
31-07-07, 14:48
Χαιρετε,

σημερα ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου απο τη Forthnet (προσφορα 1ης Ιουνιου).
Υπαρχει ενα προβληματακι ομως, και θα ηθελα τη συμβουλη σας τι να κανω.
Το μοντεμ ειναι Zyxel Prestige 660hw για pstn, και εχει συγχρονισει στα 509kbps Upstream και 13149kbps Downstream.

Λοιπον, το προβλημα ειναι οτι εχω συνεχεια disconnects, με αποτελεσμα να δυσκολευομαι να κανω και speedtest.
Λιγο που προλαβα να δω, δεν ενθουσιαστηκα απο τις ταχυτητες. Στο speedtest.forthnet.gr μου εβγαλε upload 400 kb/s download 1,12 mb/s.

Κοιταξα γενικα στο forum του adslgr για τη forthnet, και ειδα τι παιζει για τα SNR, pings κλπ.
Ειδικα το thread του cmos για τα dB κλπ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) ηταν κατατοπιστικοτατο.

Κανοντας το αντιστοιχο τεστ στο router μου, πηρα αυτα:
noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 12 db
attenuation downstream: 14 db
[κανω λαθος η το noise margin ειναι αθλιο;;; Εχει βγει και 5 μερικες φορες....]

και για upload:
noise margin upstream: 25 db
output power downstream: 22 db
attenuation upstream: 6 db

Το κεντρο του ΟΤΕ απεχει καπου στα 100-150 μετρα απο το σπιτι μου....

Τι μπορω να κανω για να βελτιωθει η κατασταση;
Για τα disconnects ευθυνεται το noise margin που ειναι τοσο χαμηλο;

Σας ευχαριστω

EDIT: μολις διαβασα και το thread για noise margin σταθερα στο 6 απο τη forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=112092).

Επισης, και κλεινω, παρατηρω οτι οταν κατεβαζω αρχεια απο διαφορα ftp sites ταυτοχρονα, βγαζουν αθροιστικη ταχυτητα 1 - 1,2 mb/s. Κατεβαζοντας μεμονωμενα αρχεια, τις πιο πολες φορες παει μεχρι 250-300 kb/s.

baltazar1999
31-07-07, 16:24
Επειδη εισαι κοντα απο το Α/Κ δεν θα επρεπε να εχεις τοσο χαμηλο SNR με την ταχυτητα που κλειδωνεις.

Τσεκαρε πρωτα splitters κλπ συσκευες που εχεις πανω στην γραμμη.

Αν δεν φταει αυτο μαλλον εχεις που θορυβο στην γραμμη σου.
Παρτους τηλεφωνο και δηλωσε το σαν βλαβη.

Τωρα, το οτι κατεβαζεις λιγο χωρις download manager ειναι λογικο γιατι εχεις μονο 1
connection ανοιχτο.

zavarakatranemia
31-07-07, 16:33
Τωρα, το οτι κατεβαζεις λιγο χωρις download manager ειναι λογικο γιατι εχεις μονο 1 connection ανοιχτο.

Α δεν το σκεφτηκα αυτο. Ποιον download manager λες να προτιμησω;

Splitter μολις εβαλα, ειναι μια χαρα. Δεν εχω βαλει φιλτρα ακομα. Υπαρχει πιθανοτητα να ευθυνεται το router για το προβλημα; Εχει φορτωμενο το τελευταιο firmware. Ενα αλλο πιθανο προβλημα ειναι η παλαιοτητα των καλωδιων στο σπιτι (~50 ετων), αν και δε ξερω αν δικαιολογει τετοιο προβλημα..

baltazar1999
31-07-07, 16:53
Για download manager εγω προσωπικα χρησιμοποιω το DAP.

Φιλτρα να βαλεις στα τηλεφωνα και δες τις τιμες σου.

Να ευθηνεται το router λιγο δυσκολο το βλεπω.

Τωρα αν φατει η εσωτερικη καλωδιωση ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβεις.

Θα πρεπει δηλαδη να πας με ενα laptop στον κατανεμητη σου και να συνδεσεις το router εκει για να δεις αν εχεις προβλημα.

psyxakias
01-08-07, 04:41
Συγχρονίζεις 13149/509 και έχεις 6 dB SNR και στο downstream αλλά και στο upstream;;;;;; Ή για λάθος πρόκειται, ή κάτι δε πάει καθόλου καλά...... διότι αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να ανέβεις σε upload μελλοντικά :(

Όντως με 14 dB attenuation θα έπρεπε να πηγαίνεις πολύ παραπάνω από 13 Mbps, όσον αφορά το 6 dB SNR είναι το minimum που ρυθμίζει η Forthnet τα DSLAM για να βγάλεις την μέγιστη δυνατή ταχύτητα, οπότε 6 θα μείνει ούτως ή άλλως, αλλά θα έπρεπε να συγχρονίζεις πάνω από τα 18.

Τώρα όσον αφορά επίλυση και των disconnects, έλεγξε την καλωδίωσή σου (υπάρχει σχετικό thread στην υπογραφή μου) και εάν επιμείνει το πρόβλημα, επικοινώνησε με τη Forthnet αλλά το πιθανότερο να σου μειώσουν ακόμα περισσότερο το συγχρονισμό και να σου ανεβάσουν το SNR στο 9 dB.

Τέλος, για τις ταχύτητες θα πρέπει να κάνεις επιπλέον ρυθμίσεις στα Windows (ψάξε στο forum για RWIN) ώστε και με 1 connection να επιτυγχάνεις υψηλή ταχύτητα, ειδάλλως θα πρέπει να ανοίγεις πολλές.

ΥΣ: Έχεις κοιτάξει modulation; Σίγουρα συνδέεσαι με ADSL2+ και όχι ADSL2; (έχει διαφορά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.