PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγάλη αναμονή για adsl in a box.



gRim
31-07-07, 16:36
Γεια σας παιδιά!

Ξέρω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ακούτε για μεγάλη αναμονή αλλά και ούτε η τελευταία.
29/06 πήρα το πακέτο adsl in a box και κατευθείαν έστειλα την αίτηση μέσω φαξ. Μάλιστα αμέσως πήρα τηλέφωνο για να δω αν την έχουν δεχτεί και μου λένε όλα είναι εντάξει.
Σήμερα 31/7 και ακόμα δεν έχει γίνει ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ!! Στην ουσία ένας μήνας έχει περάσει τσάμπα.
Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα ζητώντας εξηγήσεις. Μου είπαν ότι έβλεπαν ενεργή σύνδεση αλλά μετά ότι ήταν δικό τους λάθος. Μου είπαν ότι η αίτηση έχει σταλεί στον ΟΤΕ αλλά μετά από τηλεφώνημα στο 134 έμαθα ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τώρα μου λένε ότι είναι μεγάλος ο όγκος των αιτήσεων.
Κοντεύω να τρελαθώ. Έχει περάσει ένας μήνας και ακολουθεί δεκαπενταύγουστος. Όλο το καλοκαίρι είμαι χωρίς adsl.
Επειδή δεν είχα παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι φυσιολογικό να περιμένω 1 μήνα για καταχώρηση.
Μπορώ να κάνω κάτι από τη μεριά μου;

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη,
ένας από τους χιλιάδες απελπισμένους με τη :worthy: φόρθνετ :clap: ...

nnn
31-07-07, 16:58
Με dialup είσαι τώρα ? :down:
Υπομονή, έχει πόρτες στην περιοχή σου ?

gRim
31-07-07, 18:30
Έχει πόρτες στην περιοχή μου. Ναι με dial up είμαι.
Το θέμα είναι ότι έχει περάσει τόσος καιρός και δεν έχει γίνει ακόμα καταχώρηση.
Διαβάζω σε άλλα τόπικς ότι συνήθως περιμένουν για την ενεργοποίηση. Άμα είναι να περιμένω ένα μήνα και να μην έχει γίνει καταχώρηση πόσο ακόμα θα περιμένω για την ενεργοποίηση και ειδικά όταν έρχεται αύγουστος; :mad:
Και τι υπομονή να κάνω όταν ακούω τις βλακείες τους από το τηλέφωνο..
Μετά από αυτό πάντως έχω διαγράψει την Φορθνετ. Δεν μπα να βγάλει προσφορά 40mbs για 24 μήνες με 10 ευρώ...απλά για μένα έπαψε να υπάρχει..

prekageo
31-07-07, 19:10
Και εγώ ομοιοπαθής είμαι gRim. Δες και το θέμα που είχα ανοίξει πριν μερικές μέρες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=115217). Μια πιθανή εξήγηση για ποιο λόγο ταλαιπωρούμαστε έτσι και ακόμη δεν έχουν κάνει ούτε καν την καταχώρηση στο σύστημα μπορείς να βρεις σε αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117231) το θέμα. Δε θα βρεις τη λύση εκεί αλλά τουλάχιστον να γνωρίζουμε γιατί δεν εξυπηρετούμαστε. Εγώ προσωπικά έχω κάνει καταγγελία σε ΕΕΤΤ, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και ΙΝΚΑ. Σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. Μία πληροφορία της τελευταίας στιγμής... επικοινώνησα με το τμήμα πωλήσεων και μου είπαν ότι το πρόβλημα έχει γίνει αντιληπτό και έχει αρχίσει να ενοχλείται αρκετός κόσμος (λέτε να φτάσαμε την κρίσιμη μάζα;). Μου είπαν ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα αρχίσουν να καταχωρούνται καινούριες (εννούν αυτές που εκκρεμούν) παραγγελίες. Αν δει κανείς κάτι να κινείται ας ενημερώσει.

jded
31-07-07, 19:58
Έχω καταθέσει την αίτηση στα γραφεία της forthnet στις 24/7. Την πήγα ο ίδιος για να μην υπάρχουν τα προβληματα του στυλ χάθηκε η αίτηση, δεν ήρθε το fax κλπ. Άφησα να περάσει μία εβδομάδα και πήρα τηλέφωνο να μάθω αν έχει καταχωρηθεί η αίτηση.
Και όπως περίμενα δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα στο σύστημά τους. Θα ενημερωθεί το excel (!!!!!) που χρησιμοποιούν για να βλέπουν τις αιτήσεις την επόμενη Δευτέρα (!!!!!) και μέχρι τότε δε μπορώ να γνωρίζω αν έχει καταχωρηθεί η αίτηση μου (!!!!!). Είναι από τις 25/7 στο τμήμα καταχώρησης, σωστή και χωρίς να λείπει κάτι, και περιμένει να βρεθεί ένα χέρι να την καταχωρήσει στο σύστημά τους...

Χειρότερη κατάσταση με αίτηση ενός γνωστού από την Ηλεκτρονική Αθηνών πριν από ένα και παραπάνω μήνα. Επικοινωνία με forthnet χτες και έμαθε ότι δεν υπάρχει καν η αίτησή του (ενώ περίμενε ενεργοποίηση)!!!!!! Πήγε από την Ηλεκτρονική και του έδωσαν την απόδειξη αποστολής του fax και στη forthnet το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν απλώς να πάνε τη νέα αίτηση για άμεση καταχώρηση!!!!

Δε χαρακτηρίζω καν την εταιρία... Δεν αξίζει το κόπο... Όλοι (οι ISP) μέσα στον ίδιο βόθρο κολυμπάνε πάντως...

gRim
31-07-07, 21:03
Να ρωτήσω κάτι άλλο;
Εγώ πήρα το box από multirama. Μπορώ να κάνω ακύρωση ή κάτι άλλο να πάρω τα λεφτά μου πίσω; Δεν έχω πρόβλημα να ξεκινήσω από την αρχή τη διαδικασία με άλλο πάροχο και ας περάσει το καλοκαίρι.
Έχω εκνευριστεί τόσο που και αύριο να με ενεργοποιούσαν θα διέκοπτα αυτή τη στιγμή αν μπορούσα να πάρω τα χρήματα μου πίσω..

Stefanos83
31-07-07, 22:39
Γεια σας παιδιά!

Ξέρω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ακούτε για μεγάλη αναμονή αλλά και ούτε η τελευταία.
29/06 πήρα το πακέτο adsl in a box και κατευθείαν έστειλα την αίτηση μέσω φαξ. Μάλιστα αμέσως πήρα τηλέφωνο για να δω αν την έχουν δεχτεί και μου λένε όλα είναι εντάξει.
Σήμερα 31/7 και ακόμα δεν έχει γίνει ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ!! Στην ουσία ένας μήνας έχει περάσει τσάμπα.
Έχω κάνει άπειρα τηλέφωνα ζητώντας εξηγήσεις. Μου είπαν ότι έβλεπαν ενεργή σύνδεση αλλά μετά ότι ήταν δικό τους λάθος. Μου είπαν ότι η αίτηση έχει σταλεί στον ΟΤΕ αλλά μετά από τηλεφώνημα στο 134 έμαθα ότι δεν έχει γίνει τίποτα. Τώρα μου λένε ότι είναι μεγάλος ο όγκος των αιτήσεων.
Κοντεύω να τρελαθώ. Έχει περάσει ένας μήνας και ακολουθεί δεκαπενταύγουστος. Όλο το καλοκαίρι είμαι χωρίς adsl.
Επειδή δεν είχα παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι φυσιολογικό να περιμένω 1 μήνα για καταχώρηση.
Μπορώ να κάνω κάτι από τη μεριά μου;

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη,
ένας από τους χιλιάδες απελπισμένους με τη :worthy: φόρθνετ :clap: ...

Σιγουρα παιζει πολυ απελπισια στην συγκεκριμενη εταιρεια τους τελευταιους 2 μηνες . Χωρις να ειμαι και ο ειδικος στο θεμα , υπαρχει η πιθανοτητα η αιτηση σου να εσταλει στον ΟΤΕ για επιλεξιμοτητα βροχου , οποτε το 134 ειναι λογικο να μην στην εμφανιζει .
Φιλε μου δυστυχως ειναι μια δυσκολη κατασταση στην οποια ημουνα κι εγω μεχρι πριν λιγο . Αμα σκεφτεσαι για ακυρωση , και εκει τα ιδια χαλια ειναι . Κανεις αιτηση και περιμενεις .... να σε ακυρωσουν και αποσο μαθαινω μπορει να φτασεις και 1+ μηνα μεχρι να σε ακυρωσουν και μετα θα παρεις τα λεφτα σου πισω .
Αμα δεν θα φυγεις διακοπες , ζαλισε τους . Περνε συνεχως και ζητα ενημερωση , και αμα σου πουν π.χ. οτι κολησε στο "ταδε" τμημα , ζητα να σταλει υπομνημα στο "ταδε τμημα" να την ξεκολησει . Επισης επειδη εισαι shared llu μην περιμενεις να δεις εκτιμωμενη ημερομηνια ενεργοποιησης , μετα την καταχωρηση , θα δεις αποστολη στον ΟΤΕ και μετα το χαος . Αφου γραψει αποστολη στον ΟΤΕ , μετρας 10 εργασιμες και εισαι ΟΚ ( βαση RUO 2007 )
Αμα παλι μπορεις να φυγεις για διακοπες , φυγε και γραψε τους . :oneup:

antonism
31-07-07, 22:52
Φίλε μου κι εγώ πέρασα μεγάλη ταλαιπωρία μέχρι να την καταχωρήσουν την αίτηση για 2play που είχα κάνει στις 9/6/07. Στις 11/6 που πήρα τηλέφωνο την είχαν λάβει την αίτηση αλλά η παραλαβή και καταχώρηση της αίτησής μου έγινε στις 24/7/07 δηλαδή 45 ημέρες μετά. Φαίνεται αυτός που έκανε την καταχώρηση έγραφε ένα γράμμα κάθε μέρα.

lakis
31-07-07, 23:27
Έχω καταθέσει την αίτηση στα γραφεία της forthnet στις 24/7. Την πήγα ο ίδιος για να μην υπάρχουν τα προβληματα του στυλ χάθηκε η αίτηση, δεν ήρθε το fax κλπ. Άφησα να περάσει μία εβδομάδα και πήρα τηλέφωνο να μάθω αν έχει καταχωρηθεί η αίτηση.
Και όπως περίμενα δεν έχει καταχωρηθεί ακόμα στο σύστημά τους. Θα ενημερωθεί το excel (!!!!!) που χρησιμοποιούν για να βλέπουν τις αιτήσεις την επόμενη Δευτέρα (!!!!!) και μέχρι τότε δε μπορώ να γνωρίζω αν έχει καταχωρηθεί η αίτηση μου (!!!!!). Είναι από τις 25/7 στο τμήμα καταχώρησης, σωστή και χωρίς να λείπει κάτι, και περιμένει να βρεθεί ένα χέρι να την καταχωρήσει στο σύστημά τους...

Χειρότερη κατάσταση με αίτηση ενός γνωστού από την Ηλεκτρονική Αθηνών πριν από ένα και παραπάνω μήνα. Επικοινωνία με forthnet χτες και έμαθε ότι δεν υπάρχει καν η αίτησή του (ενώ περίμενε ενεργοποίηση)!!!!!! Πήγε από την Ηλεκτρονική και του έδωσαν την απόδειξη αποστολής του fax και στη forthnet το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν απλώς να πάνε τη νέα αίτηση για άμεση καταχώρηση!!!!

Δε χαρακτηρίζω καν την εταιρία... Δεν αξίζει το κόπο... Όλοι (οι ISP) μέσα στον ίδιο βόθρο κολυμπάνε πάντως...

Υπομονή φίλε μου Γιάννη είναι πολύ νωρίς ακόμα.... forthnet είναι εδώ...

Ενας παλιός φίλος....:whistle:

lakis
31-07-07, 23:30
Αίτηση 1η ΓΡΑΜΜΗ over ISDN: 28/6 για inbox Α/Κ ΚΩΛΕΤΗ:

17/07/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
17/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Αίτηση 2η ΓΡΑΜΜΗ over ISDN: 28/6 για inbox Α/Κ ΚΩΛΕΤΗ:

18/07/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
18/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Ακόμα τίποτα !!!!
Το μαύρο τους το χάλι!!!

Skyhigh
31-07-07, 23:33
2/7 έστηλα με φαξ την αίτηση κάθε βδομάδα τους έπαιρνα τηλέφωνο και μου έλεγαν όλα ΟΚ, περιμένετε ενεργοποίηση, και χθες με παίρνουν και μου λένε ότι δεν μπορούσαν να διακρίνουν καλά το Serial Number της αίτησης!!!!!!!
Θα χρειαστούν άλλες 2 βδομάδες μου λένε!!!!
Στο Conn-X που που πήρα τα Χριστούγεννα σε 3 μέρες συνδέθηκα!!!
ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ Η FORTHNET !!!!!

gRim
01-08-07, 11:58
Πήρα σήμερα τηλέφωνο και πριν προλάβω να μιλήσω με βάζουν σε αναμονή.
Μετά από κανένα 10λεπτο μου λένε υπάρχει πρόβλημα με τη αίτηση και θα σας πάρουμε εμείς.
Επειδή το έχω ξανακούσει πιάνω και σημειώνω το όνομα της τηλεφωνήτριας.
Με παίρνουν σε ένα μισάωρο και μου λένε ότι όλα είναι εντάξει τελικά με την αίτηση μου, έχει φύγει για οτέ και σε 12 εργάσιμες θα είναι ενεργοποιημένη :drunk: . Τόσο απλά ήταν δηλαδή τα πράγματα. Ούτε μεγάλος όγκος αιτήσεων ούτε τίποτα :hmm: ...
Όταν ρώτησα γιατί δεν με πήρανε τηλέφωνο από την αρχή :whistle: (κάτι το οποίο μου είχαν πει ότι θα γινόταν αν υπήρχε πρόβλημα με την αίτηση) δεν πήρα απάντηση.

Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα γιαυτό και αύριο αφού πάρω το 134 να δω αν υπάρχει αίτημα για adsl στην γραμμή μου θα πάρω κατευθείαν forthnet.

ΥΓ. Στο ίδιο τηλεφώνημα άκουσα τα εξής:
Έχω ήδη ενεργή σύνδεση. Τότε γιατί πήρα το box; Καμία απάντηση..
Ο ΟΤΕ για κάποιο λόγο απορρίπτει τη σύνδεση..Δεν πρόλαβα να απαντήσω γιατί
μπήκα σε αναμονή.



:worthy: :worthy: F O R T H N E T :clap: :clap:

chrvez
01-08-07, 12:29
Αίτηση 1η ΓΡΑΜΜΗ over ISDN: 28/6 για inbox Α/Κ ΚΩΛΕΤΗ:

17/07/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
17/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Αίτηση 2η ΓΡΑΜΜΗ over ISDN: 28/6 για inbox Α/Κ ΚΩΛΕΤΗ:

18/07/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
18/07/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

Ακόμα τίποτα !!!!
Το μαύρο τους το χάλι!!!

Σήμερα κάνουν και άλλες εργοποιήσεις στην ΚΩΛΕΤΤΗ. Εκτός από την δεύτερη μου γραμμή και ενός φίλου το πρωί είχε διακοπή το τηλέφωνο και άρα θα του το φτιάξουν σήμερα. Καλή τύχη και σε εσένα.

gRim
01-08-07, 14:06
01/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Τώρα άρχισα να ελπίζω σε κάτι και αυτό μετά από ένα μήνα και καμιά 15αριά τηλέφωνα.
Ε ρε και να είχα μπροστά μου το τυπά που μου έλεγε με υφάκι κάντε υπομονή κύριε γίνεται χαμός με τις αιτήσεις και ο χρόνος καταχώρησης δεν σας αφορά(έτσι ακριβώς...wtf !%#@$) :nono: .



:worthy: :worthy: F O R T H N E T :clap: :clap:

mpoumparis
01-08-07, 16:31
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET !!!

30/5/07: Καταχώρηση αίτησης στην Forthnet.

1/8/07: Ακόμα περιμένω....

Μετά από αλεπάλληλα τηλεφωνήματα έμαθα ότι η Forthnet δεν έχει ελεύθερες πόρτες στην περιοχή μου (Καλαμαριά Θεσ/νίκης) και κανέις δεν γνωρίζει πότε θα λυθεί το πρόβλημα.
Το περίεργο είναι ότι η προϊσταμένη που μίλησα, μου είπε ότι έχουν κάνει αίτηση για καινούριο dslam στον ΟΤΕ. Άρα οι υποτιθέμενοι κόμβοι της Forthnet δεν λειτουργούν υπ' ευθύνη της ίδιας αλλά του ΟΤΕ.

gRim
01-08-07, 17:50
Στο adsl status θα έπρεπε να σου λέει ότι υπάρχει καθυστέρηση επειδή δεν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες. Κι εγώ το ίδιο είχα πάθει αλλά ήμουν τυχερός γιατί την ίδια βδομάδα ο οτέ εγκατέστησε νέες και ξεμπέρδεψα γρήγορα.
Πάντως σε περίπτωση που δεν θέλεις να περιμένεις δικαιούσαι να πας στο κατάστημα που πήρες το box και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

kafao1
01-08-07, 18:09
Η ενεργοποίηση είναι θεμα περιοχής και διαθέσημων πορτών... Αν σε κάποια περιοχή υπάρχει μεγάλη ζήτηση, τότε είναι φυσικο οτι θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση... Αν ζητήσει κάποιος συνδεση στην κυψέλη, τοτε είναι λογικο να μην συνδεθεί άμεσα..... Πολυς λαος σημαίνει μεγάλη ζήτηση, και με τον ΠΟΤΕ να λύνει και να δένει, δεν είναι και οι πιο ευνοηκές συνθήκες..... Για παράδειγμα, εγω έκανα αίτηση στις 2/5 και ήμουν ενεργοποιημένος στις 18/5. Οχι και ασχημα, αλλά μενω σε περιοχή που δεν εχει πολύ λαο και δεν έχει και πολλές αιτήσεις......
Απλα, υπομονή.... Εξάλλου, καλοκαίρι είναι, ας βγούμε και καμια βολτα.... :p

jded
02-08-07, 03:10
Υπομονή φίλε μου Γιάννη είναι πολύ νωρίς ακόμα.... forthnet είναι εδώ...

Ενας παλιός φίλος....:whistle:
Στη δικιά σου περίπτωση ο υπαίτιος είσαι εσύ όμως που ξενιτεύτηκες στη Κωλέττη! :p

Να σαι καλά ρε συ! Χαθήκαμε τελείως! :(

jded
02-08-07, 03:13
Η ενεργοποίηση είναι θεμα περιοχής και διαθέσημων πορτών... Αν σε κάποια περιοχή υπάρχει μεγάλη ζήτηση, τότε είναι φυσικο οτι θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση... Αν ζητήσει κάποιος συνδεση στην κυψέλη, τοτε είναι λογικο να μην συνδεθεί άμεσα..... Πολυς λαος σημαίνει μεγάλη ζήτηση, και με τον ΠΟΤΕ να λύνει και να δένει, δεν είναι και οι πιο ευνοηκές συνθήκες..... Για παράδειγμα, εγω έκανα αίτηση στις 2/5 και ήμουν ενεργοποιημένος στις 18/5. Οχι και ασχημα, αλλά μενω σε περιοχή που δεν εχει πολύ λαο και δεν έχει και πολλές αιτήσεις......
Απλα, υπομονή.... Εξάλλου, καλοκαίρι είναι, ας βγούμε και καμια βολτα.... :p
Δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η περιοχή με τη καταχώρηση της αίτησης!

Στο κάτω κάτω αν δε προλαβαίνουν να τις περνάνε στο σύστημα να μας πουν να περνάμε από εκεί να τις καταχωρούμε μόνοι μας! :lol:

lakis
02-08-07, 08:21
Σήμερα κάνουν και άλλες εργοποιήσεις στην ΚΩΛΕΤΤΗ. Εκτός από την δεύτερη μου γραμμή και ενός φίλου το πρωί είχε διακοπή το τηλέφωνο και άρα θα του το φτιάξουν σήμερα. Καλή τύχη και σε εσένα.

Αυτά είναι όμορφα νέα!!!! ;) Για να δούμε....


Να σε ρωτήσω κάτι, το status έχει αλλάξει; έχει βγάλει ημερομηνία ενεργοποίησης;

Ευχαριστώ ! :)

lakis
02-08-07, 08:26
Στη δικιά σου περίπτωση ο υπαίτιος είσαι εσύ όμως που ξενιτεύτηκες στη Κωλέττη! :p

Να σαι καλά ρε συ! Χαθήκαμε τελείως! :(

Τι να κάνουμε είπα ο μ@@@@@@ να βάλω forthnet στη δουλειά και τελικά μ' αυτούς κοντέυω να χάσω την δουλειά μου...

Θα σε πάρω τηλέφωνο δάσκαλε !

kafao1
02-08-07, 08:38
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός πριν, αλλά πιστεύω ότι σε μια περιοχή με υψηλή ζήτηση για ενεργοποιήσεις, και με την κατάσταση του δικτύου του οτε, είναι πιο δύσκολο να ενεργοποιηθεί η σύνδεση σου σε σχέση με κάποια άλλη περιοχή που η ζήτηση για διαθέσιμες πόρτες είναι μικρότερη.

lakis
02-08-07, 14:39
Σήμερα κάνουν και άλλες εργοποιήσεις στην ΚΩΛΕΤΤΗ. Εκτός από την δεύτερη μου γραμμή και ενός φίλου το πρωί είχε διακοπή το τηλέφωνο και άρα θα του το φτιάξουν σήμερα. Καλή τύχη και σε εσένα.

Τελικά είχες δίκιο και οι δύο γραμμές είναι κομπλε και συγχρόνησαν στα 19MB!
Φύσαει το internet τώρα !!!!!:clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.