PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος σε ανεμιστήρα laptop Fujitsu-Siemens Amilo L1310G



cpnemo
01-08-07, 09:40
Από χθές το ανεμιστηράκι του λαπτοπ δεν λειτουργεί κανονικά, υπερβολικός θόρυβος, αύξηση θερμοκρασίας επεξεργαστή.Από ότι κατάλαβα το ρουλεμάν του έχει "χτυπήσει".... Ξέρει κανένας κάποιο μαγαζί με τέτοια ανταλλακτικά για λάπτοπ. Το λαπτοπ δεν είναι πια στην εγγύηση και θέλω να αποφύγω την αντιπροσωπεία....

paul77gr
01-08-07, 12:40
Γεια σου φίλε. Επειδή έχω και εγώ το ίδιο Laptop και πρίν λίγο καιρό μου έκανε και εμένα θόρυβο το ανεμηστιράκη έκανα τα εξής και τώρα δεν μου κάνει καθόλου θόρυβο
Κοίταξα το μεγάλο καπάκι απο κάτω και είδα οτι είχαν φύγει δύο βίδες. Το άνοιξα, το φύσηξα (απλώς με το στόμα) και μετά το ξανα έκλεισα προσέχωντας να βάλω τις βίδες κοντά στο ανεμηστιράκι.
Το πιο κουφό της υπόθεσης είναι οτι αναβαθμίζωντας και το Bios πριν κάνω τα παραπάνω μειώθηκε ο θόρυβος κατα πολύ. Ίσως να είναι τυχαίο αλλά το αναφέρω.

cpnemo
01-08-07, 12:55
Γεια σου φίλε. Επειδή έχω και εγώ το ίδιο Laptop και πρίν λίγο καιρό μου έκανε και εμένα θόρυβο το ανεμηστιράκη έκανα τα εξής και τώρα δεν μου κάνει καθόλου θόρυβο
Κοίταξα το μεγάλο καπάκι απο κάτω και είδα οτι είχαν φύγει δύο βίδες. Το άνοιξα, το φύσηξα (απλώς με το στόμα) και μετά το ξανα έκλεισα προσέχωντας να βάλω τις βίδες κοντά στο ανεμηστιράκι.
Το πιο κουφό της υπόθεσης είναι οτι αναβαθμίζωντας και το Bios πριν κάνω τα παραπάνω μειώθηκε ο θόρυβος κατα πολύ. Ίσως να είναι τυχαίο αλλά το αναφέρω.
Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου .
Αυτά τα έχω κάνει ήδη και επιπλέον έχω ρίξει και σπρευ καθαριστικό χωρίς λάδι (το είχα εξαρμώσει πριν). Μετά δεν έκανε θόρυβο, σήμερα όμως που το ενεργοποίησα πάλι άρχισε να ξανακάνει θόρυβο και ξανάκανα ακριβώς τα ίδια...Γι'αυτό πιστεύω ότι το ανεμιστηράκι θα παραδώσει πνεύμα σε λίγο και ψάχνω για ανταλλακτικό.

Bios update από που κατέβασες?

paul77gr
01-08-07, 17:16
Απο εδώ κατέβασα BIOS UPDATE http://support.fujitsu-siemens.com/com/support/downloads.html

cpnemo
01-08-07, 18:28
Απο εδώ κατέβασα BIOS UPDATE http://support.fujitsu-siemens.com/com/support/downloads.html

ευχαριστώ

21century
01-08-07, 19:32
Πολλα κουφα με τα συγκεκριμενα φορητα, ποσο καιρο το εχεις φιλε μου?

cpnemo
01-08-07, 23:52
Πολλα κουφα με τα συγκεκριμενα φορητα, ποσο καιρο το εχεις φιλε μου?
Το έχω 14 μήνες ,μέχρι τώρα δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα πάντως...
Σήμερα έριξα στο ανεμιστηράκι καθαριστικό χωρίς λάδι που όμως κάνει και λίπανση με κάποιο άλλο συστατικό,και μέχρι τώρα δουλεύει καλά,θα δούμε αύριο....

dionisis70
14-02-08, 16:07
πως μπορω να συνδεσω το λαπτοπ μου με την τηλεοραση ωστε να βλεπω μεσω ιντερνετ?

organus
14-02-08, 16:36
πως μπορω να συνδεσω το λαπτοπ μου με την τηλεοραση ωστε να βλεπω μεσω ιντερνετ?

Εγγραφή: 06-02-2008
Ηλικία: 37 Φύλο:
Μηνύματα: 3

lmaosauce!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.