PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάτω Γλυφάδα υψηλό line attenuation



Zifnab
01-08-07, 15:58
Μένω κάτω Γλυφάδα και είμαι κοντά στο Γκολφ...Η Forthnet με πρίζει να βάλω 2-play αλλά εγώ το θεωρώ ανούσιο αφού με τέτοιο download line attenuation δεν κάνω τίποτα



DSL Status : Up
DSL Modulation Mode : GDMT
DSL Path Mode : FAST
Downstream Rate : 768 Kbps
Upstream Rate : 192 Kbps
Downstream Margin : 27 db
Upstream Margin : 25 db
Downstream Line Attenuation : 47
Upstream Line Attenuation : 23
Downstream Transmit Power : 0
Upstream Transmit Power : 0

Δοκίμασα να απομονώσω τις διακλαδώσεις και τις τηλεφωνικές συσκευευές μιας και το σπίτι μου είναι παλιό (χωρίς εγκατάσταση)
και είχα τα εξής αποτελέσματα



DSL Status : Up
DSL Modulation Mode : GDMT
DSL Path Mode : FAST
Downstream Rate : 768 Kbps
Upstream Rate : 192 Kbps
Downstream Margin : 30 db
Upstream Margin : 27 db
Downstream Line Attenuation : 44
Upstream Line Attenuation : 21
Downstream Transmit Power : 0
Upstream Transmit Power : 0

Όπως βλέπετε με βάση τη διαίρεση του 13.81 προκύπτουν 3.4-3.18km από το dslam της Τερψιθέας έως εμένα και αντίστοιχες ταχύτητες αν θυμάμαι καλά 5.5-6Mbit.

Οι ερωτήσεις που θα σας παρακαλούσα να με διαφωτίσετε είναι οι εξής:

1) Υπάρχουν και άλλα άτομα στη Γλυφάδα με παρόμοιες/χαμηλότερες τιμές στο Download Line Attenuation?
2) Τα DSLams είναι όλα του OTE ? Μπορεί να υπάρχει κοντά μου dslam άλλης εταιρίας? Υπάρχιε λίστα με όλα τα dslams ανα περιοχή?
3) Αναμένονται νέα dslams για την περιοχή μου ? το ΤΕRP dslam της Τερψηθέας είναι shared από ote και forthnet ?
4) Μπορεί να έρθει ένας Oτετζής να ελέγξει από το καφάο μέχρι το διαμέρισμά μου αν υπάρχουν σοβαρές απώλειες? Θα πληρωθεί γι αυτό έτσι?
5) Αν δεν γίνεται τίποτα, θα είμαι καταδικασμένος σε αυτές τις χαμηλές ταχύτητες? :clap: Τουλάχιστον σώνομαι με τίποτα καλωδιακές/T1/T3 που θα έρθουν στο (μακρινο) μέλλον?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

mikem4600
01-08-07, 19:35
Εγώ πάντως αυτή τη στιγμή έχω:

Line Attenuation 38 db
Noise Margin 27 db

Είμαι Άνω Γλυφάδα και συνδέομαι με το dslam της (κάτω) Γλυφάδας.

Zifnab
01-08-07, 20:04
thnx για την απάντηση mikem :oneup: Μόλις πριν από λίγο συνδέθηκα (καταλάθως) με ξένο δίκτυο wireless και λόγω έλλειψης κωδικού μπήκα και στο router του που ήταν ολόιδιο με το δικό μου (ειδοποίησα τον κάτοχο χωρίς να πειράξω κάτι). Παρατήρησα ότι αν και κοντινός γείτονας είχε Line Attenuation 35 :worthy: Άρα ίσως να φταίνε και οι καλωδιώσεις μου :down:

p.s εσένα κάπου σε ξέρω :oops:

mikem4600
01-08-07, 20:25
εσένα κάπου σε ξέρω :oops:
Από εδώ (http://venus.cslab.aueb.gr/); ;)

thanasis38
01-08-07, 22:12
Όπως βλέπετε με βάση τη διαίρεση του 13.81 προκύπτουν 3.4-3.18km από το dslam της Τερψιθέας έως εμένα και αντίστοιχες ταχύτητες αν θυμάμαι καλά 5.5-6Mbit.


με 44 Attenuation θα συγχρονιζεις το ανωτερο 7552kbps

Zifnab
02-08-07, 12:37
Γιατί όταν πάω στο map με τα dslams μου λέει ότι υπάρχει Γλυφάδα ΟΤΕ-dslam ενώ εγώ παίρνω από Τερψιθέα?! Θέλω να πω πως αν βάλω forthnet θα παίρνω αναγκαστικά από Τερψιθέα έτσι? Άρα θα έχω άλλα Line Attenuations ?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.