PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο στη Ν.Κηφισιά: ταχύτητες- ποιότητα;



zahtar
01-08-07, 17:18
Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει κάποιος (συνδεδεμένος στο dslam Νέας Κηφισιάς) που να έχει συνδεθεί με τη νέα ταχύτητα; Πόσο πιάνει κατέβασμα κ με τι attenuation;

Κάποιος που να του έχει ενεργοποιηθεί το 2play από ΝΚηφ; Εντυπώσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

dipa57
01-08-07, 18:40
Έχω κάνει αίτηση από 26/6/2007 για το ιδιόκτητο της Forthnet.
Σήμερα 1/8/2007 κατάφερα να επικοινωνήσω με το cc, μετά από μακράν αναμονή, μου είπαν ότι θα χρειαστεί να περιμένω ακόμη περίπου 40 ημέρες.
Πιστεύω ότι ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί κανείς στο ιδιόκτητο της Forthnet.
Υπομονή...

No-Name
01-08-07, 18:42
10 μέρες δηλώνει κάλυψη πότε να προλάβουν να ενεργοποιηθούν οι πρώτοι

ipo
01-08-07, 18:49
Εγώ έκανα αίτηση την πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου. Όλο τον Ιούλιο καλούσα (δεν έβγαινε στο site η πρόοδος ενεργοποίησης) και μου έλεγαν ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί στο σύστημά τους από τις αρχές Ιουνίου και περιμένουν το ιδιόκτητο δίκτυο για να την στείλουν κατευθείαν σαν αίτηση LLU στον ΟΤΕ. Λογικό μου φαινόταν και βολικό, οπότε έμεινα στην αναμονή μέχρι τις 20 Ιουλίου.

Πριν από 10 μέρες ένας υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει προωθηθεί ακόμη, διότι είχαν πολλές αιτήσεις τον Ιούνιο και δεν προλάβανε. Τελικά καταχωρήθηκε και προωθήθηκε πριν από λίγες μέρες (φαίνεται και στο site πλέον). Μετά από αυτό δεν πιστεύω τίποτα από όσα μου λένε. 3 διαφορετικοί υπάλληλοι να σου λένε (επί 6 εβδομάδες) ότι η αίτηση έχει καταχωρηθεί και είναι stand-by για το ιδιόκτητο και στο τέλος να σου λένε "ξεχάστε όσα σας λέγαμε, τελικά δεν έχει προωθηθεί, διότι είχαμε πολλές αιτήσεις". Απαράδεκτοι. Θεμιτό το να αργούν, αλλά όχι να λένε ψέματα.

Άντε να δούμε αν θα έχει πόρτες τώρα...

zahtar
01-08-07, 19:12
Ανεξάρτητα από το 2play, σκέτο ιντερνετ (adsl2+) δεν έχει ερθει σε κανέναν;

Για φορητότητα αριθμού κλπ, οκ το δέχομαι. Η σύνδεση όμως βάσει νέου RUO δε θα έπρεπε να έχει ήδη γίνει;

Με βλέπω μάλλον να μένω λιγάκι ακόμα στην altec...

Κουράγιο μάγκες...

ipo
01-08-07, 19:18
Για σκέτο ADSL2+ είμαι εγώ, αλλα με διακοπή ΑΡΥΣ από άλλο πάροχο. Στην αναμονή...

pgp69
01-08-07, 20:49
εγώ παιδιά έχω ADSL2+ από OTE
είμαι στο DSLAM ΝEΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ και είμαι σταθερά στα 8190/381 με attenuation Downstream απο 20-22dB με maximum Bandwidth (απο DMT) απο 21000kbps - 180000kbps και με Upstream sta 13-15dB και maximum Bandwidth 1200kbps - 980kbps

δεν ξέρω αν βοηθα αυτό σε κάτι αλλα νομίζω ότι και η εναλλακτική ISP από το dslam μέχρι το σπίτι το ειδιό χαλκό χρησιμοποιούνε οποτε δεν είναι και άσκημα τα πράματα για ένα 2play μόλις μου τελείωση η συνδρομή με το οτε

αν πιάνεις ένα 18Mbit στο down και 800kbit στο UP δεν με χαλάει καθόλου :clap:

alex_mar
02-08-07, 12:51
Εγω ενεργοποιηθηκα απο την προσφορα της 1ης Ιουνιου στις 9/7 μεσω ΟΤΕ ΑΡΥΣ.
Τους εχω παρει πολλες φορες για το αν εχουν ξεκινησει οι ενεργειες για να μπω στο ιδιοκτητο και οι περισσοτεροι μου λενε οτι ειναι πολυ νωρις ακομα και οτι υπαρχει και σειρα προτεραιωτητας μονο ενας μου ειπε οτι μεσα σε αυτη τη βδομαδα θα ξεκινησουν οι ενεργειες

roiy1
02-08-07, 15:52
'Εστειλα κι εγώ την αίτηση 01/08. Το MSN μου έπαψε να ισχύει ήδη. Είμαι περίεργος να δω πόσες μέρες θα μείνω χωρίς internet ή τηλέφωνο ή και τα δύο. Για ενεργοποίηση - με πολλή τύχη - μέσα Σεπτέμβρη... Κουράγιο...

ΥΓ : Μήπως γνωρίζει κανείς πού ακριβώς βρίσκεται το DSLAM; Μήπως είναι στην Πρωτέως που είναι το κτίριο του Ο.Τ.Ε. ή είναι κάπου αλλού;

pgp69
02-08-07, 16:21
Nαι απότη ξέρω είναι στην πρωτέως :oneup:

Eίχα ρωτήσει στον οτε τις κηφισιάς και μου είπαν εκεί

Top_Gun
03-08-07, 23:46
Καλησπερα παιδια ενεργοποιηθηκα και γω στο 2play εδω και 4 μερες εχοντας στειλει την αιτηση στις 7 Ιουλιου..

Γενικα ειμαι σχετικα ευχαριστημενος απο πλευρας adsl απο τηλεφωνια ολα οκ no prob

Απλα ηθελα να ρωτησω και μερικους πιο εμπειρους αν τα στοιχεια που μου δινει το Modem μου (siemens c110) ειναι ικανοποιητικα.. So εχουμε και λεμε:

Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 01:23:42:13
Line Coding Trellis On Line Up Count 4

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 15654 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 18520 Kbps 939 Kbps
Noise Margin 7.1 dB 7.5 dB
Line Attenuation 24.0 dB 9.9 dB
Output Power 12.2 dBm 19.1 dBm



Γενικα απο το site της ati κατεβαζα με 1.3ΜΒ
αλλα απο rapidshare κυριως με 200-250κβ κατεβαζω??


To dslam σε μενα ξερει κανεις που ειναι?? Φανταστειτε οτι μενω 6 στενα μετα την πλατεια κηφισιας πηγαινοντας προς ερυθραια...

ipo
15-08-07, 12:03
Ενεργοποιήθηκα ανεπίσημα στις 9 Αυγούστου, μετά από 2 μήνες αναμονής. Δεν με βλέπουν ακόμα επίσημα ενεργοποιημένο στο σύστημά τους, οπότε οι τιμές που θα πω μπορεί να μην είναι τελικές, μιας και διαπίστωσα μία πρόοδο στα χαρακτηριστικά της γραμμής. Τις πρώτες μέρες ήταν ασταθής και με χαμηλό συγχρονσιμό, αλλά πλέον είναι σταθερότατη όλη την ημέρα.

Συγχρονίζω λοιπόν σταθερά στα 18201/509 Kbps, με downstream SNR 6 και attenuation 10.

Οι παραπάνω τιμές είναι αισθητά μειωμένες σε σχέση με εκείνες που είχα με γραμμή ΟΤΕ. Βρίσκομαι μόλις 400 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και παρόλα αυτά τα χαρακτηριστικά της γραμμής από άριστα έγιναν μέτρια.

roiy1
15-08-07, 12:09
Ενεργοποιήθηκα ανεπίσημα στις 9 Αυγούστου, μετά από 2 μήνες αναμονής. Δεν με βλέπουν ακόμα επίσημα ενεργοποιημένο στο σύστημά τους, οπότε οι τιμές που θα πω μπορεί να μην είναι τελικές, μιας και διαπίστωσα μία πρόοδο στα χαρακτηριστικά της γραμμής. Τις πρώτες μέρες ήταν ασταθής και με χαμηλό συγχρονσιμό, αλλά πλέον είναι σταθερότατη όλη την ημέρα.

Συγχρονίζω λοιπόν σταθερά στα 18201/509 Kbps, με downstream SNR 6 και attenuation 10.

Οι παραπάνω τιμές είναι αισθητά μειωμένες σε σχέση με εκείνες που είχα με γραμμή ΟΤΕ. Βρίσκομαι μόλις 400 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και παρόλα αυτά τα χαρακτηριστικά της γραμμής από άριστα έγιναν μέτρια.

Επειδή μένουμε σχεδόν δίπλα-δίπλα, μπορείς να αναφέρεις το 18201 σε τι μεταφράζεται κατεβάζοντας από ntua; Σε ευχαριστώ! :oneup:

ipo
15-08-07, 12:16
Επειδή μένουμε σχεδόν δίπλα-δίπλα, μπορείς να αναφέρεις το 18201 σε τι μεταφράζεται κατεβάζοντας από ntua; Σε ευχαριστώ! :oneup:
Σε ώρες μη αιχμής, αντιστοιχεί σε 850 KBps. Τώρα που δοκίμασα, κατεβάζοντας παράλληλα από gigasize με 70 KBps (δεν πάει παραπάνω αυτό), έπιασα μέση τιμή 2 λεπτών τα 780 KBps από το ntua.

Πρέπει να έχει όριο για κάθε σύνδεση ο ftp server του ntua. Διότι έχω δοκιμάσει να κατεβάσω από το Πανεπιστήμιο Αθηνών (10 Mbit symmetric), κάτι από τον server του ntua και πιάνει τα ίδια (800-850 KBps).

sivadws2
15-08-07, 12:46
Πρέπει να έχει όριο για κάθε σύνδεση ο ftp server του ntua. Διότι έχω δοκιμάσει να κατεβάσω από το Πανεπιστήμιο Αθηνών (10 Mbit symmetric), κάτι από τον server του ntua και πιάνει τα ίδια (800-850 KBps).

Δέν έχει όριο.... 4MB/sec από άλλο πανεπιστήμιο (λίγο βόρεια βέβαια);)

ipo
15-08-07, 12:53
Δέν έχει όριο.... 4MB/sec από άλλο πανεπιστήμιο (λίγο βόρεια βέβαια);)
Χωρίς να διαφωνώ μαζί σου, μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Μήπως εννοείς κάποιο peak;

Έχω δοκιμάσει να κατεβάσω μερικές φορές από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και πάντοτε έπιανα από 600 έως 850 KBps μέση ταχύτητα.

Επίσης έχω δοκιμάσει να κατεβάσω μέσα από το ίδιο το ntua (από τον ftp server πάλι), από 100 Mbit LAN (άρα να "μεταφέρω", όχι να "κατεβάσω") και η μέση ταχύτητα ήταν περίπου 3 MBps.

sivadws2
15-08-07, 13:50
Κάπου εκεί παίζει.. Ένα ISO (~650MB) κάνει 3,5-4 λεπτά..

zahtar
18-08-07, 23:09
Γενικότερα είσαι ευχαριστημένος από τη σύνδεσή σου;

Έχεις δοκιμάσει να πάιξεις online παιχνίδια; από lag - ping πώς πάει;

ευχαριστώ
---

κανένας άλλος από nkif δε συνδέθηκε ακόμα;;;

alex_mar
20-08-07, 10:29
Εχουν αναβαθμησει κανεναν στα 24? Εγω μολις του ξανα πηρα τηλεφωνο και ακομα δεν εχει γινει τιποτα

zahtar
20-08-07, 22:48
Λέει στον wizard ότι υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη κ υποτίθεται ότι σε γυρνάει αυτόματα σε 24Μβιτ (εκτός αν είχες σύνδεση 2Μβιτ που θέλει πρώτα ειδική αίτηση).

Μήπως στη Νκηφ δεν υπάρχουν αρκετοι συνδεδεμένοι πελάτες φορθνετ; :hmm:

alex_mar
21-08-07, 09:16
Λέει στον wizard ότι υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη κ υποτίθεται ότι σε γυρνάει αυτόματα σε 24Μβιτ (εκτός αν είχες σύνδεση 2Μβιτ που θέλει πρώτα ειδική αίτηση).

Μήπως στη Νκηφ δεν υπάρχουν αρκετοι συνδεδεμένοι πελάτες φορθνετ; :hmm:

Εγω συνδεθηκα απο την προσφορα της 1ης Ιουνιου στις 9/7 στα 1024 μεσω ΟΤΕ (τοτε δεν υπηρχε καλυψη στην περιοχη) η Ν.Κηφισια καλυφθηκε γυρω στις 20/7 και απο τοτε οποτε τους εχω παρει τηλ. μου λενε οτι παει με σειρα προτεραιοτητας και οτι ακομα ειναι νωρις για να με πανε στα 24

zahtar
21-08-07, 10:30
σειρά πρωτεραιότητας ως προς τους αιτηθέντες που θα συνδεθούν στο συγκεκριμένο dslam ή ως προς τους αιτηθέντες πανελλαδικώς;

ελπίζω να'ναι το πρώτο...

καλά κουράγια φίλε μου

ipo
21-08-07, 15:51
Εχουν αναβαθμησει κανεναν στα 24? Εγω μολις του ξανα πηρα τηλεφωνο και ακομα δεν εχει γινει τιποτα
Αν διαβάσεις πιο πάνω, θα δεις ότι εγώ είμαι στα "24 Mbit" (μέχρι 18 Mbit πιάνω εγώ), εδώ και 2 εβδομάδες περίπου (9/8/2007). Δεν είμαι από αναβάθμιση συνδρομής FORTHnet, αλλά από ΑΡΥΣ OTEnet (OnDSL kit), η οποία διακόπηκε αυτόματα και μπήκα σε DSLAM FORTHnet. Σήμερα μάλιστα είδα ότι προωθήθηκε το αίτημα για τη διακοπή της συνδρομής στην OTEnet. Άργησαν 10 μέρες βέβαια, αλλά τουλάχιστον έγινε αυτόματα η διαδικασία, χωρίς να χρειαστεί να μείνω μέρες χωρίς internet.

Κωδικούς δεν μου έχουν δώσει ακόμα. Με demo δουλεύω προς το παρόν. Η γραφειοκρατία της FORTHnet, φροντίζει να μειώνει την εικόνα της εταιρείας.

Για λίγες μέρες που δοκίμασα με κωδικούς double play ενός φίλου, η γραμμή πήγαινε αρκετά καλά. Διαδικτυκά παιχνίδια δεν παίζω, ώστε να πω εντυπώσεις.

Fuzzy
10-09-07, 20:39
DSLAM N.Kηφισια με router to CL110
(το σπιτι ειναι καινουργιο 1 χρονου!)
Attainable Line rate : μεταξυ 6000-8000
Line rate: μεταξυ 2000-5000

Απογοητευση σκετη....

Καμμια ιδεα τη μπορει να παιζει?

gkagg
10-09-07, 21:30
DSLAM N.Kηφισια με router to CL110
(το σπιτι ειναι καινουργιο 1 χρονου!)
Attainable Line rate : μεταξυ 6000-8000
Line rate: μεταξυ 2000-5000

Απογοητευση σκετη....

Καμμια ιδεα τη μπορει να παιζει?

Στατιστικά γραμμής; Μπορείς να τα postάρεις;

gkagg
10-09-07, 21:34
Ενεργοποιήθηκα ανεπίσημα στις 9 Αυγούστου, μετά από 2 μήνες αναμονής. Δεν με βλέπουν ακόμα επίσημα ενεργοποιημένο στο σύστημά τους, οπότε οι τιμές που θα πω μπορεί να μην είναι τελικές, μιας και διαπίστωσα μία πρόοδο στα χαρακτηριστικά της γραμμής. Τις πρώτες μέρες ήταν ασταθής και με χαμηλό συγχρονσιμό, αλλά πλέον είναι σταθερότατη όλη την ημέρα.

Συγχρονίζω λοιπόν σταθερά στα 18201/509 Kbps, με downstream SNR 6 και attenuation 10.

Οι παραπάνω τιμές είναι αισθητά μειωμένες σε σχέση με εκείνες που είχα με γραμμή ΟΤΕ. Βρίσκομαι μόλις 400 μέτρα από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ και παρόλα αυτά τα χαρακτηριστικά της γραμμής από άριστα έγιναν μέτρια.

Φίλε μου, με attenuation 10 θα έπρεπε να πιάνεις ταχύτητα πάνω από 21 Mbps. Τι να παίζει;

ipo
11-09-07, 00:42
Φίλε μου, με attenuation 10 θα έπρεπε να πιάνεις ταχύτητα πάνω από 21 Mbps. Τι να παίζει;
Πλέον έχω downstream attenuation 8 dB με το Linksys WAG354G, το οποίο συγχρονίζει από 17 έως 17,8 Mbit τις τελευταίες εβδομάδες.

Όμως με τον εξοπλισμό που δίνει η FORTHnet τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Συγκεκριμένα το U.S.Robotics 9112 συγχρονίζει στα 21,5 Mbit περίπου και το Siemens CL-110 στα 22 Mbit περίπου. Βέβαια εκεί ανεβαίνει και το downstream attenuation στα 13,5 dB.

22508

Fuzzy
11-09-07, 03:42
Στατιστικά γραμμής; Μπορείς να τα postάρεις;

Οριστε!

http://users.ntua.gr/kdelip/ADSL_stats.JPG

Για δωστε μου τα φωτα σας PLS!:hmm:

gkagg
11-09-07, 08:00
Ώπα.... Attenuation 44!! Είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM και δεν μπορείς να πιάσεις παραπάνω δυστυχώς. Που μένεις;

gkagg
11-09-07, 08:05
Πλέον έχω downstream attenuation 8 dB με το Linksys WAG354G, το οποίο συγχρονίζει από 17 έως 17,8 Mbit τις τελευταίες εβδομάδες.

Όμως με τον εξοπλισμό που δίνει η FORTHnet τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Συγκεκριμένα το U.S.Robotics 9112 συγχρονίζει στα 21,5 Mbit περίπου και το Siemens CL-110 στα 22 Mbit περίπου. Βέβαια εκεί ανεβαίνει και το downstream attenuation στα 13,5 dB.

22508

Και πάλι πολύ καλά είσαι φίλε μου (φτου φτου!!). Να υποθέσω ότι ούτε disconnects έχεις!! Που μένεις ακριβώς;

Fuzzy
11-09-07, 10:12
Ώπα.... Attenuation 44!! Είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM και δεν μπορείς να πιάσεις παραπάνω δυστυχώς. Που μένεις;

Ειμαι Αδαμες, εκει που ηταν η παλια Faran. Ε, δεν ειμαι και τοσο μακρυα! 44db Attenuation δεν ειναι λιγο υπερβολικο; Ασε που εχω και 4-5 disconnects την ημερα! Απελπισία! :down: Τι αλλο μπορει να παιζει;:hmm:

gkagg
11-09-07, 10:20
Το DSLAM είναι μέσα στο μουσείο του OTE στην οδό Πρωτέως. Πόσο περίπου απέχεις απο εκει; Λογικά πρέπει να είσαι στα 2,5 χλμ. To attenuation που έχεις όμως μας λέει ότι είσαι 3,2 χλμ από το DSLAM. Για ψάξ'το λίγο...

Fuzzy
11-09-07, 11:22
Το DSLAM είναι μέσα στο μουσείο του OTE στην οδό Πρωτέως. Πόσο περίπου απέχεις απο εκει; Λογικά πρέπει να είσαι στα 2,5 χλμ. To attenuation που έχεις όμως μας λέει ότι είσαι 3,2 χλμ από το DSLAM. Για ψάξ'το λίγο...


Το driveme.gr μου βγαζει 2.36 Km. Καλεσα την forthnet και αφου περιμενα 45 λεπτα στην αναμονη!!!- μιλησα τελικα με εναν παλικαρι-τεχνικο; που χασμουριοταν συνεχεια και σημειωσε τα στατιστικα της γραμμης και πραγματι τα βρισκει και αυτος χαλια!!! Θα το κοιταξουμε και θα σας καλεσουμε - μου ειπε....Τωρα νιωθω πολυ καλυτερα!!! ΕΛΕΟΣ!!!:evil::evil::down::down:

ipo
11-09-07, 13:32
Και πάλι πολύ καλά είσαι φίλε μου (φτου φτου!!). Να υποθέσω ότι ούτε disconnects έχεις!! Που μένεις ακριβώς;
Βρίσκομαι 300 μέτρα δυτικά του Α/Κ του ΟΤΕ. Πράγματι δεν έχω παρατηρήσει αποσυνδέσεις, αν και δεν έχω όλη τη μέρα ανοιχτό το router.

Όπως και λέει και το παλικάρι που μένει Αδάμες, τα στατιστικά των γραμμών δεν είναι αντιπροσωπευτικά της απόστασης. Μάλλον το last mile μας είναι κακής ποιότητας. Είναι σαν να βρισκόμαστε σε πολλαπλάσια απόσταση από αυτή που είμαστε κανονικά.

Φυσικά δεν έχω παράπονο από τις δικές μου ταχύτητες. Αλλά εκεί που βρίσκεται το παιδί από τις Αδάμες, θα έπρεπε να πιάνει τουλάχιστον 12 Mbit σταθερά, αν είχε ο ΟΤΕ καλό δίκτυο.

gkagg
11-09-07, 13:47
@ipo: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ποιός ασχολείται με το Last Mile ΟΤΕ ή η Forthnet; Συνήθως πού βρίσκεται το Last Mile;

ipo
11-09-07, 13:55
@ipo: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ποιός ασχολείται με το Last Mile ΟΤΕ ή η Forthnet; Συνήθως πού βρίσκεται το Last Mile;
Ο ΟΤΕ έχει αναλάβει τη συντήρησή του. Last mile είναι το τμήμα του χαλκού από το σπίτι μας μέχρι το A/K του ΟΤΕ.

roiy1
11-09-07, 15:15
Το DSLAM είναι μέσα στο μουσείο του OTE στην οδό Πρωτέως. Πόσο περίπου απέχεις απο εκει; Λογικά πρέπει να είσαι στα 2,5 χλμ. To attenuation που έχεις όμως μας λέει ότι είσαι 3,2 χλμ από το DSLAM. Για ψάξ'το λίγο...

Πληροφοριακά, τα καλώδια κάνουν διάφορες διαδρομές υπογείως, γι'αυτό βγαίνει μεγαλύτερη απόσταση χιλιομέτρων από συνήθως έως και πάντα!

alex_mar
12-09-07, 13:51
Εχει μπει κανενας στο ιδιοκτητο εκτος 2play? Δηλαδη να ηταν παλιος χρηστης και να τον αναβαθμησανε?
Εγω συνδεθηκα 10 μερες πριν ερθει η καλυψη στα 1024 και οποτε τους εχω παρει τηλ. μου λενε οτι ειμαι σε σειρα προτεραιωτητας.
Εχουν αναβαθμησει κανεναν ή κοιτανε να συνδεσουν μονο τους χρηστες για 2play?

gkagg
12-09-07, 14:57
Λογικά ενεργοποιούν πρώτα αυτούς που δεν έιχαν καθόλου πρόσβαση ή ηθελαν να μπουν απευθείας στο ιδιόκτητο.

ipo
12-09-07, 18:29
Εχει μπει κανενας στο ιδιοκτητο εκτος 2play? Δηλαδη να ηταν παλιος χρηστης και να τον αναβαθμησανε?
Εγω συνδεθηκα 10 μερες πριν ερθει η καλυψη στα 1024 και οποτε τους εχω παρει τηλ. μου λενε οτι ειμαι σε σειρα προτεραιωτητας.
Εχουν αναβαθμησει κανεναν ή κοιτανε να συνδεσουν μονο τους χρηστες για 2play?
Πολύ παράξενη η μεταχείρηση που είχες.

Έκανα αίτηση για shared LLU (μόνο internet) στις αρχές Ιουνίου, δηλαδή 1,5 μήνα πριν γίνει η φυσική συνεγκατάσταση. Παρόλα αυτά μου είχαν πει εξαρχής ότι θα προωθήσουν την αίτησή μου κατευθείαν σε LLU, όπως και έγινε, οπότε η αίτηση είχε μείνει σε αναμονή για 50 μέρες περίπου. Δεν μεσολάβησε στάδιο ΑΡΥΣ, και από τις αρχές Αυγούστου είμαι σε shared LLU. Η διαδικασία αυτή ήταν ό,τι καλύτερο για την περίπτωσή μου, αφού με άφησε μόνο δύο μέρες χωρίς internet.

Ίσως η ειδοποιός διαφορά μας είναι ότι εγώ είχα ήδη ενεργή γραμμή ΑΡΥΣ σε άλλο πάροχο, την οποία διέκοψε η FORTHnet. Εσύ είχες γραμμή σε άλλο πάροχο πριν την ΑΡΥΣ 1024;

alex_mar
13-09-07, 08:04
Πολύ παράξενη η μεταχείρηση που είχες.

Έκανα αίτηση για shared LLU (μόνο internet) στις αρχές Ιουνίου, δηλαδή 1,5 μήνα πριν γίνει η φυσική συνεγκατάσταση. Παρόλα αυτά μου είχαν πει εξαρχής ότι θα προωθήσουν την αίτησή μου κατευθείαν σε LLU, όπως και έγινε, οπότε η αίτηση είχε μείνει σε αναμονή για 50 μέρες περίπου. Δεν μεσολάβησε στάδιο ΑΡΥΣ, και από τις αρχές Αυγούστου είμαι σε shared LLU. Η διαδικασία αυτή ήταν ό,τι καλύτερο για την περίπτωσή μου, αφού με άφησε μόνο δύο μέρες χωρίς internet.

Ίσως η ειδοποιός διαφορά μας είναι ότι εγώ είχα ήδη ενεργή γραμμή ΑΡΥΣ σε άλλο πάροχο, την οποία διέκοψε η FORTHnet. Εσύ είχες γραμμή σε άλλο πάροχο πριν την ΑΡΥΣ 1024;


Εγω ειχα παρει την προσφορα της 1ης Ιουνιου και με ειχαν τωρησει αν θελω να περιμενω για να συνδεθω κατευθιαν στο ιδιοκτητο αλλα επιδει η περιοχη μας ειχε παρει πολλες φορες αναβολη για την καλυψη φοβηθηκα μην γινει παλι κατι τετοιο και ετσι τους ειπα να με συνδεσουν πρωτα μεσω ΟΤΕ (βεβαια τοτε μου υποσχονταν οτι θα γινει "αμμεση" μεταβαση στο ιδιοκτητο οταν θα εχω καλυψη)

gkagg
13-09-07, 09:09
Εγώ είχα κάνει την αίτηση μου από 4/4/07 γνωρίζοντας ότι το ιδιόκτητο θα ερχόταν στη Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ 20/7 αλλά δεν με ενδιέφερε μέσω ΑΡΥΣ και έτσι μαζί με την αίτηση επισύναψα και πια επιστολη που ελεγα οτι θελω να μπω απευθείας σε LLU. Περίμενα βέβαια 3 1/2 μήνες αλλά μπήκα απευθείας στο ιδιόκτητο.

ipo
13-09-07, 14:24
Εγω ειχα παρει την προσφορα της 1ης Ιουνιου και με ειχαν τωρησει αν θελω να περιμενω για να συνδεθω κατευθιαν στο ιδιοκτητο αλλα επιδει η περιοχη μας ειχε παρει πολλες φορες αναβολη για την καλυψη φοβηθηκα μην γινει παλι κατι τετοιο και ετσι τους ειπα να με συνδεσουν πρωτα μεσω ΟΤΕ (βεβαια τοτε μου υποσχονταν οτι θα γινει "αμμεση" μεταβαση στο ιδιοκτητο οταν θα εχω καλυψη)
Πράγματι είχαμε πολλές αναβολές. Από τον Φεβρουάριο υπόσχονταν LLU, ενώ η φυσική συνεγκατάσταση έγινε τον Ιούλιο. Καλά έκανες λοιπόν.

Μάλλον τώρα έχουν μείνει από θύρες, όπως συνέβη σε άλλες περιοχές. Ας ελπίσουμε ότι θα προσθέσουν σύντομα.

alex_mar
14-09-07, 08:36
Πράγματι είχαμε πολλές αναβολές. Από τον Φεβρουάριο υπόσχονταν LLU, ενώ η φυσική συνεγκατάσταση έγινε τον Ιούλιο. Καλά έκανες λοιπόν.

Μάλλον τώρα έχουν μείνει από θύρες, όπως συνέβη σε άλλες περιοχές. Ας ελπίσουμε ότι θα προσθέσουν σύντομα.

Απο οτι μου λενε δεν εχει φυγει ακομα απο το συστημα τους για αναβαθμιση πρεπει πρωτα να ξεκινησουν οι ενεργειες για να δουν αν υπαρχουν πορτες?

ipo
14-09-07, 11:36
Απο οτι μου λενε δεν εχει φυγει ακομα απο το συστημα τους για αναβαθμιση πρεπει πρωτα να ξεκινησουν οι ενεργειες για να δουν αν υπαρχουν πορτες?
Αν σου λένε αλήθεια, τότε η καθυστέρηση οφείλεται στην αργή διαχείριση του μεγάλου όγκου των αιτήσεων, οπότε δεν έχει να κάνει με τις διαθέσιμες πόρτες. Στην ερώτησή σου μάλλον η απάντηση είναι καταφατική.

Καλή τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.