PDA

Επιστροφή στο Forum : Νίκος Γκάλης. Θα θέλατε να τον ξαναδείτε στο χώρο του μπάσκετ;



Σελίδες : [1] 2 3 4

Director CrisAK
01-08-07, 21:45
Εδώ ο Έλλενος:

http://www.youtube.com/watch?v=93qc8EzsohM

Νίκος Γκάλης.

Θέλετε να δείτε τον Νίκο Γκάλη και πάλι στον χώρο του μπάσκετ, σε κάποια άλλη φυσικά θέση?
Αν ΝΑΙ σε ποια θέση?

ΝΑΙ. Θα ήθελα να τον δω προπονητή μιας αρχικά μεσαίας ομάδας του Ελληνικού πρωταθλήματος...

Βέβαια πιο λογικό θα ήταν να είναι σε θέση τέτοια που να αναζητεί ταλέντα αλλά εδώ μπορούμε να γράψουμε τι εμείς θα θέλαμε.

Να σημειώσω επίσης ότι δεν είμαι φίλαθλος της ομάδας του Άρη Θεσσαλονίκης...όπως και καμιας ομάδας που έπαιξε ο Νίκος Γκάλης...εκτός φυσικά της Εθνικής Ελλάδος.

Νικαετός
01-08-07, 21:51
Δυστυχώς τα χρόνια δεν γυρίζουν πίσω. Ο ίδιος επέλεξε τις κατασκηνώσεις και το χρηματιστήριο αν θυμάμαι καλά. Οπότε δεν έχει νόημα να συζητάμε για το αν θέλαμε ή όχι να επιστρέψει στο μπάσκετ. Εκτός αν σήμερα μετά από 20 χρόνια, θέλεις να συζητήσουμε για τον Πολίτη και τους Αφους Γιαννακόπουλους....

Director CrisAK
01-08-07, 21:56
Καλά κάτσε να κάνω edit μην δημιουργηθεί άλλο θέμα.

Η ψηφοφορία με ενδιαφέρει μόνο.:cool:
Νομίζω πάντως πως άλλους ίσως να τους ενδιαφέρει το θέμα της επιστροφής του Νίκου Γκάλη...

Gordito
01-08-07, 22:20
Φυσικα ΟΧΙ.
Ηταν μεγαλος παιχτης αλλα δεν ξερω ποσο καλος ηταν σαν ανθρωπος. Δε μου φαινεται και το καλυτερο παιδι παντως.
Αλλα το οτι ηταν μεγαλος παιχτης δε σημαινει οτι θα ειναι και καλος scouter....

NiKapa
01-08-07, 22:38
Μεγαλο :respekt:..

DOU
01-08-07, 23:30
Αν δε κανω λαθος ειχε δεχτει καποιες προτασεις στο παρελθον κυριως απο τον αρη για να εμπλακει σε καποιο ποστο στο μπασκετ αλλα δεν δεχτηκε. Παντως εγω οσες φορες βλεπω διαφορα βιντεακια απο τον γκαλη μενω ακομα με το στομα ανοιχτο..:stunned::shock:

DaveMurray
01-08-07, 23:31
Εγώ θα τον ήθελα σαν προπονητή πάντως...

Director CrisAK
01-08-07, 23:32
Εγώ θα τον ήθελα σαν προπονητή πάντως...
Σε μεγάλη ομάδα, σε μικρή ομάδα ή στην Εθνική?

NiKapa
01-08-07, 23:32
Αν δεν υπηρχε αυτος θα ειμασταν ακομη στα ιδια με του ποδοσφαιρου...τοσο απλο ειναι..;)

Νικαετός
01-08-07, 23:35
Ωρέ παιδιά, τι να λέμε... ερχόταν ο Γκάλης και ο Γιαννάκης με τον Άρη και έπαιζαν στον Τάφο του Ινδού και στο ΣΕΦ και όλος ο κόσμος έτρεχε να τους πάρει αυτόγραφα. Δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει τέτοιος παίκτης. Δείτε το βιντεάκι που υπάρχει στο πρώτο ποστ...

DaveMurray
01-08-07, 23:36
Σε μεγάλη ομάδα, σε μικρή ομάδα ή στην Εθνική?

Σε κάποια Ελληνική Ομάδα, όχι στην Εθνική γιατί έχουμε ήδη άξιο και καλό προπονητή που ήταν και αυτός εξίσου καλός σαν παίχτης :)

NiKapa
01-08-07, 23:38
..εγω βλεπω την ψηφοφορια και χαλιεμαι...α ρε νεο-ελληνακια κριμα ...:twisted:
..σας εφαγε το νετ και η αφασια...ουστ!

Director CrisAK
01-08-07, 23:39
..εγω βλεπω την ψηφοφορια και χαλιεμαι...α ρε νεο-ελληνακια κριμα ...:twisted:
φαντάζομαι εννοείς ότι θα έπρεπε να είναι 100-0 ΝΑΙ...:cool:
Το χειρότερο είναι ότι έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν όλοι...άρα δηλαδή και 12χρονα...:p...που βλέπουν μόνο αποσπάσματα από βίντεο και συγκρίνοντας το χθεσινό μπάσκετ με το σημερινό μπορεί να θεωρούν ότι δεν ήταν και κάτι φοβερό ο Γκάλης...οπότε ή αδιαφορούν ή ψηφίζουν ΟΧΙ...παρακαλούνται όλα τα μικρούτσικα παιζάκια να μην ψηφίζουν...:p

NiKapa
01-08-07, 23:41
...και βαλε ακομη...:cool:..
..δεν περασαν πολλοι τετοιοι...

Director CrisAK
01-08-07, 23:44
...και βαλε ακομη...:cool:..
..δεν περασαν πολλοι τετοιοι...

μάλλον δεν πέρασε και δεν θα περάσει κανένας άλλος...καλοί περάσαν πολλοί...Γκάλης όμως μόνο ο Νίκος Γκάλης ήταν...:p

Δεν θυμάμαι να αποκαλούσαμε με κάποιο άλλο όνομα φίλους μας όταν παίζαμε μπάκετ...ή και εμάς φυσικά...δεν λέγαμε ας πούμε "τι έκανες ρε Χριστοδούλου" αλλά μπορεί να λέγαμε "τι έκανες ρε Γκάλη" (ή κάτι τέτοιο) για κάποιον που βλέπαμε στην γειτονιά ή στο σχολείο και ήταν καλός στο μπάσκετ...(Ο Χριστοδούλου φυσικά πολύ καλός μην παρεξηγηθούμε...)

DaveMurray
01-08-07, 23:45
α ρε νεο-ελληνακια κριμα ...
..σας εφαγε το νετ και η αφασια...ουστ!Δεν νομίζω ότι τέτοιοι χαρακτηρισμοί τιμούν μια συζήτηση...

NiKapa
01-08-07, 23:45
..ετσι ακριβως...μεγαλο αγαλμα...και μονο :respekt:

ckbond
01-08-07, 23:46
Ψήφισα ότι αδιαφορώ...
Αλλά θα συμφωνήσω και με τον Νικαετο ότι ήταν δική του επιλογή να απομακρυνθεί από το χώρο του Basket...

Επίσης θα συμφωνήσω στο ότι το δεδομένο ότι ήταν ένας καταπληκτικός παίκτης δεν συνεπάγεται ότι θα γινόταν και ένας καλός προπονητής...


Αν δεν υπηρχε αυτος θα ειμασταν ακομη στα ιδια με του ποδοσφαιρου...τοσο απλο ειναι..;)

Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς αλλά που κολλάει στην συζήτηση μας???? :hmm::hmm::hmm:

NiKapa
01-08-07, 23:47
Δεν νομίζω ότι τέτοιοι χαρακτηρισμοί τιμούν μια συζήτηση...

οκ, και σορυ...αλλα απλα με επαληθευεις...;)

informer
01-08-07, 23:48
Αν σημερα η Ελλαδα ειναι μια απο τις κορυφαιες δυναμεις στο χωρο του Μπασκετ, οφειλεται κατα πολυ στον Νικο Γκαλη, στον Παναγιωτη Γιαννακη και στην κορυφαια ομαδα του ΑΡΗ της δεκαετιας του 80'.

Πιστευω οτι ο Νικος θα μπορουσε να συνεισφερει πολλα στο σημερινο Ελληνικο Μπασκετ. Ειτε σαν προπονητης, ειτε σε καποια αλλη θεση.

:worthy::worthy: Galis For Ever :worthy::worthy:

NiKapa
01-08-07, 23:49
Ψήφισα ότι αδιαφορώ...
Αλλά θα συμφωνήσω και με τον Νικαετο ότι ήταν δική του επιλογή να απομακρυνθεί από το χώρο του Basket...

Επίσης θα συμφωνήσω στο ότι το δεδομένο ότι ήταν ένας καταπληκτικός παίκτης δεν συνεπάγεται ότι θα γινόταν και ένας καλός προπονητής...



Αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς αλλά που κολλάει στην συζήτηση μας???? :hmm::hmm::hmm:
..το νοημα ειναι προφανες φιλε...αν δεν το καταλαβαινεις Δεν πειραζει ομως...:rolleyes: ΗΜΑΡΤΟΝ!

Νικαετός
01-08-07, 23:49
Το έγραψα και στην αρχή. Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης είναι αναμενόμενα. Οι περισσότεροι από εμάς (τους χρήστες εννοώ), όταν ο Γκάλης ζωγράφιζε στο παρκέ ήταν 3-6 χρονών...

Τα παιδιά της Εθνικής όμως δάκρυσαν όταν ο Γκάλης πήγε σε κάποιον από τους αγώνες της Εθνικής μας, για να τους τιμήσει... Αυτό νομίζω τα λέει όλα. Ήταν ο παίκτης που έλεγες, δώσε μου μάτια να τον βλέπω για να τον χορτάσω...:respekt:

Director CrisAK
01-08-07, 23:51
Δεν λέει κανείς ότι θα ήταν μεγάλος προπονητής. Αλλά η παρουσία του και μόνο σε κάποιο πόστο μιας ομάδας (όχι απαραίτητα του προπονητή) ίσως θα έδινε άλλον αέρα στους παίκτες.

DaveMurray
01-08-07, 23:53
οκ, και σορυ...αλλα απλα με επαληθευεις...Δεν θέλω να επεκταθώ και να δημιουργήσω αρνητικότητα, αλλά όταν συμμετέχεις σε μια συζήτηση και επειδή έχεις μια άλφα θεωρία που σε κάποιυς βέβαια είναι αρεστή , σε άλλους όχι κτλ, φυσικό και ωραίο να υπάρχουν 2 φωνές. Μια συζήτηση όμως δεν χρειάζεται απξιωτικούς χαρακτηρισμούς που προσβάλουν τον συνομιλιτή λόγω διαφωνίας. Δεν σε επαληθεύω σε τίποτα, ούτε 12 χρόνο είμαι για να ψηφίζω ανώριμα όπως λέγατε αλλα ούτε και μεγάλος για να φηφίζω με αλαζονεία και δήθεν πείρα λόγω τάχα των χρόνων που σέρνει κάποιος :) Δεν είναι η νεολαία όπως την φαντάζεστε...

ckbond
01-08-07, 23:54
..το νοημα ειναι προφανες φιλε...αν δεν το καταλαβαινεις Δεν πειραζει ομως...:rolleyes: ΗΜΑΡΤΟΝ!

Μπορείς να μου το εξηγήσεις γιατί είμαι και λίγο χαζούλης???

NiKapa
01-08-07, 23:54
Δεν λέει κανείς ότι θα ήταν μεγάλος προπονητής. Αλλά η παρουσία του και μόνο (όχι απαραίτητα σαν προπονητής) ίσως θα έδινε άλλον αέρα στους παίκτες.
..τον χρονο μας και μονο χανουμε που απανταμε φιλε...και ο Νικαετος απο μονος του δεν φτανει...διαβασε τα προηγουμενα για να καταλαβεις σε τι αφασια βρισκονται τα παιδ,ι,α...

Νικαετός
01-08-07, 23:58
Ήρεμα, σας παρακαλώ. Όλοι έχουν δικαίωμα να εκφράζουν τις απόψεις τους. Δεν χρειάζονται προσωπικοί χαρακτηρισμοί, ειρωνείες κλπ.

DaveMurray
01-08-07, 23:59
Όταν παρεμβαίνω και τα λέω εσείς τα αφήνετε και τα συντηρείτε.... τέσπα... Ωραία ποιότητα συζήτησης...

Director CrisAK
02-08-07, 00:04
Ε αφού είσαι από την περιοχή του αντίζηλου του Γκάλη τότε δικαιολογείσαι να αντιδράς...:)μια χαρά είναι η ποιότητα συζήτησης...πολύ καλύτερη από αυτά που λένε τα μικρά παιδιά μέσω των μικροφώνων τους στα διάφορα RPG στα Internet Cafe που περνούν όλη την ημέρα τους...αυτό κόβεται...:p

DaveMurray
02-08-07, 00:11
Κοίτα τον Γκάλη τον γουστάρω με χίλια. Και τον Νικαιώτη Γιαννάκη αφού το ρίχνεις σπόντα. Και οι 2 εξίσου είναι το ίδιο καλοί. Δεν είμαι αντίζηλος κανενός. Ίσα ίσα που θέλω και τους 2 να τους βλέπω σε κάποιο πόστο του μπάσκετ. Δεν λέω κάτι διαφορετικό.... Όσο για την ποιότητα συζήτησης εννούσα τους χαρακτηρισμούς λόγω διαφωνίας απόψεων. Όταν υπάρχουν αυτά η συζήτηση χάνει την ποιότητα της...

Director CrisAK
02-08-07, 00:14
Αν δεις το μήνυμά μου δεν είπα εσένα αντίζηλο...

Ψήφισα ότι αδιαφορώ...
Αλλά θα συμφωνήσω και με τον Νικαετο ότι ήταν δική του επιλογή να απομακρυνθεί από το χώρο του Basket...


Σε αυτό φυσικά διαφωνώ, εφόσον είναι κάτι αντικειμενικό...όσοι έχουν παίξει μπάσκετ έστω και Α2 διαφωνούν με την άποψη αυτή.

Νικαετός
02-08-07, 00:14
Οι δύο κορυφαίοι ήταν αντίζηλοι, όσο έπαιζαν χωριστά. Από την στιγμή που πήγαν στον Άρη, λειτουργούσαν σαν ομάδα. Σε καμμιά περίπτωση δεν υπήρξε αντιζηλία μεταξύ τους. Και αυτό (πιστεύω) πως οφείλεται κατά κύριο λόγο στον χαρακτήρα του Παναγιώτη και στον Ξανθό. Ο Νίκος δεν θα ήταν αυτός που ήταν χωρίς τον δράκο.

DaveMurray
02-08-07, 00:17
ο δράκος είναι ο ξανθός;

Νικαετός
02-08-07, 00:18
Αν δεις το μήνυμά μου δεν είπα εσένα αντίζηλο...


Σε αυτό φυσικά διαφωνώ, εφόσον είναι κάτι αντικειμενικό...όσοι έχουν παίξει μπάσκετ έστω και Α2 διαφωνούν με την άποψη αυτή.

Ο Νικ, αντέδρασε σε κάποια πράγματα που έγιναν στον ΠΑΟ (σε άσχημο παιχνίδι που παίχτηκε σε βάρος του) και λόγω (κυρίως) φιλότιμου και εγωισμού αποφάσισε να μην ξαναασχοληθεί με το μπάσκετ. (Προσωπικά πιστεύω πως καλά έκανε)

Θα μπορούσε σίγουρα να παίξει ΠΟΛΥ καλό μπάσκετ ένα - δύο χρόνια ακόμα. Σε καμμιά περίπτωση όμως (προσωπική άποψη) δεν πιστεύω πως θα ήταν καλός (=κορυφαίος, όπως θα ήθελε ο ίδιος) προπονητής.

Σε κάθε περίπτωση ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε (αν ήθελε) να επιστρέψει. Μέχρι σήμερα ΔΕΝ το έκανε και πιστεύω πως μόνο αν πεινάσει θα το ξανακάνει.

Director CrisAK
02-08-07, 00:19
Υπήρχαν κάποιοι φίλαθλοι όμως που ήταν πραγματικά υπέρ του Γιαννάκη και δεν άρεσαν τόσο τον Γκάλη...και στον τρόπο παιχνιδιού αλλά και σε όσα ακουγόντουσαν...


Ο Νικ, αντέδρασε σε κάποια πράγματα που έγιναν στον ΠΑΟ (σε άσχημο παιχνίδι που παίχτηκε σε βάρος του) και λόγω (κυρίως) φιλότιμου και εγωισμού αποφάσισε να μην ξαναασχοληθεί με το μπάσκετ. (Προσωπικά πιστεύω πως καλά έκανε)

Θα μπορούσε σίγουρα να παίξει ΠΟΛΥ καλό μπάσκετ ένα - δύο χρόνια ακόμα. Σε καμμιά περίπτωση όμως (προσωπική άποψη) δεν πιστεύω πως θα ήταν καλός (=κορυφαίος, όπως θα ήθελε ο ίδιος) προπονητής.

Σε κάθε περίπτωση ανά πάσα στιγμή θα μπορούσε (αν ήθελε) να επιστρέψει. Μέχρι σήμερα ΔΕΝ το έκανε και πιστεύω πως μόνο αν πεινάσει θα το ξανακάνει.

Συμφωνώ και πάλι εκτός από το τελευταίο...εκτός του ότι με το camp δύσκολα θα πεινάσει...τουλάχιστον βγάζει χαλαρά τα έξοδα της χρονιάς...150 παιδιά κάθε καλοκαίρι...υπολογίστε...όταν ήθελα παλιά να πάω ήταν 120000δρχ.

By the way...Ο Γιαννάκης ήταν και μαθητής του πατέρα μου...στο αρχαιότερο γυμνάσιο αρρένων της Ελλάδος...αλλά δεν το ήξερα όταν έπαιζα μπάσκετ πιο σοβαρά να είχαμε και κανά μέσο...:p

minovg
02-08-07, 00:28
ο δράκος είναι ο ξανθός;
Είσαι στο όριο της ηλικίας (αν ισχύει το προφίλ σου) για να μη γνωρίζεις τη μεγάλη ομάδα του ΑΡΗ, το ότι κλεινόσουν στο σπίτι κάθε Πέμπτη βράδυ, το ότι τα θέατρα μετέφεραν την αργία της Δευτέρας για Πέμπτη, το ότι νέκρωναν τα πάντα Πέμπτη βράδυ για να καθίσουν και να δουν τον ευρωπαίο ΑΡΗ... Και όταν λέμε ΑΡΗ εννοούμε τον ΓΚΑΛΗ, τον Γιαννάκη (δράκος), τον Ιωαννίδη (ξανθός) και τα άλλα παιδιά.

Τι να λέμε για τον Νικ τώρα... Η μεγαλύτερη φυσιογνωμία του ελληνικού αθλητισμού. Όσοι λέτε ότι ο Νικ δεν είναι από τα καλύτερα παιδιά: Απλά δεν είναι πανηγυρτζής. Δε γουστάρει να προβάλλεται, έχει νοοτροπία με χαμηλό προφίλ. Αν αυτό είναι κατακριτέο, τότε χαρακτηρίστε τον όπως θέλετε.

Ο Γκάλης και ο τότε ΑΡΗΣ ήταν η αιτία μια ομάδα να αγαπηθεί όσο ποτέ άλλοτε από όλο το έθνος γενικά. Ο Άρης ήταν τότε Εθνική Ελλάδας. Μάθαμε μπάσκετ από τον Νικ. Φτάσαμε για πρώτη φορά στο απόγειο ως χώρα διεθνώς στον αθλητισμό χάριν του ιδίου και της «παρέας του». Το μονο κακό; Που δε γεύτηκε ένα Πρωταθλητριών Ευρώπης... Τη στιγμή που κάτι Γιαννούληδες κλπ (το όνομα είναι τυχαίο) έχουν πάρει ευρωπαϊκά πρωταθλήματα) ο Γκάλης δε μπόρεσε να τα καταφέρει. Και γενικά εκείνη η ονειρική ομάδα του Άρη. Αλλά τι να κάνεις όταν μπροστά σου είχες μεγαθήρια του ευρωπαϊκού μπάσκετ τότε από πολύ ανεπτυγμένες μπασκετικά χώρες: Γιουγκοσλαβία, Ισπανία, Ιταλία... Γιουγκοπλάστικα, Μπαρτσελόνα, Λιμόζ, Τρέισερ Μιλάνου κλπ κλπ κλπ... Θα μπορούσα να γράφω ώρες για τον Νικ και για τον τότε ΑΡΗ.

Προσωπικά διατηρώ απίστευτο αρχείο από αγώνες του Άρη εκείνης της εποχής και ιδιαίτερα τα θρυλικά ντέρμπι Αρης-πάοκ, αλλά και τους αγώνες στα φάιναλ φορ... Μόναχο, Γάνδη και Ισπανία............

DaveMurray
02-08-07, 00:38
Ισχύει το προφίλ φυσικά και αντιθέτως με εσένα που δεν έχουμε πληροφόρηση στο δικό σου, θα σου απαντήσω, βεβαίως ξέρω την ΟΜΑΔΑ Άρης και το τι έχει προσφέρει, τι είχε κάνει, το πως καθήλωνε τους τότε Έλληνες και το πόσο διαμάντι ομάδα ήταν.... Ήμουν και εγώ εραστιτέχνης παίκτης του Ιωνικού Νικαίας στο Μπάσκετ και αφού αγαπούσα το μπάσκετ δεν μπορούσα απο το να ενημερώνομαι για τις ομάδες θρύλους. Θρύλος ο Άρης κτλ κτλ. Δεν ήταν ΜΟΝΟ αυτός όμως :) Και άλλοι παίκτες ήταν το ίδιο καλοί όσο ο Νίκος. Έδωσε πολλά και μπορεί ακόμ να δώσει πολλά, αλλά να μην ισωπεδώνουμε και τους άλλους που και αυτοί δώσαν την πινελιά τους. Αν ήταν μόνο ο Νίκος που λές αυτός που έχτισε το Μπάσκετ μας, τότε δεν θα είχε νόημα καμία συζήτηση. Να είμαστε αγνόμονες και να αναγνωρίζουμε τους πάντες που αποδεδειγμένα πρόσφεραν. Η χαοτική αντίληψη που μας κάνει να υποστήρίζουμε με πάθος το είδωλο μας και παραβλέπτοντας ύστερα απο αυτό τα πάντα δεν δίνει ξεκάθαρη γνώμη....

Director CrisAK
02-08-07, 00:39
Παρακαλώ μην προκαλείτε με γραφόμενα τύπου "παοκ" ενώ είναι ΠΑΟΚ, όπως επίσης δεν είναι οπαδικό το θέμα για να αναφέρουμε συνεχώς τον Γκάλη μαζί με τον Άρη.
Ο πολύς κόσμος σκέπτεται τον Γκάλη λόγω της Εθνικής ομάδας.

Μιλάμε για τον Γκάλη τον Έλλενο αν διάβασατε...και για το αν θα θέλατε να τον ξαναδείτε σε κάποιο πόστο.

minovg
02-08-07, 00:44
Έδωσε πολλά και μπορεί ακόμ να δώσει πολλά, αλλά να μην ισωπεδώνουμε και τους άλλους που και αυτοί δώσαν την πινελιά τους. Αν ήταν μόνο ο Νίκος που λές αυτός που έχτισε το Μπάσκετ μας, τότε δεν θα είχε νόημα καμία συζήτηση. Να είμαστε αγνόμονες και να αναγνωρίζουμε τους πάντες που αποδεδειγμένα πρόσφεραν. Η χαοτική αντίληψη που μας κάνει να υποστήρίζουμε με πάθος το είδωλο μας και παραβλέπτοντας ύστερα απο αυτό τα πάντα δεν δίνει ξεκάθαρη γνώμη....
Ελάχιστη πινελιά δώσαν οι άλλοι... Ε τι να λέμε τώρα. Για τον Καμπούρη και τον Ανδρίτσο που συμπλήρωναν την 10άδα της Εθνικής τότε; Αρης και Εθνική ήταν Γκάλης και Γιαννάκης. Το 80-90%.

Φίλε Director CrisAK, το να αναφερθεί κανείς στον Γκάλη και να μην αναφέρει τον Άρη είναι ιεροσυλία. Είναι ταυτόσημα, πάνε μαζί πώς το λένε.

Η ερώτησή σου είναι άκρως ρητορική. Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μη τον θέλει σε κάποιο πόστο. Απλά έχει αποσυρθεί από τον αθλητισμό εδώ και χρόνια. Είναι επιλογή του.

Director CrisAK
02-08-07, 00:46
Για τον πολύ τον κόσμο δεν είναι ούτε ιεροσυλία ούτε κόντρες. Ένας εξαιρετικός αθλητής ήταν και για αυτόν τον άνθρωπο μιλάμε.
Ο πολύς ο κόσμος θα τον ήθελε σε κάποιο πόστο στην Εθνική Ελλάδος και όχι φυσικά σε κάποια από τις ομάδες που έπαιξε. Μόνον έτσι θα ισχύει το ότι έφερε το μπάσκετ στην Ελλάδα.


Η ερώτησή σου είναι άκρως ρητορική. Δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μη τον θέλει σε κάποιο πόστο. Απλά έχει αποσυρθεί από τον αθλητισμό εδώ και χρόνια. Είναι επιλογή του.

Και όμως υπάρχουν ήδη 4 άτομα στην ψηφοφορία.

DaveMurray
02-08-07, 00:57
Ελάχιστη πινελιά δώσαν οι άλλοι... Ε τι να λέμε τώρα. Για τον Καμπούρη και τον Ανδρίτσο που συμπλήρωναν την 10άδα της Εθνικής τότε; Αρης και Εθνική ήταν Γκάλης και Γιαννάκης. Το 80-90%.


Δεν μπορώ να απαντώ σε άκρως οπαδικές γνώμες όπου καταστρατηγούν τα πάντα λόγω "τυφλής" αγάπης.... Αν σταματήσουμε να είμαστε ΟΠΑΔΟΙ και το δούμε το θέμα σαν ΦΙΛΑΛΘΟΙ δεν θα ισοπεδώσουμε τα πάντα.... Οπότε τέτοιες απαντήσεις δεν μπορούν να με καλύψουν εμένα η κάποιον φίλαθλο που δεν έχει ισοπεδωτικές τάσεις για τα πάντα :)

minovg
02-08-07, 01:09
Δεν μπορώ να απαντώ σε άκρως οπαδικές γνώμες όπου καταστρατηγούν τα πάντα λόγω "τυφλής" αγάπης.... Αν σταματήσουμε να είμαστε ΟΠΑΔΟΙ και το δούμε το θέμα σαν ΦΙΛΑΛΘΟΙ δεν θα ισοπεδώσουμε τα πάντα.... Οπότε τέτοιες απαντήσεις δεν μπορούν να με καλύψουν εμένα η κάποιον φίλαθλο που δεν έχει ισοπεδωτικές τάσεις για τα πάντα :)
Κι εγώ φίλαθλος είμαι φίλε, δεν είμαι οπαδός ούτε εκφράζω οπαδική άποψη. Όπως λέω ότι Γκάλης, Γιαννάκης είναι το 80-90% των ομάδων που συμμετείχαν, έτσι πιστεύω και για τον Ρωμανίδη, Λυπηρίδη, Δοξάκη ότι απλά συμπλήρωναν την 10άδα τότε της ομάδας. Αν δειτε αγώνες εκείνης της εποχής, σε ένα 40λεπτο αγώνα (2 20λεπτα τότε) γίνονταν ελάχιστες αλλαγές. 3-4 παίκτες είχαν χρόνο συμμετοχής 37-40 λεπτά, κάτι σπάνιο για το σημερινό μπάσκετ. Αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι κάποιοι παίκτες ήταν τα είδωλα και κάποιοι άλλοι απλά συμπλήρωναν τις ομάδες και μπαίνανε μέσα μόνο όταν συμπλήρωναν οι βασικοί τα 5 φάουλ...

YiannisM
02-08-07, 03:55
Γκάλης και ξερό ψωμί! :clap:

Τώρα αν ο ιδιος θέλει να μένει εκτός, σεβαστό κι αυτό.


Να και του βίντεο του ημιτελικού εκείνης της χρονιάς
http://www.youtube.com/watch?v=gjKjvNVidNw&mode=related&search=

aroutis
02-08-07, 08:10
Ισχύει το προφίλ φυσικά και αντιθέτως με εσένα που δεν έχουμε πληροφόρηση στο δικό σου, θα σου απαντήσω, βεβαίως ξέρω την ΟΜΑΔΑ Άρης και το τι έχει προσφέρει, τι είχε κάνει, το πως καθήλωνε τους τότε Έλληνες και το πόσο διαμάντι ομάδα ήταν.... Ήμουν και εγώ εραστιτέχνης παίκτης του Ιωνικού Νικαίας στο Μπάσκετ και αφού αγαπούσα το μπάσκετ δεν μπορούσα απο το να ενημερώνομαι για τις ομάδες θρύλους. Θρύλος ο Άρης κτλ κτλ. Δεν ήταν ΜΟΝΟ αυτός όμως :) Και άλλοι παίκτες ήταν το ίδιο καλοί όσο ο Νίκος. Έδωσε πολλά και μπορεί ακόμ να δώσει πολλά, αλλά να μην ισωπεδώνουμε και τους άλλους που και αυτοί δώσαν την πινελιά τους. Αν ήταν μόνο ο Νίκος που λές αυτός που έχτισε το Μπάσκετ μας, τότε δεν θα είχε νόημα καμία συζήτηση. Να είμαστε αγνόμονες και να αναγνωρίζουμε τους πάντες που αποδεδειγμένα πρόσφεραν. Η χαοτική αντίληψη που μας κάνει να υποστήρίζουμε με πάθος το είδωλο μας και παραβλέπτοντας ύστερα απο αυτό τα πάντα δεν δίνει ξεκάθαρη γνώμη....Φιλτατε, ΕΞΙΣΟΥ καλός με τον Γκαλη υπήρξε μόνο ένας παίκτης στην Ελλάδα και αυτός ήταν ο Γιαννάκης. Αυτοί οι δυο και με τη συνδρομή των υπολοίπων (Φιλιππου, Ρωμανίδη, Σουμποτιτς κλπ) φτιάξαν την ομάδα ΜΕΓΑΘΗΡΙΟ που έκλεισε σπίτια των ομάδων που την εποχή εκείνη απλά κανείς δεν διανοούταν να σκεφτεί οτι κάτι τέτοιο ήταν δυνατόν.

Προπονητές βγαίναν και δηλώναν οτι ο Γκαλης ήταν ασταμάτητος, ή οτι αυτο το διδυμο δεν έχει νόημα να ασχοληθείς μαζί του (πχ ο προπονητής της Τρέισερ).

Στην Ελλάδα τουλάχιστον ΑΚΟΜΑ δεν έχει εμφανιστεί παίκτης που να πλησιάζει στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ το μεγαλείο αυτών των δύο παικτών, και προσωπικά πιστεύω ουτε στην Ευρώπη. Ο Διαμαντίδης και ο Παπαλουκάς ειναι παρα πολύ καλοι παίκτες, αλλά ομως δεν θεωρώ οτι ειναι του βελινεκούς των προαναφερθέντων.

Εκτός αν έχεις αντίθετη άποψη, στην περίπτωση αυτή περιμένω να την εκθέσεις.

manoulamou
02-08-07, 08:27
Ο Αρης εγινε "μονιμος" πρωταθλητης οταν ηλθε στην ομαδα ο Γιαννακης/Δρακος...:)
Ο Γκαλης ηταν μοναδικος και εκανε πρωτογνωρα
ακομη και για τους μπασκετανθρωπους παιχνιδια με την μπαλα!
Αλλά μονο οταν εμφανιστηκε ο Παναγιωτης εδεσε το γλυκο
τοσο για την ομαδα του Αρη όσο και για την Εθνικη...
Μεχρι τοτε ελαχιστοι ηξεραν τι εστι καλαθοσφαιρα στην Ελλαδα και ασχολουνταν συστηματικα.
Στην Ευρωπη απλα δεν υπηρχαμε στον χαρτη του αθληματος.

Director CrisAK
02-08-07, 09:07
Σήμερα πάντως στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ελλάδα το 100% είναι από Αθήνα...
Λοιπόν μέχρι στιγμής προηγείται η επιλογή ΝΑΙ με 16 ψήφους, το ΟΧΙ έχει 4 και το Αδιαφορώ έχει 6...:cool:
Έχουμε ακόμα μέχρι τον Σεπτέμβριο που κλείνει η δημοσκόπηση. Τότε θα ενημερώσω τον Νίκ τι αποφασίζει το Adslgr...

Νικαετός
02-08-07, 09:22
Eννοείς από παίκτες, που σήμερα παίζουν σε ομάδες της Αθήνας... γιατί η καταγωγή των περισσότερων μάλλον από Μακεδονία είναι. Σχετικά με τον Γκάλη πάντως δεν πιστεύω πως τον ενδιαφέρει η επιστροφή στο μπάσκετ. Άλλωστε ένα ναι, είναι αρκετό να τον βάλει σε οποιαδήποτε θέση ή σε επίπεδο ομάδας, ή σε επίπεδο ομοσπονδίας ή σε επίπεδο Εθνικής. Άλλωστε μη ξεχνάτε πως είναι και θα είναι ο πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη από καταβολής μπάσκετ.

Να συμφωνήσω με τον minovg, πως μπάσκετ εκείνη την εποχή = Θεσσαλονίκη = Άρης + ΠΑΟΚ (μην ξεχνάμε και τον Φασούλα)

Και κάτι ακόμα: Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε Γκάλη - Γιαννάκη με τα σημερινά παιδιά. Τελείως διαφορετικό το μπάσκετ εκείνης της εποχής από την σημερινή. (Εγώ προτιμώ - σε επίπεδο εθνικής, ομάδας δηλαδή - την σημερινή εθνική)

Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό, για τους νεότερους. Ο γκαγκστερ και ο δράκος, πήγαιναν ΠΡΩΤΟΙ από όλους στο γήπεδο και έφευγαν τελευταίοι ΜΑΖΙ με τους φύλακες του γηπέδου. Και αν εκείνοι δεν ήθελαν να κλείσουν, είμαι σίγουρος πως δεν θα έβγαιναν ποτέ από το παρκέ. Ήταν εκείνοι που έβαζαν τις φωνές στους υπόλοιπους (αν αργούσαν) - ο δράκος δηλαδή γιατί ο Νικ δεν μιλούσε γενικώς.

(Και για να θυμηθούμε και κάτι ευτράπελο : Μην ξεχνάτε, να πίνετε γάλα αΧνό)

Director CrisAK
02-08-07, 09:30
Να συμφωνήσω με τον minovg, πως μπάσκετ εκείνη την εποχή = Θεσσαλονίκη = Άρης + ΠΑΟΚ (μην ξεχνάμε και τον Φασούλα)


Εκεί μου τα χάλασες...πολύ...όχι λίγο...

Το περιστατικό με τους τρεις στο Παλαί το ξέρετε με τα δέκα τρίποντα που βάρεσε έκαστος μετά την προπόνηση;...

Βαράει 10 ο Γκάλης όλα μέσα.
Βαράει 10 ο Σούμποτιτς όλα μέσα.

Βαράει 10 και ο Γιαννάκης...7 (!) μέσα.

Τρελαίνεται ο Γιαννάκης και αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει όλα τα σκαλιά του Παλαί 10 φορές τιμωρία...όλοι έφυγαν και εκείνος έμεινε να πηγαίνει πάνω κάτω...:p

aroutis
02-08-07, 09:31
Και συ Γιαννάκη πάρτους τα μυαλά, και συ Γκαλη πάρτους το κεφάλι...

Οτι και να λέμε ειναι λίγο.. ;)

Για τους νέους, μια επίσκεψη στο youtube ειναι μια καλή ιδεα.. ;)

Νικαετός
02-08-07, 09:40
Kαι το θρυλικό όμως : Κλάαααψε, κλααααααψε για τον Δράκο ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.