PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυρματη συνδεση laptop



maik
02-08-07, 18:56
Εχω ενα laptop Fujitsou amilo L7320

Δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα με ενα speedtouch 585. Το μοντεμ εκπεμπει κανονικα γιατι αλλα δυο laptop που εχω συνδεονται. Με ethernet ολα καλα. Εκτος απο την ενσωματωμενη ασυρματη καρτα δοκιμασα και εξωτερικο usb αλλα παλι τα ιδια.
Οπως καταλαβα το βλεπει αλλα δεν μπορει να παρει ΙΡ. Οι ρυθμισεις ειναι:αυτοματη αποδοση , χωρις gateway , χωρις dns server.

ξερει κανεις τι γινεται;;;

Kapnos
02-08-07, 19:19
Μήπως έχεις WPA ή κάτι παρόμοιο και δεν το υποστηρίζει κάρτα;

29gk
02-08-07, 19:22
Τα αλλα παιζουν και αυτα με DHCP η με καρφωτες ΙΡ ?

maik
02-08-07, 19:23
Τα αλλα παιζουν και αυτα με DHCP η με καρφωτες ΙΡ ?

Ολα παιζουν με αυτοματη αποδοση.

29gk
02-08-07, 19:38
Θα ελεγα να δοκιμαζες την καλη λειτουργια του ασυρματου τοτε.

1) Καρφωτες ΙP, DNS

2) Δοκιμη του συγκεκριμενου σε αλλο ρουτερ.

Ισως και update ων οδηγων η και φρεσκια εγκατασταση του wifi. Τα κλασσικα δηλαδη :hmm:

29gk
02-08-07, 19:39
Ο DHCP server δινει αρκετες ΙΡ ?

sdikr
02-08-07, 21:11
Εχω ενα laptop Fujitsou amilo L7320

Δεν μπορω να συνδεθω ασυρματα με ενα speedtouch 585. Το μοντεμ εκπεμπει κανονικα γιατι αλλα δυο laptop που εχω συνδεονται. Με ethernet ολα καλα. Εκτος απο την ενσωματωμενη ασυρματη καρτα δοκιμασα και εξωτερικο usb αλλα παλι τα ιδια.
Οπως καταλαβα το βλεπει αλλα δεν μπορει να παρει ΙΡ. Οι ρυθμισεις ειναι:αυτοματη αποδοση , χωρις gateway , χωρις dns server.

ξερει κανεις τι γινεται;;;

fujutisu, με speedtouch;
Τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ, βέβαια εμένα κάνει σύνδεση αλλά μετά την χάνει, την ξαναβρίσκει την ξαναχάνει κοκ

Δοκίμασε καινούργιους οδηγούς για την κάρτα αλλιώς αν μπορείς αλλό router

maik
03-08-07, 00:46
Αλαξα το encryption σε WEP και πηγε τελικα. Αλλα μονο με το usb οχι με την καρτα.

euri
03-08-07, 10:37
Μήπως στο ένα είχες WPA2 και στο άλλο WPA;

agmarios
03-08-07, 11:04
Μαικ,
έχω και εγώ fujitsu και δεν μπορούσα να συνδεθώ ασύρματα με κανέναν. Η κάρτα έδειχνε να δουλεύει όμως.
Τελικά ανακάλυψα ότι πρέπει να μπεις στο bios να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα σύνδεσης.

maik
03-08-07, 14:55
Μαικ,
έχω και εγώ fujitsu και δεν μπορούσα να συνδεθώ ασύρματα με κανέναν. Η κάρτα έδειχνε να δουλεύει όμως.
Τελικά ανακάλυψα ότι πρέπει να μπεις στο bios να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα σύνδεσης.

Για πες λεπτομερειες. Γιατι πραγματικα με κανενα δεν μπορει να συνδεθει η ενσωματομενη καρτα.

baskon
03-08-07, 15:02
Εγω με fujitsu l7300 και 585i v6 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Έχω περάσει τον τελευταίο driver για την κάρτα wifi +το τελευταίο Bios για τη Motherboard του 7300.
Δε ξέρω μήπως αυτό παίζει ρόλο..

agmarios
03-08-07, 15:05
Για πες λεπτομερειες. Γιατι πραγματικα με κανενα δεν μπορει να συνδεθει η ενσωματομενη καρτα.

Δεν έχω μπροστά μου το μηχάνημα για λεπτομέρειες αλλά η ιστορία έχει ως εξής:
Για μήνες δεν μπορούσα να συνδεθώ σε κανένα ασύρματο ενώ όλοι οι άλλοι συνδέονταν κανονικά.
Δεν έβλεπε καν τα διαθέσιμα δίκτυα ενώ έδειχνε ότι ψάχνει κανονικά.
Η κάρτα και ο driver δεν έδειχναν κανένα πρόβλημα στο control panel.
Κάποια στιγμή ενώ για άλλη μια φορά παιδευόμουν να συνδεθώ στο ασύρματο και άλλο μηχάνημα σε απόσταση 1 μέτρου είχε σύνδεση (σε ανοιχτό δίκτυο) από την απελπισία μου μπαίνω στο bios να κάνω πειράματα. Εκεί βρήκα μια ρύθμιση που αφορούσε την ασύρματη κάρτα (θα το κοιτάξω το βράδυ, να δω ποια είναι). Την άλλαξα και είδε αμέσως το δίκτυο κανονικότατα.
Το bios εέχει λίγες επιλογές και καρτέλες οπότε δεν πιστεύω ότι θα δυσκολευτείς να τη βρεις.

υγ: όταν χρειαστώ καθαρισμό γραμμής να το θυμηθείς αυτό:rolleyes:

tsirintanis
15-08-07, 01:21
καλησπερα σε ολους.
εχω το fujitsu amilo pi1505 και προσπαθω να συνδεθω ασυρματα με ενα router και δεν μπορω..
τι πρεπει να προσεξω??δεν μου βρισκει καμια συνδεσει και ουτε στο bios βλεπω κατι να αλλαξω..

nnn
16-08-07, 22:32
Με ποιό router ?
Η ασύρματη κάρτα είναι ενεργή ?
είδα πως πήρες ήδη απάντηση http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1361259#post1361259

@ ADSLgr.com All rights reserved.