PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet σκέτο Telephony - Έχει κάνει κανείς αίτηση? Προβλήματα? Ποιότητα?



Sovjohn
03-08-07, 03:41
Θέλω να σας ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς αίτηση για σκέτη τηλεφωνία μέσω LLU από Forthnet.

Έχω την εντύπωση ότι με εμπαίζουν επειδή το προιόν της τηλεφωνίας έχει πάγιο "μόνο" 27 Ε και όχι 40, γιαυτό και η αίτηση που έχω κάνει για τον θείο μου (που δεν θέλει Internet ο άνθρωπος!) πάει κατά διαόλου...Και εξηγούμαι.

Όπως είχα γράψει και σε άλλο thread (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1330714&postcount=27) :


Όταν σε μια εταιρία το επίπεδο εξυπηρέτησης φτάνει σε νέο record-low (στη Forthnet αναφέρομαι, και έχω εργαστεί εκεί) ώστε υπάλληλος της να...

Παραδέχεται ότι κοιτάει τις πληροφορίες ενεργοποίησης (αίτηση σε εξέλιξη κτλ κτλ) από την ιστοσελίδα της εταιρίας, κάτι που κάνω και εγώ από το σπίτι μου)
Αρνείται να μου δώσει το ονοματεπώνυμο του για να ξέρω με ποιον ακριβώς μιλάω, καταφανέστατα φοβισμένος μην...μπλέξει (!)
Αρνείται να με συνδέσει με προιστάμενο, με το αρμόδιο τμήμα, ή με οποιονδήποτε μπορεί να μου πει γιατί 15 μέρες μετά από μια αίτηση αυτή ακόμα δεν έχει σταλεί στον ΟΤΕ
Συμπεριφέρεται σαν παιδάκι Δημοτικού σε άποψη γνώσεων και συμπεριφοράς
Μου απαντάει μετά από "μόλις" 10-12 λεπτά αναμονής, για να λάβω την παραπάνω εξυπηρέτησητότε...δεν με ενδιαφέρει αν έχει 100 ή 100.000 πελάτες...Για μένα δεν είναι επαγγελματίες, πάει και τελείωσε.

Ας έχουν χάρη που θέλω να μεταφέρω εκεί μια γραμμή μόνο για τηλεφωνία...αλλιώς...αν ήθελα και internet...ήξερα που να πάω.

Να το βράσω (μην πω τίποτα χειρότερο) το "μεγάλο όνομα παρόχου" αν είναι σε τέτοιο σημείο η εξυπηρέτηση...


...Κατέθεσα μια αίτηση για Forthnet Telephony στα κεντρικά της Καλλιθέας στις 12/7.
Στις 26/7, πήρα τηλέφωνο έναν -προφανέστατα αμαθή και ψαρωμένο και και και- υπάλληλο της Forthnet και είχα την παραπάνω αντιμετώπιση.

Παρόλα αυτά, μάλλον κατάλαβε τελικά ότι μιλάει με άτομο που ξέρει τις διαδικασίες της εταιρίας, και ενώ η αίτηση μου δεν ήταν καν καταχωρημένη στο σύστημα πελατών, την καταχώρησαν, μαγικά, στις 27/7.

Έκτοτε, καμία άλλη κίνηση δεν φαίνεται - Αποστολή στον ΟΤΕ, κάτι ρε παιδί μου...

Μάλλον η παρατεταμένη επαφή μου με την NETONE με έχει χαλάσει, αλλά...Μήπως ο λόγος που δεν κάνουν τίποτα είναι επειδή η γραμμή είναι "Β' προτεραιότητας ως μόνο τηλεφωνίας"?

Σημειωτέον ότι η γραμμή ανήκει στο Α/Κ Φρεαττύδας, 210-451ΧΧΧΧ...

Να ανησυχήσω? Να κάνω καταγγελία? Τι προτείνετε εσείς?

Επίσης, αν μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος:

Η ποιότητα στο ιδιόκτητο σε τι επίπεδα είναι? Αποδεκτή, ή θα με βρίζουν οι συγγενείς μόλις την βάλουν? Αν είναι και δεν αξίζει, να τους την ακυρώσω την αίτηση...Απλά θεωρούσα ότι είναι πολύ καλύτερο να πληρώνουν σε έναν πάροχο ΜΟΝΟ και να έχουν και τα αστικά / υπεραστικά κτλ, γιατί τους έχω προεπιλογή και μπερδεύονται με τους λογαριασμούς 2 εταιριών...

Καμιά συμβουλή?

Ευχαριστώ!

No-Name
03-08-07, 04:41
Καλύτερα να τους άφηνες στον ΟΤΕ.....εφόσον δεν έχεις καμία εμπιστοσύνη στη 4νετ και απορώ γιατί την επέλεξες εφόσον δεν ξέρεις καν πως είναι η ποιότητα της τηλεφωνίας.
Ώς κάτοχος 2play με την ποιότητα δεν έχω κανένα παράπονο...τουλάχιστον εμείς θα έχουμε υπηρεσία με πτώση ρευματος.

Για τα υπόλοιπα,απλά θα σου πώ να κάνεις υπομονή εαν δεν μπορείς απλά ακύρωσε.

Sovjohn
03-08-07, 05:01
Καλύτερα να τους άφηνες στον ΟΤΕ.....εφόσον δεν έχεις καμία εμπιστοσύνη στη 4νετ και απορώ γιατί την επέλεξες εφόσον δεν ξέρεις καν πως είναι η ποιότητα της τηλεφωνίας.
Ώς κάτοχος 2play με την ποιότητα δεν έχω κανένα παράπονο...τουλάχιστον εμείς θα έχουμε υπηρεσία με πτώση ρευματος.

Για τα υπόλοιπα,απλά θα σου πώ να κάνεις υπομονή εαν δεν μπορείς απλά ακύρωσε.

Ήξερα μέσες-άκρες...Ότι σίγουρα ήταν καλύτερη από την έτερη εταιρία που δίνει μόνο τηλέφωνο, yeap, την Tellas =)

Για την Tellas και το DSLAM της περιοχής μου έχω ακούσει ιστορίες τρόμου...

Θα περιμένω αν είναι όσο χρειαστεί, και αν δεν δω φως το Σεπτέμβριο (που θεωρητικά αρχίζει το σοβάρεμα μιας και άδειες κτλ κτλ τελειώνουν - και η τελλάς μπορεί να γίνει wind και να αναβαθμιστεί - ελπίζω-), ακυρώνω τότε.

Thanks για την απάντηση τέτοια ώρα :)

No-Name
03-08-07, 05:05
Μπορείς να βεβαιώσεις από το 134 ότι έχουν αίτηση εξωτερικής φορητότητας?

George_Prix
03-08-07, 07:18
Ώς κάτοχος 2play με την ποιότητα δεν έχω κανένα παράπονο...τουλάχιστον εμείς θα έχουμε υπηρεσία με πτώση ρευματος.


Ποιος δεν εχει τηλεφωνια σε πτωση ρευματος? :hmm:

George_Prix
03-08-07, 07:21
Για την Tellas και το DSLAM της περιοχής μου έχω ακούσει ιστορίες τρόμου...


Δεν ξερω για την περιοχη σου, αλλα εχω μιλησει μεσω 2 δικων μου που εχουν Tellas πολλες ωρες στο σταθερο και δεν ειχαμε ποτε κανενα απολυτως προβλημα.

Εκτος απο τις πρωτες 1-2 εβδομαδες που παιζαν μερικα ψιλοπροβληματα. :oops:

dreamliner
04-08-07, 12:24
μόλις τώρα και εγώ μίλησα μαζί τους για μία αίτηση telephony μόνο που έκανα για λογαριασμό του παππού μου.Η αίτηση μου είπαν καταχωρήθηκε στις 25/7(εγώ την έστειλα στις 21/7) και λένε πως βρίσκεται σε "αρχικό στάδιο υλοποίησης" και ως εκ τούτου θέλει "δύο εβδομάδες για να ενεργοποιηθεί".Μάλλον προς το παρόν εξελίσσονται ομαλά τα πράγματα(φθου να μην το ματιάξω:p).

Sovjohn
09-08-07, 21:35
Και ναι, είχα νεότερα :)

Θα σας ενημερώνω από εδώ για την απόδοση των γραμμών τους μόνο τηλεφωνίας...

Στον ΟΤΕ στάλθηκε ή αίτηση στις 6/8, και είδα σήμερα ότι αναμένεται ενεργοποίηση στις 24/8 (περίεργο, νόμιζα ότι δεν λειτουργούσε το script τους στην σελίδα τους συνήθως...Πάλι καλά.)

miky_7
10-08-07, 09:57
Ποιος δεν εχει τηλεφωνια σε πτωση ρευματος? :hmm:

Vivodi και Netone δεν εχουν τηλφωνο με διακοπη ρευματος. Forthnet, On και απο οτι ακουσα ΤΕΛΛΑΣ δεν επηρρεαζονται απο διακοπες.

George_Prix
10-08-07, 10:41
Vivodi και Netone δεν εχουν τηλφωνο με διακοπη ρευματος. Δεν ξερω για καποια αλλη.

Ευχαριστω φιλε ;)

Sovjohn
28-08-07, 17:20
Για την...ιστορία, η ενεργοποίηση ήταν λίγο πιο κουλή απ' ότι περίμενα. Αρχικά, το 24/8 έφαγε "μαύρο" από τον ΟΤΕ και η διακοπή της γραμμής έγινε 27/8. Μετά από 2 κλήσεις μου στην forthnet όπου παραπονούμουν για την μεγάλη χρονική διάρκεια χωρίς τηλέφωνο, πλέον σήμερα, 28/8, η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε. Φυσικά ακόμα δεν μπορώ να καλέσω τον μεταφερθέν αριθμό από αρκετά δίκτυα, αλλά είναι ίσως πολύ νωρίς...Θα δείξει :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.