PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ορισμένα sites



mpardsu
03-08-07, 14:38
Ρε παιδιά, έχει κανείς πρόβλημα με σύνδεση σε site του εξωτερικού μέσω connx?

Εδώ και κάνα δίωρο μου ανοίγει και η οπερα και ο ie τα μισά sites που του βάζω, από το εξωτερικό κυρίως.
Πχ, www.cakephp.org όχι,
www.techrepublic.com ναι..

Και επίσης τα pings είναι λίγο περίεργα, καμιά φορά κάνει timeout, άλλες όχι (ανεξάρτητα από το site, πχ στο πρώτο κάνει ping αλλά δεν συνδεέται.. :hmm:)
Άδειασα cache, έκανα reconnect, reboot.. τπτ..

(Περιοχή Παπάγου βρίσκομαι και όχι Τρίπολη όπως αναφέρει το προφίλ.)

yiapap
03-08-07, 14:44
H δρομολόγηση (trace) γίνεται κανονικά αλλά το site δεν ανοίγει. Οπότε... κάποιο πρόβλημα έχει ο web server του cakephp.org

mpardsu
03-08-07, 14:54
ναι αλλά ας πούμε ένα ακόμα που δεν μου άνοιγε είναι το www.digyourowngrave.com ..
(+ κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα)

Zer0c00L
03-08-07, 15:30
να πω κατι που ισως σου φανει χρησιμο?

τα DNS της ΟΤΕΝΕΤ τα εχεις περασει στην καρτα δικτυου του υπολογιστη?

yiapap
03-08-07, 16:40
mpardsu
Κάνει ρε συ ένα Ping! Αν παίζει το Ping τότε δεν είναι θέμα γραμμής, ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ και έχεις την απάντηση!
Aν δεν παίζει ούτε το ping τότε κάνεις trace και βλέπεις που διακόπτονται τα πακέτα. Αν είναι προς Αμερική μεριά τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό μας.
Π.χ. για το digyourowngrave από το Google cache διαβάζω:

Sorry folks, no new posts today. There’s been some server issues that have developed over the past couple of weeks which are getting worse, and I need to focus my attention on them. The sites (Dig Your Own Grave, Video Fantastica!, and the forums) will most likely go down for at least a few hours throughout the day. MENTAL NOTE: Servers don’t need baths.

mpardsu
03-08-07, 19:59
Ναι, όντως έχεις δίκιο. Έκανα ping με το που μου το εμφάνισε και όπως ανέφερα λειτουργούσε περίεργα, κάποιες φορές έπαιζε και κάποιες όχι, σε καμία όμως δεν μου φόρτωνε την σελίδα.
Η σκέψη μου ήταν μήπως έπαιζε κάτι με τους DNS της Otenet..

(Να πώ την αμαρτία μου, έπρεπε να έχω σκεφτεί από μόνος μου να κάνω και trace αλλά.. :wall:
OK, τώρα μπορώ να πάω για σουβλατζής, ρόμπα έγινα πάλι.. :oops:)

Το πρόβλημα λύθηκε τώρα (προφανώς έφταιγαν οι server), ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

jdm
09-08-07, 20:02
www.eshop.gr αυτην στιγμη δουλευει? κανω και Ping και βγαζει ασχετη Ιp και με τους opendns
αν δουλευει μπορει καποιος να μου δωσει την ip?

dkarko
09-08-07, 20:06
www.eshop.gr αυτην στιγμη δουλευει? κανω και Ping και βγαζει ασχετη Ιp και με τους opendns
αν δουλευει μπορει καποιος να μου δωσει την ip?

δεν μου ανοίγει εδώ και πολύ ώρα!

balander
09-08-07, 21:12
Δεν ξέρω σήμερα τι παίζει αλλά από youtube μια βλέπω video και μια "δεν τραβάει"... και δεν μπορώ να δω τίποτα.

Να και το γράφημα... Μια τραβάει και μια σταματάει.. πολύ σπαστικό!

http://www.imageshack.gr/images/ylmltmu130mfywogzmfn.jpg (http://www.imageshack.gr/viewer.php?file=ylmltmu130mfywogzmfn.jpg)

@ ADSLgr.com All rights reserved.