PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπώνυμο business notebook μέχρι 900-1000€



waroo
03-08-07, 20:05
Παιδιά καλησπέρα

να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους επεξεργαστές της AMD για laptop. έχουν τόσο μεγάλη διαφορά από τους αντίστοιχους της intel; Δε μιλάω για benchmarks, αλλά για απόδοση σε πραγματικές συνθήκες, π.χ. αν καθυστερεί όταν έχεις αρκετές εφαρμογές γραφείου ταυτόχρονα, κ.λ.π.

Ψαχνω λαπτοπ για δουλειά γραφείου κυρίως, δε με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια. Εννοείται πως πρέπει να έχει 2GB μνήμη για να τρέχει άνετα τα Vista. Το μόνο που με προβληματίζει όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ είναι ότι ίσως το συνδυάσω με μια βιντεοκάμερα miniDV οπότε θα χρειάζομαι έξτρα ιπποδύναμη... αναρωτιέμαι αν ο τουριον μπορεί να αντέξει.

Ρωτάω γιατί σε επώνυμο φθηνό business (δε με ενδιαφέρει η κάρτα γραφικών) βρίσκω κυρίως το D531 της DELL, και το καινούργιο Α210-127 της TOSHIBA έχουν τουριον.

Χαρακτηριστικά για όποιον ενδιαφέρεται:

από το site της DELL, (κάτι πήρε το αυτί μου ότι δέχεται παζάρια, ισχύει;;)

Windows Vista™ Business ή Windows XP Professional (Service Pack 2)
AMD Turion™ 64 X2 Mobile Processor TL-60 (2.0GHz)
LCD 15.4" WXGA LCD (1280 x 800 resolution)
1 Year European Collect and Return Service
2.0GB, 667MHz DDR2 SDRAM Memory (2 x 1024MB)
80GB serial ATA HDD 7200RPM
8x DVD+/- RW Drive with Windows Vista Ultimate compatible software
Dell™ Wireless 1390 802.11g Mini-Card
Internal Dell 360 Bluetooth™ Card
6 Cell 56WHr Primary Battery
ΤΙΜΗ: 803 € + ΦΠΑ
να πω ότι το σασί του είναι κατασκευασμένο από κράμα μαγνησίου και έχει πάρει καλές κριτικές για την αντοχή του

το Toshiba A210 -127
* Επεξεργαστής: AMD Turion 64 X2 Dual Core TL-52
* Συχνότητα: 1.6GHz
* Μνήμη: 2GB
* Σκληρός δισκος: 160GB (προφανώς 5400rpm)
* Οπτικό Μέσο: DVD Super Multi
* Κάρτα γραφικών: ATI Mobility Radeon HD2600 256MB Dedicated
* Οθόνη: 15.4" WXGA
* Μέγιστη Ανάλυση: 1280x800
* Λειτουργικό: Ms Windows Vista Home Premium
* Πρόσθετα: Ethernet 10/100, Modem, Wireless, Bluetooth, 5-in-1 Media Slot, 4x USB2.0, Integrated Microphone, 1.3mp camera
* Βάρος: 2.5Kgr
* Εγγύηση: 2 Έτη
TIMH: 809 + ΦΠΑ

από ποιότητα κατασκευής και από θόρυβο-απαγωγή θερμότητας κλπ πιστεύω δεν πρέπει να έχουν μεγάλες διαφορές. Θα μεταφέρεται συχνά και έτσι με απασχολεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο θέμα.

Σε Ιntel τελευταίας γενιάς, λίγο ακριβότερο, αλλά πολύ φορητότερο και με καλές κριτικές: acer 6292, 12,1 ίντσες - 2 κιλά με:
CPU Intel Core 2 Duo T7100 (1.8 GHz, 800 MHz FSB, 2 MB L2 cache)
RAM 2048MB DDR2 (2x1024MB)
HDD 160GB (5400rpm)
VGA Intel Graphics Media Accelerator (GMA) X3100 with up to 358 MB of Intel Dynamic Video Memory Technology
Monitor 12.1" WXGA (1280x800)
Optical DVD-Smulti
Software Microsoft Windows Vista Business GR
Extras 3xUsb2.0, FireWire, Gigabit LAN 10/100/1000, WiFi, Bluetooth, 1x Fast Infrared Port, Modem 56K, PC Card Slot, 5-in-1 Card Reader, 1 x Speaker/ headphone/ line-out jack with S/PDIF support, 1 x Microphone/line-in jack, Βάρος 1.99κιλά
TIMH: 959€ + ΦΠΑ
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Για να βρεις κάτι αντίστοιχο σε πιο "ποιοτικό", πας πολύ πάνω.
το τελευταίο βέβαια ξεφεύγει, αλλά επειδή τα 15,4 τα θεωρώ οριακώς "φορητά", ίσως σκεφτώ να κάνω την υπέρβαση.

29gk
03-08-07, 20:37
H κατηγοριοποιηση " business " αναφερεται σε φορητα που ειναι μικρα και ελαφρια, με μικρες αλλα καλης αναλυσης οθονες, δυνατα αλλα και με μεγαλη διαρκεια αυτονομιας. Επιπλεον εχουν οσον το δυνατον περισσοτερες δυνατοτητες δικτυωσης.

Ετσι λοιπον το οριο των 1000€ ( τελικη τιμη ? ) δεν νομιζω πως αρκει.

Αν παλι θελεις κατι για την δουλεια σου σιγουρα θα βρεις καποιο στις 15,4 ιντσες ( αυθαιρετη δικη μου κατηγοριοποιηση ) και πολυ κοντα στα λεφτα αυτα.

Κοιτα επισης και αυτο :

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975846&product=975435

waroo
03-08-07, 21:02
H κατηγοριοποιηση " business " αναφερεται σε φορητα που ειναι μικρα και ελαφρια, με μικρες αλλα καλης αναλυσης οθονες, δυνατα αλλα και με μεγαλη διαρκεια αυτονομιας. Επιπλεον εχουν οσον το δυνατον περισσοτερες δυνατοτητες δικτυωσης.

Ετσι λοιπον το οριο των 1000€ ( τελικη τιμη ? ) δεν νομιζω πως αρκει.

Αν παλι θελεις κατι για την δουλεια σου σιγουρα θα βρεις καποιο στις 15,4 ιντσες ( αυθαιρετη δικη μου κατηγοριοποιηση ) και πολυ κοντα στα λεφτα αυτα.

Κοιτα επισης και αυτο :

www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975846&product=975435

Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου, να πω το εξής: υποτίθεται ότι η dell απευθύνεται αποκλειστικά στο business κομμάτι της αγοράς, παρ'όλα αυτά η συντριπτική πλειοψηφία των φορητών της είναι 15,4. Νομίζω ότι και αυτά θεωρούνται business (δηλαδή συστήματα εξοπλισμένα με την τελευταίας γενιάς τεχνολογία, πολύ ποιοτικά και αξιόπιστα, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις στα υποσυστήματα γραφικών, ήχου).

Σαν αυτό που περιέγραψες, έβαλα το 6292 της ACER, πιστεύοντας πως αν είναι να ξεπεράσω λίγο το όριο των 1000 ευρώ που έχω θέσει, θα το κάνω για κάτι διαφορετικό 12,1-2 κιλά και όχι 15,4-λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά.

Το μοντέλο της SONY πάντως που πρότεινες είναι πολύ καλό, αν και κάπως ακριβό αν δεν ενδιαφέρεσαι για παιχνίδια. Βέβαια DirectX10, HDMI είναι χαρακτηριστικά που το κάνουν να ξεχωρίζει, χωρίς να ξεφεύγει.

29gk
03-08-07, 22:21
Δεν νομιζω πως η Dell ειναι ντε και καλα "business" εταιρεια. Στο κατω κατω ξεκινησε σαν ενας "επωνυμος καρφωτης" ( δεν κατασκευαζε οπως η ΗΡ και η ΙΒΜ ) και εχει αν οχιι το μεγαλυτερο, εναν απο τους μεγαλυτερους τζιρους στην Αμερικη και στην Ευρωπη σημερα.

Η διευκρινιση αφορουσε στο τι εννοουν οι εταιρειες λεγοντας business laptops, κατα τα αλλα ο καθενας σαφως εχει τις δικες του απαιτησεις και στανταρς.

Οντως το SONY φαινεται καλο και εχει σωστα λεφτα, ασχετα αν ειναι πανω απο το οριο που θετεις, αλλα ...... Προς το παρον ολα τα, ελληνικα τουλαχιστον, μαγαζια το εχουν ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ και φοραει VISTA και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ παρακαλω.:down: Η SONY μαλιστα δηλωνει πως αν του περασεις ΧΡ η ισως linux, χανεις την εγγυηση !!!!!! :evil::evil:

29gk
04-08-07, 10:37
Καλως ηλθες :)

Κανε και ενα κοπο και γραψε το μηνυμα σου στα ελληνικα, καθως και δυσκολο να διαβαστει ειναι και δεν ειναι και συνφωνο με τους κανονες του φορουμ.

Αυτο με την εγγυηση το διαβασα πρωτα σε ξενα φορουμ, δυστηχως δεν εχω τα link προχειρα, αλλα και ψαχννοντας τις σελιδες της SONY βρηκα αναμεσα σε διαφορους ορους και κανονες το οτι δεν υποστηριζουν ΧΡ ( δεν υπαρχει αναφορα σε linux ) , δεν προκειται να το κανουν επισημα, μπορεις να τους ζητησεις με τα στοιχεια σου και το serial του φορητου drivers kai software για αυτο αλλα δεν προκειται να δεχτουν προβληματα και αιτησεις βοηθειας.

Μαλιστα στο site , στην σελιδα του φορητου, δεν υπαρχουν ουτε καν οδηγοι για vista αυτη τη στιγμη !!!!!

Μπορεις να γραψεις ( στα ελληνικα :p ) τις εντυπωσεις σου ? Οθονη, ποιοτητα απεικονισης, αν ειναι γρηγορο στην εκκινηση και γενικα, αν εχει μεγαλο τροφοδοτικο, διαρκεια μπαταριας κτλ ?

aggelikiee
05-08-07, 02:34
Γεια σε ολους σας!

Δεν ηξερα για τουσ κανονες γιατι δεν τουσ διαβασα.

Λοιπον οσο για το λαπτοπ προσ το παρον ολα βαδιζουν καλως.
Η οθονη ειναι εντυπωσιακη και αρκετα μεγαλη για λαπτοπ. Η αποδοση της πολυ καλη σε ντ.β.ντ. Παιχνιδια δεν παιζω, δεν εχω χρονο.
Η εκκινηση καλη απλα καποιεσ φορες μου φαινεται αργη, μετα απο updates/ instalations.
Ο φορτιστης ειναι πολυ ελαφρης και ημπαταρια την πρωτη φορα κρατησε περιπου 3 ωρες.

Οσο για τα vista με μπερδευει αρκετα η αλλαγη αυτη και οτι μπορω το μετατρεπω σε ασ πουμε
default Windows. ;)
η αλληθεια ειναι πως δεν εχω καμια ορεξη να αλλαξω τισ συνηθειες μου χωρισ λογο...

21century
06-08-07, 11:05
Προτιμω τα dell, toshiba για την ποιοτητα κατασκευης τους. Φυσικα το θεμα του επεξεργαστη ειναι αλλη υποθεση, οι AMD εχουν μικροτερη καπως αποδοση αλλα το συστημα διαθετει 2 γιγκα μνημη ενω οι καλυτεροι ειναι οι νεωτεροι Τ7300.

@ ADSLgr.com All rights reserved.