PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG354G και ADSL 2+



ppalaio
03-08-07, 22:44
Αγαπητοί φίλοι,
'Ηθελα την βοήθεια σας.
Έχω σύνδεση Forthnet στα 1024 Kbps.Είχα πάρει το ADSL in a Box Plus προ 1 έτους με δώρο το Linksys WAG354G (Firmware Version: 1.01.03).
Σκέφτομαι για αναβάθμιση στα 24Mbps στο δίκτυο της Forthnet.
Θα έχω πρόβλημα με αυτό το Linksys;Θα λειτουργεί σε τέτοιες ταχύτητες (ADSL 2+);
Θα πρέπει να αλλάξω κάρτα δικτύου στο PC μου;
Ευχαριστώ

nnn
04-08-07, 23:08
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα θα λειτουργεί κανονικά.(μόνο firmware ίσως)

Καλώς ήρθες.

deniSun
05-08-07, 10:44
Το Linksys WAG354G παίζει μια χαρά σε ADSL2+
Το θέμα είναι αν μπορεί να συνεργαστεί σωστά με το DSLAM σου.
Γι΄αυτό ίσως πρέπει να αλλάξεις το fw.

Patha
06-08-07, 10:50
Κατέβασε το τελευταίο firmware, είναι το 1.0.11 αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να το βρεις σε σχετικό thread για το router. Εκτός από το adsl2+, το fw λύνει και κάποια άλλα προβλήματα με disconnects κλπ.

ipo
15-08-07, 12:10
Έχω σύνδεση Forthnet στα 1024 Kbps.Είχα πάρει το ADSL in a Box Plus προ 1 έτους με δώρο το Linksys WAG354G (Firmware Version: 1.01.03).
Έχω ακριβώς το ίδιο modem/router με το ίδιο firmware. Συγχρονίζει γρήγορα (σε ένα λεπτό από το άνοιγμα έχει πάρει IP) στο ιδιόκτητο δίκτυο της FORTHnet. Είμαι σε γραμμή shared LLU.

Μόνο μην τρομάξεις τις πρώτες μέρες, μέχρι να σταθεροποιηθεί η γραμμή. Έκανε από μισή ώρα μέχρι 5 ώρες να συγχρονίσει τις πρώτες 2 μέρες και αποσυγχρονιζόταν κάθε μισή ώρα. Την τρίτη μέρα το πάλευε 15 λεπτά. Εδώ και 4 μέρες συγχρονίζει γρήγορα και σταθερότατα στα 18 Mbps.

Το έχω διαβάσει και αλλού ότι οι γραμμές της FORTHnet έχουν κάποια περίοδο προσαρμογής (σαν να στρώνονται...).

Κατεβάζει χωρίς πρόβλημα με 1 MBps. P2p δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, μιας και στην παλιά μου γραμμή χρησιμοποιούσα άλλο modem.

Έχω διαβάσει ότι βελτιώνονται κάποια χαρακτηριστικά με τα νέα firmware, αλλά επίσης έχω διαβάσει παραπάνα για αχρήστευση μετά από πέρασμα νέου firmware και αδυναμία επαναφοράς. Επομένως δεν τολμάω να πειράξω αυτό που έχει από το εργοστάσιο (στο U.S.Robotics 9105 είχα αλλάξει αρκετές φορές firmware).

Srdjan
18-09-07, 14:33
Να ρωτήσω κάτι;

Ποιες ρυθμίσεις είναι οι καλύτερες για το Linksys WAG354G και Forthnet 2play;
Το έχω αναβαθμίσει σε 1.01.11 firmware και έβαλα και τις ρυθμίσεις που προτείνει η Forthnet στο readme το οποίο βρίσκεται στο rar μαζί με το δικό τους firmware..
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10003817
Εκεί προτείνουν το PPPoA. Βλέπω όμως στα περισσότερα posts ότι προτείνεται το PPPoE. Εγώ όμως σε κάτι δοκιμές που έκανα σε διάφορες σελίδες που μετράνε ταχύτητα ήμουν καλύτερα με το PPPoA ..
Υπάρχει καμία "καλή" ρύθμιση για το WAG354G ή να μην το πειράζω και να είμαι ευχαριστημένος που έχω και internet και τηλέφωνο :p;


2play:
Έπρεπε να να βάλω το modem απευθείας στη πρίζα του τοίχου για να μην χάνει συγχρονισμό το Linksys. Με 768 ταχύτητα δεν είχα τέτοια προβλήματα.
Κλειδώνει σε 18.900-κάτι download και 500-κάτι upload, 6dB και 20-κάτι attenuation
Στα P2P έχω δει να κατεβάζει και μέχρι 950kb/s αλλά κατά μέσω όρο είναι στα 500-600.
Σε απλό download (χωρίς manager) περίπου στα 300kb/s .. :hmm:

Info:
Είχα τώρα 2 χρόνια Forthnet ADSL 768/384 και περίμενα πάνω από 2 μήνες να ενεργοποιηθώ. Πρώτα με ενεργοποίησαν και μετά μου έστειλαν το modem (Simens CL-110) το οποίο δεν με βόλευε γιατί χρειάζομαι ασύρματο δίκτυο και με δοκιμές που έκανα δεν είδα διαφορά από το Linksys. Τους κωδικούς δεν τους έλαβα ποτέ, φαντάζομαι γιατί τους είχα ήδη από την προηγούμενη μου σύνδεση ..

Θεσσαλονίκη, κέντρο (Αγίου Δημητρίου)

mookie
18-09-07, 14:56
παντως στο wag54g η σωστη ρυθμιση ειναι pppoE,llu. δεν ειναι καλυτερα το pppoA για adsl2+

Srdjan
18-09-07, 15:11
Ευχαριστώ αλλά θα ήθελα κάποια συμβουλή από κάποιον με συγκεκριμένο modem (και Forthnet 2play) :)

ppalaio
18-09-07, 21:29
Kατεβασα το Firmware 1.01.11 αλλα δεν το δέχεται με τίποτα.Upgrade Failed!
Aσε που περιμένω κανένα 15-20λεπτο για το upgrade και στο τέλος μου βγάζει FAILED.
Tο κάνω μέσω LAN και όχι wireless. Μήπως δεν εχω version 1?Πως θα το μάθω ποιο version εχω?Δεν το γράφει πουθενά πάνω στο Liksys.Το ειχα πάρει σε ADSL in a Box Plus.....WAG354G με Firmware 1.01.03 Annex B (Over ISDN).Μια χάρα δουλευε στο 1Mbps αλλα τώρα που πήγα στα 24Mbps πρέπει να αναβαθμίσω το firmware.
Δοκίμασα να βάλω και αυτο της Forthnet (1.01.07gr) αλλα πάλι τίποτα.
Καμιά ιδεά?
Ευχαριστώ

Srdjan
18-09-07, 22:04
Kατεβασα το Firmware 1.01.11 αλλα δεν το δέχεται με τίποτα.Upgrade Failed!
Aσε που περιμένω κανένα 15-20λεπτο για το upgrade και στο τέλος μου βγάζει FAILED.
Tο κάνω μέσω LAN και όχι wireless. Μήπως δεν εχω version 1?Πως θα το μάθω ποιο version εχω?Δεν το γράφει πουθενά πάνω στο Liksys.Το ειχα πάρει σε ADSL in a Box Plus.....WAG354G με Firmware 1.01.03 Annex B (Over ISDN).Μια χάρα δουλευε στο 1Mbps αλλα τώρα που πήγα στα 24Mbps πρέπει να αναβαθμίσω το firmware.
Δοκίμασα να βάλω και αυτο της Forthnet (1.01.07gr) αλλα πάλι τίποτα.
Καμιά ιδεά?
Ευχαριστώ

Λοιπόν, πρώτα πρέπει να βεβαιωθείς ποιο firmware έχεις τώρα (αναγράφεται πάνω δεξιά όταν μπεις στης ρυθμίσεις). Και σε μένα έκανε τα ίδια πράγματα όταν πήγα να βάλω το 1.01.07 της Forthnet (δεν τελείωνε ποτέ..). Μετά από κανένα λεπτό διέκοψα το upgrade (απλά έκλεισα το browser). Του έκανα ένα reset (κράτησα το κουμπάκι 10 δευτερόλεπτα) και όταν ξαναμπήκα στις ρυθμίσεις του Linksys έχει πάρει το καινούριο firmware (είχε και το σήμα της Forthnet). Μετά βρήκα από το internet το 1.01.11 (το Αγγλικό) και έβαλα και αυτό (αλλά εκείνο μπήκε όπως πρέπει - δηλαδή γρήγορα).

Κανένας για την ερώτηση μου, καλύτερες ρυθμίσεις για το WAG354G σε Forthnet 2play;

Υ.Γ. Όσο πιο χαμηλά "κλειδώνει" τόσο πιο σταθερή είναι η ταχύτητα που κατεβάζει. Φυσικά, πάνω από 1,2Mb/s απαγορεύει η Forthnet με το νόμο της ...:nono:

ppalaio
18-09-07, 22:09
Τελικά έλυσα το πρόβλημα με τα πιο κάτω.Ευχαριστώ για την βοήθεια.

1) κατεβάσα το τελευταίο firmware 1.01.11 και το tftp (ftp://ftp.linksys.com/pub/network/tftp.exe) απο τη linksys

2) έτρεξα το tftp και του έβαλα την default ip (192.168.1.1) και το default password (admin) και επέλεξα το αρχείου του firmware που είχα κατεβάσει 1.01.11

3) έκανα reset το router πατώντας το κουμπάκι 30" και μόλις αναψε κόκκινο το power και ξεκίνησε να ξαναφορτώνει πάτησα αμέσως το 'upgrade' στο tftp !

... φάνηκε να ολοκληρώνει αμέσως (όπως και τότε που δε δούλευε) αλλά το power ανάβοσβυνε αρκετή ώρα πράσινο σημάδι ότι έκανε τελικά το πολυπόθητο upgrade, και έτσι και έγινε τελικά ! .. μετά απο λίγο έκανε πάλι reset από μόνο του και επανήλθε με την 1.01.11

S.E.G. Generator
19-09-07, 15:20
Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει τρεις φορες upgrade απο 1.01.03 σε 1.01.05gr και μετα σε
1.01.11.Σε ολα τα upgrade εβγαζε upgrade failed αλλα μολις κανεις ενα reset περνα στο
καινουριο firmware χωρις προβληματα χωρις αλλαγη password και ρυθμισεων.

Srdjan
19-09-07, 16:19
Καλησπερα σε ολους.Εχω κανει τρεις φορες upgrade απο 1.01.03 σε 1.01.05gr και μετα σε
1.01.11.Σε ολα τα upgrade εβγαζε upgrade failed αλλα μολις κανεις ενα reset περνα στο
καινουριο firmware χωρις προβληματα χωρις αλλαγη password και ρυθμισεων.

Κάνει κάτι τέτοια χαζά αλλά δουλεύει :oneup:

Πως πάμε από ταχύτητες;

Από ftp του ote κατεβάζω μέχρι 1,2 mb/s. Τα torrents είναι σχεδόν όλη την ώρα στα 200kb/s και που και που για λίγο ανεβαίνουν στο 500-600.

Srdjan
20-09-07, 23:22
Καινούρια ενημέρωση:

Πλέον κατεβάζω μέχρι 600kb/s και από τα torrents κάτω από 100kb/s!!!

Μπράβο στη Forthnet! :worthy:

jimmakos83
22-09-07, 06:21
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός Linksys WAG354G και. όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα, δεν είμαι κι εγώ καθόλου ευχαριστημένος. Εδώ και κάποιες βδομάδες πέρασα από ΟΤΕ σε TELLAS Zisto. Ενώ την πρώτη βδομάδα είχα Internet κανονικά, το router τώρα δε συγχρονίζει με τίποτα!! Έχω δοκιμάσει πραγματικά τα ΠΑΝΤΑ, έχω αλλάξει firmware, έχω παίξει με όλα τα δυνατά settings που μπορώ να σκεφτώ, έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα σε TELLAS αλλά σε όλα μου απαντούσανε κάτι άσχετοι τύποι που ξέρουνε λιγότερα κι από μένα και το μόνο που μπορούσαν να μου πουν είναι "έχετε ρυθμίσει τα VPI/VCI σε 8/35 ???". Λες και μετά από τόσο ψάξιμο και τηλέφωνα υπήρχε περίπτωση να τους πω "ουπς έχετε δίκιο, είμαι ΤΟΣΟ ηλίθιος που το ξέχασα!!". Anyway, αυτή τη στιγμή συνδέομαι με το modem που δίνει η TELLAS, ήτοι το Siemens Speedstream.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Υπάρχει τίποτα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, που θα μπορούσα να δοκιμάσω (πέραν του να πετάξω το Linksys στα σκουπίδια :p) για να καταφέρω επιτέλους να συγχρονιστεί πάλι με τη γραμμή της TELLAS? Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι στη γραμμή της TELLAS και να "κόβει" το συγκεκριμένο μοντέλο;
2) Μπορώ με κάποιο τρόπο, να συνδυάσω το Speedstream με το Linksys ώστε το ένα να δουλεύει ως modem και το άλλο ως ρούτερ; Χρειάζομαι απαραίτητα ταυτόχρονα Ιντερνετ σε τουλάχιστον 2 PC. Αν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό, ποιος είναι αυτός;

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη, γιατί έχω φάει πραγματικά πολλές ώρες ψάχνοντας και δυστυχώς μέχρι στιγμής δε βγάζω άκρη... :mad:

brell
22-09-07, 09:24
Πιστεύω οτι μπορείς να συνδέσεις το linksys στο μόντεμ σου και να το έχεις ασύρματο.
Τον τρόπο θα στον πουν άλλοι που γνωρίζουν λεπτομέρειες.

john6996
22-09-07, 09:57
Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη, γιατί έχω φάει πραγματικά πολλές ώρες ψάχνοντας και δυστυχώς μέχρι στιγμής δε βγάζω άκρη... :mad:

ΜΟΝΟ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ είχε τον κοινό νου να γυρίσει και να μου πει "Για αλλάξτε το DSL Modulation από Multimode σε ADSL2 ή ADSL2+"!!!
Jimmako, για δες το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=122493&page=6 μήπως και βοηθηθείς.

ipo
22-09-07, 11:18
Μπορώ με κάποιο τρόπο, να συνδυάσω το Speedstream με το Linksys ώστε το ένα να δουλεύει ως modem και το άλλο ως ρούτερ; Χρειάζομαι απαραίτητα ταυτόχρονα Ιντερνετ σε τουλάχιστον 2 PC. Αν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό, ποιος είναι αυτός;

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη, γιατί έχω φάει πραγματικά πολλές ώρες ψάχνοντας και δυστυχώς μέχρι στιγμής δε βγάζω άκρη... :mad:
Μπορείς να βάλεις διαφορετικές IP address στις δύο συσκευές, στο ίδιο όμως subnet. Π.χ. 192.168.2.1 στο speastream και 192.168.2.2 στο Linksys. Στα δύο pc θα βάλεις 192.168.2.3 και 192.168.2.4. Κατόπιν θα συνδέσεις το speadstream με μία από τις θύρες του Linksys και τα δύο pc πάνω στο linksys. Με τον τρόπο αυτό θα έχεις το speedstream σαν modem και σαν router, ενώ το linksys σαν switch και αν θέλεις και σαν access point.

Τα παραπάνω εξυπηρετούν το στόχο της ταυτόχρονης χρήσης internet σε δύο pc. Η λειτουργία σαν router και modem γίνεται μόνο από το speedstream. Γίνεται υποθέτω και με bridge connection, ώστε να κάνει το routing το Linksys, αλλά είναι λίγο πιο σύνθετη διαδικασία και αν κατάλαβα καλά δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

teveten
23-09-07, 03:49
Γεια σας παιδιά
Παίζω μ'ενα WAG354G σε DSL2+ αλλά δεν "βλέπει" καθόλου γραμμή. Ούτε καν αναβοσβήνει το DSL λαμπάκι. Δοκιμάζοντας να αναβαθμήσω το F/W αναβάθμησε σωστά μόνο την έκδοση για ΑΝΝΕΧΒ (over ISDN), το ΑΝΝΕΧΑ δεν στηνόταν. Η επιλογή ανάμεσα σε ΙSDN και PSTN γίνεται αυτόματα απο το modem η θέλει κάποια ρύθμιση? Μήπως φταίει αυτό που δεν "βλέπει" γραμμή?...αλλιώς το πετάω! :)

iceman
23-09-07, 14:26
Γεια σας παιδιά
Παίζω μ'ενα WAG354G σε DSL2+ αλλά δεν "βλέπει" καθόλου γραμμή. Ούτε καν αναβοσβήνει το DSL λαμπάκι. Δοκιμάζοντας να αναβαθμήσω το F/W αναβάθμησε σωστά μόνο την έκδοση για ΑΝΝΕΧΒ (over ISDN), το ΑΝΝΕΧΑ δεν στηνόταν. Η επιλογή ανάμεσα σε ΙSDN και PSTN γίνεται αυτόματα απο το modem η θέλει κάποια ρύθμιση? Μήπως φταίει αυτό που δεν "βλέπει" γραμμή?...αλλιώς το πετάω! :)

??
Απ'ότι ξέρω φίλε μου, ή θα είναι annexA ή θα είναι annexB το router σου.
Δεν γίνεται να είναι και τα δύο.
Και απ'ότι κατάλαβα απ'αυτά που λες έχεις annexB, οπότε για 2play
δεν μπορείς να κάνεις τίποτα

teveten
23-09-07, 14:34
??
Απ'ότι ξέρω φίλε μου, ή θα είναι annexA ή θα είναι annexB το router σου.
Δεν γίνεται να είναι και τα δύο.
Και απ'ότι κατάλαβα απ'αυτά που λες έχεις annexB, οπότε για 2play
δεν μπορείς να κάνεις τίποτα

Ναι φίλε μου, ευχαριστώ.
...και δεν υπάρχει option για flash απο ΑΝΝΕΧB σε ANNEXA. Είναι μοντέλο για ISDN μόνο.
Και πάλι thanks. :)

jimmakos83
23-09-07, 16:07
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Ipo, προσπάθησα να κάνω αυτά που λες, αλλά δεν πέτυχαν... Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λίγο με το bridge mode. Πιο αναλυτικά, εγώ θέλω το Siemens να το κάνω bridged και ουσιαστικά να μεταβιβάζει απλά τα πακέτα στο Linksys. To Linksys από κει και πέρα θα αναλαμβάνει τη δρομολόγηγη. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει:

1) Να ρυθμίσω το Siemens ως bridged. Το ερώτημα είναι πώς ακριβώς γίνεται αυτό; Στη λίστα με τα PPPoA,PPPoE κτλ. έχει και μια επιλογή PPP Bridged καθώς και μία PPP Bridged/IP. Εκτός αυτού, σε ένα εντελώς διαφορετικό σημείο του μενού του setup υπάρχει ένα ξεχωριστό κουμπάκι που λέει bridge. Τι απ'όλα θα πρέπει να επιλέξω; Ή μήπως όλα;:hmm:

2) Άντε και το επέλεξα και το έκανα να δουλεύει ως bridged. Προφανώς θα του απενεργοποιήσω το DCHP του και θα αφήσω να δουλεύει μόνο το DHCP του Linksys, σωστά; Ε, το κάνω αυτό και μετά πάω να συνδέσω το Siemens σε μια από τις θύρες του Linksys και τζίφος. Δεν το αναγνωρίζει...

3) Στο Linksys στα settings της σύνδεσης θα πρέπει να αφήσω αυτά που μου έχει πει η TELLAS; PPPoA κτλ.; Εγώ το έβαλα PPPoE και τα άλλα τα άφησα ίδια. Μήπως πρέπει κι εκεί να το ρυθμίσω ως bridged ή κάτι τέτοιο;

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη, thanx!:oneup:

iceman
23-09-07, 17:08
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Ipo, προσπάθησα να κάνω αυτά που λες, αλλά δεν πέτυχαν... Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει λίγο με το bridge mode. Πιο αναλυτικά, εγώ θέλω το Siemens να το κάνω bridged και ουσιαστικά να μεταβιβάζει απλά τα πακέτα στο Linksys. To Linksys από κει και πέρα θα αναλαμβάνει τη δρομολόγηγη. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά, θα πρέπει:

1) Να ρυθμίσω το Siemens ως bridged. Το ερώτημα είναι πώς ακριβώς γίνεται αυτό; Στη λίστα με τα PPPoA,PPPoE κτλ. έχει και μια επιλογή PPP Bridged καθώς και μία PPP Bridged/IP. Εκτός αυτού, σε ένα εντελώς διαφορετικό σημείο του μενού του setup υπάρχει ένα ξεχωριστό κουμπάκι που λέει bridge. Τι απ'όλα θα πρέπει να επιλέξω; Ή μήπως όλα;:hmm:

2) Άντε και το επέλεξα και το έκανα να δουλεύει ως bridged. Προφανώς θα του απενεργοποιήσω το DCHP του και θα αφήσω να δουλεύει μόνο το DHCP του Linksys, σωστά; Ε, το κάνω αυτό και μετά πάω να συνδέσω το Siemens σε μια από τις θύρες του Linksys και τζίφος. Δεν το αναγνωρίζει...

3) Στο Linksys στα settings της σύνδεσης θα πρέπει να αφήσω αυτά που μου έχει πει η TELLAS; PPPoA κτλ.; Εγώ το έβαλα PPPoE και τα άλλα τα άφησα ίδια. Μήπως πρέπει κι εκεί να το ρυθμίσω ως bridged ή κάτι τέτοιο;

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύτιμη, thanx!:oneup:

Ίσως σε βοηθήσει αυτό.
Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά (ακόμα), αλλά ότι έχει πει ο zafx
εως τώρα ίσχυε 1000%

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=126302&page=11

jimmakos83
23-09-07, 21:46
Λοιπόν τελικά δοκίμασα το αντίστροφο από αυτό που έλεγα: έβαλα το Linksys να δουλέψει ως bridge και άφησα το Siemens απείραχτο με τις ρυθμίσεις που είχε αρχικά για TELLAS. Δούλεψε just fine:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.