PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas στο δικό της κόσμο.



Unreal
04-08-07, 06:07
Λοιπόν, ενώ είμαι κανονικότατα στην Forthnet εδώ και ενάμιση μήνα, και έχω στείλει Fax διακοπής στην Tellas από 21/06 (και τους πήρα και μου είπαν ότι το έχουν λάβει και ότι θα πληρώσω το πολύ ένα μήνα από την ημερομηνία αποστολής του Fax), σήμερα μου έστειλαν λογαριασμό για να πληρώσω κανονικότατα την συνδρομή από 15/07 εως 16/09.. Το περίμενα κάτι τέτοιο δηλαδή, τα Fax που έστελνα τα γράφαν πάντα στα παλιά τους τα παπούτσια...Είναι κάποιοι σε κάποιο τμήμα της Tellas που θέλουν πολύ ξύλο για να στρώσουν..Η απλώς να απολυθούν..

Για εμένα πάντως η Tellas οπότε ήταν να συννενοηθώ μέσω Fax, μου έδωσε τις χειρότερες εντυπώσεις..

tesla
04-08-07, 08:19
Το νόημα του post σου ποιό είναι ρε φίλε όμως; "Μή στέλνετε φαξ στην τελλας;" έλεος.

XARAYGH
04-08-07, 10:48
Μεχρι την ημερα τερματισμου οτι λογαριασμος ηταν να εκδοθει(με οτι περιοδο προπληρωμης εχει)θα εκδοθει κανονικα.Δεν τον πληρωνεις και περιμενεις τον επομενο που ειναι ενημερωμενος με τον τερματισμο σου.

Gap
04-08-07, 13:04
Εγώ πάντως 2 φορές που έτυχε να στείλω fax προ-zisto εποχή δεν είχα κάποιο πρόβλημα....

Unreal
04-08-07, 15:39
Το νόημα του post σου ποιό είναι ρε φίλε όμως; "Μή στέλνετε φαξ στην τελλας;" έλεος.
Ε τι θες να κάνω δηλαδή να κάτσω και να πληρώνω τζάμπα? Το νόημα του ποστ είναι αυτό που έχουν καταλάβει πολλοί εδω μέσα, ότι στην tellas είναι στον κόσμο τους...Στείλε φαξ και άμα βγάλεις άκρη παίξε λόττο τζόκερ και εθνικό λαχείο, θα κερδίσεις και στα τρια.


Μεχρι την ημερα τερματισμου οτι λογαριασμος ηταν να εκδοθει(με οτι περιοδο προπληρωμης εχει)θα εκδοθει κανονικα.Δεν τον πληρωνεις και περιμενεις τον επομενο που ειναι ενημερωμενος με τον τερματισμο σου.

Το μόνο λογικό που ελπίζω να συμβεί...

Πάντως, δεν το αποκλείω αυτοί όσα τηλέφωνα και να κάνω ότι και να τους πω, να συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμούς για κανά χρόνο. Φυσικά εγώ δεν πρόκειται να πληρώσω κανέναν και αν μετά μου πουν ότι δεν έχουν λάβει κανένα fax εγώ θα τους πω ότι τουλάχιστον όσο αφορά την γραμμή είμαι στην Forthnet οπότε αναγκαστικά θα δεχτούν ότι κάποιο λάθος έχει ο λογαριασμός τους μιας και με χρεώνουν γραμμή και providing...

giorgos25
04-08-07, 16:55
το ότι στη "τελλας" παίζουν μπάσκετ(στο καλάθι τον αχρήστων) με τα έγγραφα μας είναι γνωστό.

φίλε πάρε ένα τηλέφωνο και μιλα με το τμήμα λογαριασμών (μην τον πλήρωσης θα μπλέξεις, pm για περισσότερα)



αν βρείτε ορθογραφικά σε αυτά που γράφω κάντε τα στραβά μάτια. :sorry:
ευχαριστώ

saxlabouxlas
04-08-07, 21:32
Ομοιως κι εγω γνωριζω πολυ καλα οτι σε γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια και φυσικα δεν ειναι θεμα να απολυθουν οι υπαλληλοι αφου αυτοι προφανως ακολουθουν την πολιτικης της εταιριας.

Την αποζημιωση της tellas για το 12μηνο τους την πληρωσες?.....

Απ οτι καταλαβα εσυ ειχες tellas και αλλαξες σε 4net? Ξερεις, ολοι εμεις της tellas θα θελαμε να το κανουμε αυτο. Και σου πηρε μονο 1 μηνα? Ποσο καιρο εμεινες χωρις τηλ-ιντερνετ?

Unreal
04-08-07, 21:57
Ομοιως κι εγω γνωριζω πολυ καλα οτι σε γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια και φυσικα δεν ειναι θεμα να απολυθουν οι υπαλληλοι αφου αυτοι προφανως ακολουθουν την πολιτικης της εταιριας.

Την αποζημιωση της tellas για το 12μηνο τους την πληρωσες?.....

Απ οτι καταλαβα εσυ ειχες tellas και αλλαξες σε 4net? Ξερεις, ολοι εμεις της tellas θα θελαμε να το κανουμε αυτο. Και σου πηρε μονο 1 μηνα? Ποσο καιρο εμεινες χωρις τηλ-ιντερνετ?

Ποια αποζημίωση, αορίστου χρόνου ήταν η συνδρομή. Μου είπαν ότι θα πληρώσω το πολύ 30 μέρες από την στιγμή που έλαβαν το fax. Άλλα λένε άλλα κάνουν.

Χωρίς internet έμεινα ούτε για 15 λεπτά. Είμαι στην Forthnet μόνο για ADSL, το ISDN είναι στον ΟΤΕ.

A_gamer
04-08-07, 22:00
Ποια αποζημίωση, αορίστου χρόνου ήταν η συνδρομή. Μου είπαν ότι θα πληρώσω το πολύ 30 μέρες από την στιγμή που έλαβαν το fax. Άλλα λένε άλλα κάνουν.

Χωρίς internet έμεινα ούτε για 15 λεπτά. Είμαι στην Forthnet μόνο για ADSL, το ISDN είναι στον ΟΤΕ.

Α, είχες Tellas ΑΡΥΣ;

saxlabouxlas
04-08-07, 22:05
Μαλιστα... ειχε μονο ιντερνετ χωρις τηλ.

Unreal
05-08-07, 06:16
Ναι Tellas ΑΡΥΣ, ουσιαστικά ήμουν στην Tellas από την εποχή του Tellas Izi 03/01/2005 μέχρι και 15/06/2007.

zorz_skg
10-08-07, 16:23
Καλά, και να πάρουν το φαξ μην περιμένεις προκοπή!

Αυτό που ακολουθεί δεν είναι περιπέτεια του broadband εν Ελλάδι per se αλλά ξεκίνησε από αυτό και είναι και πολύ ωραία περιπέτεια για να μην σας τη διηγηθώ.

Από τις 18/5 φέτος, είμαι πελάτης της Forthnet στο 2Play (Πλήρης Τοπικός Βρόχος (ΠΤοΒ) με Φορητότητα Τηλεφωνικού Αριθμού). Προηγουμένως είχα ΟΤΕ και προεπιλογή φορέα μέσω Tellas (μόνο τηλέφωνο, όχι internet). O προηγούμενος λογαριασμός της Tellas ήταν μέχρι τις 15/5. Επομένως, περίμενα άλλον έναν τελευταίο, με τις κλήσεις που έγιναν στο διάστημα 16/5-18/5 καθώς και το πάγιο (είχαμε το πακέτο 1738 50%) που αντιστοιχεί στο τριήμερο. Έλα όμως που τις προάλλες (7/8) ήρθε λογαριασμός που περιλάμβανε όχι μόνο αυτές τις κλήσεις αλλά και πλήρες πάγιο για το δίμηνο 16/5-15/7!

Όταν έκανα την αίτηση στην Forthnet μας ανέφεραν ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε άλλες ενέργειες (αίτηση διακοπής σε ΟΤΕ και Τελλάς) και ότι αυτά προωθούνται αυτόματα.

Προσπάθησα λοιπόν να τηλεφωνήσω στην Τρελλάς στο 13800 που δίνουν αλλά διαπίστωσα ότι η Forthnet δεν είναι η μόνη "άπιαστη" εταιρία. Από το site τους βρήκα ένα σταθερό 210, το κάλεσα αλλά δεν απαντούσε κανείς. Μετά από μερικές προσπάθειες κάποιος φιλοτιμήθηκε, το σήκωσε και με σύνδεσε με το τμ. λογαριασμών. Εκεί μια ευγενική κυρία μου ζήτησε να στείλω φαξ αιτώντας διακοπή της σύμβασης. Το έκανα, ζητώντας παράλληλα να ακυρώσουν τον τρέχοντα λογαριασμό και να εκδώσουν νέο διορθωμένο, που να περιλαμβάνει τις κλήσεις και το πάγιο του τριημέρου. Έκλεισα γράφοντας ότι περιμένω απάντηση σε εύλογο χρονικό διάστημα, και οπωσδήποτε πριν τις 15/8 (τότε λήγει ο επίμαχος λογαριασμός) διαφορετικά η επόμενη στάση μου θα είναι η ΕΕΤΤ και η Γ.Γ. Καταναλωτή του Υπ.Ανάπτυξης.

Σήμερα ξανατηλεφώνησα -πάλι στο 210 αφού έφαγα μισή ώρα προσπαθώντας να πιάσω γραμμή στο 13800 (δόξα τω θεώ για την ανοιχτή ακρόαση!)- για να μάθω αν έφτασε το φαξ (γιατί από αυτά που διάβασα στο adslgr, τα χαμένα φαξ στην Τελλάς είναι περισσότερα κι από τους αγνοούμενους στη Κύπρο) και να δω αν έχουν να απαντήσουν κάτι (πέρα από το: ναι, το πήραμε και σας "γράψαμε"). Μου είπαν λοιπόν ότι πράγματι το έλαβαν και ότι θα πρέπει να πληρώσω αυτό τον λογαριασμό, να περιμένω να βγει κι άλλος τον Σεπτέμβριο για το επόμενο δίμηνο και τότε να ξαναστείλω φαξ ζητώντας πίστωση για το πάγιο του ενός μήνα.

Αυτό γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα τους: είμαι ακόμα πελάτης της Τελλάς, αφού "με βλέπουν ενεργό στο σύστημα τους" και η ακύρωση γίνεται 1 μήνα μετά την αίτηση διακοπής (που κατ'αυτούς έγινε με το φαξ της 7/8) και ότι στο μεσοδιάστημα (όπως και το προηγούμενο δίμηνο) μπορούσα -και ακόμη μπορώ- να τηλεφωνήσω μέσω της Τελλάς πατώντας 1738. Επιπλέον, όταν ζήτησα να μου δώσουν αυτή την απάντηση και γραπτώς, αρνήθηκαν.

Θα τους φακ-σάρω όμως για τις ανακρίβειες που λένε αφού: στο Full LLU είσαι πελάτης μόνο του νέου σου παρόχου και δεν μπορείς να καλέσεις μέσω άλλων δικτύων, ούτε με πρόθεμα 17ΧΧ, ούτε με προεπιλογή, ούτε με προπληρωμένες κάρτες. Όπως ξεκάθαρα το γράφει η ΕΕΤΤ:

Ο συνδρομητής λαμβάνει λογαριασμό μόνο από τον τηλεπικοινωνιακό πάροχο της επιλογής του. Σε αυτή την περίπτωση ο συνδρομητής ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει χρήση υπηρεσιών επιλογής ή προεπιλογής φορέα για την πραγματοποίηση των τηλεφωνικών κλήσεων που επιθυμεί μέσω άλλων παρόχων (http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/CostumerInformation/Useful_Info_LLU.pdf).

Όσο για την επιμονή τους να εισπράξουν κερατιάτικα πάγια 3 μηνών, τη στιγμή που έχω πάψει να είμαι πελάτης τους και η γραμμή ΟΤΕ πάνω στην οποία ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα + η προεπιλογή φορέα έχει πάψει να υπάρχει; Πάλι από την ΕΕΤΤ:


Σημειώνεται ότι η αίτηση παροχής ΤοΒ που υποβάλλεται από τον συνδρομητή προς τον ΤΠ, περιλαμβάνει εξουσιοδότηση-δήλωση του συνδρομητή για καταγγελία των συμβάσεων που έχει συνάψει ο συνδρομητής με τον ΟΤΕ ή / και άλλους ΤΠ (π.χ. τη λήψη υπηρεσιών μέσω Μεριζόμενης Πρόσβασης ή μέσω Χονδρικής Ευρυζωνικής Πρόσβασης (ΧΕΠ), τη λήψη τηλεφωνικών (PSTN/ISDN) υπηρεσιών από τον ΟΤΕ και ή / και υπηρεσιών επιλογής / προεπιλογής φορέα από τον πάροχο δέκτη ή / και υπηρεσιών προεπιλογής φορέα από οποιοδήποτε άλλο ΤΠ) ενώ ταυτόχρονα αποτελεί αίτημα για να λαμβάνει υπηρεσίες μέσω του ΤοΒ αυτού από τον εν λόγω πάροχο


και


Σε όλες τις περιπτώσεις αιτήσεως ΤοΒ η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει ο τελικός καταναλωτής είναι μονοαπευθυντική (one-stop shop). Δηλαδή, χρειάζεται να απευθυνθεί μόνο στον τηλεπικοινωνιακό πάροχο από τον οποίο θέλει να αγοράσει υπηρεσίες (Πάροχος Δέκτης). Ο εν λόγω τηλεπικοινωνιακός πάροχος αναλαμβάνει να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την ικανοποίηση του αιτήματος του καταναλωτή συμπεριλαμβανομένων και των ενεργειών κατάργησης υπηρεσιών που ο συνδρομητής λαμβάνει από τον ΟΤΕ ή τρίτους παρόχους.

Δηλαδή και με το νόμο, η αίτηση προς την Forthnet επαρκεί και δεν απαιτείται περαιτέρω αίτηση διακοπής προς τον ΟΤΕ ή τους άλλους ΤΠ. Δεν γνωρίζω αν έχει μερίδιο ευθύνης και η Forthnet σε αυτή την ιστορία (αν παρέλειψε να ειδοποιήσει την Τελλάς). Δεν το νομίζω όμως γιατί τουλάχιστον ο ΟΤΕ συμμορφώθηκε με τις υποχρεώσεις του. Έστειλε έναν τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που επιστρέφει τα προπληρωμένα πάγια. (Ναι, ο ΟΤΕ που όλοι κατηγορούν, αυτή τη φορά έπραξε τα προβλεπόμενα) Η Τελλάς αντίθετα, κωλλυσιεργεί, θεωρώντας ακόμα εν ισχύ τη σύμβαση (ενώ πολύ εύκολα γνωρίζουν τεχνικά ότι δυνατότητα να είμαι πελάτης τους σταμάτησε από τις 18/5), απλώς για να τσεπώνουν πάγια από ανυποψίαστους καταναλωτές! Χώρια το ότι η πρόθεσμια του ενός μήνα είναι εντελώς καταχρηστική ΙΜΟ.

Τηλεφώνησα στην ΕΕΤΤ και μου είπαν να τους στείλω μια καταγγελία με φαξ και θα επιληφθούν αυτοί του θέματος. Σχεδιάζω να την στείλω και στη ΓΓ Καταναλωτή για να τους τυλίξω σε μια κόλλα χαρτί...:rtfm:

kloklo
11-08-07, 13:25
Εγω όσες φορές έχω στείλει e-mail και FAX στην Τελλάς.....παντα ειχα την ίδια τύχη...με συνδέσαν με Κάιρο....

Ειναι απαράδεκτοι. ΚΑι οταν παιρνω τηλέφωνο και ζηταω να με συνδέσουν με το τεχνικό τμημα (τμημα δικτυου) επειδη δεν μου απαντανε στα e-mail / Fax, τοτε λενε ότι ¨δεν μπορουμε να σας συνδεσουμε, δεν δεχονται εισερχομενες και ουτε μπορουμε να σας δωσουμε καποιο τηλέφωνο.... (και οταν λενε οτι θα το προωθησουν εκει, και θα μου τηλεφωνησουν, παλι αυτο ποτε δεν συμβαινει)

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, πληρωνω κανονικα και με τον νομο, αλλα επικοινωνια με τους τεχνικους τους ΓΙΟΚ! δεν μπορεις να εχεις....

Ο μονος τρόπος για να αλλαξει και να απαλλάξει ο Αιγυπτιος τωρα πλεον την εταιρια του, απο ολη αυτη την σαβουρα ειναι ενας: Απόλυση ΟΛΟΙ στα σπιτια τους, οσοι δουλευανε τοσο καιρο τους πελάτες, και επαναπρόσληψη σοβαρών υπαλλήλων με βάση καποια κριτηρια!

maik
11-08-07, 13:52
Ο μονος τρόπος για να αλλαξει και να απαλλάξει ο Αιγυπτιος τωρα πλεον την εταιρια του, απο ολη αυτη την σαβουρα ειναι ενας: Απόλυση ΟΛΟΙ στα σπιτια τους, οσοι δουλευανε τοσο καιρο τους πελάτες, και επαναπρόσληψη σοβαρών υπαλλήλων με βάση καποια κριτηρια!

Γιατι φιλε μου δεν πας στον Αιγυπτιο να σε προσλαβει σαν Διευθυντη προσωπικου;; Με τις προτασεις που εχεις θα το κανει με κλειστα ματια.

kloklo
12-08-07, 03:44
Γιατι φιλε μου δεν πας στον Αιγυπτιο να σε προσλαβει σαν Διευθυντη προσωπικου;; Με τις προτασεις που εχεις θα το κανει με κλειστα ματια.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή...και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να προέρχεται από εναν ...δημόσιο υπάλληλο ετσι? ;)

maik
12-08-07, 22:32
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή...και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να προέρχεται από εναν ...δημόσιο υπάλληλο ετσι? ;)

Καθολου.. απλα εχουμε πηξει απο μανατζαρεους των μπακαλικων εδω μεσα.

no_logo
12-08-07, 22:54
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή...και αν δεν κάνω λάθος πρεπει να προέρχεται από εναν ...δημόσιο υπάλληλο ετσι? ;)

πάντως την παραπάνω πρόταση που κάνεις θα μπορούσε να την κάνει μόνο ανεπάγγελτος που δεν έχει ούτε ένα ένσημο, που δεν έχει νιώσει την αγωνία να βλέπει να μην του φτάνουν τα λεφτά να ζήσει ο ίδιος και η οικογένειά του.

Το σίγουρο είναι επίσης ότι δεν καταλαβαίνεις ότι την πολιτική μια εταιρείας δεν την καθορίζουν οι υπάλληλοι αλλά τα μεγάλα κεφάλια. όταν και αν δουλέψεις θα το καταλάβεις

XARAYGH
13-08-07, 09:13
Επιτελους μερικες λογικες κουβεντες....για ολα φταινε οι υπαλληλοι...Αν δεν εκαναν κατι συμμφωνα με την πολιτικη της εταιριας θα ειχαν απολυθει...απλα.
καλημερα σε ολους

epilas
13-08-07, 11:40
Μιλαμε για ΤΟ αχρηστο και ΑΝΟΥΣΙΟ post του μηνα.
Μια απο τα ιδια τα ιδια τα ιδια.ΕΛΕΟΣ πια.

Unreal
13-08-07, 12:51
Τελικά ασχολήθηκε κάποιος από εδω μέσα που δουλέυει στην Tellas, να ναι καλά το παιδί, και φαίνεται ότι έχει επιλυθεί το θέμα... Λέω γιατί μέχρι να πάρω τον εξοφλητικό λογαριασμό δεν είμαι και 100% σίγουρος.

nikmak1975
24-08-07, 15:17
Καλά, και να πάρουν το φαξ μην περιμένεις προκοπή!

Αυτό που ακολουθεί δεν είναι περιπέτεια του broadband εν Ελλάδι per se αλλά ξεκίνησε από αυτό και είναι και πολύ ωραία περιπέτεια για να μην σας τη διηγηθώ.

Από τις 18/5 φέτος, είμαι πελάτης της Forthnet στο 2Play (Πλήρης Τοπικός Βρόχος (ΠΤοΒ) με Φορητότητα Τηλεφωνικού Αριθμού). Προηγουμένως είχα ΟΤΕ και προεπιλογή φορέα μέσω Tellas (μόνο τηλέφωνο, όχι internet). O προηγούμενος λογαριασμός της Tellas ήταν μέχρι τις 15/5. Επομένως, περίμενα άλλον έναν τελευταίο, με τις κλήσεις που έγιναν στο διάστημα 16/5-18/5 καθώς και το πάγιο (είχαμε το πακέτο 1738 50%) που αντιστοιχεί στο τριήμερο. Έλα όμως που τις προάλλες (7/8) ήρθε λογαριασμός που περιλάμβανε όχι μόνο αυτές τις κλήσεις αλλά και πλήρες πάγιο για το δίμηνο 16/5-15/7!

Όταν έκανα την αίτηση στην Forthnet μας ανέφεραν ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε άλλες ενέργειες (αίτηση διακοπής σε ΟΤΕ και Τελλάς) και ότι αυτά προωθούνται αυτόματα.

Προσπάθησα λοιπόν να τηλεφωνήσω στην Τρελλάς στο 13800 που δίνουν αλλά διαπίστωσα ότι η Forthnet δεν είναι η μόνη "άπιαστη" εταιρία. Από το site τους βρήκα ένα σταθερό 210, το κάλεσα αλλά δεν απαντούσε κανείς. Μετά από μερικές προσπάθειες κάποιος φιλοτιμήθηκε, το σήκωσε και με σύνδεσε με το τμ. λογαριασμών. Εκεί μια ευγενική κυρία μου ζήτησε να στείλω φαξ αιτώντας διακοπή της σύμβασης. Το έκανα, ζητώντας παράλληλα να ακυρώσουν τον τρέχοντα λογαριασμό και να εκδώσουν νέο διορθωμένο, που να περιλαμβάνει τις κλήσεις και το πάγιο του τριημέρου. Έκλεισα γράφοντας ότι περιμένω απάντηση σε εύλογο χρονικό διάστημα, και οπωσδήποτε πριν τις 15/8 (τότε λήγει ο επίμαχος λογαριασμός) διαφορετικά η επόμενη στάση μου θα είναι η ΕΕΤΤ και η Γ.Γ. Καταναλωτή του Υπ.Ανάπτυξης.

Σήμερα ξανατηλεφώνησα -πάλι στο 210 αφού έφαγα μισή ώρα προσπαθώντας να πιάσω γραμμή στο 13800 (δόξα τω θεώ για την ανοιχτή ακρόαση!)- για να μάθω αν έφτασε το φαξ (γιατί από αυτά που διάβασα στο adslgr, τα χαμένα φαξ στην Τελλάς είναι περισσότερα κι από τους αγνοούμενους στη Κύπρο) και να δω αν έχουν να απαντήσουν κάτι (πέρα από το: ναι, το πήραμε και σας "γράψαμε"). Μου είπαν λοιπόν ότι πράγματι το έλαβαν και ότι θα πρέπει να πληρώσω αυτό τον λογαριασμό, να περιμένω να βγει κι άλλος τον Σεπτέμβριο για το επόμενο δίμηνο και τότε να ξαναστείλω φαξ ζητώντας πίστωση για το πάγιο του ενός μήνα.

Αυτό γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα τους: είμαι ακόμα πελάτης της Τελλάς, αφού "με βλέπουν ενεργό στο σύστημα τους" και η ακύρωση γίνεται 1 μήνα μετά την αίτηση διακοπής (που κατ'αυτούς έγινε με το φαξ της 7/8) και ότι στο μεσοδιάστημα (όπως και το προηγούμενο δίμηνο) μπορούσα -και ακόμη μπορώ- να τηλεφωνήσω μέσω της Τελλάς πατώντας 1738. Επιπλέον, όταν ζήτησα να μου δώσουν αυτή την απάντηση και γραπτώς, αρνήθηκαν.

Θα τους φακ-σάρω όμως για τις ανακρίβειες που λένε αφού: στο Full LLU είσαι πελάτης μόνο του νέου σου παρόχου και δεν μπορείς να καλέσεις μέσω άλλων δικτύων, ούτε με πρόθεμα 17ΧΧ, ούτε με προεπιλογή, ούτε με προπληρωμένες κάρτες. Όπως ξεκάθαρα το γράφει η ΕΕΤΤ:
.

Όσο για την επιμονή τους να εισπράξουν κερατιάτικα πάγια 3 μηνών, τη στιγμή που έχω πάψει να είμαι πελάτης τους και η γραμμή ΟΤΕ πάνω στην οποία ενεργοποιήθηκε το πρόγραμμα + η προεπιλογή φορέα έχει πάψει να υπάρχει; Πάλι από την ΕΕΤΤ:



και



Δηλαδή και με το νόμο, η αίτηση προς την Forthnet επαρκεί και δεν απαιτείται περαιτέρω αίτηση διακοπής προς τον ΟΤΕ ή τους άλλους ΤΠ. Δεν γνωρίζω αν έχει μερίδιο ευθύνης και η Forthnet σε αυτή την ιστορία (αν παρέλειψε να ειδοποιήσει την Τελλάς). Δεν το νομίζω όμως γιατί τουλάχιστον ο ΟΤΕ συμμορφώθηκε με τις υποχρεώσεις του. Έστειλε έναν τελευταίο εκκαθαριστικό λογαριασμό που επιστρέφει τα προπληρωμένα πάγια. (Ναι, ο ΟΤΕ που όλοι κατηγορούν, αυτή τη φορά έπραξε τα προβλεπόμενα) Η Τελλάς αντίθετα, κωλλυσιεργεί, θεωρώντας ακόμα εν ισχύ τη σύμβαση (ενώ πολύ εύκολα γνωρίζουν τεχνικά ότι δυνατότητα να είμαι πελάτης τους σταμάτησε από τις 18/5), απλώς για να τσεπώνουν πάγια από ανυποψίαστους καταναλωτές! Χώρια το ότι η πρόθεσμια του ενός μήνα είναι εντελώς καταχρηστική ΙΜΟ.

Τηλεφώνησα στην ΕΕΤΤ και μου είπαν να τους στείλω μια καταγγελία με φαξ και θα επιληφθούν αυτοί του θέματος. Σχεδιάζω να την στείλω και στη ΓΓ Καταναλωτή για να τους τυλίξω σε μια κόλλα χαρτί...:rtfm:

καλησπέρα σε όλους!
Είμαι κι εγώ ενας ακόμη ευχαριστημένος πελάτης της TELLAS που τόλμησα να πάω στη FORTHNET!!! Για να μην πολυλογώ έχω το ίδιο προβλημα με την αποσύνδεσή μου από την TELLAS...Χθες έλαβα τον πρώτο λογαριασμό με παγια μηνών Αυγούστου + Σεπτεμβρίου (σσ: έχω σταματήσει να ειμαι πελάτης τους από 30/07-ήμουν με προεπιλογή φορέα & ADSL). Και μου ζητάνε αυτα τα παγια + αποστολή φαξ για να τους ενημερώσω. Πήρα 2 φορές τηλέφωνο και οι 2 διαφορετικοί υπάλληλοι προσπαθούσαν με σθένος να με πείσουν ότι ειμαι ακομα πελατης τους και ότι οφείλω να στειλω επιστολή...ελα όμως που εγω επιστολή δεν θα στείλω-όχι πριν ενημερώσω την ΕΕΤΤ-γιατί έτσι όπως έμαθα είναι σα να αποδέχομαι τον όρο τους για ενημέρωση...και άρα θα αναγκαστώ να τους πληρώσω όσα παγια μου στείλουν προς πληρωμη. Παιδιά παίζουν με την νοημοσύνη μας όλοι αυτοί! Κάτι πρέπει να γίνει με δαύτους. Αν κάποιος θέλει να δώσει συμβουλές για τη διαδικασία και την ενημέρωση της ΕΕΤΤ ας αφήσει μήνυμα.ΠΡΟΣΟΧΗ στους επόμενους που θα θελήσουν να αποδεσμευθούν από την ΤELLAS...ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ!!

Και κάτι για την FORTHNET: ζήτησα τον φάκελλό μου με τα στοιχεία που έχουν για την ενεργοποίηση της γραμμής μου καθώς και για τη διαδικασία αποδεύσμεσής μου από τον ΟΤΕ & την TELLAS και μου απάντησαν πως είναι απόρρητα!!!! Σσ: τα δικά μου στοιχεία τους ζήτησα...όχι του γείτονα!! Κάτι δεν παέι καλά!
Αντίθετα ο ΟΤΕ (που συνέχώς βρίσκεται κατηγορούμενος για αθεμιτο ανταγωνισμό κλπ...) με ενημέρωσε πως θα λάβω πιστωτικό λογαριασμό με τα παγια που του έχω προπληρώσει! Αλήθεια αυτοί στον ΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕΣΩ ΦΑΧ???!!! και το θεώρησαν αυτονόητο οτι δεν είμαι πια πελάτης τους...
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΕΤΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ!!

maik
24-08-07, 16:39
Και κάτι για την FORTHNET: ζήτησα τον φάκελλό μου με τα στοιχεία που έχουν για την ενεργοποίηση της γραμμής μου καθώς και για τη διαδικασία αποδεύσμεσής μου από τον ΟΤΕ & την TELLAS και μου απάντησαν πως είναι απόρρητα!!!! Σσ: τα δικά μου στοιχεία τους ζήτησα...όχι του γείτονα!!

Για αυτο τον λογο εχουν πεσει προστιμα απο την ΕΕΤΤ. Φυσικα μικρα... γιατι ειναι μικρες εταιριες ακομα:rofl::rofl:

Unreal
26-08-07, 15:40
Βασικά φταίει το ότι οι διαδικασίες δεν έχουν τελοιοποιηθεί ώστε να συναρμονίζονται με το νέο RUO. Το πιο απλό που πιστεύω ότι μπορεί να γίνει είναι να σου στέλνουν μεν οι "πρώην" πάροχοι τους λογαριασμούς, αλλά παίρνοντας ένα είδος βεβαίωσης από τον νέο πάροχο(ότι είσαι συνδρομητής του από την τάδε ημερομηνία κτλ), να μπορείς να τη δίνεις στον παλαιό πάροχο ώστε να μην πληρώνεις τους λογαριασμούς του παλαιού παρόχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.