PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ADSL



hul
04-08-07, 11:53
στις αρχες ιουλιου πηρα ενα πακετο conx 768/192 PSTN. μετα απο καμια 10ρια μερες με πηρα απο τον οτε και μου εδωσαν κωδικο πελατη και στνθηματικο πελατη. αφου εκανα εγκατασταση το μοντεμ εκανα την ενεργοποιηση μεσω ιντερνετ. και τωρα αρχιζουν τα προβληματα. καθε φορα που παω να συνδεθω μου βγαζει αμεσως ενα εικονιδιο σφαλματος που λεει ¨σφαλμα 680:δεν υπηρχε σημα τηλεφωνικης επιλογης¨. παιρνω στο 121 και δηλωνω τη βλαβη. αφου τους επρηξα με καθημερινα τηλεφωνηματα και παραπονα μεχρι και εχτες μου πετανε την ατακα...το συνεργειο εκανε τον ελεγχο αλλα δεν βρηκε βλαβη! και οταν τους ειπα οτι εξακολουθω να μην μπορω να συνδεθω μου ειπαν να ξαναδηλωσω βλαβη...αυτη τη δουλεια θα κανω??? θα δηλωνω βλαβες? :mad: τι μπορει να συμβαινει? να εχει προβλημα το μοντεμ? τιιιιιιιιιιιιιιιι???????????

maik
04-08-07, 11:57
Αν εκανες σωστα την εγκατασταση του μοντεμ στον υπολογιστη πρεπει στην κατω μπαρα να σου βγαζει ενα εικονιδιο με σχημα τριγωνου.
Αυτο μολις ανοιξεις το pc ειναι κοκκινο για λιγο γινεται κιτρινο και μετα σταθερα πρασινο. Αν μενει συνεχεια κοκκινο υπαρχει προβλημα.

hul
04-08-07, 13:42
το τριγωνικο εικονιδιο ειναι συνεχως κοκκινο. τι ακριβως προβλημα υπαρχει? στο μοντεμ?

maik
04-08-07, 21:57
το τριγωνικο εικονιδιο ειναι συνεχως κοκκινο. τι ακριβως προβλημα υπαρχει? στο μοντεμ?

Αν εισαι σιγουρος οτι εχει ενεργοποιηθη η συνδεση ελεξε λιγο μεσα στον χωρο σου.
Κοιτα τα καλωδια , τα φιλτρα κλπ. Ή επεμενε να ερθει συνεργειο σπιτι σου να ελεξει

deniSun
05-08-07, 10:39
Δοκίμασε να βάλεις άλλο splitter.
Πιο modem έχεις;
Σε κάποια θέλει νέους οδηγούς ή fw για να δουλέψουν με κάποια dslam.

hul
05-08-07, 16:37
εχω το sagem fast800. αυτο το ακυρο μοντεμ που ηταν μαζι με το πακετο. τα καλωδια ειναι ολα οκ

maik
05-08-07, 16:59
Μηπως βαζεις φιλτρο πριν το μοντεμ;

hul
05-08-07, 17:57
οχι οχι...το καλωδιο συνδεεται απευθειας με τον διακλωδωτη

No-Name
05-08-07, 18:04
Η πρίζα έχει υποδοχή για κλιψάκι?ή ειναι από τις προπολεμικές?

Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις τηλ.συσκευες και βάλε το μοντεμ απευθειας στη πρίζα και δες μήπως και φτιξει το πρόβλημα.

hul
05-08-07, 22:10
το συνδεω απ ευθειας κτο προβλημα εξακολουθει να υπαρχει

DaveMurray
07-08-07, 09:12
εμένα πάντως μου μυρίζει κάτι λάθος να έχει γίνει σε configuration/install του modem η με τα καλώδια. Μπρορεί να είμαι και λάθος βέβαια...

hul
07-08-07, 14:18
απ οτι μου ειπαν στον οτε δεν συγχρονιζει το μοντεμ. και περιμενω εδω και μιαμιση βδομαδα το συνεργειο.. αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση!

@ ADSLgr.com All rights reserved.