PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ADSL HOL - Ασυνδετο Καλώδιο στο κατανεμητή



jkirkib
04-08-07, 14:17
Καλώς ήλθα στην παρέα σας,

Και τώρα κατευθείαν στο ψητό. 25/5 έκανα αίτηση στη ΗΟL για το Double Play για χώρο που δεν ξαναείχε ποτέ τηλέφωνο. Πριν 3 εβδομάδες με ειδοποίησαν πως παραδώθηκε η γραμμη κι εγώμε τη σειρά μου τους εξήγησα πως το ρουτεράκι δεν συγχρωνίζει (αναβοσβήνει το λαμπάκι της DSL). Απο τότε δήλωσαν βλάβη στον ΟΤΕ και μέχρι την Τετάρτη που μας πέρασε ΤΙΠΟΤΑ. Καθώς προσπαθούσα με ενα τεχνικό της ΗΟL να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει του εξηγώ πως πιθανόν το πρόβλημα να βρίσκεται στο ότι δεν υπήρχε ποτέ τηλέφωνο στο συγκεκριμένο χώρο και με τη σειρά του με παροτρείνει να κοιτάξω στον κατανεμητή αν υπάρχει κανένα καλώδιο ξεκάρφοτο. Έτσι λοιπόν διαπίστωσα πως το δικό μου καλώδιο (είμαι ο μόνος που δεν έχω τηλέφωνο στην πολυκατοικία) είναι ξακέρφωτο και για αυτό πιθανόν δε δουλεύει. Ημέρα Τετάρτη λοιπόν ζήτησα να μου στείλει τεχνικό η HOL (απο ότί έμαθα συνεργάζοντε με INTRACOM) αλλά ουδε μία ανταπόκριση απο τότε και γενικότερα έχουν περάσει 2 1/2 μήνες από την αίτηση....! Ζήτησα να μου γνωστοποιήσουν τα όρια που θα πρέπει να συνδεθεί η γραμμή μου (41 6 IS 6) μπας και καταφέρω τίποτα μόνος μου, αλλά εκεί έχω την εντύπωση πως είναι άλλο τηλέφωνο καρφομένο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κάνω ένα έλεγχο ή έστω να μου πει που μπορώ να απυθυνθώ για μια πιο άμεση ανταπόκριση?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων

player74
04-08-07, 23:49
ολο το ιστορικο-ενεργιες που γεινανε σε εμαιλ.
αποστολη σε υπηρεσιες της hol.
εξυπηρετηση πελατων, πληροφοριες, γραμματεια, suport κτλ. δηλαδη σε οσα εμαιλ μπορεις να βρεις.
θα το κοινοποιησεις και σε εεττ!
ενδειξη επειγοντος. αιτημα αποδεικτικου αναγνωσης.

αποκριση αμεση 100%.

απ οσο ξερω οταν δεν εχεις τηλεφωνο και ζητας νεα γραμμη με ή χωρις τηλεφωνια ερχετε τεχνικος, μπορει και 2, ενας πανω ενας κατω για να βρουν τα καλωδια που ερχονται στο χωρο σου και να σε συνδεσουν.
τωρα αν εχεις ειδη συνδεμενο το ρουτερ και σεταρισμενο με του κωδικους κτλ δεν ξερω αν μπορουν μονο απο κατω να κανουν δουλεια. λογικα θα πρεπε αν παρουν τηλ και να σου πουνε ειτε να χεις ανοιχτο το ρουτερ αν γινετε ετσι δουλεια ειτε να σου κλεισουν ραντευου για να ρθουν.

Lancelotnt
05-08-07, 15:12
Ο τεχνικος που ερχετε ειναι απο Hol η απο Οτε?

player74
05-08-07, 19:16
για full llu ερχονται τεχνικοι της hol. αν προκειτε για προβλημα απο οτε οι τεχνικοι (του οτε) δεν θα σε ενοχλησουν καθολου καθως δεν υπαρχει καμια σχεση μαζι τους ουτε σε εχουν πελατη τους. στον οτε πελατης φενετε η hol.

Lancelotnt
05-08-07, 20:13
Δλδ για να καταλαβω....οταν δεν υπαρχει καθολου τηλ. στο σπιτι αλλα υπαρχη καλοδιο του Οτε ερχετε τεχνικος απο την hol για να κανη την συνδεση?

jkirkib
06-08-07, 14:48
Όταν δεν έχεις καθόλου τηλέφωνο έρχετε ο ΟΤΕ για να παραδώσει γραμή μέχρι τον κατανεμητή κι εκει επάνω να πέσει η HOL. Απο εκεί και έπειτα υποτίθετε αναλαμβάνει η HOL με συνεργασία απόσο ξέρω με την Intracom. Τωρα στην περίπτωσή μου μάλλον θα ασχοληθεί ο ΟΤΕ γιατί δεν έχει παραδοθεί σωστά (λάθος όρια στον κατανεμητή).
Θα δείξει....

jimarass
06-08-07, 15:12
Εγώ θέλω να ενεργοποιήσω full llu Vodafone (HOL) σε καινούρια πολυκατοικία (του κουτιού!).Πρέπει να προσέξω κάτι???
Ενοείται δεν έχω νούμερο ΟΤΕ αφού η πολυκατοικία θα παραδωθεί Σεπτέβρη.

jkirkib
06-08-07, 15:56
Να τους διευκρινήσεις ότι βάζεις για πρώτη φορά τηλ ωστε να καταλάβουν ότι το καλώδιό σου είναι στον αέρα και μάλλον θα χρειαστείς κανένα 100 € για να στο βάλει τεχνικός της Vivodi (συνεργάτης).

nm96027
06-08-07, 17:14
... και μάλλον θα χρειαστείς κανένα 100  για να στο βάλει τεχνικός της Vivodi (συνεργάτης).

HOL θες να πεις....:p

foyltaka
06-08-07, 17:26
Εγώ θέλω να ενεργοποιήσω full llu Vodafone (HOL) σε καινούρια πολυκατοικία (του κουτιού!).Πρέπει να προσέξω κάτι???
Ενοείται δεν έχω νούμερο ΟΤΕ αφού η πολυκατοικία θα παραδωθεί Σεπτέβρη.
Αν δεν κατασκευάσει εισαγωγή και δίκτυο ο ΟΤΕ στην νέα πολυκατοικία δεν παίρνεις τίποτε.
Ο εργολάβος έκανε αίτηση για τηλεφωνοδότηση της οικοδομής στον ΟΤΕ;

psideras
06-08-07, 18:06
Η HOL πρέπει να βρει τη γραμμή που καταλήγει στο διαμέρισμα σου και να την καρφώσει στο όριο της γραμμής του ΟΤΕ

player74
08-08-07, 23:07
μου παν απο vodafone πως δεν ερχετε τεχνικος μεσα στο χωρο σου.
στη ερωτηση και πως θα βρεθει το καλωδιο που ερχετε σε μενα, απο τον κατανεμητη του οτε, αφου δεν θα υπαρχει υλοποιηση adsl πανω σε ενεργη ή και νεα τηλεφωνικη γραμμη, μου παν πως αυτα ειναι αριθμοδοτημενα για το καθε διαμερισμα.
τωρα πως θα βρουνε το δικο μου και σε πιον οροφο ειμαι ο θεος και η ψυχη τους....ουτε ονοματεπωνυμο εχω βαλει στο κουδουνι.

jkirkib
09-08-07, 10:04
Τελικά παίδες εμένα ήρθε τεχνικός της ΗΟΛ δηλαδή Intracom ξεσύνδεσε τη γραμμή που ήταν καρφωμένη στυο δικό μου όριο και κούμπωσε το δικό μου καλώδιο και όλα είναι μια χαρα (μάλλον ο δίπλα μου έκοψε το τηλ του). Φίλε όσον αφορά τη σύνδεση του καλωδίου σου στον κατανεμητή απο ότι το έψαξα λίγο η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να στο συνδέσει με μια πιθανή επιπλέον χρέωση αλλά είναι υποχρεωμένη. Αν σου δώσουν εγγράφως ότι δεν αναλαμβάνουν τότε μπορείς να τους τρέξεις άνετα.

Αν θες να το συνδέσεις μόνος σου μπορώ πλέον να σου δώσω αναλυτίκά οδηγίες τζάμπα... 30 € χιχιιχ

psideras
09-08-07, 12:54
μου παν απο vodafone πως δεν ερχετε τεχνικος μεσα στο χωρο σου.
στη ερωτηση και πως θα βρεθει το καλωδιο που ερχετε σε μενα, απο τον κατανεμητη του οτε, αφου δεν θα υπαρχει υλοποιηση adsl πανω σε ενεργη ή και νεα τηλεφωνικη γραμμη, μου παν πως αυτα ειναι αριθμοδοτημενα για το καθε διαμερισμα.
τωρα πως θα βρουνε το δικο μου και σε πιον οροφο ειμαι ο θεος και η ψυχη τους....ουτε ονοματεπωνυμο εχω βαλει στο κουδουνι.

Αν δεν μπούνε μέσα στο διαμέρισμά σου, η γραμμή σου ΔΕΝ βρίσκεται.-

ATG
09-08-07, 14:50
Ακριβως ιδιο προβλημα ειχαμε και με εναν φιλο. Τελικα ηρθαν απο HOL, βρηκαν το καλωδιο μετα απο 2,5 ωρες αλλα ειπαν οτι ειναι κομενο στα 83 μετρα (!!!). Οποτε περιμενουμε.

tolisp
09-08-07, 22:51
Πέρα από πλακα αυτά όλα είναι προβλήματα που ακόμα δεν έχουν λυθεί από καμια νομοθετική ρύθμιση! Τι γίνεται δηλαδή όταν σε μια καινούρια οικοδομή βάλουν όλοι η κάποιοι εναλλακτικό φορέα και όχι ΟΤΕ!
Κανονικά επειδή η HOL και η οποια HOL ΠΛΗΡΏΝΕΙ στον ΟΤΕ για χρήση και συντήρηση δικτύου χαλκού ΌΛΑ αυτά πρέπει να δίνονται από τον εναλλακτικό ως εντολές στον ΟΤΕ ο οποιος και στέλνει τεχνικούς του να ολοκληρώσουν την φυσική σύνδεση στον χώρο του τελικού πελάτη...
Το κόστος είναι θέμα πολιτικής αν θα το μετακυλήσει στον πελάτη η θα το καλύψει ο εναλλακτικός...
Πάντως μέχρι τώρα δεν υπάρχει καν στους τιμοκαταλόγους των εναλλακτικών κόστος πρώτης σύνδεσης!!!!

jimarass
13-08-07, 21:14
Αν δεν κατασκευάσει εισαγωγή και δίκτυο ο ΟΤΕ στην νέα πολυκατοικία δεν παίρνεις τίποτε.
Ο εργολάβος έκανε αίτηση για τηλεφωνοδότηση της οικοδομής στον ΟΤΕ;
Τι εννοείς τηλεφωνοδότηση?

foyltaka
13-08-07, 21:29
Ορολογία του ΟΤΕ.
Τελειώνοντας την οικοδομή , ο ηλεκτρολόγος της καταθέτει αίτηση και σχέδια στον ΟΤΕ της περιοχής, για να συνδεδεί με το τηλεφωνικό δίκτυο.
Φυσικά δεν μπαίνει ο κόσμος μέσα και μετά η αίτηση.
Των φρονίμων τα παιδιά πρίν πεινάσουν μαγειρεύουν.:)

jimarass
13-08-07, 22:38
Άρα δεν χρειάζεται να του το πω έτσι?Είναι κάτι στάνταρ!!!

foyltaka
14-08-07, 17:19
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον εργολάβο.
Στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι αυτονόητο.

jimarass
17-08-07, 17:36
Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον εργολάβο.
Στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι αυτονόητο.
Λείπει σε άδεια. Μπορώ να ενημερωθώ από ΟΤΕ κάπως?

@ ADSLgr.com All rights reserved.