PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σοβαρό με πολλά sites να μην φορτώνονται!!!!



axinosgr
05-08-07, 03:43
Εδώ και 3-4 μέρες παρατηρώ το εξής πρόβλημα πολλά sites να μην μπορούν να φορτωθούν σωστά με αποτέλεσμα ο Firefox να μου βγάζει αυτό το μύνημα "The server at www.adslgr.com is taking too long to respond", o internet explorer να μου προτείνει να τσεκάρω τις συνδέσεις μου.

Δοκίμασα να κλείσω ότι προστασία έχω στον υπολογιστή μου αλλά και πάλι τίποτα.

Κάποια στιγμή μετά από πολύ ώρα μπορώ και έχω πρόσβαση στα site αυτά αλλά με προσπάθειες πολλών refresh....:down:

Reset στο μόντεμ έκανα χωρίς κάποια βελτίωση.

Είμαι συνδρομητής σε 2play και το μόντεμ που χρησιμοποιώ είναι το USR-9112.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει μια βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη....:oneup:

Gordito
05-08-07, 03:45
Εχεις περασει τους dns servers σωστα στην καρτα δικτυου και στον ρουτερ?

prekageo
05-08-07, 09:20
Δοκιμάσε να βάλεις pppoe (και τα παρελκόμενα) στις ρυθμίσεις του router σου.

Theofaman
05-08-07, 17:13
Ακριβώς το ίδο πρόβλημα αντιμετωπίζει ένας φίλος μου τις τελευταίες 3-4 μέρες. Για παράδειγμα, στο in.gr μπαίνει αλλά όχι στο www.contra.gr :hmm:
Δοκιμάσαμε διάφορες ρυθμίσεις αλλά δεν έγινε κάτι.

axinosgr
05-08-07, 21:53
Εχεις περασει τους dns servers σωστα στην καρτα δικτυου και στον ρουτερ?
Όχι δεν τους έχω περάσει....ξέρεις πως....:hmm:


Δοκιμάσε να βάλεις pppoe (και τα παρελκόμενα) στις ρυθμίσεις του router σου.
Είναι σωστά ρυθμισμένο...;)


Ακριβώς το ίδο πρόβλημα αντιμετωπίζει ένας φίλος μου τις τελευταίες 3-4 μέρες. Για παράδειγμα, στο in.gr μπαίνει αλλά όχι στο www.contra.gr (http://www.contra.gr) :hmm:
Δοκιμάσαμε διάφορες ρυθμίσεις αλλά δεν έγινε κάτι.
Ακριβως αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζω.....βρήκες κάποια λύση theofaman...:hmm:

mpapad
06-08-07, 02:09
Εχεις περασει τους dns servers σωστα στην καρτα δικτυου και στον ρουτερ?

Μόνο στην κάρτα δικτύου χρειάζεται. Ο router τους παίρνει αυτόματα.


Όχι δεν τους έχω περάσει....ξέρεις πως....:hmm:

Για XP: http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=198719
Για Vista: http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009741

:oneup:

axinosgr
06-08-07, 20:51
Το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται ξέρεις κανείς τι φταίει.....:hmm::hmm::hmm:

Fat Freddy
06-08-07, 20:56
Κάνε και μια δοκιμή με το firewall του router απενεργοποιημένο.

jdm
06-08-07, 21:12
εγω το παθαινω οταν εχω ανοιξει πολλες ταυτοχρονες σελιδες η κατεβαζω κατι direct δεν συζηταω οταν εχω ανοιχτο το μουλαρι..

αχχχχχ παλι Μπουκωσαμε

dgourlis
06-08-07, 21:34
Το πρόβλημα θυμίζει κατά πολύ το δικό μου.. Όποτε το router USR είναι σε mode Automatic ;h ADSL2+, το πρόβλημα που περιγράφεις εμφανίζεται μετά τις 2100 κάθε βράδυ...

Αν το βάλω σε ADSL2 ή σε G992.2, τότε δουλεύει καινονικά (αλλά συνδέεται στα 6000)

Για δοκίμασε όπως σου προτείνω και μετά έλα και εσύ στο club των κορόιδων της 2Play, αυτή την περίοδο η συνδρομή είναι δωρεάν (κάνουμε test drive όπως και η Forthnet με τα λεφτά μας)

ssotir
08-08-07, 09:29
Αντίστοιχο πρόβλημα έχω και γω με ένα USR 9108A. Ενδεικτικό ότι δεν μπαίνω καν στο site της Microsoft!! Η πλάκα είναι - γεγονός που δείχνει ότι σίγουρα είναι θέμα πρωτοκόλλων -- ότι με το Crypto F200 USB Modem όλα είναι μια χαρά.
Σε αντίθεση με το USR Router όπου με ADSL2+ όχι μόνο δεν έχω ταχύτητα πάνω άπό 8Mbps αλλά έχω και αυτά τα προβλήματα.
Μου φαίνεται ότι το απίστευτο μπαχαλο που διαπίστωσα από την υποστήριξη όσο προσπαθούσα να συνδεθώ επικρατεί και στον εσωτερικό εξοπλισμό και ρύθμιση στη Forthnet. Η αλήθεια είναι ότι σου πουλάν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

athlonxp
08-08-07, 10:00
Αντιστοιχο πρόβλημα είχα και γω πριν απο λίγο καίρο, και δεν μπορούσα να το το λύσω έτσι μίλησα με το τμήμα ιντερνετ της Forthnet, το πρόβλημα ήταν πως με εμφάνιζε Online σε δύο διαφορετικούς Router της forthnet σαν κάποιος να είχε τον κωδικό μου και να ήταν online, έτσι όταν εγώ ζήτουσα ένα Site να δώ η απάντηση απο τους router της forthnet δεν ήξερε που να πάει, και δεν εμφανιζοταν το site, αλλάξαμε τον κωδικό χρήστη και διορθώθηκε το πρόβλημα. Δοκίμασε αυτό αν δεν λυθεί.

tolism30
08-08-07, 10:01
Δέν ξέρω άν το www.opendns.com βοηθήσει. Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως

PrisonBreak-7-
08-08-07, 10:25
Όχι PPoA με LCC..

logan11
08-08-07, 10:41
Εγώ άκουσα από πελάτη DSL της 4NET που είχε παρόμοιο πρόβλημα τις τελευταίες μέρες, πήρε τηλέφωνο στο support τους και του είπαν ότι ο Primary DNS τους έχει αλλάξει.

Συγκεκριμένα στο σπίτι του έχει PC και Laptop και ενώ από το PC (το οποίο έχει Καρφωτές IPs) δεν μπορούσε να μπει σε κάποια site, με το Laptop (που έπερνε αυτόματα IPs μέσω DHCP) έμπενε παντού.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά με ένα τηλ. στο Support της 4NET λογικά θα βρείτε άκρη.

RASTAVIPER
08-08-07, 10:43
Πάντως πιο πολύ για θέμα ρυθμίσεων μου ακούγεται, παρά θέμα προβλήματος της γραμμής.
Στα DSL statistics είναι τα νούμερα όλα σωστά?

ssotir
08-08-07, 12:19
Θα το καταλάβαινα πιο εύκολα αν δεν έπαιζαν ΟΛΑ τα sites. Αλλά ορισμένα? και μάλιστα με απενεργοποιημένο το firewall και με τις ίδιες ρυθμίσεις όσον αφορά το PC και για το Crypto F200 και για το USR9108 router. Δεν το κρύβω ότι προβληματίζομαι. Πόσο μάλιστα όταν τα DNS entries που παίρνω και από τους δύο τρόπους σύνδεσης είναι ίδια! Επηρεάζει η γραμμή και η ποιότητά της το αν και πως βλέπεις ορισμένα sites? Υπάρχει λογική?

miky_7
08-08-07, 13:16
Μηπως να εκανες και ενα tracert και με τους 2 εξοπλισμους να δεις που κοβεσαι;

ssotir
08-08-07, 17:50
Τελικά το γύρισα σε PPPoE και LLC και δείχνει να δουλεύει. Σύμπτωση ή οχι ΄τουλάχιστον δουλεύει.

http://www.speedtest.net/result/167258658.png (http://www.speedtest.net)

globalnoise
10-08-07, 21:35
Έχει ειποθεί παντού πια. forthnet dslams -> PPPoE + LLC encapsulation.

@ ADSLgr.com All rights reserved.