PDA

Επιστροφή στο Forum : (χείριστες) εντυπώσεις από τη χρήση του πακέτου υπηρεσιών της NETONE



Σελίδες : [1] 2 3

arouamparena
05-08-07, 14:15
Αγαπητοί, μετά από μια εβδομάδα χρήσης των υπηρεσιών του πακέτου της ΝΕΤΟΝΕ, είπα να γράψω τη γνώμη μου κι εγώ, με κύριο σκοπό να προφυλάξω κι άλλους από την ταλαιπωρία, το χάσιμο χρόνου, τον υποβιβασμό της ποιότητας των τηλεπικνωνιακών του υπηρεσιών.

1. Ποιότητα Τηλεφωνίας:
-----------------------------------
Όποτε μιλάω διαμέσου του τηλεφωνικού της δικτύου, νιώθω το ίδιο φθοροποιό άγχος που ένιωσαν οι αστροναύτες του ΑΠΟΛΛΩΝ 11, όταν επικοινωνούσαν με το Χιούστον. Διακοπές επιοινωνίας, απώλεια επιοινωνίας, αίσθηση πως δεν σε ακούει ο συνομιλητής, πόνο στο αυτί, άγχος, φόβο. Τρομακτική επιβάρυνση της ψυχικής υγείας. Δεν γίνεται τηλεφωνική επικοινωνία με τρίτους για μετάδοση πληροφοριών, αλλά αγώνας για επίτευξη και κράτημα της τηλεφωνικής επικοινωνίας αυτής καθεαυτής. Αν πάθω κάτι, π.χ. κάποιο εγκεφαλικό, κάποια μελαγχολία κλπ, ας αναζητηθεί και σύνδεση με την προαναφερόμενη κατάσταση τηλεπικοινωνίας.


Ημίωρες και πάνω διακοπές τηλεφωνίας - δεν μπορείς να καλέσεις - δεν μπορούν να σε καλέσουν. Το σήμα.. ή σήμα βλάβης ή καθόλου σήμα.

Δεν παρέχουν φαξ. Δεν μπορείς να στείλεις φαξ μέσα από το δίκτυό τους. Αν τόχεις ανάγκη, το τυπώνεις σε χαρτί και πας έξω να βρεις κάποιο φαξ για το κοινό. Σε επίμονες τηλεφωνικές ερωτήσεις μου και στην Υπεύθυνη του τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών, κυρία Κ.... και στη νομική σύμβουλο τους κυρία Γκ.... δεν υπήρξε απάντηση για το πότε θα υπάρξει δυνατότητα φαξ. Σε ερώτησή μου γιατί δεν το αναφέρουν στο σιτέ τους, πήρα την απάντηση: Γιατί, ο ΟΤΕ γράφει στο σιτέ του για τις βλάβες του; Μόνο που αγνόησαν πως για να τους επιλέξω σαν πάροχο, εκεί ακριβώς βασίστηκα, στη δυνατότητα αποστολής φαξ χωρίς επιπλέον χρέωση. Στη ίδια ερώτηση στον τεχνικό γκουρού της εταιρείας, έλαβα την απάντηση, πως η υπόθεση φαξ είναι πολύ περίπλοκη, ώστε να συζητήσουμε τα γιατί και πως!



2. Ποιότητα ίντερνετ:
------------------------------
Το μόντεμ SpeedTouch το κλείδωσαν στα 10/1 !!! αλλά το άτιμο τους διαφεύγει. Όποτε δεν είναι εκτός λειτοπυργίας, η ταχύτητα κυμαίνεται μεταξύ 384Κ μέχρι 2 Μbits.
Οπότε ισχύει στην πράξη ότι υποσχονται. το μίνιμουμ 2 μβιτ το μάξιμουμ 10! Στην έρευνά τους βρέθηκε πως υπάρχει κάτι σε απόσταση 19 μέτρων από το DSLAM που προξενεί τα προβλήματα. Όταν μέτρησαν το σήμα στο σπίτι μου, βρήκαν το μάξιμουμ 12 μβιτ αν θυμάμαι καλά.. Την άλλη μέρα βλέπω στο μόντεμ 2 μβιτ κλείδωμα! Με υποβιβάζουν από το κέντρο τους, για να μη κοπεί τελείως η τηλεφωνία μου. Αιτία ο τηλεπικοινωνιακός δαίμονας που φώλιασε στο 19ο μέτρο της απόστασής μου από το DSLΑM (Καλαμακίου). Απέχω 60 μέτρα συνολικά από το κτίριο του ΟΤΕ Καλαμακίου (τηλεπικοινωνιακο κέντρο, δίκτυα, κλπ).
Δεν υπαρχει περίπτωση να κατεβάσω τόρρεντ, αργώ στη σύνδεσή μου μου ελληνικά ή ξένα σιτές. Με το ftp.ntua.gr συνδέομαι πολυ αργά και η μέγιστη ταχύτητα d/l δεν ξεπέρασε τα 25kb/s



3. Τεχνική υποστήριξη.
------------------------------
Άλλο πράγμα η απάντηση κάποιου ως προς τη διαχείριση του μόντεμ ρούτερ που όντως είναι 24/24... κι άλλο πράγμα η ανάγκη τεχνικής υποστήριξης, που είναι μόνο το εργάσιμο 5ήμερο. Σε μένα ο τεχνικός ήρθε , αφού πήγε πρώτα στον Κολωνό. Επομένως για μια περιοχή από τη μια άκρη της Αθήνας ως την άλλη, ίσως διατθεται ένας τεχικός.

Κι άλλα πολλά, που έχουν διαμορφώσει μια κατάσταση "όπου φύγει - φύγει"

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ (ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ)

Πώς μπορώ να απεμπλακώ από τη ΝΕΤΟΝΕ χωρίς χάσιμο χρόνου, τρεξίματα και να 'έχω τηλέφωνο με άλλη εταιρεία ή κι ακόμα τον ΟΤΕ την ίδια μέρα;

Σε ποιο σοβαρό πάροχο να απευθυνθώ στη συνέχεια;

Πώς εποπτεύει η ΕΕΤΤ την ποιότητα παροχής υπηρεσίας όλων αυτών των νέων τηλεπικοινωνιακών παρόχων; Υπάρχουν κάποια στάνταρντς;

Ευχαριστώ

ΥΓ Πήρα τηλέφωνο τη HOL αλλά κι αυτή voip παρέχει! ΜΑΚΡΥΑΑΑ (από Voip) Απο Σεπτέμβρη ίσως - λέει πως θα δίνει pstn ή isdn... τώρα δίνει voip που θα την μετατρέψει σε pstn αν γίνει αλλαγή αργότερα (ζήσε μάη μου...)

Ποιες εταιρείες δίνουν κλασσική τηλεφωνία+ίντερνετ;

billy_gr
05-08-07, 15:16
Φιλαρακι...καταρχην δες αυτο για να καταλαβεις σε τι φαση ειμαι εγω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=117928&page=2


Λοιπον , εγω προτεινω να κανεις αιτηση στην virgin media ή στην T telecoms ή στην ΑΤ&Τ
Στην πρωτη θα χρειαστεις 7 χιλιαδες χιλιομετρα καλωδιο στη δευτερη κατι λιγοτερο ενω για την τριτη πηγαινε αγορασε οτι καλωδιο εχει η viocal στα οινοφυτα ...

Για να σοβαρευτουμε...ο μονος αξιοπιστος παροχος τηλεφωνιας και ιντερνετ ειναι ο ΟΤΕ θελουμε δε θελουμε οποτε καθηστε ολοι στα αυγα σας γιατι μεχρι να μαθουν οι αλλοι στου κασσιδιαρη το κεφαλι,καμμια μερα θα πεθαινουμε και δεν θα εχουμε τηλεφωνο να καλεσουμε ασθενοφορο..
οσον αφορα το fax μικρο το κακο αλλα για φαντασου να εχεις συναγερμο!!! Η χαρα του μπουκαδορου...μια που κοπηκε το ρευμα και μια που ψαχνεις τηλεοραση-βιντεο-dvd-pc και τα συνναφη στο μοναστηρακι..

Και να εισαι σιγουρος οτι σου "ΜΙΛΑΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ"

billy_gr
05-08-07, 15:41
Φιλε μου καταλαβαινω απολυτα...αλλωστε και εγω εκανα αιτηση στη νετ1 για αυτο το λογο αλλα δυστυχως κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...προτιμω να δινω 10€ παραπανω το μηνα και τα λαμπακια να ειναι ON παρα να τα φαω σε vallium και καθε ειδους χαπια ηρεμιστικα..
Αλλωστε να εισαι σιγουρος οτι γι''αυτο το λογο ο οτε δεν εχει ριξει ιδιαιτερα τα τιμολογια του...γιατι ξερει τι ΜΠΑΧΑΛΟ ειναι ολοι οι αλλοι..

MikeDrGK
05-08-07, 15:45
Πήρα τηλέφωνο τη HOL αλλά κι αυτή voip παρέχει! ΜΑΚΡΥΑΑΑ (από Voip) Απο Σεπτέμβρη ίσως - λέει πως θα δίνει pstn ή isdn... τώρα δίνει voip που θα την μετατρέψει σε pstn αν γίνει αλλαγή αργότερα (ζήσε μάη μου...)

Ποιες εταιρείες δίνουν κλασσική τηλεφωνία+ίντερνετ;

Δεν έχω την εμπειρία για να σου απαντήσω τα ερωτήματα που έθεσες, αλλά αναφορικά με την αποστολή FAX την λύση μην προσπαθείς να την βρεις σε providers που παρέχουν PSTN αντί VOIP τηλεφωνίας, γιατί ακόμα και αυτοί (Forthnet, Tellas και νομίζω και η On) στα κέντρα τους μετατρέπουν την PSTN τηλεφωνία σε VOIP.

Εγώ ας πούμε που έχω Tellas, παρά το γεγονός ότι η γραμμή στο σπίτι μου είναι PSTN, δεν έχω καταφέρει να στείλω FAX.

Είναι ζήτημα codec που χρησιμοποιείται. Το FAX over IP λειτουργεί μόνο με Τ38.

Άρα το θέμα δεν είναι ποιός provider σου φέρνει PSTN στο σπίτι, αλλά ποιός διαθέτει πύλη VOIP ικανή για Τ38.

Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στα συνημμένα links:

http://www.3cx.gr/voip-sip/foip.php

http://ezinearticles.com/?Faxing-over-VoIP&id=52361

.

aris60
05-08-07, 15:50
Φιλε μου καταλαβαινω απολυτα...αλλωστε και εγω εκανα αιτηση στη νετ1 για αυτο το λογο αλλα δυστυχως κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...προτιμω να δινω 10€ παραπανω το μηνα και τα λαμπακια να ειναι ON παρα να τα φαω σε vallium και καθε ειδους χαπια ηρεμιστικα..
Αλλωστε να εισαι σιγουρος οτι γι''αυτο το λογο ο οτε δεν εχει ριξει ιδιαιτερα τα τιμολογια του...γιατι ξερει τι ΜΠΑΧΑΛΟ ειναι ολοι οι αλλοι..

Aναλογα τι εχεις επιλεξει αμα εχεις επιλεξει ακριβο κατιμα θα τα φας ωμα.Εαν παρεις κατι λιγο πιο φθηνο και πιο καλο, μαλλον, πολυ καλο ειναι καλλιτερα.Να προσεχουμε για να εχουμε και ευρω στην τσεπη μας μην μας τα τρωνε ολα οι χορτατοι.:)

karavagos
05-08-07, 15:59
Δεν έχω την εμπειρία για να σου απαντήσω τα ερωτήματα που έθεσες, αλλά αναφορικά με την αποστολή FAX την λύση μην προσπαθείς να την βρεις σε providers που παρέχουν PSTN αντί VOIP τηλεφωνίας, γιατί ακόμα και αυτοί (Forthnet, Tellas και νομίζω και η On) στα κέντρα τους μετατρέπουν την PSTN τηλεφωνία σε VOIP.

Εγώ ας πούμε που έχω Tellas, παρά το γεγονός ότι η γραμμή στο σπίτι μου είναι PSTN, δεν έχω καταφέρει να στείλω FAX.

Είναι ζήτημα codec που χρησιμοποιείται. Το FAX over IP λειτουργεί μόνο με Τ38.

Άρα το θέμα δεν είναι ποιός provider σου φέρνει PSTN στο σπίτι, αλλά ποιός διαθέτει πύλη VOIP ικανή για Τ38.


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1117493&postcount=185

MikeDrGK
05-08-07, 16:10
Δεν παρέχουν φαξ. Δεν μπορείς να στείλεις φαξ μέσα από το δίκτυό τους. Αν τόχεις ανάγκη, το τυπώνεις σε χαρτί και πας έξω να βρεις κάποιο φαξ για το κοινό. Σε επίμονες τηλεφωνικές ερωτήσεις μου και στην Υπεύθυνη του τμήματος Εξυπηρέτησης Πελατών, κυρία Κ.... και στη νομική σύμβουλο τους κυρία Γκ.... δεν υπήρξε απάντηση για το πότε θα υπάρξει δυνατότητα φαξ. Σε ερώτησή μου γιατί δεν το αναφέρουν στο σιτέ τους, πήρα την απάντηση: Γιατί, ο ΟΤΕ γράφει στο σιτέ του για τις βλάβες του; Μόνο που αγνόησαν πως για να τους επιλέξω σαν πάροχο, εκεί ακριβώς βασίστηκα, στη δυνατότητα αποστολής φαξ χωρίς επιπλέον χρέωση. Στη ίδια ερώτηση στον τεχνικό γκουρού της εταιρείας, έλαβα την απάντηση, πως η υπόθεση φαξ είναι πολύ περίπλοκη, ώστε να συζητήσουμε τα γιατί και πως!

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου για την αποστολή Fax Over IP, πέρα από το πρωτόκολο Τ38, μία άλλη λύση είναι η χρήση ενός codec με την μικρότερη δυνατή συμπίεση (G711 π.χ.)

Δεν ξέρω τι δυνατότητες ρύθμισης επιτρέπει η NetOne στο κλειδωμένο της modem/router, αλλά αν μπορείς να ρυθμίσεις την γραμμή που έχεις το FAX να δουλεύει με G711, μπορεί να καταφέρεις να στείλεις FAX (όχι πάντα με επιτυχία).

Εγώ δεν θα επέλεγα ποτέ έναν provider με κλειδωμένο router, γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι λειτουργίες μπορεί να χρειαστείς και που ενδεχόμενα να μην επιτρέπεται η ρύθμισή τους.

Οι μόνοι providers που σου δίνουν ελευθερία ρυθμίσεων ή και ακόμα επιλογής modem της αρεσκείας σου είναι η Forthnet και η Tellas.

Η λύση που έδωσα εγώ για την αποστολή FAX, είναι η χρήση του Fritz!Box που μπορεί να δεχθεί μέχρι 10 γραμμές VOIP + Αμερικάνος Provider που υποστηρίζει T38 + κατάλληλη ρύθμιση του Fritz!

Τέλος επέλεξα την Tellas αντί της Forthnet, γιατί το Fritz!Box έχει κάποιο πρόβλημα στην αναγνώριση των κλήσεων στο δύκτιο της Forthnet.

Άλλη λύση είναι να πας σε Επαγγελματικό Πακέτο κάποιου εναλλακτικού που όμως είναι ακριβώτερο.

.


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1117493&postcount=185


Τότε γιατί δεν μπορεί να δουλέψει το Fax?

Mercyful_Fate_666
05-08-07, 16:25
Δεν ξέρω τι δυνατότητες ρύθμισης επιτρέπει η NetOne στο κλειδωμένο της modem/router, αλλά αν μπορείς να ρυθμίσεις την γραμμή που έχεις το FAX να δουλεύει με G711, μπορεί να καταφέρεις να στείλεις FAX (όχι πάντα με επιτυχία).

Η NetOne χρησιμοποιει G.729 codec.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1340675&postcount=2

kle500
05-08-07, 16:31
Για συγνώμη βρε παιδιά!!!!!!!
Ποιός σας είπε πως δεν δουλεύει το Fax?
Το Fax δουλέυει τέλεια σε εμένα και μάλιστα ήταν το πρώτο πράγμα που με ενδιέφερε, μιας και ως πρότεινως κάτοχος DslPhone από Vivodi (για 2 χρόνια), από εκεί δεν μπορούσα με τίποτα να στείλω Fax και φυσικά ούτε και να λάβω.

Αφού λοιπόν δεν σούλευε το fax μέσω της Vivodi (τηλεφωνίας), μου ήταν αναγκαίο κακό να κρατήσω και την γραμμή του ΟΤΕ, μόνο και μόνο για το Fax.

Τώρα πλέον, δεν έχω ΟΤΕ, έχω μόνο NetOne και έχω στείλει και λάβει πάνω από 100 Fax άψογα.
Όλα αυτά με το Fax πρόγραμμα των Windows και με ένα Micronet εξωτερικό modem.
Tα παραπάνω Fax είναι από 3 διαφορετικούς πελάτες με κλασικό μηχάνημα FAX.

Οπότε τι δεν δουλεύει βρε παιδιά;
Για πείτε μου σας παρακαλώ!

MikeDrGK
05-08-07, 16:38
Για συγνώμη βρε παιδιά!!!!!!!
Ποιός σας είπε πως δεν δουλεύει το Fax?
Τώρα πλέον, δεν έχω ΟΤΕ, έχω μόνο NetOne και έχω στείλει και λάβει πάνω από 100 Fax άψογα.
Όλα αυτά με το Fax πρόγραμμα των Windows και με ένα Micronet εξωτερικό modem.
Tα παραπάνω Fax είναι από 3 διαφορετικούς πελάτες με κλασικό μηχάνημα FAX.!

Αν διαβάσεις τα links που έχω δώσει σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δεις ότι το να στείλεις ή να δεχτείς FAX με χρήση όχι συσκευής αλλά με FAX software over IP, δεν είναι πρόβλημα.

Έχεις καταφέρει να στείλεις FAX με συσκευή FAX?

Αν το έχεις καταφέρει με G729 που χρησιμοποιεί η NetOne, τότε μιλάμε για παγκόσμια πρωτοπορία.

.

karavagos
05-08-07, 16:56
Τότε γιατί δεν μπορεί να δουλέψει το Fax?


Για συγνώμη βρε παιδιά!!!!!!!
Ποιός σας είπε πως δεν δουλεύει το Fax?
Το Fax δουλέυει τέλεια σε εμένα και μάλιστα ήταν το πρώτο πράγμα που με ενδιέφερε, μιας και ως πρότεινως κάτοχος DslPhone από Vivodi (για 2 χρόνια), από εκεί δεν μπορούσα με τίποτα να στείλω Fax και φυσικά ούτε και να λάβω.

Αφού λοιπόν δεν σούλευε το fax μέσω της Vivodi (τηλεφωνίας), μου ήταν αναγκαίο κακό να κρατήσω και την γραμμή του ΟΤΕ, μόνο και μόνο για το Fax.

Τώρα πλέον, δεν έχω ΟΤΕ, έχω μόνο NetOne και έχω στείλει και λάβει πάνω από 100 Fax άψογα.
Όλα αυτά με το Fax πρόγραμμα των Windows και με ένα Micronet εξωτερικό modem.
Tα παραπάνω Fax είναι από 3 διαφορετικούς πελάτες με κλασικό μηχάνημα FAX.

Οπότε τι δεν δουλεύει βρε παιδιά;
Για πείτε μου σας παρακαλώ!

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1317086#post1317086
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1311016#post1311016

MikeDrGK
05-08-07, 16:59
Η λύση που έδωσα εγώ για την αποστολή FAX, είναι η χρήση του Fritz!Box που μπορεί να δεχθεί μέχρι 10 γραμμές VOIP + Αμερικάνος Provider που υποστηρίζει T38 + κατάλληλη ρύθμιση του Fritz!

.

Αν σε ενδιαφέρει η λύση που έδωσα εγώ, μπορείς να βρείς Τ38 Voip Providers εδώ:

http://snapvoip.blogspot.com/2006/11/known-t38-service-providers-for-faxing.html

http://www.voip-info.org/wiki/view/VOIP+Service+Providers+T.38

.

kle500
05-08-07, 17:00
Αν διαβάσεις τα links που έχω δώσει σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δεις ότι το να στείλεις ή να δεχτείς FAX με χρήση όχι συσκευής αλλά με FAX software over IP, δεν είναι πρόβλημα.

Έχεις καταφέρει να στείλεις FAX με συσκευή FAX?

Αν το έχεις καταφέρει με G729 που χρησιμοποιεί η NetOne, τότε μιλάμε για παγκόσμια πρωτοπορία.

.
Όχι δεν έχω δοκιμάσει με μηχάνημα FAX, αλλά είχα δοκιμάσει με μηχάνημα μέσω DslPhone που χρησιμοποιεί άλλο codec, χωρίς επιτυχία.

Για να μην λέω πράγματα τα οποία δεν γνωρίζω τεχνικώς, κάπου είχε αναφερθεί λεπτομερώς ο τρόπος με τον οποίο η NetOne υλοποιεί την αποστολή και λήψη FAX, και μάλιστα αν δεν απατώμαι και με μηχάνημα FAX.

MikeDrGK
05-08-07, 17:04
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1317086#post1317086
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1311016#post1311016

Σε αυτή την περίπτωση, φαίνεται ότι οι υπάρχοντες συνδρομητές είναι beta testes.

Από τις παραπάνω απαντήσεις της NetOne έχει περάσει σχεδόν 1 μήνας.

Και απ' ότι φαίνεται δεν το συνειδητοποίησε τότε το πρόβλημα, αλλά υπάρχει από όταν ξεκίνησε την λειτουργία της.

Πόσο χρόνο χρειάζεται για να το διορθώσει?

.

kle500
05-08-07, 17:13
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1317086#post1317086
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1311016#post1311016
Επειδή είχε τύχει να βρεθω από τα γραφεία τους μια μέρα όπου συζητούσαν για το θέμα του FAX, εγώ είχα εκστασιαστεί διότι την ίδια ημέρα είχα στείλει καμιά 10αριά Fax σε πελάτη μου τυπογράφο και είχα λάβει επίσης κάπου τόσα.

Το λοιπόν, το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα βρίσκεται στο ότι:
Αν αυτός που στέλνει το ΦΑΞ από μηχάνημα, πληκτρολογήσει τον αριθμό, περιμένει να ακούσει το σήμα του ΦΑΞ από ταν άλλη πλευρά και μετά πατήσει το SEND, τότε δουλεύει κανονικά.
Ενώ αν πληκτρολογήσει τον αριθμό και πατήσει αυτόματα SEND, χωρίς να περιμένει σήμα από την άλλη μεριά, τότε δεν δουλεύει.

Αυτά άκουσα προ 20 ημερών και το ότι είναι πρόβλημα που το έχουν αναλύσει στην Thomson.

Προσωπικά δεν έχω πει σε κάποιον πελάτη μου να χρησιμοποιήσει την παραπάνω μεθοδολογία (αυτόματη αποστολή ΦΑΞ), αλλά όποιος θέλει να δοκιμάσουμε και έχει μηχάνημα ΦΑΞ, πολύ ευχαρίστως.
Στείλτε μου ΠΜ όποιος ενδιαφέρεται για δοκιμή.

Φιλικά

aris60
05-08-07, 19:01
Επειδή είχε τύχει να βρεθω από τα γραφεία τους μια μέρα όπου συζητούσαν για το θέμα του FAX, εγώ είχα εκστασιαστεί διότι την ίδια ημέρα είχα στείλει καμιά 10αριά Fax σε πελάτη μου τυπογράφο και είχα λάβει επίσης κάπου τόσα.

Το λοιπόν, το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα βρίσκεται στο ότι:
Αν αυτός που στέλνει το ΦΑΞ από μηχάνημα, πληκτρολογήσει τον αριθμό, περιμένει να ακούσει το σήμα του ΦΑΞ από ταν άλλη πλευρά και μετά πατήσει το SEND, τότε δουλεύει κανονικά.
Ενώ αν πληκτρολογήσει τον αριθμό και πατήσει αυτόματα SEND, χωρίς να περιμένει σήμα από την άλλη μεριά, τότε δεν δουλεύει.

Αυτά άκουσα προ 20 ημερών και το ότι είναι πρόβλημα που το έχουν αναλύσει στην Thomson.

Προσωπικά δεν έχω πει σε κάποιον πελάτη μου να χρησιμοποιήσει την παραπάνω μεθοδολογία (αυτόματη αποστολή ΦΑΞ), αλλά όποιος θέλει να δοκιμάσουμε και έχει μηχάνημα ΦΑΞ, πολύ ευχαρίστως.
Στείλτε μου ΠΜ όποιος ενδιαφέρεται για δοκιμή.

Φιλικά
Kαλησπερα εαν ειναι ετσι πως το γραφεις λυθηκε η απορια μου.Λες και στην Βιβοντι να ειναι ετσι απο αυριο αντε παλι αρχιζω τα τεστ. :)

arouamparena
05-08-07, 19:05
Επειδή είχε τύχει να βρεθω από τα γραφεία τους μια μέρα όπου συζητούσαν για το θέμα του FAX, εγώ είχα εκστασιαστεί διότι την ίδια ημέρα είχα στείλει καμιά 10αριά Fax σε πελάτη μου τυπογράφο και είχα λάβει επίσης κάπου τόσα.

Το λοιπόν, το πρόβλημα απ' ότι κατάλαβα βρίσκεται στο ότι:
Αν αυτός που στέλνει το ΦΑΞ από μηχάνημα, πληκτρολογήσει τον αριθμό, περιμένει να ακούσει το σήμα του ΦΑΞ από ταν άλλη πλευρά και μετά πατήσει το SEND, τότε δουλεύει κανονικά.
Ενώ αν πληκτρολογήσει τον αριθμό και πατήσει αυτόματα SEND, χωρίς να περιμένει σήμα από την άλλη μεριά, τότε δεν δουλεύει.

Αυτά άκουσα προ 20 ημερών και το ότι είναι πρόβλημα που το έχουν αναλύσει στην Thomson.

Προσωπικά δεν έχω πει σε κάποιον πελάτη μου να χρησιμοποιήσει την παραπάνω μεθοδολογία (αυτόματη αποστολή ΦΑΞ), αλλά όποιος θέλει να δοκιμάσουμε και έχει μηχάνημα ΦΑΞ, πολύ ευχαρίστως.
Στείλτε μου ΠΜ όποιος ενδιαφέρεται για δοκιμή.

Φιλικά

Έχω εξωτερική συσκευή φαξ - (αναλογικό) τηλεφωνητή/φαξ Panasonic KX-F2681, νομίζω class 1

Επίσης εσωτερική κάρτα μόντεμ pci Crypto V92 (Win Agere Win Modem) με τα εξής χαρακτηριστικά:

ATQ0V1E0 - OK
AT+GMM - H.324 video-ready rev. 1.0
AT+FCLASS=? - 0,1,8
AT#CLS=? - ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΝΤΟΛΗ
AT+GCI? - +GCI:46
AT+GCI=? - +GCI:(09,0F,31,3C,3D,42,7B,59,7E,82,
A0,A5,A6,B4,0A,00,26,61,6C,9C,
A9,54,8B,B5,57,50,20,73,53,BC,
89,46,51,AE,9F,8A,2E,69,16,1B,
2D,52,B8,58,98,84,07,14,25,27,
35,85,88,BB,87,B7,8C,49,2B,7F,
68,B3,B2,36,0E,48,62,8E,A1,83,
0D,64,70,77,AD)
ATI1 - B3E5
ATI2 - OK
ATI3 - Agere V.92 Data+Fax Modem Version 8.36
ATI4 - 71
ATI5 - 8.36,0,21,11C1,044C,11C1,044C
ATI6 - OK
ATI7 - OK


Τι γίνεται με αυτά;
Έχουν τα σωστά codecs;

kle500
05-08-07, 19:09
Kαλησπερα εαν ειναι ετσι πως το γραφεις λυθηκε η απορια μου.Λες και στην Βιβοντι να ειναι ετσι απο αυριο αντε παλι αρχιζω τα τεστ. :)
Στην Vivodi δεν μπόρεσα ποτέ στα 2 χρόνια να λάβω ή να στείλω με 100% επιτυχία μέσω του DslPhone.
Και ποτέ στην Vivo δεν ισχυρίστηκαν ότι δουλεύει, απλά λένε ότι σε κάποιους δουλεύει, σε άλλους οχι.
Ήμουν πρώην χρήστης της Vivodi και όταν έστειλα το πρώτο μου FAX μέσω NetOne, χαμογέλαγα για κανά 2 ώρες, διότι όπως είπα επί 2 χρόνια κράταγα τον ΟΤΕ μόνο και μόνο για το ΦΑΞ.

Αν δεν απατώμαι, στην NetOne έχουν κάνει κάτι με τα πρωτόκολλα στο Fax, ώστε να δουλεύει σωστά (ασχέτως του προβλήματος που έχουν τώρα), αλλά νομίζω πως το έχω διαβάσει κάπου στο Support εδώ μέσα.

aris60
05-08-07, 19:11
Στην Vivodi δεν μπόρεσα ποτέ στα 2 χρόνια να λάβω ή να στείλω με 100% επιτυχία μέσω του DslPhone.
Και ποτέ στην Vivo δεν ισχυρίστηκαν ότι δουλεύει, απλά λένε ότι σε κάποιους δουλεύει, σε άλλους οχι.
Ήμουν πρώην χρήστης της Vivodi και όταν έστειλα το πρώτο μου FAX μέσω NetOne, χαμογέλαγα για κανά 2 ώρες, διότι όπως είπα επί 2 χρόνια κράταγα τον ΟΤΕ μόνο και μόνο για το ΦΑΞ.

Αν δεν απατώμαι, στην NetOne έχουν κάνει κάτι με τα πρωτόκολλα στο Fax, ώστε να δουλεύει σωστά (ασχέτως του προβλήματος που έχουν τώρα), αλλά νομίζω πως το έχω διαβάσει κάπου στο Support εδώ μέσα.

Ενημερωθηκα απο Βιβοντι οτι δεν υποστηριζει φαξ, λες να εχουν το ιδιο πρωτοκολλο? :hmm:

arouamparena
05-08-07, 19:19
Η Φόρτνετ και η Χολ, γράφουν πως παρέχουν φαξ αλλά στοιχίζει εξτρά. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι μέχρι πριν 15 μέρες.

Άρα...


Δεν έχω την εμπειρία για να σου απαντήσω τα ερωτήματα που έθεσες, αλλά αναφορικά με την αποστολή FAX την λύση μην προσπαθείς να την βρεις σε providers που παρέχουν PSTN αντί VOIP τηλεφωνίας, γιατί ακόμα και αυτοί (Forthnet, Tellas και νομίζω και η On) στα κέντρα τους μετατρέπουν την PSTN τηλεφωνία σε VOIP.

kle500
05-08-07, 19:19
Ενημερωθηκα απο Βιβοντι οτι δεν υποστηριζει φαξ, λες να εχουν το ιδιο πρωτοκολλο? :hmm:
Σου είπα, επί 2 χρόνια πάλευα μόνος μου και με τους τεχνικούς με νύχια και με δόντια για να δουλέψει το Fax, αλλά μάταια.

Σαν Codec δεν νομίζω πως έχουν τον ίδιο, αλλά ασχέτως με τον codec, νομίζω πως η NetOne κάτι κάνει για τις Data κλήσεις (κάποια μετατροπή από και προς) και έτσι δουλεύουν σωστά.
Όμως μην το βάζεις κάτω με την Vivo, έχω ακούσει άλλους που δουλεύουν άψογα fax, απλά σε εμένα δεν δούλεψε ποτέ, ότι συσκευές και να είχα δοκιμάσει.

Και δεν νομίζω πως το έκανα σκόπιμα, για να βλέπω τον λογαριασμό του αγαπητού μας, κάθε 2 μήνες, με χρέωση 35 ευρά!

sdikr
05-08-07, 19:20
Η Φόρτνετ και η Χολ, γράφουν πως παρέχουν φαξ αλλά στοιχίζει εξτρά. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι μέχρι πριν 15 μέρες.

Άρα...

Τότε γιατί δεν πήγες σε αυτούς;

vagskarm
05-08-07, 19:20
Ρε παιδιά FAX έχω τσεκάρει και έχω στείλει και μάλιστα από pc με linux, τι λέτε τώρα?

Και μάλιστα σε συμφορουμίτη και επιβεβαιώθηκε η σωστή ληξη του.

kle500
05-08-07, 19:21
Η Φόρτνετ και η Χολ, γράφουν πως παρέχουν φαξ αλλά στοιχίζει εξτρά. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι μέχρι πριν 15 μέρες.

Άρα...
Νομίζω πως και στις 2 που αναφέρεσαι δουλεύουν κανονικά αλλά μιας και το ανέφερες, ήταν και ένας ανασταλτηκός παράγων η χρέωση της Forthnet στα Φαξ, που με έκανε να σκεφτώ ποιό σοβαρά την NetOne.

Α! Και στην ΟΝ δουλεύει το FAX.

aris60
05-08-07, 19:22
Σου είπα, επί 2 χρόνια πάλευα μόνος μου και με τους τεχνικούς με νύχια και με δόντια για να δουλέψει το Fax, αλλά μάταια.

Σαν Codec δεν νομίζω πως έχουν τον ίδιο, αλλά ασχέτως με τον codec, νομίζω πως η NetOne κάτι κάνει για τις Data κλήσεις (κάποια μετατροπή από και προς) και έτσι δουλεύουν σωστά.
Όμως μην το βάζεις κάτω με την Vivo, έχω ακούσει άλλους που δουλεύουν άψογα fax, απλά σε εμένα δεν δούλεψε ποτέ, ότι συσκευές και να είχα δοκιμάσει.

Και δεν νομίζω πως το έκανα σκόπιμα, για να βλέπω τον λογαριασμό του αγαπητού μας, κάθε 2 μήνες, με χρέωση 35 ευρά!

Και εμενα δουλευει μερικες φορες αλλα δεν λενε οτι υποστιριζει. :)

arouamparena
05-08-07, 19:25
Τότε γιατί δεν πήγες σε αυτούς;

Ακριβώς για αυτό, γιατί δηλώνουν πως το χρεώνουν εξτρά ενώ η ΝΕΤΟΝΕ ΟΧΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΛΩΝΕΙ. Και σε προφορική επικοινωνία - πριν την υπογραφή του συμβολαίου- είπαν πως το παρέχουν δωρεάν, αναμένω και τη γραπτή τους απάντηση.

Αν λοιπόν δεν παρέχεται, τότε τι πρέπει να σκεφτούμε και πώς να αντιδράσουμε;

arouamparena
05-08-07, 19:30
Ρε παιδιά FAX έχω τσεκάρει και έχω στείλει και μάλιστα από pc με linux, τι λέτε τώρα?

Και μάλιστα σε συμφορουμίτη και επιβεβαιώθηκε η σωστή ληξη του.

άλλοι λένε ναι, άλοι λένε όχι.

ποιον να πιστέψουμε τώρα;

κι εφόσον στάλθηκε σχετικό γραπτό ερώτημα στην εταιρεία, μόλις έλθει η απάντηση (αν έλθει) θα γίνει εδώ fw για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

MikeDrGK
05-08-07, 22:28
Ρε παιδιά FAX έχω τσεκάρει και έχω στείλει και μάλιστα από pc με linux, τι λέτε τώρα?

Και μάλιστα σε συμφορουμίτη και επιβεβαιώθηκε η σωστή ληξη του.

Ρε παιδιά, πριν γράψετε κάτι διαβάστε τα προηγούμενα μηνύματα.

Είπαμε ότι με Fax Software over IP δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα υπάρχει όταν θέλεις να στείλεις Fax με συσκευή.

Διαβάστε και τα links που έδωσα στο πρώτο μου μήνυμα.

Εκεί εξηγείται με λεπτομέρεια που είναι το πρόβλημα: οι codec που χρησιμοποιούνται για την συμπίσεση της φωνής στην VOIP τηλεφωνία δεν κάνουν για Fax.

Η λύση είναι είτε η χρήση ενός codec με μικρή συμπίεση όπως ο G711 (όχι πάντα με επιτυχία) είτε η χρήση του Τ38 που είναι σχεδιασμένος ειδικά για Fax.

To πρόβλημα με την ΝetOne είναι ότι δεν υποστηρίζει το G711 και απ' ότι λένε άλλοι συμforumίτες έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα με τον Τ38.

Η λύση είναι η χρήση ενός provider που υποστηρίζει Τ38. Kαι δεδομένου ότι η NetOne έχει κλειδωμένο το router, δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό.

Ίσως με την χρήση μιας συσκευής ΑΤΑ, αλλά δεν ξέρω αν το επιτρέπει ο router της NetOne δεδομένου ότι μπορεί να έχουν κλειδώσει τις αντίστοιχες πόρτες.

Γιαυτό φωνάζω: Μακριά από providers με κλειδωμένα routers.

Οι ρυθμίσεις που κάνουν είναι για να καλύψουν την λειτουργικότητα που απαιτείται για την πλειοψηφία των συνδρομητών, με αποτέλεσμα αν ποτέ χρειαστείς κάτι παραπάνω από αυτό, να έχεις πρόβλημα.

.

MikeDrGK
05-08-07, 22:39
Έχω εξωτερική συσκευή φαξ - (αναλογικό) τηλεφωνητή/φαξ Panasonic KX-F2681, νομίζω class 1

Επίσης εσωτερική κάρτα μόντεμ pci Crypto V92 (Win Agere Win Modem) με τα εξής χαρακτηριστικά:

ATQ0V1E0 - OK
AT+GMM - H.324 video-ready rev. 1.0
AT+FCLASS=? - 0,1,8
AT#CLS=? - ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Η ΕΝΤΟΛΗ
AT+GCI? - +GCI:46
AT+GCI=? - +GCI:(09,0F,31,3C,3D,42,7B,59,7E,82,
A0,A5,A6,B4,0A,00,26,61,6C,9C,
A9,54,8B,B5,57,50,20,73,53,BC,
89,46,51,AE,9F,8A,2E,69,16,1B,
2D,52,B8,58,98,84,07,14,25,27,
35,85,88,BB,87,B7,8C,49,2B,7F,
68,B3,B2,36,0E,48,62,8E,A1,83,
0D,64,70,77,AD)
ATI1 - B3E5
ATI2 - OK
ATI3 - Agere V.92 Data+Fax Modem Version 8.36
ATI4 - 71
ATI5 - 8.36,0,21,11C1,044C,11C1,044C
ATI6 - OK
ATI7 - OK


Τι γίνεται με αυτά;
Έχουν τα σωστά codecs;

Το πρόβλημα δεν είναι στο Fax, αλλά στο router.

Εκεί ρυθμίζεται ο codec που θα χρησιμοποιήσεις.

Αλλά ακόμα και αν τον υποστηρίζει το router σου, θα έχεις πρόβλημα αν δεν τον υποστηρίζει ο provider.

Και απ' ότι φαίνεται η NetOne έχει πρόβλημα με τον Τ38.

Όπως λέω και παραπάνω, η μόνη άμεση λύση είναι να χρησιμοποιήσεις μια ΑΤΑ συσκευή για να συνδεθείς με άλλον provider που υποστηρίζει T38 (με την επιφύλαξη πάντα ότι η NetOne δεν έχει κλειδώσει τις πόρτες που απαιτούνται να λειτουργήσει το ΑΤΑ).

Και βεβαίως με την χρήση και άλλου provider, χάνεις το πλεονέκτημα των δωρεάν κλήσεων στην Ελλάδα αλλά έχεις φθηνότερες κλείσεις προς το εξωτερικό.

Άλλη λύση είναι η χρήση software Fax, αλλά τότε θα πρέπει να έχεις ανοικτό το PC σου.

Η τελευταία λύση είναι να γίνεις συνδρομητής σε μία υπηρεσία fax2mail, οπότε μπορείς να στέλνεις και να παίρνεις Fax με το e-mail σου.

.

MikeDrGK
05-08-07, 22:43
κι εφόσον στάλθηκε σχετικό γραπτό ερώτημα στην εταιρεία, μόλις έλθει η απάντηση (αν έλθει) θα γίνει εδώ fw για να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.

Η ΝetOne (δες τα link που δίνονται σε παραπάνω μήνυμα) έχει απαντήσει:

Έχει ένα 'προσωρινό' πρόβλημα με το Τ38, χωρίς να αναφέρει πότε θα το λύσει.

akaloith
06-08-07, 00:57
παιδια ποιοι τροποι υπαρχουν να στειλεις fax μεσω νετονε χωρις συσκευη?
και ποιο το κοστος τους?
επισης αμα συνδεσεις ενα fax-modem αυτο το συνδεεις στις υποδοχες phone1, phone2?

kle500
06-08-07, 09:27
παιδια ποιοι τροποι υπαρχουν να στειλεις fax μεσω νετονε χωρις συσκευη?
και ποιο το κοστος τους?
επισης αμα συνδεσεις ενα fax-modem αυτο το συνδεεις στις υποδοχες phone1, phone2?
Τι εννοείς χωρίς συσκευή;
Εγώ έχω συνδέσει ένα εξωτερικό Φαξ/Μοντεμ στην Phone2 και από το Φαξ/Μοντεμ στο ασύρματο.

No-Name
06-08-07, 09:28
Λογικά θα εννοέι με κάποιο εσωτερικό/εξωτερικό αναλογικό modem και το κατάλληλο software.

Πάντως η αποστολή φαξ ειναι δωρεάν.

Sacred
06-08-07, 10:14
Τι εννοείς χωρίς συσκευή;
Εγώ έχω συνδέσει ένα εξωτερικό Φαξ/Μοντεμ στην Phone2 και από το Φαξ/Μοντεμ στο ασύρματο.


κατσε για να καταλαβω και εγω μιας και εχω προβλημα με τα φαξ.
αν συνδεσω ενα φαξ μοντεμ στην phone 2 και μετα πανω στο φαξ/μοντεμ συνδεσω το πολυμηχανιμα μου που ειναι φαξ λες να κανω δουλεια?

nasos75
06-08-07, 12:27
με συσκευες φαξ εχω κανει αρκετες δοκιμες ειτε να ακουγεται το σημα για να στειλω ή οχι κτλ κτλ , οτι μου ειπαν να κανω απο το τεχ. τμ. δοκιμασει μιας και εχω 2 γραμμες σπιτι (νετονε και οτε) , αλλα δεν ακουει τιποτα το φαξ μεσω νετονε.

και δεν φτανει μονο αυτο, το σαββατο λογο αναβαθμισεως ημουν αρκετες ωρες χωρις τηλεφωνο χωρις να πει καποιος "ξερεις θα κανουμε αναβαθμιση δεν θα εχεις τηλ για Χ ωρες"

μετραω μερες για να την κανω, βαρεθηκα να περνω καθε τρεις και λιγο την υποστηριξη χωρια οτι μερικες φορες απο επαρχια δεν μπορουν να με "πιασουν"

arouamparena
06-08-07, 13:14
με συσκευες φαξ εχω κανει αρκετες δοκιμες ειτε να ακουγεται το σημα για να στειλω ή οχι κτλ κτλ , οτι μου ειπαν να κανω απο το τεχ. τμ. δοκιμασει μιας και εχω 2 γραμμες σπιτι (νετονε και οτε) , αλλα δεν ακουει τιποτα το φαξ μεσω νετονε.

και δεν φτανει μονο αυτο, το σαββατο λογο αναβαθμισεως ημουν αρκετες ωρες χωρις τηλεφωνο χωρις να πει καποιος "ξερεις θα κανουμε αναβαθμιση δεν θα εχεις τηλ για Χ ωρες"

μετραω μερες για να την κανω, βαρεθηκα να περνω καθε τρεις και λιγο την υποστηριξη χωρια οτι μερικες φορες απο επαρχια δεν μπορουν να με "πιασουν"

Το λογικό θα ήταν να πούν: Αυτές είναι οι υπηρεσίες μας, είδες, αποφαζίζεις να μείνεις ή όχι. ΞΑΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ. Όχι να μην απαντούν στα γραπτά ή τηλεφωνικά αιτήματα ήδη συνδρομητών. Δεν κερδίζουν τίοποτε. Μεγαλώνουν την αγανάκτηση, οξύνουν τα προβλήματα. Απορώ τι θα επικαλεστούν στην περίπτωση κλήσης από την ΕΕΤΤ. Είναι δεκάδες οι διαμαρτυρόμενοι, οπότε νομίζω πως δε γλιτώνεται η ποινή (χρηματικό πρόστιμο ή τι άλλο).

ΥΓ. Στις 5 το πρωί είχα κίνηση 3 ΜΒ!!!! Νομίζω πως στις 5 το πρωί κοιμάται ο δαίονας του ίντερνετ που φωλιάζει στα 19 μέτρα από το dslam και κόβει την ταχύτητά μου, όπως μου είπαν από το τερχνικό τημ τους.

ΥΓ 2 Περιττό να πω πως έβγαλα το καλώδιο δικτύου από το μόντεμ της Νετόνε και ξανασυνδέθηκα στο μόντεμ του ΟΤΕ (κι άλκλη γραμμή διαθλέσιμη). ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ... Μέσα σε λίγες ώρες κατέβασα από το demonoid όσα δεν κατέβασα στις 7 μέρες σύνδεσης στη ΝΕΤΟΝΕ.

Σκέφτομαι λοιπόν τι να κάνω τώρα. Σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ καθώς μόνο αυτός δίνει πραγματικές ποιοτικές - απροβλημάτιστες - φυσιολογηικές τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

Τι 40 ευρώ το μήνα με τους εναλλακτικούς και με προβλήματα τι 70 ευρώ το μήνα και με κανονικές υπηρεσίες.... Τα 30 ευρώ δεν είναι τίποτε μπροστά στην ψυχική αναστάτωση και φθορά.

Όσον αφορά δε τους εναλλαξτικους παρόχους... θα πρέπει η ΕΕΤΤ να πιέσει ώστε να γίνει πιο καθαρό το διαφημιστικό πλαίσιο των προϊόντων τους. Να ξέρει τι παίρνει ο καταναλωτής. Κι όχι να ανακαλύπτει μόνος του πάνω στη στιγμή της ανάγκης.

ΥΓ 3 Λένε στον τιμοκατάλογο στο site τους πως οι κλήσεις στα 800--- είναι δωρεάν. Αμ δε... Δεν μπορούν να καλέσουν...

Δοκιμάστε ακόμα να καλέστε το 134 μέσα από τη ΝΕΤΟΝΕ.. Μπιπ μπιμ κατειλημμένου. Καιμά ειδοποίηση με αυτόματο ηχογραφημένο μήνυμα πως δεν είναι δυνατή η κλήση μέσα από το δίκτυό τους (ίσως καθότι ανταγωνιστές) Κι εσύ περιμένεθις.. και ξανακαλεί.. ξανακαλείς.... ξσανακαλείς μέχρι να βγάλεις γραμμή...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ;

No-Name
06-08-07, 14:13
Μια μικρή διόρθωση το 134 απο εναλλακτικούς το καλούμε ως 13888 και μετά το 1

arouamparena
06-08-07, 15:28
Μια μικρή διόρθωση το 134 απο εναλλακτικούς το καλούμε ως 13888 και μετά το 1

ναι, έχεις δίκιο. ισχύει αυτό. τεσταρίστηκε.

αλλά αφού δεν το ήξεραν να μου το πούνε απο το 1860.... πού να το ξέρω εγώ!

εντάξει να μην είμαστε υπερβολικοί... αλλά ....

πώς θα πάρω τώρα το πλαίσιο στο 800 11 12345? ή να κάνω register τα windows στο 801... τόσο

No-Name
06-08-07, 15:33
Τα 800-801 δεν τα καλεί?

arouamparena
06-08-07, 15:38
Τα 800-801 δεν τα καλεί?

τώρα καλεί το 800 11 12345!



!!!!


θαύμα?

Sovjohn
06-08-07, 15:41
Τι θαύμα ρε παιδιά...Όλες οι κλήσεις μια χαρά κανονικά διεκπεραιώνονται, και εμένα με έχουν καλέσει και από όλα τα δίκτυα χωρίς πρόβλημα...και από επαρχία...

Επειδή σε εμάς μπορεί να δόθηκε προβληματική γραμμή / βρόχος και ο ΟΤΕ της περιοχής μας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, δεν πρέπει να γενικολογούμε και να νομίζουμε ότι έτσι "παίζουν" όλοι...Για όνομα...

arouamparena
06-08-07, 15:52
Τι θαύμα ρε παιδιά...Όλες οι κλήσεις μια χαρά κανονικά διεκπεραιώνονται, και εμένα με έχουν καλέσει και από όλα τα δίκτυα χωρίς πρόβλημα...και από επαρχία...

Επειδή σε εμάς μπορεί να δόθηκε προβληματική γραμμή / βρόχος και ο ΟΤΕ της περιοχής μας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, δεν πρέπει να γενικολογούμε και να νομίζουμε ότι έτσι "παίζουν" όλοι...Για όνομα...

Εννοείς ίσως πως πριν λέγινε λάθος από τον χρήστη, ίσως από βιασύνη του κλπ κλπ ?

Τι αποδείξεις σου κάνουν για να πέσει το βάρος στην εταιρεία;
Μαγνητοσκοπημένος διάλογος ή προσπάθεια επικοινωνίας - κλήσης του 800 π.χ.?

Τα στατιστικά της τηλεφωνίας, όπως φαίνονται στο μενού διαχείρισης του SpeddTouch;


Σε κάθε περίπτωση. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΙΑΣ ΑΝ Η ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΟΥ ΓΡΑΜΜΗ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ - ΟΤΑΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ - ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΘΕΣ...

Είναι παιχνίδι πίσω από ένα υπολογιστή, ένα μόντεμρούτερ, λαμπάκια και bandwidthmeters

Οκ αρκετά παίξαμε. Καιρός για σοβαρή τηλεφωνία. Το φτηνότο κρέας το τρώνε .... ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ-ΠΑΙΡΝΕΙΣ

ΚΑΝΟΝΑΣ


ΥΓ Η εταιρεία δεν επικαλείται πως έχω κακής ποιότητας γραμμή. Επικαλείται σποραδική κι αφνίδια ανάκυψη προβλήματος στο 19ο μέτρο. Το Last Mile που λένε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΟΔΙΟΣ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ - ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ - ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ;
Πρέπει να πάρω πρωτοβουλία, δεν μπορώ να περιμένω...

kle500
06-08-07, 16:15
Το λογικό θα ήταν να πούν: Αυτές είναι οι υπηρεσίες μας, είδες, αποφαζίζεις να μείνεις ή όχι. ΞΑΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ. Όχι να μην απαντούν στα γραπτά ή τηλεφωνικά αιτήματα ήδη συνδρομητών. Δεν κερδίζουν τίοποτε. Μεγαλώνουν την αγανάκτηση, οξύνουν τα προβλήματα. Απορώ τι θα επικαλεστούν στην περίπτωση κλήσης από την ΕΕΤΤ. Είναι δεκάδες οι διαμαρτυρόμενοι, οπότε νομίζω πως δε γλιτώνεται η ποινή (χρηματικό πρόστιμο ή τι άλλο).

ΥΓ. Στις 5 το πρωί είχα κίνηση 3 ΜΒ!!!! Νομίζω πως στις 5 το πρωί κοιμάται ο δαίονας του ίντερνετ που φωλιάζει στα 19 μέτρα από το dslam και κόβει την ταχύτητά μου, όπως μου είπαν από το τερχνικό τημ τους.

ΥΓ 2 Περιττό να πω πως έβγαλα το καλώδιο δικτύου από το μόντεμ της Νετόνε και ξανασυνδέθηκα στο μόντεμ του ΟΤΕ (κι άλκλη γραμμή διαθλέσιμη). ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ... Μέσα σε λίγες ώρες κατέβασα από το demonoid όσα δεν κατέβασα στις 7 μέρες σύνδεσης στη ΝΕΤΟΝΕ.

Σκέφτομαι λοιπόν τι να κάνω τώρα. Σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ καθώς μόνο αυτός δίνει πραγματικές ποιοτικές - απροβλημάτιστες - φυσιολογηικές τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες.

Τι 40 ευρώ το μήνα με τους εναλλακτικούς και με προβλήματα τι 70 ευρώ το μήνα και με κανονικές υπηρεσίες.... Τα 30 ευρώ δεν είναι τίποτε μπροστά στην ψυχική αναστάτωση και φθορά.

Όσον αφορά δε τους εναλλαξτικους παρόχους... θα πρέπει η ΕΕΤΤ να πιέσει ώστε να γίνει πιο καθαρό το διαφημιστικό πλαίσιο των προϊόντων τους. Να ξέρει τι παίρνει ο καταναλωτής. Κι όχι να ανακαλύπτει μόνος του πάνω στη στιγμή της ανάγκης.

ΥΓ 3 Λένε στον τιμοκατάλογο στο site τους πως οι κλήσεις στα 800--- είναι δωρεάν. Αμ δε... Δεν μπορούν να καλέσουν...

Δοκιμάστε ακόμα να καλέστε το 134 μέσα από τη ΝΕΤΟΝΕ.. Μπιπ μπιμ κατειλημμένου. Καιμά ειδοποίηση με αυτόματο ηχογραφημένο μήνυμα πως δεν είναι δυνατή η κλήση μέσα από το δίκτυό τους (ίσως καθότι ανταγωνιστές) Κι εσύ περιμένεθις.. και ξανακαλεί.. ξανακαλείς.... ξσανακαλείς μέχρι να βγάλεις γραμμή...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΙ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ;
Αγαπητέ μου, γιατί χαλιέσαι έτσι;
Κάνε χάρη στον εαυτό σου και κόψε την σύνδεση σου με την παρούσα εταιρία, όσο είναι ακόμα καιρός, διότι όπως σε ακούω, έχεις ταραχθεί επικινδύνως!
:whistle::whistle::whistle:

arouamparena
06-08-07, 16:30
Αγαπητέ μου, γιατί χαλιέσαι έτσι;
Κάνε χάρη στον εαυτό σου και κόψε την σύνδεση σου με την παρούσα εταιρία, όσο είναι ακόμα καιρός, διότι όπως σε ακούω, έχεις ταραχθεί επικινδύνως!
:whistle::whistle::whistle:

Αγαπητέ, ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Ήμουν στο 98% να τη σταματήσω μέσα στο 24ωρο, με τη δική σου πρόταση έγειρε η βάρκα. 99%. Πάμε τώρα για το καπάκι, για να υπάρκει και μεταεμπειρία-μεταγνώση της υπόθεσης.

nasos75
06-08-07, 17:01
Τι θαύμα ρε παιδιά...Όλες οι κλήσεις μια χαρά κανονικά διεκπεραιώνονται, και εμένα με έχουν καλέσει και από όλα τα δίκτυα χωρίς πρόβλημα...και από επαρχία...

Επειδή σε εμάς μπορεί να δόθηκε προβληματική γραμμή / βρόχος και ο ΟΤΕ της περιοχής μας κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, δεν πρέπει να γενικολογούμε και να νομίζουμε ότι έτσι "παίζουν" όλοι...Για όνομα...


ΟΚ εμεις ειμαστε υπερευαισθητοι και λεμε μπουρδες
:nono::nono:

MikeDrGK
06-08-07, 17:39
Το λογικό θα ήταν να πούν: Αυτές είναι οι υπηρεσίες μας, είδες, αποφαζίζεις να μείνεις ή όχι. ΞΑΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ. Όχι να μην απαντούν στα γραπτά ή τηλεφωνικά αιτήματα ήδη συνδρομητών. Δεν κερδίζουν τίοποτε. Μεγαλώνουν την αγανάκτηση, οξύνουν τα προβλήματα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και το χειρότερο είναι ότι αφού γίνεις συνδρομητής τους και αφού ανακαλύψεις το πραγματικό επίπεδο των υπηρεσιών που προσφέρουν, έχεις να ανέβεις έναν Γολγοθά προκειμένου να απαγκιστρωθείς από αυτούς.

Και προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης: αυτό (και αποδεικνύεται από αναφορές συνδρομητών άλλων εταιρειών σε άλλα fora αυτού του site) ισχύει για όλους τους εναλλακτικούς και όχι μόνο την NetOne.




Τι 40 ευρώ το μήνα με τους εναλλακτικούς και με προβλήματα τι 70 ευρώ το μήνα και με κανονικές υπηρεσίες.... Τα 30 ευρώ δεν είναι τίποτε μπροστά στην ψυχική αναστάτωση και φθορά.


Και εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Βεβαίως η απαγκίστρωση από τον ΟΤΕ είναι δείγμα υγιούς καταναλωτικής συμπεριφοράς, δεδομένου ότι η στήριξη του ανταγωνισμού είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή.

Αλλά στην προκειμένη περίπτωση έχουμε την προσφορά προϊόντων χαμηλότερης τιμής αλλά και χαμηλότερης ποιότητας.

Άρα η επιστροφή στον ΟΤΕ, στην προκειμένη περίπτωση είναι ενέργεια στήριξης του ανταγωνισμού.

Θα πρέπει να καταλάβουν όλοι οι εναλλακτικοί, ότι εκτός από ταχύτητα απαιτούμε και ποιότητα.

Για κάποιους μάλιστα ίσως η ποιότητα και η αξιοπιστία των υπηρεσιών είναι σημαντικότερες από την ταχύτητα.

Όλοι αυτοί ας γυρίσουν στον ΟΤΕ, για να δώσουν ένα μάθημα στους εναλλακτικούς για το τι είδους υπηρεσίες πρέπει να προσφέρουν:

Η αξιοπιστία της επικοινωνίας είναι αδιαπραγμάτευτη. Αν τώρα μπορούμε να έχουμε φθηνότερες και ταχύτερες άλλά πάντα αξιόπιστες υπηρεσίες, μπράβο τους και θα τους προτιμήσουμε.

Αν όχι, τότε οι μόνοι πελάτες που θα τους απομείνουν θα είναι οι ψωνισμένοι με την ταχύτητα πιτσιρικάδες, οι οποίοι όμως και δεν αποτελούν και την πλέον ισχυρή καταναλωτική ομάδα για την αγορά τους.

.

arouamparena
06-08-07, 18:31
Άρα η επιστροφή στον ΟΤΕ, στην προκειμένη περίπτωση είναι ενέργεια στήριξης του ανταγωνισμού.



Χμμμ μακάρι να γίνεται έτσι... ή μήπως μας περιμένει στη γωνία - όσους εμάς βγήκαμε από τη στρούγκα - να διαχειριστεί την υπόθεσή μας χωρίς λιπαντικό; (εύσχημη διατύπωση για να περάσει τους κανόνες)

Στο μεσοδιάστημα της απουσίας μας, βελτίωσε κάτι ο οτε, σαν συνέπεια του υγιούς ανταγωνισμού;

Είναι γνώμη των περισσότερων πως οι ΙΧ τηλεπικοινωνιακές εταιρείες δεν προσφέρουν ποιοτικό προϊόν, αυθαιρετούν. Σκέφτομαι, πού έχουν πλάτες, πού ποντάρουν .... Μήπως - λέμε τώρα, καλύπτονται από πολιτικά πρόσωπα , π.χ. βουλευτές (κυβερνητικούς ή όχι) και δεν υπάρχει πολιτική βούληση ξεκαθαρίσματος της κατάστασης; Του υγιούς ανταγωνισμού δηλαδή κι όχι κρατικού ελέγχου.
Και οι βουλευτές μπορούν να στέλνουν για δουλειά κάποιον σε αυτούς και φτιάχτηκαν νέες πελατειακές σχέσεις... το παλιό βόλεμα στον ΟΤΕ μπορτεί να γίνεται τώρα σε εναλλακτικούς...

Ακούω πως τα βουλευτικά γραφεία έχουν εξελιχθεί άτυπα σε γραφεία εύρεσης εργασίας. Και πού μπορούν να παρουσιαστούν νέες θέσεις εργασίας; Σίγουρα στις νεόκοπες τηλεπικοινωνιακές εταιρείες.

Ή να μην το δω έτσι;


... Είναι γνώμη των περισσότερων πως οι ΙΧ τηλεπικοινωνιακές εταιρείες δεν προσφέρουν ποιοτικό προϊόν, αυθαιρετούν. Σκέφτομαι, πού έχουν πλάτες, πού ποντάρουν .... Μήπως - λέμε τώρα, καλύπτονται από πολιτικά πρόσωπα , π.χ. βουλευτές (κυβερνητικούς ή όχι) και δεν υπάρχει πολιτική βούληση ξεκαθαρίσματος της κατάστασης; Του υγιούς ανταγωνισμού δηλαδή κι όχι κρατικού ελέγχου.
Και οι βουλευτές μπορούν να στέλνουν για δουλειά κάποιον σε αυτούς και φτιάχτηκαν νέες πελατειακές σχέσεις... το παλιό βόλεμα στον ΟΤΕ μπορτεί να γίνεται τώρα σε εναλλακτικούς...

Ακούω πως τα βουλευτικά γραφεία έχουν εξελιχθεί άτυπα σε γραφεία εύρεσης εργασίας. Και πού μπορούν να παρουσιαστούν νέες θέσεις εργασίας; Σίγουρα στις νεόκοπες τηλεπικοινωνιακές εταιρείες.

Ή να μην το δω έτσι;

βρε παιδιά, αυτά τα ξεπετάγματα εταιρειών σε χώρους ανάπτυξης των ψηφιακών υπηρεσιών, π.χ. τηλεπικοινωνίες. μμε, τηλεοράσεις, ραδιθόφωνα, δε σχετίζονται άμ,εσα με την εκάστοτε πολιτική εξουσία; παίρνει ο "πάσαένας" άδεια τηλεπικοινωνιακού παρόχου; είδαμε πως μόλις άλλαξε η μια κυβέρννησξ, πόπσοι νέοι τηλεοπτικοί σταθμοί έσκασαν μύτη , συνδεμένοι με συγκεκριμένα στελέχη της κοινωνικοπολιτικής ζωής του τόπου.


υπάρχουν αναλύσεις στο θέμα ;

λέτε να φτιάχνονται τωρα τα σκάνδαλα για την επόμενη εξεταστική της επόμενης κυβέρνησης;

ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΑΧΕΩΣ!!!!

Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ (134)
Έχουμε και λέμε στο Conx-talk 3 χρεώσεις
ΠΑΓΙΟ + ΣΤΑΝΤΑΡ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ + ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Στα 2 Μβ=19+15+30 (χονδρικά)=64 το μήνα
Στα 4 Μβ=19+15+38 (χονδρικά)=72 το μήνα
Στα 8 Μβ=19+15+49 (χονδρικά)=83 το μήνα

Και θα έχω σίγουρα τηλέφωνο όλες τις ώρες όλες τις εποχές, 2 ISDN τηλεφωνικές γραμμές με δεκάδες MSN, φαξ χωρίς περιορισμούς.

Και αν η γραμμή μου σηκώνει μόνο 2 ΜΒ, θα πληρώνω μόνο για τα 2 ΜΒ.

Δεν με πειράζει που θα πληρώνω τα διπλά. Με πειράζει που όταν πληρώνω τα μισά, δεν έχω καμιά υπηρεσία. Οι υπηρεσίες που γνώρισα αυτή τη βδομάδα, ούτε στη λαΐκή δεν τις πουλάνε, εκεί στην άκρη με τους αυθαίρετους πωλητές.

Bye Bye NETONE

ΤΕΛΟΣ ΑΡΘΡΟΥ

MikeDrGK
06-08-07, 20:29
ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΑΧΕΩΣ!!!!

Δεν με πειράζει που θα πληρώνω τα διπλά. Με πειράζει που όταν πληρώνω τα μισά, δεν έχω καμιά υπηρεσία. Οι υπηρεσίες που γνώρισα αυτή τη βδομάδα, ούτε στη λαΐκή δεν τις πουλάνε, εκεί στην άκρη με τους αυθαίρετους πωλητές.

Bye Bye NETONE


Σωστή απόφαση.

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω στον ΟΤΕ γιατί δεν είμαι σίγουρος αν έχει σταματήσει να κάνει pps limiting.

Αντίθετα με σένα, έχω συνειδητά επιλέξει την χρήση της VOIP τηλεφωνίας γιατί έχω λόγους να έχω Γερμανικό και Βρετανικό αριθμούς κλήσης στο σπίτι μου στην Αθήνα. Έτσι χρησιμοποιώ ξένους providers πάνω σε Tellas Zisto.

Με την DSL του ΟΤΕ είχα προβλήματα γιατί κάνει limiting στα πακέτα και δεν μπορoύν να δουλέψουν αξιόπιστα VOIP λύσεις (όπως και καμία άλλη real time εφαρμογή).

.

kle500
06-08-07, 22:18
ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ ΤΑΧΕΩΣ!!!!

Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ (134)
Έχουμε και λέμε στο Conx-talk 3 χρεώσεις
ΠΑΓΙΟ + ΣΤΑΝΤΑΡ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ + ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Στα 2 Μβ=19+15+30 (χονδρικά)=64 το μήνα
Στα 4 Μβ=19+15+38 (χονδρικά)=72 το μήνα
Στα 8 Μβ=19+15+49 (χονδρικά)=83 το μήνα

Και θα έχω σίγουρα τηλέφωνο όλες τις ώρες όλες τις εποχές, 2 ISDN τηλεφωνικές γραμμές με δεκάδες MSN, φαξ χωρίς περιορισμούς.

Και αν η γραμμή μου σηκώνει μόνο 2 ΜΒ, θα πληρώνω μόνο για τα 2 ΜΒ.

Δεν με πειράζει που θα πληρώνω τα διπλά. Με πειράζει που όταν πληρώνω τα μισά, δεν έχω καμιά υπηρεσία. Οι υπηρεσίες που γνώρισα αυτή τη βδομάδα, ούτε στη λαΐκή δεν τις πουλάνε, εκεί στην άκρη με τους αυθαίρετους πωλητές.

Bye Bye NETONE

ΤΕΛΟΣ ΑΡΘΡΟΥ
Μπράβο φίλε:oneup:, με το καλό!
Και δε μου λες, πως πληρώνεις μόνο 15 ευρώ το μήνα για 2 ISDN γραμμές;
Για πες μου και εμένα (τον βλάκα), που με την PSTN με μόνο 1 γραμμή και χωρίς τις δεκάδες MSN (που θα έχεις εσύ), και μάλιστα με χρέωση για την αναγνώρηση κλήσης, μου ερχόταν 17 ευρώ πάγιο;

Για πες μου φίλτατε, πως το καταφέρνεις αυτό;
Και για να καταλάβω καλά, ο ΟΤΕ θα σου δώσει το πακέτο με τις απεριόριστες κλήσεις;

Είμαι πολύ περίεργος, για πες μου:whistle:

aris60
06-08-07, 22:26
τώρα καλεί το 800 11 12345!



!!!!


θαύμα?

Καλησπερα τωρα που καλει σημειωσε να μας πεις μετα ποσο παει το μαλλι? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.