PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL / VDSL cap?



idamanthus
19-07-21, 10:17
Καλημέρα σας,
είμαι χρόνια πελάτης HOL, κι έπειτα Vodafone, με γραμμή adsl2, και γενικότερα η εμπειρία μου ήταν καλή. Κανένα θέμα σε streaming, downloading κτλ. Πέρυσι όμως, με το πρώτο llockdown, παρατήρησα πως ενώ η γραμμή μου συγχρόνιζε όπως πάντα στα 15-16mbps, το dowloading δεν ανέβαινε πάνω από τα 6-7mbps, ίσα ίσα τερμάτιζε πάντοτε γύρω από τον ίδιο αριθμό.
Ακολούθησαν τηλέφωνα με το τηλ. κέντρο, και η γνωστή διαδικασία - αλλαγή ρούτερ, δοκιμές με άλλα 2, αλλαγή SNR, και καταλήξαμε ότι είναι λόγω της κατάστασης, υπομονή και θα φτιάξει - κι όντως έφτιαξε τον Ιούνιο-Ιούλιο του '20 (Κάπου εκεί επιβεβαιώθηκα για throttling στην γραμμή, αφού φίλοι μου σε άλλες περιοχές δεν είχαν θέμα).
Αποφάσισα λοιπόν και λόγω τηλεκπαίδευσης/τηλεργασίας ν'ανέβω σκάλα, οπότε πήγα σε VDSL πακέτο 50/5 - για πολύ καιρό, όλα καλά.
Τελευταία λοιπόν, παρατηρώ πάλι σε downloading και speedtest πως η ταχύτητα παίζει εμμονικά στα 30mbps, το πολύ 32, και το uploading κάτω των 5mbps, πολύ συχνά γύρω στα 3.5
Υπάρχει περίπτωση throttling σε VDSL, τώρα πια που υποτίθεται πως το δίκτυο είναι πιο άνετο; Μπορώ να κάνω κάτι εκτός από το να πρήζω τους τεχνικούς της Vodafone για κάτι τέτοιο; Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έχει συμβεί ή να παρατηρεί κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ!

nosf1234
19-07-21, 12:22
To modem σε τι ταχυτητα συγχρονιζει, δειτε το απο το μενου του, οχι απο speedtest. Εαν δεν συγχρονιζει στα 50mbps τοτε, εχει ερθει προσφατα τεχνικος να δειτε τη ταχυτητα "ερχεται" στην εισοδο της πολυκατοικιας?

idamanthus
20-07-21, 03:38
Η γραμμή μου είναι άριστη απ'όσα μπορώ να καταλάβω - κι η καμπίνα βρίσκεται μπροστά στο σπίτι μου (VDSL ΟΤΕ)

netblues
20-07-21, 07:38
Η γραμμη ειναι μια χαρα, και οντως ειναι απεξω.
Ομως δεν υπαρχει cap/throttling, απλά πήζει η διασυνδεση του dslam που σε εξυπηρετει με τη vf.
Συμβαινει συχνα, σε ολους τους παρόχους, και οχι μονο στη χωρα μας.
Το ξερουν οι παροχοι καλα το θεμα.

κανεις login στο vodafone.gr , επιλεγεις εγγυηση δικτύου.
Θα κατεβασεις ενα custom exe που θα σε οδηγησει να κανεις μετρησεις για καποιες μερες.
Καντο τις ωρες που παρουσιαζεται το μπουκωμα.
Οταν σου πει οτι οι μετρησεις ολοκληρωθηκαν, (και θα εχει φανει το προβλημα) απλά περιμένεις
Σε μερικές μέρες θα έχεις ενημέρωση για το τι θα γινει.
Επειδή θα έχεις ήδη παρακάμψει το πρώτο επίπεδο τηλεφωνικης υποστήριξης, οταν μιλησεις τους λες οτι το προβλημα παρουσιαζεται συγκεκριμενες ώρες.
Θα δρομολογησουν το σχετικό upgrade και το προβλημα σου θα λυθει.
Το προγραμματακι τους εχει πλακα.
Σε υποχρεωνει να παρεις μετρησεις με καλωδιο, να κλεισεις οποιοδηποτε vpn και να μην τρεχεις torrents.
Βεβαια αν αυτα τρεχουν σε αλλο υπολογιστη, απλα εχασε. Καλη η προσπαθεια παντως.

Σε μια περίπτωση, μεχρι και νεο καλωδιο από την κολώνα έστειλαν τον οτε να αλλάξει.
Το θεμα ξεκινησε Τριτη, μεχρι την Παρασκευη είχε ερθει ο εργολάβος του οτε και έριξε νέο απερχόμενο απο τη κολώνα, και μάλιστα σε άλλο σημείο του κτιρίου. Κερδιθηκαν 20 Μbit, αλλά δεν εφτασε ποτε στο μέσο όρο καθαρά λόγω απόστασης, οπότε στη πορεία δόθηκε και η εκπτωση εγγύησης ταχυτητας.

villager
20-07-21, 08:46
Οι τιμές πάντως που λες ότι πιάνει το speedtest θυμίζουν WiFi 2.4g και όχι 5g ή lan. Δοκίμασε Lan και όλα τα υπόλοιπα κλειστά. Reset θα του είχα κάνει day one εγώ στο ρουτερ. Μπας και...

@ ADSLgr.com All rights reserved.