PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτο !!



sortie
06-08-07, 00:52
πριν απο λιγες μερες διαπιστοσα οτι το μοντεμ μου αντι να συγχρονιζει στα 8445/1024 που ειναι η ταχυτητα για την οποια πληρωνω... το ειδα να εχει συχρονισει στα 8445/140 και απο εκει που ειχα ενα upload της ταξης των 250-300kb/s τωρα εχω το πολυ 12-15kb/s!!! με αυτα λοιπον περνω ευθυς αμεσως το τεχνικο της HOL, μου λεει ο υπαλληλος οτι ειναι φυσιολογιο καθως το upload ειναι 1024 δια 8 !!!!! οπωτε λεει ειναι οπως θα επρεπε και μαλιστα παραπανω απο το κανονικο !!!..μου εστειλε κιολας 2 φιλτρα μη τυχων επηρεαζουν την αποδοση της γραμμης μου...πραγμα που δεν αλλαξε τιποτα στην κατασταση... παιρνωντας ξανα προχτες τηλεφωνο στο τεχνικο παλι , ημουν αποφασισμενος να μιλησω εντονα για να εχω ανταποκριση..ελα που ομως ο υπαλληλος μου ειπε οτι θα μου στειλει σε e-mail ενα dsl speedtest να κανω και να τους στειλω τα αποτελεσματα με screenshots .... ενθουσιαστηκα και νομιζα οτι επιτελους θα βρεθει λυση.. ελα που ομως το speedtest ηταν για DOWNLOAD και μαλιστα... σε ftp της HOL παρακαλω.. Οποιος γνωριζει 5 πραγματα παραπανω παρακαλω ας με διαφωτισει στο τη να κανω και νιωθω λες και ειμαι σε ωκεανο, ναυαγιο !!!

Ευχαριστω εκ των προτερων.

player74
06-08-07, 01:19
κανε ενα screenshots αυτο που βλεπεις στο ρουτερ σου.
βαλε το συνημενο σε εμαιλ.
αποστολη (απο τον e-mail λογαριασμο σου στη hol) με ενδειξη επειγον και αιτημα αποδεικτικου αναγνωσης σε:
οσες υπηρεσιες της hol μπορεις να βρεις (suport, info, γραμματεια, εξυπηρετηση πελατων κτλ), και κοινοποιηση σε εεττ (consumers@eett.gr).

κειμενο:
παρακαλω οπως προβειτε σε αμεση αποκατασταση του προβληματος συγχρονισμου του upload της γραμμης μου που θα πρεπει να ανερχετε στο 1mbps (1024kbps).
εδω και αρκετο καιρο (αναφορα απο ποτε) το upload συχρονιζει στα 140kbps και οχι στα 1024kbps (1mbps) που θα πρεπε και πρεπει να συγχρονιζει (βλ. συνημενο screenshots).
η γραμμη μου ειναι xxxxkbps/xxxxkbps.
μπλα μπλα μπλα... ολο το ιστορικο, ενεργιες που γεινανε κτλ

ονοματεπωνυμο
τα συνδρομητικα στοιχεια σου

edit: εχεις δοκιμασει ρεσταρτ στο ρουτερ σου?
edit 2: συμπληρωμα στο email
ως δικαιουμε με βαση την υσχιουσα νομοθεσια και κανονισμους και τις αποφασεις της ΕΕΤΤ
παρακαλω να ενημερωθω γραπτως για της ενεργιες σας εως να επιλυθει το προβλημα.
οταν λυθει θα ηθελα γραπτως διαβαιβαιωση της επιλυσης του.
παρακαλω σε μονο γραπτη επικοινωνια και μονο κατ' αναγκη τηλεφωνικη.

contime
06-08-07, 01:25
Φιλε μου οντως ειναι 1024/8...
Το αποτελεσμα αυτης της πραξης ειναι 128 kb/s και οχι 12 ή 15 kb/s. Το 15 προκυπτει απο τη διαιρεση του 140 και οχι του 1024...Πες τους λοιπον να κοιταξουν το UPLOAD της γραμμης σου που εχει προβλημα και να αφησουν τις μαιμουδιες!

nm96027
06-08-07, 01:34
Για ρίξε μια ματια στο s/n ratio στο send.
Πηγαινε fritz.box->Settings->Internet->DSL Information-> DSL (tab).
Καπου εκει γραφει signal to noise ratio. To up λογικα θα ειναι αρκετα μικρο για να συγχρονίζει τοσο χαμηλα.
Δοκιμασε μερικα ρεσταρτ, αλλαξε και φιλτρο. Ισως φτιάξει.
Αν δεν το ειχες απο παλια αυτα, νομιζω πως θα στρώσει.

Τωρα ειδα πως εχεις το belkin επανω στην γραμμη. Δοκιμασε και το fritz για να δεις πως συγχρονίζει...;)

player74
06-08-07, 01:39
Φιλε μου οντως ειναι 1024/8...
Το αποτελεσμα αυτης της πραξης ειναι 128 kb/s και οχι 12 ή 15 kb/s. Το 15 προκυπτει απο τη διαιρεση του 140 και οχι του 1024...Πες τους λοιπον να κοιταξουν το UPLOAD της γραμμης σου που εχει προβλημα και να αφησουν τις μαιμουδιες!

...κι επισεις οτι αν το download αναφερετε στο ρουτερ σαν 8445 αντιστοιχα θα πρεπε και το upload 1024. αν ισχειε αυτο που λενε τηα πρεπε και το 8445 να παρουσιαζετε διαφορετικα οπως και αναλογος υποστηριζουν και ωγαζουν 140 κτλ

sortie
06-08-07, 02:05
φιλε player74 εισαι ο καλυτερος ΤΩΡΑ κιολας θα το κανω.. πιστευεις πως θα εχω ανταποκριση ?
αν οχι μπορω να κανω κατι μεσω της ΕΕΤ ? αν ναι τι ?

tolisp
06-08-07, 04:11
Kοίτα αυτό που σου λέει ο NoName πρώτα... αν δεν είναι κάποια "ιδιαιτερότητα" του Belkin (δεν το ξέρω καθόλου...) το SNR σου πρέπει να έχει πέσει στα αρνητικά ίσως!!! -1,5 dB
Αλλιώς είναι θέμα λάθος συγχρονισμού από την HOL οποτε κανεις αυτά που λένε και οι άλλοι φίλοι...

sortie
06-08-07, 05:39
παιδια δεν εχω το fritz.box ειχα το alcatel 520+ το οποιο επειδη εκανε restart συνεχεια καθε φορα που συγχρονιζε
το αλλαξα με το Belkin 54g το οποιο περιττω να σας πω οτι ειναι φοβερο :)

jimiol
06-08-07, 07:00
upload της ταξης των 250-300kb/s τωρα εχω το πολυ 12-15kb/s ....

και το ένα είναι λάθος και το άλλο, 250-300 kb upload είναι αδύνατον να είχες, όπως και 12-15kb είναι πάλι λάθος.
το normal είναι 100-110kb στην καλλίτερη.

nm96027
06-08-07, 08:02
φιλε player74 εισαι ο καλυτερος ΤΩΡΑ κιολας θα το κανω.. πιστευεις πως θα εχω ανταποκριση ?
αν οχι μπορω να κανω κατι μεσω της ΕΕΤ ? αν ναι τι ?

Δεν εχει νόημα να κανεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για ενα τέτοιο ζήτημα! Ψυχραιμία!
Αν κάνουμε καταγγελίες για τετοια θεματα μετα μην απορουμε μετα που η ΕΕΤΤ κανει 3 μηνες να απαντησει....για ενα προβλημα συγχρονισμου.:rolleyes:


παιδια δεν εχω το fritz.box ειχα το alcatel 520+ το οποιο επειδη εκανε restart συνεχεια καθε φορα που συγχρονιζε
το αλλαξα με το Belkin 54g το οποιο περιττω να σας πω οτι ειναι φοβερο :)

Κανε τα εξης βηματα:
1.Τσέκαρε όπως σου είπα το s/n ratio στο up, όπως ειναι τωρα στο belkin
2. Aλλαξε ρουτερ και βαλε το fritz.
3. Tσεκαρε το συγχρονισμο του fritz.
4. Τσέκαρε το s/n ratio στο up.

Υπαρχει μεγάλη πιθανοτητα να λυθει το ζήτημα έτσι.;)

sortie
06-08-07, 13:16
μα δεν εχω το fritz!!!
στο belkin που μπορω να το βρω αυτο ?

nm96027
06-08-07, 13:19
Διορθωσε καταρχην το μηνυμα σου και ξαναγραψτο στα ελληνικα.

Τι εννοείς "δεν εχεις το fritz"; Πως γίνεται αυτο; Δεν στο εστειλε η HOL; Μηπως εχεις το jetspeed;
Eν πασει περιπτωσει δοκίμαστε και το ρουτερ που σου εχει δωσει η hol. Αλλωστε δυσκολα θα αναγνωρίσουν την βλαβη αν δεν δεν βάλεις το δικο τους ρουτερ πανω στην γραμμή.

sortie
06-08-07, 13:23
ειχα το jetspeed 520+ το οποιο το αλλαξα γιατι καθε φορα που συγχρονιζε εκανε restart μονο του !

nm96027
06-08-07, 13:27
ειχα το jetspeed 520+ το οποιο το αλλαξα γιατι καθε φορα που συγχρονιζε εκανε restart μονο του !

Αυτο ειναι πολυ πιθανό, αφου το jetspeed δεν ειναι και πολυ αξιοπιστο.
Δοκιμασε το ομως για να δεις που συγχρονίζει...;)

sortie
06-08-07, 13:30
μα δε προλαβαινω κανει restart συνεχεια !!!


Υ.Γ ωριστε και το screenshot που τους εστειλα
URL Deleted.

nm96027
06-08-07, 13:40
Αφαιρεσε καλυτερα το Link γιατι φαίνονται διάφορα (ΜΑC, SSID κτλ)

Ok then!
So...
Θα ελεγα να τους το πεις και αυτο...

Να ρωτήσω κάτι: Ποσο καιρο συγχρόνιζε σωστά;

ΥΓ Αν θες αλλαξε το θεμα του νήματος ή ζήτα απο κάποιον Mod να το κανει. Δεν ειναι "απιστευτο", απλως λάθος συγχρονισμος είναι. Να σκεφτόμαστε πως όταν κάποιος αλλος θα εχει παρόμοιο προβλημα δεν θα κανει search το tab "απιστευτο"...;)

sortie
06-08-07, 13:46
με το belkin ενα μηνα περιπου ισως και παραπανω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα..

nm96027
06-08-07, 13:53
με το belkin ενα μηνα περιπου ισως και παραπανω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα..

Οκ.
Οπως μου τα λες το μονο που μενει απο σενα εφοσον ουτε το jetspeed δεν δουλευει σωστα, ειναι ΑΝ μπορεσεις και βρεις κανενα δανεικο ρουτερ, να το δοκιμάσεις για να δεις που συγχρονίζει.
Αλλιως περιμενε για να δεις τί θα σου απαντησουν απο την HOL.

sortie
06-08-07, 14:01
κομματακι δυσκολο το δανεικο :P μαλλον θα περιμενω για απαντηση της ΗΟL
ωστοσω που μπορω να δω το s/n για το belkin μηπως και το διωρθοσω ετσι..

tolisp
06-08-07, 14:09
κομματακι δυσκολο το δανεικο :P μαλλον θα περιμενω για απαντηση της ΗΟL
ωστοσω που μπορω να δω το s/n για το belkin μηπως και το διωρθοσω ετσι..


OK χαλια το jetspeed αλλα αυτό που λες για να το κάνει προφανώς θέλει κάποιο firmware update!
Μήπως να το έκανες πρώτα?

Παρεπιπτόντως γιατί πήρες Belkin?? Περίεργη επιλογή... όχι απαραίτητα κακή απλά ελάχιστοι το έχουν και δεν ξέρω αν ΚΑΙ το Belkin έχει κάποιο "πρόβλημα" πχ κακό συγχρονισμό λόγω ασυμβατότητας με το ADSL 2+ πρότυπο
Κοίταξες στο site τους?
Γνωρίζω ότι το Fritz που είχε παρόμοια προβλήματα συγχρονισμού σε ADSL2+ διορθωνόταν βάζοντας το τελευταίο firmware... μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο?

sortie
06-08-07, 14:23
OK χαλια το jetspeed αλλα αυτό που λες για να το κάνει προφανώς θέλει κάποιο firmware update!
Μήπως να το έκανες πρώτα?

Παρεπιπτόντως γιατί πήρες Belkin?? Περίεργη επιλογή... όχι απαραίτητα κακή απλά ελάχιστοι το έχουν και δεν ξέρω αν ΚΑΙ το Belkin έχει κάποιο "πρόβλημα" πχ κακό συγχρονισμό λόγω ασυμβατότητας με το ADSL 2+ πρότυπο
Κοίταξες στο site τους?
Γνωρίζω ότι το Fritz που είχε παρόμοια προβλήματα συγχρονισμού σε ADSL2+ διορθωνόταν βάζοντας το τελευταίο firmware... μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο?

Oχι το Jetspeed δεν το εκανα ποτε update ουτε και το Belkin , Eστω και να το εχει αυτο το προβλημα... πως εξηγεις οτι για ενα και παραπανω μηνες δουλευε ρολοι ?! εγω πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα HOL

Οσο αναφορα το Belkin το θεωρω πολυ καλο, σε σχεση τουλαχιστον με τα παλιοτερα modem μου οπως Jetspeed 520i / Jetspeed 520+

tolisp
06-08-07, 14:33
Oχι το Jetspeed δεν το εκανα ποτε update ουτε και το Belkin , Eστω και να το εχει αυτο το προβλημα... πως εξηγεις οτι για ενα και παραπανω μηνες δουλευε ρολοι ?! εγω πιστευω οτι ειναι καθαρα θεμα HOL

Οσο αναφορα το Belkin το θεωρω πολυ καλο, σε σχεση τουλαχιστον με τα παλιοτερα modem μου οπως Jetspeed 520i / Jetspeed 520+



Κάτσε γιατί τώρα το λες αυτό η τώρα το κατάλαβα... Είχες δει στα στατιστικά σου 8400 down και 1000 up???
Δηλαδή παλιότερα συγχρόνιζες κανονικά κοντά στα 1000 upload και ξαφνικά έπεσε στα 100??? Σωστά?
Γιατί αν όντως είχες ΔΕΙ με τα ματια σου τέτοιο συγχρονισμό τότε φταίει 100% η HOL - είναι βλάβη δικη τους και ως τέτοια πρέπει να δηλωθεί
Οποιοδήποτε router της αγοράς και να συγκρίνεις ΚΑΛΎΤΕΡΟ είναι από τα jetspeed :whistle:

sortie
06-08-07, 14:53
ναι παλια το upload ηταν 1024 ακριβως αλλα τωρα κυμαινεται απο 100 εως 140kbps στην καλυτερη.

tolisp
06-08-07, 18:44
ναι παλια το upload ηταν 1024 ακριβως αλλα τωρα κυμαινεται απο 100 εως 140kbps στην καλυτερη.


Συγγνώμη που γίνομαι ίσως κουραστικός αλλα τι σου γραφει το Belkin στα stats ακριβώς?
Up ...
Down ....
Attenuation κλπ

Σου κάνω copy paste ενδεικτικά τα δικά μου ...κάπου έχεις κάτι παρόμοιο

UP DOWN
Noise Margin: 5.5 dB 6.5 dB
Output Power: 20.0 dBm 12.5 dBm
Attenuation: 43.0 dB 23.0 dB
Speed (kbps): 14293 914

sortie
06-08-07, 19:31
Data Rate Down/Up 8445Kb/126Kb

εδω ειναι το περιεργο , παντως οχι κατι παρομοιο με αυτα δεν εχει σε κανενα tab το belkin..
εκτος αν ειμαι τυφλος δλδ !!

player74
06-08-07, 19:48
Δεν εχει νόημα να κανεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για ενα τέτοιο ζήτημα! Ψυχραιμία!
Αν κάνουμε καταγγελίες για τετοια θεματα μετα μην απορουμε μετα που η ΕΕΤΤ κανει 3 μηνες να απαντησει....για ενα προβλημα συγχρονισμου.:rolleyes:

διαφονω καθετα με αυτη και καθε τετοια λογικη.
η εεττ πρεπει να γινετε γνωστης για καθε φυσεως προβληματα που υπαρχουν, για να μπορει να ασκηση και την αναλογη πιεση.
οσα περισοτερα και ομοια μαζευονται τοσο πιεζετε και καλει τον παροχο για εξηγησεις η να απολογηθει. υπαρχει ρητρα που λεει οτι σε προβλημα γραμμης απο οτε αυτος υποχρεουτε να το φτιαξει σε 2 μερες. πως περιμενετε να ξερει η εεττ αν αυτο τηρειτε ας πουμε?
ή θελετε να ριχνει το μπαλακι ο ενας στον αλλον για τις ευθυνες τους.
πρεπει να υπαρξει υποχρεωση απο εμας να αναφερουμε σε εεττ κι οχι μονο για να βρουμε το δικιο μας. αλοστε αναφορα κανουμε η μια απλη κοινοποιηση ωστε να μην μας γραψει στα @@του ο εκαστοτε παροχος. η καταγγελια απο μονη της εχει αλλο στυλ.
η εεττ εξεταζει και πρατει αναλογος.
κι αν υπαρξει τετοιο προβλημα χρονου που λεγετε μπορει να βγαλει μια σχετικη ανακοινωση που να καθοδηγει με μεγαλυτερη σαφεινεια ποτε να στρεφομαστε σε αυτη.

προσωπικα εχω στειλει παμπολα εμαιλ με κοινοποιηση σε εεττ σε αλλο παροχο.
εξυπηρετηση αμεσοτατη.
για 1 απο αυτα που εστειλα θεωρησε οτι υπαρχει παραβιαση απο πλευρας παροχου και εκλαβηκε το εμαιλ ως καταγγελια και κινηθηκε η σχετικη διαδικασια...
εχω μαθει απο αρκετους που εκαναν αυτο που ανεφερα οτι επιτελους εξυπηρετηθηκαν ή οτι λυθηκε το προβλημα τους αμεσα.
ξυπνηστε ως καταναλοτες επιτελους και οι υπολοιποι....

nm96027
06-08-07, 20:44
ξυπνηστε ως καταναλοτες επιτελους και οι υπολοιποι....
Ξυπνιος ειμαι!
Ασφαλως πρεπει να γίνονται καταγγελίες...
Θα σου απαντήσω απλα οχι τι πιστυεω εγω αλλα τί πιστευουν οι ανθρωποι της ΕΕΤΤ-ειμαι σε θέση να γνωρίζω:

Ο σωστός καταναλωτης/πελάτης/πολιτης πρεπει να μπορει να αξιολογει τα πραγματα και να τα ιεραρχεί:

1.Διαπιστώνει το προβλημα
2.Απευθυνεται στον πάροχο
3. Λαμβανει γραπτως απο τον πάροχο την απαντηση του επι του θέματος
4. Αναλογως καταγγελει την θεση/απαντηση/ενεργεια του παρόχου.

Πρεπει πρωτα να εξαντληθουν οι ενεργειες απο την πλευρα του παρόχου και μετα να παμε στην ΕΕΤΤ.
Ρυθμιστικη αρχή ειναι οχι διαιτητικός οργανισμος ή οργανισμος προστασίας του καταναλωτη.

Απο πουθενα δεν προκύπτει οτι η κάθε HOL πρεπει να του φτιάξει τον συγχρονισμο μεσα σε 2-3 ή 13 μερες.
Οταν ο ΟΤΕ μιλάει για βλάβες και 2 μέρες εννοεί:
1. Οφείλει να απαντησει μεσα σε 2 μερες (οχι και να διορθωσει το προβλημα)
2. Ασφαλως αν παρεις τηλεφωνο τον ΟΤΕ και τους πεις εχω προβλημα χαμηλου συγχρονισμου και πρεπει να μου το φτιάξεις μεσα σε 2 μερες, τοτε....:rofl:

Λες και μονος σου οτι εχεις στειλει παμπολλα email και οτι βρεθηκε παραβίαση μονο σε ενα! Δεν σου λεει κάτι αυτο;
Δεν λεω οτι κακως εστειλες τις καταγελίες σου. Καλα εκανες και μπραβο. Απλως δεν χρειάζεται να στελνουμε καταγγελίες για οτιδηποτε μας συμβαίνει, επειδη βρήκαμε τον παπα πρόχειρο και πρεπει να θαψουμε 5-10.

π.χ στην περίπτωση του φιλου μας του sortie ασφαλως δεν δικαιολογείται καταγγελια γιατι απλουστατα:

1. Απο το πρωτο ποστ του φίλου μας φαίνεται πως και ο ιδιος δεν εδωσε μια σαφη εικονα του προβληματος στον τεχνικο της front line:

και απο εκει που ειχα ενα upload της ταξης των 250-300kb/s τωρα εχω το πολυ 12-15kb/s!!! με αυτα λοιπον περνω ευθυς αμεσως το τεχνικο της HOL, μου λεει ο υπαλληλος οτι ειναι φυσιολογιο καθως το upload ειναι 1024 δια 8 !!!!!

Μπρεδευτηκαν με τα kb/s και kbits και τελικα δεν βρήκαν ακρη. Κακως και αυτο ειανι κατι που βαρύνει τον τεχνικο και οχι τον φιλο sortie ο οποιος δεν ειναι υποχρωμενος να ξερει την διαφορα μετα kbit και kb/s.

2. Oυτε την δευτερη φορα καταφερε να συνεννοηθει και παλι με ευθυνη των τεχνικων που του εστειλαν speedtest για down

3. Πριν γίνει οτιδηποτε απο την πλευρα της HOL πρεπει ασφαλως να ξεκαθαριστεί το θεμα του ρουτερ. Γιατι το jetspeed κοπανιέται στα restart; Θα πρεπει να του στειλουν ενα αλλο. Η ΤΥ δεν μπορει να βασιστεί, και με το δικιο της, στον συγχρονισμο του Belkin ακομα και αν αυτος ηταν σωστός επι ενα μηνα.
Ο tolisp σωστα διεγνωσε προβλημα στην γραμμή και ευθυνη της HOL: αλλα μεχρι να φτάσουμε εκει πρεπει να αποκλειστουν αλλα θεματα.

Αρα λοιπόν, ας αφήσουμε την καθε HOL να κανει τις κινήσεις που πρεπει να κανει και μετα θα εξετασουμε τί πρεπει να καταγγελθει.
At the end of the day υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιές και αυτο ίσχυε παντα στην αγορα.

sortie
06-08-07, 20:49
παιδια εγω παντως την κοινωποιηση την εκανα στην εετ τωρα μενει να δω την αντιδραση της HOL

tolisp
06-08-07, 21:08
Παρα πολύ σωστά αυτά που λέει ο NM... το θέμα όσο και αν είναι σοβαρό δεν είναι αρκετά σοβαρό για να ασχοληθεί μια ρυθμιστική αρχή!
Το ότι το Belkin δείχνει κάτι δεν σημαίνει τίποτα για έναν τεχνικό που προσφέρει υποστήριξη ΜΟΝΟ στους τύπους router που παρέχει η εταιρία... και εγώ μέχρι να λύσω το πρόβλημα μου έβγαλα το Cisco και έβαλα το Fritz αλλιώς δεν βρίσκεται άκρη

Και εμενα με μπέρδεψαν όσα γραφει ο φίλος ... και αυτά που τον ρωτάμε και δεν ξέρει να μας πει (SNR, attenuation κλπ) είναι ΠΟΛΎ σοβαρά στοιχεια που άμα δεν τα πεις στον τεχνικό δεν έχει τρόπο να τα "δει" - απορώ που δεν του είπαν να βάλει πάνω το Jetspeed... το ότι αυτό δεν δουλεύει σωστά για οποιονδήποτε λόγο είναι παράλειψη του πελάτη που δεν ζήτησε αντικατάσταση (μην ξεχνάμε το έχουμε leasing και όχι αγορασμένο οποτε η αντικατάσταση είναι δεδομένη...)

Η ΕΕΤΤ απαντάει σε κάθε καταγγελία ΑΝ την δέχεται να την αναλάβει και να την προωθήσει στην νομική επιτροπή εντός 1-2 μηνών και φυσικά αφού έχει όλα τα στοιχεια και έχει εξαντληθεί χωρίς αποτέλεσμα κάθε επικοινωνία με τον provider κάτι που φανερά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει γίνει.

Δεν είδα και κάπου άρνηση της HOL να κοιταχτεί το πρόβλημα... αλήθεια ανοίχτηκε ticket? (wrong η low synch θα πρέπει να λέει)

Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει ticket από την τεχνική υποστήριξη προς τους μηχανικούς των dslam το οποιο απαντιέται μέσα σε 48 ώρες στην χειρότερη με προσωπική τηλεφωνική επικοινωνία του μηχανικού με τον πελάτη (έχει γίνει με μένα 3-4 φορες και ΠAΝΤΑ βρίσκεται άκρη)

Σε κάθε περίπτωση μια ρυθμιστική αρχή ΑΝ αναλάβει την υπόθεση (που πολύ αμφιβάλλω) δεν θα δώσει αποτέλεσμα πριν περάσουν 3-6 μήνες.... αλήθεια ο φίλος μας θέλει να περιμένει τόσο πολύ?


@NM Δεν το "διέγνωσα" απλά υποψιάζομαι βασιζόμενος στα πολύ λίγα στοιχεια που μας λέει ο φίλος μας... αν ήμουν όμως τεχνικός της HOL δεν θα μου επιτρεπόταν να κάνω τέτοιες υποθέσεις χωρίς 100% πλήρη εικόνα;)

sortie
06-08-07, 21:37
Παιδια σορρυ αν δεν δεινω επαρκεις πληροφοριες αλλα δεν εχω οπως λογικα καταλαβατε τις ιδιαιτερες γνωσεις...
Αν καποιος μπορει και εχει την ωρεξη να με κατατοπισει και θα τα βρω :D Φιλε τολη οσο για αυτο που λες σχετικα με το οτι πρεπει να εχω to jetspeed , αμα μου το πανε εκει το παιχνιδι στο οτι δηθεν φταιει αυτο τοτε θα ζητησω αντικατασταση.

player74
06-08-07, 23:07
Ξυπνιος ειμαι!
Ασφαλως πρεπει να γίνονται καταγγελίες...
Θα σου απαντήσω απλα οχι τι πιστυεω εγω αλλα τί πιστευουν οι ανθρωποι της ΕΕΤΤ-ειμαι σε θέση να γνωρίζω:

Ο σωστός καταναλωτης/πελάτης/πολιτης πρεπει να μπορει να αξιολογει τα πραγματα και να τα ιεραρχεί:

1.Διαπιστώνει το προβλημα
2.Απευθυνεται στον πάροχο
3. Λαμβανει γραπτως απο τον πάροχο την απαντηση του επι του θέματος
4. Αναλογως καταγγελει την θεση/απαντηση/ενεργεια του παρόχου.

Πρεπει πρωτα να εξαντληθουν οι ενεργειες απο την πλευρα του παρόχου και μετα να παμε στην ΕΕΤΤ.
Ρυθμιστικη αρχή ειναι οχι διαιτητικός οργανισμος ή οργανισμος προστασίας του καταναλωτη.

Απο πουθενα δεν προκύπτει οτι η κάθε HOL πρεπει να του φτιάξει τον συγχρονισμο μεσα σε 2-3 ή 13 μερες.
Οταν ο ΟΤΕ μιλάει για βλάβες και 2 μέρες εννοεί:
1. Οφείλει να απαντησει μεσα σε 2 μερες (οχι και να διορθωσει το προβλημα)
2. Ασφαλως αν παρεις τηλεφωνο τον ΟΤΕ και τους πεις εχω προβλημα χαμηλου συγχρονισμου και πρεπει να μου το φτιάξεις μεσα σε 2 μερες, τοτε....:rofl:

Λες και μονος σου οτι εχεις στειλει παμπολλα email και οτι βρεθηκε παραβίαση μονο σε ενα! Δεν σου λεει κάτι αυτο;
Δεν λεω οτι κακως εστειλες τις καταγελίες σου. Καλα εκανες και μπραβο. Απλως δεν χρειάζεται να στελνουμε καταγγελίες για οτιδηποτε μας συμβαίνει, επειδη βρήκαμε τον παπα πρόχειρο και πρεπει να θαψουμε 5-10.

π.χ στην περίπτωση του φιλου μας του sortie ασφαλως δεν δικαιολογείται καταγγελια γιατι απλουστατα:

1. Απο το πρωτο ποστ του φίλου μας φαίνεται πως και ο ιδιος δεν εδωσε μια σαφη εικονα του προβληματος στον τεχνικο της front line:


Μπρεδευτηκαν με τα kb/s και kbits και τελικα δεν βρήκαν ακρη. Κακως και αυτο ειανι κατι που βαρύνει τον τεχνικο και οχι τον φιλο sortie ο οποιος δεν ειναι υποχρωμενος να ξερει την διαφορα μετα kbit και kb/s.

2. Oυτε την δευτερη φορα καταφερε να συνεννοηθει και παλι με ευθυνη των τεχνικων που του εστειλαν speedtest για down

3. Πριν γίνει οτιδηποτε απο την πλευρα της HOL πρεπει ασφαλως να ξεκαθαριστεί το θεμα του ρουτερ. Γιατι το jetspeed κοπανιέται στα restart; Θα πρεπει να του στειλουν ενα αλλο. Η ΤΥ δεν μπορει να βασιστεί, και με το δικιο της, στον συγχρονισμο του Belkin ακομα και αν αυτος ηταν σωστός επι ενα μηνα.
Ο tolisp σωστα διεγνωσε προβλημα στην γραμμή και ευθυνη της HOL: αλλα μεχρι να φτάσουμε εκει πρεπει να αποκλειστουν αλλα θεματα.

Αρα λοιπόν, ας αφήσουμε την καθε HOL να κανει τις κινήσεις που πρεπει να κανει και μετα θα εξετασουμε τί πρεπει να καταγγελθει.
At the end of the day υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιές και αυτο ίσχυε παντα στην αγορα.

μα δεν μιλαμε για καταγγελιες και μονο καταγγελιες.
ουτε ολα αυτα που καταληγουν εκει ειναι καταγγελιες. ουτε εγω οσα εστειλα ειναι καταγγελιες.
προφανως αν δεν καταλαβες καλα (μιας και δεν ανεφερα)ειτε ειχα κακιστη εξυπηρετηση ή επερνα απαντησεις αλλα αντ αλλων απο τον καθε υπαλληλο που επεφτα. ετσι ξεκκινησα και εκανα κοινοποιησεις προς τα εκει και ξαφνικα ολα καλα και αψογα. μου εξηγεις γιατι αυτο?
μεχρι και συστημενη επιστολη ενημερωσης με ειδικη επιδοση παρελαβα απο παροχο.

δεν ξερω στην συγκεκριμενη περιπτωση πιος εχει λαθος. αλλα αυτο που λεω προσφερη μια ασφαλη δυνατοτητα να βρει λυση το προβλημα του ασχετα και ανεξαρτητα απο τα τυχον μπερδεματα που εχουν γεινει.
και οσο γγια τον ρολο της εεττ τον γραφει στην κεντρικη-αρχικη της σελιδα.
ελεγχει εποπτευει ρυθμιζει. και ναι ενταξει να ιεραρχισεις το προβλημα μεχρι να φτασεις σε μια εεττ την οποια εεττ. οταν ο παροχος σου επανελημενα δεν σε εξυπηρετει οπως πρεπει?
και μην σου πω οτι μετα απο μια τετοια επικοινωνια που εχεις κοινοποιησεις και σε εεττ και δεν εχουν σκυψει πανω σου , στελνοντας το επομενο εμαιλ και αναφερεις οτι απο ταδε με το ταδε εμαιλ κτλ και μπλα μπλα μπλα δεν εχω εξυπηρετηθει τους στηνεις στο τοιχο.
και στη τελικη πως νομιζεις και βγαινει η εεττ και λεει οτι λαμβανει καθυμερηνα μηνηματα με παραπονα και προβληματα πραγμα που σημαινει οτι κατι δεν παει καλα?
και στην πιο τελικη ακομα γιατι δεν εχει βγει ακομα να πει σε μας τους χρηστες να πει δεχομαστε πιο συγκεκριμενοποιημενες καταγγελιες?
και κατι ακομα
για καταγγελια στελνεις κι ενα ειδικο εντυπο που βρισκετε στην σελιδα της.
γιατι αν εκλαβει ως καταγγελια ενα εμαιλ που δεν εχει το σχετικο εντυπο, αφου δεν θελει αν ταλεπωρηθει.

player74
06-08-07, 23:13
sorry κιολας, καταληξαμε offtopic.
αυτη ειναι η προταση η δικια μου. κανε και βρες οσα σου ειπαν τα παιδια παραπανω κι αν διαπιστωθει οντος προβλημα κινησου οπως εγραψα.
εγω σου λεω οτι 100% θα λυθει ετσι.
κι αν το κανεις εδω ειμαστε και θελω να αναφερεις την συνεχεια.

sortie
10-08-07, 16:47
Ακομα δεν εχω λαβει απαντηση απο την HOL.. η εεττ μου εστειλε απαντηςη οτι ειναι ηδη ενημερη περι του θεματος μου και αναμενει εξελιξεις , μηπως να παρω τηλ στην HOL ?

player74
10-08-07, 18:43
εσυ να παρεις τηλ?
δεν θα σε καλα. αυτοι να σε παρουν. περιμενε ως την δευτερα. αν μεχρι αργα το απογευμα δεν εχει λυθει το προβλημα ξαναστελνεις ενα παρομοιο e-mail με τους ιδιους αποδεκτες.
γραφεις οτι καμια επικοινωνια-ουτε ενδιαφερον δεν υπηρξε, οτι το προβλημα παραμενει. και ζητα εκ νεου γραπτη ενημερωση.
κανοντας αυτη τη κινηση πετας το μπαλακι στην εεττ χωρις καν να κανεις καταγγελια.
ως προς την ενημερωση που ζητας υποχρεουντε να σου την δωσουν...
ετσι βρες κατι να τους πιεζεις

ultraxmode
11-08-07, 04:17
To παλικάρι δεν έχει να κάνει ΤΙΠΟΤΑ.. δεν θα τρέχει αυτός για τα λάθη της HOL...

1+1 κάνουν 2..

Πλήρωσες για 8Μbps/1Mbps... και παίρνεις 8Mbps/0,124Mbps... ας κόψουν τον λαιμό τους να το φτιάξουν...
Με αυτό θέλω να πώ πως ΝΑΙ μας αρέσει η τεχνολογία αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ... και όχι να τρέχουμε ΕΜΕΙΣ που έχουμε το πρόβλημα και όχι ΑΥΤΟΙ που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ το πρόβλημα...

Και ναι , οκ .. λάθη γίνονται.. αλλά όχι ρε τεχνικέ να μας λές πως είναι σωστό το upload rate του παιδιού.. πλάκα μας κάνει?? Το άλλο με τον ΤΟΤΟ ?? ..

sortie
14-08-07, 00:01
Αξιότιμε κύριε/κυρία,

Ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο HOL Technical Support Unit.

Σχετικά με το ερώτημα που μας θέσατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες του προβλήματος που μας αναφέρετε. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της HOL στα τηλέφωνα 13844, 801-11-77777 ή 2130004000, 24 ώρες το 24ωρο και 365 ημέρες τον χρόνο, προκειμένου να σας εξυπηρετήσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

:worthy:


σημερα ελαβα αυτο... να τους παρω τηλ ? η να ξαναστειλω e-mail ? τι προτεινετε ?

contime
14-08-07, 10:11
Kαλυτερα τηλεφωνο ή ακομα καλυτερα αν δε βαριεσαι να πας εκει ο ιδιος...;)

player74
15-08-07, 10:59
δεν θα παρεις κανενα τηλ.
ζητα, αν χρειαζονται περισοτερες πληροφοριες να σε καλεσουν αυτοι.
επεμενε στην διαδικασια με τα εμαιλς μεχρι την λυση του προβληματος.
ειναι σημαντικο οσο εχεις το προβλημα να μην τους δωσεις αυτο που θελουν αυτοι.
το εμαιλ που ελαβες ειναι τακτικη αποφυγης της εποπτειας απο εεττ.
επεσημανε οτι επιμενεις στην γραπτη ενημερωση.

μολις περασει η σημερινη μερα κατεβασε το σχετικο εντυπο ερωτηματος καταγγελιας απο την σελιδα της εεττ συμπληρωσετο και στειλε το σε κυριο αποδεκτη την εεττ και κοινοποιηση στα εμαιλς της hol.
αν μπορεις να συμπεριλαβεις ολα τα κειμενα απο προυγουμενα εμαιλς καντο.

μερικοι isp (πχ vivodi) οταν περνεις τηλ σου ζητανε να πληκτρολογησεις το αριθμο σου και θα σε καλεσουν αυτοι και καλα για να μην περιμενεις.
αλλη μια τακτικη που σημενει διεκπερεωση μια κλησης χωρις καν να εχει μηλισει ο πελατης για το προβλημα του.

sortie
17-08-07, 07:29
Παρακαλω σχετικα με το τελευταιο και τρεχων θεμα μου αν χρειαζεστε
παιρετερω πληροφοριες να με καλεσετε σε καπιο απο τα τηλεφωνα μου.
Εχω αρχισει και ανησυχω για την ποιοτητα της τεχνικης υποστιριξης που
προσφερετε και αν αυτη συνεχισει να ειναι χαμηλη τοτε θα απευθηνθω στα
αρμοδια οργανα για να βρω την λυση.

Αυτο το εστειλα σημερα το πρωι ξεκαθαριζοντας τους την θεση μου
Πιστευω η επομενη κινηση μου θα πρεπει να ειναι μια ωραιοτατη καταγγελια
αμα δεν βρω ανταποκριση φυσικα..

sortie
20-08-07, 17:44
μετα απο το τελευταιο e-mail που τους εστειλα και ΞΑΝΑ δεν ελαβα απαντηση τους εστειλα αυτο


Αναφερομαι στο ticket ΙD 944719 το οποιο περιεχει τα εξης:
"" παρακαλω οπως προβειτε σε αμεση αποκατασταση του προβληματος συγχρονισμου του upload της γραμμης μου που θα πρεπει να ανερχετε στο 1mbps (1024kbps). εδω και αρκετο καιρο (περιπου 1 με 1μιση μηνα) το upload συχρονιζει στα 140kbps και οχι στα 1024kbps (1mbps) που θα πρεπε και πρεπει να συγχρονιζει (βλ. συνημενο screenshots). η γραμμη μου ειναι 8192kbps/1024kbps. ΙΣΤΟΡΙΚΟ:Αφου διαπιστωσα το γεγονος ειχα την πρωτη τηλεφωνικη επικοινωνια με το τεχνικο τμημα της HOL ο τηλεφωνητης το θεωρισε φυσιολογικο και μου ειπε να κοιταξω τα φιλτρα στης τηλεφωνικες μπριζες..πραγμα το οποιο δεν ηταν η αιτια, κατα την δευτερη επικοινωνια τηλεφωνικη επισης ο υπαλληλος με καθυσηχασε και με ενημερωσε πως θα μου στειλει ενα dsl Speedtest και εγω θα επρεπε να αποστειλω τα αποτελεσματα πισω. Το ελαβα περιχαρης ομως διαπιστωσα οτι το test ηταν για DOWNLOAD , Ντροπη για τον τροπο που αντιμετοπιζετε τους πελατες σας, ειναι προφανες οτι ο τηλεφωνητης ηθελε να με ξεφορτωθει. ως δικαιουμε με βαση την υσχιουσα νομοθεσια και κανονισμους και τις αποφασεις της ΕΕΤΤ παρακαλω να ενημερωθω γραπτως για της ενεργιες σας εως να επιλυθειτο προβλημα. οταν λυθει θα ηθελα γραπτως διαβαιβαιωση της επιλυσης του. παρακαλω σε μονο γραπτη επικοινωνια και μονο κατ αναγκη τηλεφωνικη.
Πασπατης Στελιος. ""

Θελω επισης να προσθεσω οτι ΔΕΝ ελαβα καμια αξιολογη γραπτη εποκινωνια οπως ζητησα παρα μονο απαντησεις του τυπου

" Aξιότιμε συνδρομητή, Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την τεχνική υποστήριξη της Hellas On Line Έχουμε λάβει το mail σας αλλά δεν υπάρχει ανοιχτό κάποιο θέμα σας. Παρακαλώ επικοινωνήστε με το τμήμα της τεχνικής υποστηρίξεις ή αναφέρεται αναλυτικά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεται Με εκτίμηση, Hellas On Line Technical Support Unit "

οταν ζητησα την επανεξεταση του θεματος αυτου... Ειμαι εξω φρενων με την αντιμετωπιση που εχω, Αν συνεχιστει τοτε θα κινηθω νομικα για να παρω αυτα για τα οποια πληρωνω, εχουν συμφωνηθει , ΑΛΛΑ δεν τα εχω. Πασπατης Στελιος.

Και ετσι πριν λιγο με πηραν τηλεφωνο καπιος απο το τεχνικο τμημα της Hol και με ρωτησε καποιες τεχνικες λεπτομεριες και επισης μου ειπε πως θα ενημερωσει τους τεχνικους του DSLAM για να ελεξουν την πορτα μου, Επισης αναφερθικε σε λογους ποιοτητας της γραμμης και τα λοιπα οτι και καλα επειδη ειναι καλο το download δε μπορει να ειναι καλο και το upload (LOL?) εν τελει του ειπα πως θελω ενημερωση για καθε προοδο επι του θεματος μου και μου ειπε χαρακτηριστικα "Θα την εχετε αφου λυθει"

Σκεφτομαι να κρατισω αυτη την αυστηρη σταση και να τους πριζω σχετικα συχνα στα τηλεφωνα ωστε το θεμα μου να μη χαθει σε κανενα συρταρι, Τι λετε ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.