PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL - Νεκρό απο το πρωί - τι συμβαίνει;



Till
19-12-04, 22:04
Δεν έχω Ιντερνετ απο το πρωί. Το φωτάκι της γραμμής (το παπάκι) στο Alcatel Speedtouch που έχω, είναι εντελώς σβηστό (τα φωτάκια του ρεύματος και του δικτύου είναι κανονικά πράσινα). Απο την HOL μου λένε πως φταίει ο ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ (121) δεν έχουν ιδεά αν έχει κάποιο πρόβλημα το DSLAM με το οποίο συνδέομαι στην περιοχή μου, απλά "καταχώρησαν το πρόβλημα". Δοκίμασα να αλλάξω καλώδια, να το σβήσω και να το ξανανοίξω,αλλά τίποτα. Όλη μέρα χωρίς Ίντερνετ. Μένω Κάτω Πετράλωνα. Ρε παιδιά, υπάρχει καμία ιδεά; Είναι το πρόβλημα στον ΟΤΕ ή μήπως έχει πάθει τίποτα το modem μου; (τώρα έχω μπεί με Dial up απο το laptop). Και αν έχει πρόβλημα ο ΟΤΕ, τι διάολο κάνουν απο το πρωί; εντωμεταξύ, στην γραμμή μου το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά. Τα έχω πάρει πολύ άγρια. Ιδέες;

porosis
19-12-04, 23:34
Όταν σε πάρουν τηλέφωνο από το 121 ζήτησε τους να κάνουν reset την γραμμή σου.

Voodoo4ever
19-12-04, 23:46
Κ.Πετράλωνα είμαι και εγώ, και δεν έχω κανένα πρόβλημα
(ΟΤΕ 384 / ACN 256)

ΕΡΜΗΣ
20-12-04, 01:13
Αν είσαι σε Siemens DSLAM ισως οφείλεται σε εργασίες του ΟΤΕ για επίλυση του προβλήματος των DSLAM Siemens II

guru
20-12-04, 01:40
Σε εμένα έγινε σύντομη διακοπή πριν 1 ώρα και 20 λεπτά.
(Siemens 1 Πετρούπολης)

dantouan
20-12-04, 03:01
Πολλες περιοχες ειχαν προβλημα, μην ξεχναμε και την βροχη.... :3d

McAli
20-12-04, 06:13
Κάποιος ανέφερε ότι όλο το Σ/Κ θα υπήρχαν διακοπές σε διάφορες περιοχές της χώρας λόγω "διορθώσεων".....

Εδώ κάτω, κατά τις 8 το βράδυ της Κυριακής έσβησε το @ και άναψε από μόνο του πάλι μετά από κανένα 10λεπτο.

adsluser
20-12-04, 08:03
Όσοι είστε σε Siemens να δείτε όχι στα πόσο σηκώνεται η γραμμή αλλά στα πόσα κάνετε upload. Δηλαδή να στείλετε με ftp ένα αρχείο ή να στείλετε ένα μεγάλο e-mail. Αυτό να δείτε. Κανένας moderator να φτιάξει κανά thread με θέμα "Πρόβλημα Upload σε Siemens-Στείλτε e-mail μεγάλο στον εαυτό σας δεν πιάνει ούτε 10Kbit/s"

power
20-12-04, 10:07
Και καλά στο 121 είναι νουμερα.Στη hol δεν ήξεραν?

Όλο το Σ/Κ μέχρι σήμερα (Δευτέρα) στίς 7π.μ. θα γινόντουσαν αναβαθμίσεις στα siemens.Αυτό επηρέαζε τις περισσότερες περιοχές στην Αθήνα(σταδιακά).

Till
20-12-04, 16:18
ΕΛΕΟΣ! απο το 121 με παραπέμπουν στο 1242 και απο το 1242 στο 121. Κάποιος στο 121 μου έδωσε τον αριθμό 8011167700, και αφού έπαιρνα για 3 ώρες χωρίς να το σηκώνει κανείς, πήρα πάλι το 121, για να μου πουν πως το νούμερο αυτό έχει καταργηθεί!!! Μου έδωσαν τον αριθμό 8211928, αλλά και εκεί κανείς δεν το σηκώνει. Και απο πάνω μου λένε απο το 121 πως μπορεί να πάρει μέχρι δεκα μερες να με πάρει κάποιος τηλέφωνο. Ρε παιδιά, δεν έχω Internet εδω και 2 μέρες, και δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος στον ΟΤΕ να μου πει τι διάολο συμβαίνει με την γραμμή μου και δεν έχω σήμα. Τα έχω πάρει άγρια, τι διάολο να κάνω;

manoulamou
20-12-04, 22:15
Till νομιζω εισαι πολυ γκρινιαρης.
Εγω προσπαθω απο χτες να καλεσω το 121.
Μολις πληκτρολογω 121 + κατι ... ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ.....
Το αλλο τηλεφωνο του σπιτιου τα παιξε λογω βροχης,
αυτο ομως λειτουργει κανονικα, γιατι εχει αλλο καλωδιο.
ΤΕΣΠΑ δεν μπορω να δηλωσω βλαβη, αφου δεν πιανει το 121.
Μηπως μπορεις να τους ειδοποιησεις εσυ???

:oops: :oops: :oops: :oops:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

tasakis
21-12-04, 01:21
Ρε αρχηγέ το 121+κάτι δεν νομίζω να σημαίνει ότι καλέις 121 και τα πρώτα ψηφία του αριθμού σου,έχει αλλάξει εδώ και καιρό αυτό,απλά by the way :)
Till σε πια περιοχή είσαι; το 8011167700 υπάρχει ως αριθμός,οι τεχνικοί του BBRAS είναι,απλά δεν το σηκώνουν πλέον. Δοκίμασε το 6115232/5-Διεύθυνση σχεδιασμού adsl,απ'ότι γνωρίζω.
Αν είσαι σε siemens2-3 και δεν έχει διορθωθεί ακόμα..καλές γιορτές :D

manoulamou
21-12-04, 11:36
Επειδη δεν χρειαστηκε να καλεσω προσφατα το 121
τι αλλαξε στα κατωθι αναγραφομενα του χρυσου οδηγου:

Βλάβες ΑΘΗΝΑ - Ο.Τ.Ε.
Τηλεφώνου Κύριων Συνδέσεων (ατελώς) Καλέσατε το 121 και αμέσως μετά τα τρια πρώτα ψηφία του αριθμού του τηλεφώνου που έχει τη βλάβη 121

το τηλεφωνο ειναι -210-802....
τι καλω τωρα: 121 210 802 Η 121 802
Η κατι αλλο??
Δοκιμασα τα δυο πρωτα ανεπιτυχως δλδ γιαυτο ερωτω.

tasakis
21-12-04, 17:52
just 121 :D :D

Till
22-12-04, 23:30
Τετάρτη βράδυ. Τέταρτη ημέρα χωρίς DSL. Σήμερα μάλιστα ζήτησα απο ένα φίλο το DSL modem του (έχει και αυτός το 530) για να σιγουρευτώ μήπως είχε το δικό μου modem πρόβλημα. Τίποτα. Ούτε το δικό του έπαιρνε σήμα απο την γραμμή. Πήρα για χιλιοστή φορά τηλέφωνο στο 121, και για χιλιοστή φορά πήρα την ίδια απάντηση: "Θα επικοινωνήσουν μαζί σας οι τεχνικοί". Απο το 1242 μου είπαν πως δεν συνδέομαι με Siemens DSLAM, και πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου. Η δουλειά μου έχει μείνει πίσω, τα νεύρα μου έχουν σπάσει, και οι δυσθεώρητοι τεχνικοί του ΟΤΕ παραμένουν άφαντοι. Τελικά, το τηλέφωνο με το οποίο μπορεί να επικοινωνήσει κανείς μαζί τους απευθείας, θα πρέπει να είναι το πιο καλά φυλαγμένο μυστικό του κράτους. Χίλιες φορές να ήταν προβληματικό το modem μου να πήγαινα να πάρω ένα καινούργιο να ξεμπέρδευα...

Till
24-12-04, 15:25
Πέμπτη βράδυ. Όχι μόνο δεν διορθώθηκε το πρόβλημα με το DSL, αλλά κόπηκε και η γραμμή του τηλεφώνου!!! Το τηλέφωνο λειτούργησε πάλι Παρασκευή μεσημέρι, αλλά το DSL εξακολουθεί να παραμένει άφαντο. Ο προιστάμενος των τεχνικών στον ΟΤΕ Αθηνάς λέει πως υπάρχει βλάβη σε κάποιο υπόγειο καλώδιο, το 121 λέει πως υπάρχει βλάβη στα DSLAMs της περιοχής μου. Άντε τώρα να βγάλεις άκρη. Την βλέπω τη δουλειά, Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά χωρίς Internet...

Till
26-12-04, 19:49
Κυριακή απόγευμα. Σήμερα έκλεισα μια εβδομάδα απο την ημέρα που δήλωσα βλάβη στο 121. Μια εβδομάδα χωρίς ADSL. Μια εβδομάδα για την οποία χρεώνομαι κανονικότατα απο τον ΟΤΕ και την HOL. Αναρωτιέμαι, όταν τελικά ο ΟΤΕ θα φτάξει την βλάβη και τους ζητήσω αποζημίωση για τις χαμένες ημέρες που πλήρωνα κανονικά τόσο τον ίδιο τον OTΕ, όσο και τον ISP μου, τι θα ακούσω...

frap
26-12-04, 22:43
Όσον αφορά τον ΟΤΕ δεν θα χρεωθείς μέχρι να επιβεβαιώσουν πως η βλάβη που δήλωσες έχει αποκατασταθεί. Γι'αυτό τσέκαρε στο 121 ότι το δελτίο της βλάβης που έχεις δώσει είναι ακόμη ανοιχτό (καμιά φορά επιβεβαιώνουν μόνοι τους...). Στη σύμβαση που υπέγραψες (ή συναίνεσες) και υπάρχει κάπου στο site του ΟΤΕ αναφέρει ρητά πως για βλάβη που δεν θα επιδιορθωθεί μέσα σε 48 ώρες από την δήλωσή της ο καταναλωτής αποζημιώνεται με τα πάγια που αναλογούν.

Τώρα για την HOL δυστυχώς η δική της υπηρεσία σου παρέχεται κανονικότατα... Αρκεί να βρεις τρόπο να την χρησιμοποιήσεις :(

-Κ.

Till
27-12-04, 15:22
ΘΑΥΜΑ!!! βρήκα το τηλέφωνο 8227080 (μου το έδωσε κάποιος απο το 134) και το κάλεσα. Μια φοβερή τύπισσα (ο Θεός να την έχει καλά!) μου έλυσε το πρόβλημα σε 3 λεπτά! ούτε υπόγεια καλώδια, ούτε ανασκαφές, ούτες τέτοιου τύπου παπαριές. Καμιά χαζομάρα θα πρέπει να είχε γίνει στο DSLAM, και την πλήρωσα εγώ....

McAli
27-12-04, 15:25
ΘΑΥΜΑ!!! βρήκα το τηλέφωνο 8227080 (μου το έδωσε κάποιος απο το 134) και το κάλεσα. Μια φοβερή τύπισσα (ο Θεός να την έχει καλά!) μου έλυσε το πρόβλημα σε 3 λεπτά! ούτε υπόγεια καλώδια, ούτε ανασκαφές, ούτες τέτοιου τύπου παπαριές. Καμιά χαζομάρα θα πρέπει να είχε γίνει στο DSLAM, και την πλήρωσα εγώ....


έτσι πες το ντε!

HelpDesk1242
28-12-04, 16:51
Τα κατω Πετραλωνα ειναι σε Dslam Intracom και δεν υπαρχει προβλημα

HelpDesk1242
28-12-04, 16:54
Οταν ειναι σε βλαβη το ADSL ζητηστε αποχρεωση του λογαριασμου απο τον ΟΤΕ της περιοχης σας

Spyrosss
28-12-04, 18:07
Οταν ειναι σε βλαβη το ADSL ζητηστε αποχρεωση του λογαριασμου απο τον ΟΤΕ της περιοχης σας

Κανονικά αυτό πρέπει να γίνεται απο μονο του δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να αφήσω την δουλειά μου και να πάω στον ΟΤΕ για να μου κόψουν 3 ευρώ...

Αυτά είναι εσωτερικές δουλειές του ΟΤΕ δεν είναι του πελάτη.

Υποτίθετε οτι υπάρχει και ενα online σύστημα ( :?: )

HelpDesk1242
29-12-04, 01:47
Till steile me mail to noumero sou sto gus_papadopoulos@msn.com na to koitaxo sti diaxeirisi

Den egiomai tipota exei analavei to 121 des to san doro protoxronias

JohnGR
29-12-04, 01:49
Ελληνικά παρακαλώ!

sdikr
29-12-04, 04:16
αμα δεν μπορείς να εγγυηθείς κάτι, μην το κάνεις,

@ ADSLgr.com All rights reserved.