PDA

Επιστροφή στο Forum : Case και HDD ερώτηση



PReD
20-12-04, 07:38
Σπέρα παίδες...

Φτιάχνω καινούργιο υπολογιστή και προβληματίζομαι για κάτι...

Καταρχάς για case είμαι ανάμεσα σε:

http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=90510#
http://www.antec.com/us/productDetails.php?ProdID=93700#

Η ερώτηση έχει σχέση με τους σκληρούς που θα βάλω οι οποίοι θα είναι: Ένας WD Raptor 74 Gb 10.000rpm και δύο WD 120Gb SATA 7200.

Τί θα γίνει με τις θερμοκρασίες των σκληρών?

Ποιό απο τα δυο cases λετε να είναι καλύτερο απο αυτήν την άποψη?

Πως λέτε να τους βάλω?

Μήπως να παρω τον Raptor και ακόμη έναν (αντι για δυο) στα 200 ή 250 Gb ώστε να υπάρχει περισσότερος χώρος?

Τhnx

(Πρέντ, ό)

wintech2003
20-12-04, 09:55
Οπωσδήποτε το πρώτο :)

packetstorm
20-12-04, 10:54
Το πρώτο case θα σου είναι υπεραρκετό, αν και εγω θα προτιμούσα κάτι που παιρνει 120 mm fans για μειωμένο θόρυβο. Επίσης έπερνα άλλον ενα ραπτορ και θα τους έβαζα σε raid 0 και έναν Seagate 200 για backup αντι για τους 2 120αρηδες WD. Για την ψύξη των δίσκων υπάρχουν διάφορα kits - ενα πολύ καλό είναι της Zalman , δεν θυμάμαι μοντέλο - αλλά είναι περιττά αν δεν λειτουργείς το pc σαν σέρβερ η αν δεν τρέχεις μόνιμα ΗDD intensive προγράμματα. Το καλό cooling του case είναι αρκετό κατα την γνώμη μου

KILLERman
20-12-04, 16:10
Όπως είδες κι απο εδώ http://www.antec.com/pdf/CaseComparison.pdf τα δυο αυτα κουτιά ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες :) Το πρώτο είναι προφανώς κλάσεις καλύτερο, το έχω κι εγώ και είμαι πλήρως ευχαριστημένος αν και ο θόρυβος είναι αρκετά αισθητός (παίρνει 5 ανεμιστήρες) :? Η απόδοσή του είναι όμως ικανοποιητικότατη.

Για το πρόβλημά σου η Antec φρόντισε και σένα συρταράκι για 3.5" που κουμπώνει στο case ενσωματώνεται ανεμιστήρας και ήδη έχει σώσει κόσμο και κοσμάκη κι εμενα :Ρ

Δηλαδή απο τα Features:
Cooling capacity: up to 5 x 80mm fans
- 2 rear (installed)
- 1 front (optional)
- 1 HDD (optional)
- 1 side panel (optional)
Για αυτο το optional θα πάρεις ενα extra fan και εισαι jet:wink:

Όσον αναφορά την δεύτερη ερώτησή σου, 2 200αρηδες είναι ήδη υπεραρκετοί για μια 384, αρκετοί για μια 512 και βέβαια εξαρτάται και κατα πόσο φανατικός του σπορ του downloading και του leeching εισαι :wink:

mavlok
20-12-04, 16:36
Να ρωτησω κι εγω κατι με την ευκαιρια του thread... Μολις παραγγειλα εναν sata Seagate 200 Gb. Υπαρχει περιπτωση να εχω προβληματα οταν παω να κανω image τον παλιο ide στον νεο sata?

sonic
20-12-04, 17:02
Πως θα κάνεις το image? Υπάρχει και θρέντ με σχετικό περιεχόμενο με πολλές πληροφορίες.

mavlok
20-12-04, 17:07
Ξερω πως θα κανω image (acronis true image). Απλα λεω εαν εχει δοκιμασει κανεις image απο ide σε sata και επισης αν υπαρχουν προβληματα στην περαιτερω συμβιωση τους.

WAntilles
20-12-04, 17:18
Έχω πει πολλάκις να αποφεύγετε τα image και τα κάθε είδους γκοστ-οειδή.

Ειδικά εάν σε αυτόν είχες εγκατάσταση NT-Class δεν πρόκειται να δουλέψει.

Εάν είναι τέτοια η περίπτωση, δές αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/post-129475.html#129475

mavlok
20-12-04, 17:31
Έχω πει πολλάκις να αποφεύγετε τα image και τα κάθε είδους γκοστ-οειδή.



Το ξερω Wan, κι εγω ψιλοανησυχω πριν απο καθε τετοιο εγχειρημα αλλα τι να κανω? Να ξεκιναω καθε φορα που αλλαζω δισκο απο το μηδεν?

Αν NT class εννοεις 2000 κλπ, τον ide δισκο τον ειχα φτιαξει καινουριο σε XP pro.

XTCgr
20-12-04, 17:47
επειδή βλέπω οτι δεν το έχει αναφέρει κανείς ας το πω εγω τότε. Το μειονέκτημα των antec και γενικότερα των κουτιών της οικογένειας Chenming (antec, chieftec κα) είναι οτι όσοι έχουν παραπάνω απο 1 σκληρο και κάρτα γραφικών της nvidia απο 4200 και ανω θα συναντήσουν ένα μικρό χωροταξικο πρόβλημα. Ο ανεμιστήρας του κάτω κλουβιού που προορίζεται για την ψύξη των δίσκων βγάζει τους δίσκους αρκετά "έξω" απο το κλουβί ώστε αυτοι να βρίσκουν πάνω στην κάρτα γραφικών. Μια λύση είναι να βγει ο ανεμιστήρας και μια άλλη είναι να πάει ο ενας απο τους δίσκους στο πάνω κλουβί όπου ειναι το floppy. .Oπως και να έχει έχετε το υποψιν

WAntilles
20-12-04, 18:39
Έχω πει πολλάκις να αποφεύγετε τα image και τα κάθε είδους γκοστ-οειδή.



Το ξερω Wan, κι εγω ψιλοανησυχω πριν απο καθε τετοιο εγχειρημα αλλα τι να κανω? Να ξεκιναω καθε φορα που αλλαζω δισκο απο το μηδεν?

Αν NT class εννοεις 2000 κλπ, τον ide δισκο τον ειχα φτιαξει καινουριο σε XP pro.

Σου περιγράφω αναλυτικά τη διαδικασία παραπάνω.

Πρόσεξε μόνο η εγκατάσταση Β από την οποία κάνεις import το Registry Hive της A να μην είναι 2003 - αλλά 2000 ή XP - γιατί ειδικά τα 2003 έχουν bug στο import Registry Hive και κρασάρει ο Registry Editor.

sdikr
20-12-04, 21:27
Ξερω πως θα κανω image (acronis true image). Απλα λεω εαν εχει δοκιμασει κανεις image απο ide σε sata και επισης αν υπαρχουν προβληματα στην περαιτερω συμβιωση τους.

κανένα πρόβλημα δεν θα υπάρχει, φτάνει ο νέος δίσκος να μπείς στην θέση του παλιού, πχ primary master. τα ποιο πολλά bios ακόμα σου επιτρέπουν να αλλάξεις το ποιός θα είναι ο πρώτος δίσκος

Ακόμα και exprort import την registry να κάνεις αν δεν είναι ο δίσκος ο καινούργιος στην θέση του παλιού πάλι πρόβλημα θα έχεις

ghost rules!!

PReD
20-12-04, 21:47
επειδή βλέπω οτι δεν το έχει αναφέρει κανείς ας το πω εγω τότε. Το μειονέκτημα των antec και γενικότερα των κουτιών της οικογένειας Chenming (antec, chieftec κα) είναι οτι όσοι έχουν παραπάνω απο 1 σκληρο και κάρτα γραφικών της nvidia απο 4200 και ανω θα συναντήσουν ένα μικρό χωροταξικο πρόβλημα. Ο ανεμιστήρας του κάτω κλουβιού που προορίζεται για την ψύξη των δίσκων βγάζει τους δίσκους αρκετά "έξω" απο το κλουβί ώστε αυτοι να βρίσκουν πάνω στην κάρτα γραφικών. Μια λύση είναι να βγει ο ανεμιστήρας και μια άλλη είναι να πάει ο ενας απο τους δίσκους στο πάνω κλουβί όπου ειναι το floppy. .Oπως και να έχει έχετε το υποψιν

DSL_worshipper, όλα τα antec έχουν το ίδιο πρόβλημα?

Δηλαδή αυτό απο την πείρα σου θα έχει το ίδο πρόβλημα?

http://www.antec.com/images/400/PLUSVIEW1000AMGSide.jpg

Οι υπόλοιποι τι γνώμη έχετε?

Λέτε να έχω πρόβλημα?

XTCgr
20-12-04, 22:32
το κουτί που έχω είναι το Antec SX1030 και το έχω 3-4 χρόνια. Τα μετέπειτα κουτιά της Αntec όπως το 1000αρι απλά έχουν κάποιες αισθητικές αλλαγές όπως USB στην πρόσοψη, άλλο χρώμα, πλαινό παράθυρο και ανεμιστήρα...στην ουσία όμως είναι το ίδιο κουτί. Το εσωτερικό του είναι ολόιδιο με του 1000αρι που δείχνεις πιο πάνω. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τα κουτιά της casetek και της Heroichi

PReD
20-12-04, 22:40
Χμμμ λες ε?

Πληροφοριακά η μητρική θα είναι ASUS P5AD2 Premium και η κάρτα γραφικών Geforce 6600 pci-e

sdikr
20-12-04, 22:42
μιας και έχω το πρώτο κουτί μόνο ενα πράγμα μπορώ να πω, ΑΨΟΓΟ!!!

pelasgian
21-12-04, 02:45
@Mavlok αν κάνεις image μέσω live-cd linux, τα πράγματα είναι ΠΑΝΑΠΛΑ. Κάνω image μία φορά την εβδομάδα και μπορώ να σου πω ότι ΠΟΤΕ δεν είχα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα.

Η εντολή είναι η:

dd if=/dev/hda of=/dev/hdd bs=8M. Την δίνεις όταν:
1) ο primary master είναι ο πηγαίος δίσκος,
2) ο secondary slave είναι εκεί που κρατάς το αντίγραφο.

Κάνει περίπου 3-4 ώρες για να κάνει πλήρες αντίγραφο! (Εγώ το βάζω το βράδυ).
Το πρωί, μπορώ να κάνω swap τους δίσκους και να είναι πανομοιότατοι (ούτε byte αλλάζει!).

Βάζεις ένα knoppix live cd στο dvd-drive κάνεις boot, πατάς alt-f2 και δίνεις την εντολή. Η μέθοδος είναι τόσο πεντακάθαρη και ενδεδειγμένη, που τη χρησιμοποιούν forensic officers της αστυνομίας και την αναφέρουν όλα τα σχετικά βιβλία.

Αν ο δίσκος σου είναι μεγαλύτερος, τότε χρησιμοποιείς το πρόγραμμα parted για να βάλεις επιπλέον partitions ή να μεγαλώσεις το τελευταίο extended partition και του βάζεις νέα logical drives. Εξυπακούεται ότι αυτά τα κάνεις ΜΟΝΟ στο αντίγραφο ε!.

Αν σου χαλάσει, ξανακάνεις αντίγραφο. Η απόλυτη ψυχική ηρεμία και το απόλυτο backup.

@ ADSLgr.com All rights reserved.