PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens DSLAMs- Upload ούτε 10Kbit/s!



adsluser
20-12-04, 08:04
Όσοι είστε σε Siemens να δείτε όχι στα πόσο σηκώνεται η γραμμή αλλά στα πόσα κάνετε upload. Δηλαδή να στείλετε με ftp ένα αρχείο ή να στείλετε ένα μεγάλο e-mail. Αυτό να δείτε. Κανένας moderator να φτιάξει κανά thread με θέμα "Πρόβλημα Upload σε Siemens-Στείλτε e-mail μεγάλο στον εαυτό σας δεν πιάνει ούτε 10Kbit/s"

adsluser
20-12-04, 08:09
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=4a5ee33e100eede26744a5ee33e
Ψέματα σήμερα έπιασα 40!! Φοβερό!!!

adsluser
20-12-04, 08:19
Και από forthnet

vasper
20-12-04, 10:06
Εγώ δεν ξέρω σε τι DSLAM είμαι, αλλά μόλις βρέξει πέφτω κάτω από τα 6kb upload. Όσο για το Download... όποτε το θυμηθεί....

DRaPeTiS
20-12-04, 12:40
Εχω και εγω ακριβωσ το ιδιο προβλημα... Το Upload μου ειναι κολλημενο στα 16.1 δηλαδη 1,6 ΚΒ/sec !!

Τι καινουργια κολπα ειναι αυτα? αντιμετωπιζει κανεις το ιδιο χαμηλο upload?

Δεν δουλευει σχεδον τιποτα με τετοιο Upload...

Βεβαια πλεον ειμαι συγχρονισμενος οπως παλια... στα 448/160... τωρα τι μαγειρευουν παλι... δεν ξερω...

DrWho
20-12-04, 22:17
Παιδιά έκανα ένα thread για αυτο ακριβώς το πρόβλημα ...
Από ό,τι φαίνεται πρόκειται για ελαττωματικό firmware με την αναβάθμιση του Σαβ/κου.


http://www.adslgr.com/forum/thread12663.html
διαβάστε εκεί.


Πάρτε το 1242 και δηλώστε το !!!

John_Nastos
20-12-04, 22:25
Ρε παιδιά ήμαρτον, έχουμε 20 threads για τα Siemens DSLAMS και τα προβλήματά τους. :|

DrWho
20-12-04, 22:43
Ρε παιδιά ήμαρτον, έχουμε 20 threads για τα Siemens DSLAMS και τα προβλήματά τους.


Αφού υπάρχουν 20 διαφορετικά προβλήματα και ανακύπτουν συνεχώς καινούρια τι θες να κάνουμε .....; :wink:

To πρόβλημα με το upload είναι καινούριο φρούτο που προέκυψε από την αναβάθμιση του Σαβ/κου και αφορά αποκλειστικά χρήστες οι οποίοι ήταν μια χαρά μέχρι την Παρασκευή.
Για να μη διασπάται το θρεντ μεταφέρω ό,τι έχω γράψει στο link που παρέθεσα:

--------------------------------------------------------------------------------

Λοιπον, εδώ γράψτε όσοι χρήστες σε DSLAM Siemens ( κατα πάσα πιθανότητα στα Siemens 1 - παλιά ) έχετε πρόβλημα στο upload μετά την αναβάθμιση που έγινε τις τελευταίες μέρες και το επανακλείδωμα στα 448/160.

Αρκετοί χρήστες του φόρουμ σε πολλές περιοχές ( μεταξύ αυτών κι εγώ ) έχουν παρατηρήσει σχεδόν μηδένισμα του upload .
Εδώ είναι οι μετρήσεις μου πριν από λίγα λεπτά.
Παράθεση:

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 16.44Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 314.57kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem



Και να σκεφτείτε ότι το 16.44 είναι από τις καλύτερες τιμές που έχω πετύχει. ( συνήθως είμαι στα 9.82 !)


Πήρα το 121 και αφού δήλωσα βλάβη ( για το upload ) η κοπέλα εκεί με παρέπεμπψε σε ένα νούμερο που δεν το είχα ξαναακούσει ( 1242) .
Πήρα λοιπόν στο 1242 και εκεί ένα ευγενικό παλικάρι αφού μου είπε ότι έγινε κάποια αναβάθμιση στα DSLAM αυτά , μου εξήγησε ότι δεν έχει γίνει κάποια άλλη καταγγελία για χαμηλό upload και ότι ήμουν ο πρώτος !!!! περίεργο
Όσοι φίλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα ας ενημερώσουν το 1242 και επίσης ας ποστάρουν
1)την περιοχή τους
2)τον τύπο του DSLAM τους ( 1 ή 2 / παλιά- καινούρια)

Ευχαριστώ.
Εγώ είμαι σε
1) DSLAM Αιγάλεω
2) Παλιό Siemens τύπος 1( μιας και κλείνω χρόνο με ADSL )

Aπό ό,τι διάβασα στα διάφορα θρεντς το πρόβλημα το έχουν πάρα πολλές περιοχές κυρίως της Αττικής. ( Πεντέλη, Μαρούσι, Νέος Κόσμος κλπ ).

Βρε λέτε να αναβάθμισαν το Download και να άφησαν το upload με τις ίδιες δυνατότηες με πριν, οπότε και λόγω της προσθήκης χρηστών έχουμε αυτή την τραγική κατάσταση;
Ούτε email με ένα attach 500 Κβ δεν μπορείς να στείλεις με upload 1-2 κΒ/σεκ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.