PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα: Απεικόνιση ελληνικών σε αγγλικά windows xp



moshstef
20-12-04, 17:57
Έχω αγγλικά windows xp pro + sp2. Έχω βάλει σαν δεύτερη γλώσσα τα ελληνικά, από τα Regional and Language Settings.

Γράφω εληνικά μια χαρα, αλλά για κάποιο λόγο σε μερικά προγράμματα, τα ελληνικά βγαίνουν "αλαμπουρνέζικα".

Αναφέρομαι σε προγράμματα όπως το Microsoft Outlook (το οποίο εμφανίζει κανονικά το μήνυμα, αλλά το subject είναι στα "αλαμπουρνέζικα"), και πολλά άλλα προγράμματα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά (multilanguage versions), ή άλλα ελληνικά προγράμματα (πχ Hellas Navigator).

Επίσης στο gmail τα ελληνικά δεν εμφανίζονται σωστά (με firefox) ότι encoding και να δοκιμάσω. Τα διαθέσιμα encodings που δοκίμασα είναι: Greek (ISO-8859-7), Greek (Windows-1253), Unicode (UTF-8 ).

Τί ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βγαίνουν τα ελληνικά σωστά;

WAntilles
20-12-04, 18:42
1. Πέτα το Outlook.

2. Σε τί γλώσσα είναι το shell ενός NT-Class λειτουργικού δεν παίζει κανένα ρόλο για τα Regional Settings.

3. Control Panel -> Regional Settings -> Advanced -> Text for non-Unicode programs -> Greek

moshstef
20-12-04, 19:43
Το (3.) βοήθησε. Σε ευχαριστώ πολύ WAntilles!

Corto
10-01-05, 00:11
1. Πέτα το Outlook.

2. Σε τί γλώσσα είναι το shell ενός NT-Class λειτουργικού δεν παίζει κανένα ρόλο για τα Regional Settings.

3. Control Panel -> Regional Settings -> Advanced -> Text for non-Unicode programs -> Greek

Είχα το ίδιο πρόβλημα στο Outlook και κόντευα να σκάσω. Δοκίμασα το 3. ... ... μπα, τίποτε. Πέρασα ΟΛΕΣ τις γλώσσες γνωστού και άγνωστου κόσμου ... ... τίποτε.
Έκανα το 1. (THUNDERBIRD RULEZZZZZ :lol: ) και ησύχασα πια. Τώρα, μια λυτρωτική ανακούφιση μου έρχεται κάθε που τσεκάρω mail

WAntilles
10-01-05, 00:21
:D

dioptra999
02-03-05, 10:54
Τα εκανα ολα και το 3ο αλλα ακομα το gmail δειχνει το θεμα αλαμπουρνεζικα! με firefox. Μπορει καποιος να προτείνει κατι αλλο?

sdikr
02-03-05, 11:19
Τα εκανα ολα και το 3ο αλλα ακομα το gmail δειχνει το θεμα αλαμπουρνεζικα! με firefox. Μπορει καποιος να προτείνει κατι αλλο?
να πάς στις επιλογές του gmail και να του αλλάξεις γλώσσα

@ ADSLgr.com All rights reserved.