PDA

Επιστροφή στο Forum : FEC, CRC, HEC Errors



manicx
07-08-07, 09:51
Καλημέρα

Έχω παρατηρήσει, ότι από την πρώτη στιγμή που πήγα στο ιδιόκτητο της Forthnet, έχω πολλά FEC, CRC, HEC Errors. Δείτε για παράδειγμα την εικόνα που έχω κάνει attach. Κοιτάχτε στα δεξιά... Το θέμα είναι ότι δεν έχω disconnects, η σύνδεση είναι σταθερή και κατεβάζω σχεδόν με το max. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να με ανησυχεί ή αν μπορώ να κάνω κάτι. Router όπως μπορείτε να δείτε είναι το 585v5 με τελευταίο firmware 5.4.0.14. Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο τίποτε φίλτρα κλπ κλπ (επειδή το ακούω συχνά τελευταία) αλλά βασικά δεν έχω αλλάξει τίποτε στην συνδεσμολογία από ότι είχα πριν (1 τηλ συσκευή με φίλτρο και το router μόνο, δεν υπάρχουν άλλες συσκευές).

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω disconnects και η ταχύτητα είναι καλή.

Ευχαριστώ..

yiapap
07-08-07, 10:11
Δυστυχώς από την εικόνα δεν φαίνεται ο συνολικός αριθμός πακέτων.
Δηλαδή έχεις δίκιο ότι είναι πολλά τα error packets, αλλά αν αυτά είναι <5% των συνολικών πακέτων τότε με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της γραμμής δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Άλλωστε αυτά τα πακέτα στο 99.9% των περιπτώσεων ξανααποστέλλονται και λαμβάνονται σωστά.

manicx
07-08-07, 10:29
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι γενικά στο ιδιόκτητο τα errors είναι αρκετά σε πολλούς. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω συνολικά πακέτα κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι την Κυριακή έβαλα κι έπαιζα counterstrike όλω το πρωϊ (μούφα δικαιολογία για να το ρίξω και λίγο έξω :lol: ) για να δω αν υπήρχε καθόλου loss αλλά το νούμερο ήταν κολλημένο στο 0.

TearDrop
12-08-07, 11:49
Εχω κι'εγώ μεγάλο πρόβλημα με τα FEC Errors. Μέχρι πριν 10-15 μέρες η γραμμή συγχρόνιζε στα 18-19mbit και δεν είχα τόσα πολλά errors. Ξαφνικά όμως μετά απο ενα restart του router πριν 1 βδομάδα συγχρόνισε στα 23 αλλά όμως φαίνεται και στο screenshot τα errors πλέον είναι πάρα πολλά. Γενικώς τα στατιστικά της γραμμής είναι καλά, Attenuation έχω χαμηλό, SN Margin στα 6,5 (μέσα στα προβλεπόμενα για 2play) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα errors.

Πρόβλημα με τα downloads σπάνια (αρκετά συχνά απο rapidshare όταν χρησιμοποιώ FlashGet κάποια rar βγαίνουν corrupted) και γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα με το browsing. Επίσης δεν εχω καθόλου disconnections.

@ ADSLgr.com All rights reserved.