PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμονή 6+ ΜΗΝΕΣ για Cabletv. Διακοπή. Ενεργοποίηση σε 8 ΜΕΡΕΣ με Net One!



Fake_Plastic_Trees
07-08-07, 11:39
Καταρχήν, λυπάμαι που θα ξεκινήσω το πρώτο μου μήνυμα με γκρίνια, όμως νιώθω τόσο αγανακτισμένος για τη συγκεκριμένη εταιρία (VIVODI) που είμαι σίγουρος ότι θα με καταλάβετε. Επίσης θα ήθελα να προλάβω και όποιον άλλο κάνει το λάθος και σκεφτεί να κάνει αίτηση σε αυτό το «τσίρκο». Και όποιον περιμένει αρκετό καιρό και ακόμα το σκέπτεται να διακόψει. Το ξέρω ότι υπάρχουν πολλά άλλα post με το ίδιο θέμα και πολλοί θα πουν γιατί ανοίγεις καινούργιο, όμως είναι τόση η αγανάκτηση μου που αποφάσισα να το κάνω. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά και για το τεράστιο κείμενο.

«Σαν βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη
να εύχεσαι να ʽναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
.......
Πάντα το νου σου να ʽχεις στην Ιθάκη.
Το φθάσιμον εκεί είνʼ ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι σου διόλου.
Καλύτερα χρόνια πολλά να διαρκέσει
και γέρος πια νʼ αράξεις στο νησί,
πλούσιος με όσα κέρδισες στο δρόμο,
μη προσδοκώντας πλούτη να σε δώκει η Ιθάκη.
Η Ιθάκη σʼ έδωσε το ωραίο ταξίδι.
Χωρίς αυτήν δεν θα ʽβγαινες στον δρόμο.
Αλλά δεν έχει να σε δώσει πια.
Κι αν φτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.»

Αν ο Καβάφης είχε γνωρίσει την VIVODI ίσως η ανθρωπότητα να είχε στερηθεί αυτό το αριστουργηματικό ποίημα.

Παρακάτω αφηγούμαι την δική μου Ιθάκη. Που δεν ήταν γεμάτη γνώσεις. Δεν με έκανε πιο πλούσιο και πιο σοφό. Μόνο με ξόδεψε, με παίδεψε και με εξόργισε.

Τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτη λοιπόν κάνω και εγώ αίτηση για να αποκτήσω το cabletv. 30-40 εργάσιμες μέρες μου είπαν. Μάλιστα. Πήγα και στο Χαλάνδρι να κάνω την αίτηση για να κερδίσω και μια μέρα νωρίτερα (τρομάρα μου!!!!)
Περνάει λοιπόν ο Μάρτης και παίρνω τηλέφωνο:
-Γεια σας, για την αίτηση τηλεφωνώ.
-Ναι, είμαστε σε αναμονή από τον ΟΤΕ.
Περνάει λοιπόν και ο Απρίλης.
- Γεια σας, για την αίτηση τηλεφωνώ.
-Είμαστε σε αναμονή από τον ΟΤΕ.
-Έχουν περάσει όμως οι 40 μέρες αναμονής.
-Ναι, το γνωρίζουμε φταίει ο ΟΤΕ.
-Σε πόσο καιρό δηλαδή θα είμαι έτοιμος?
-Σύντομα.
Περνάει και ο Μάιος.
- Γεια σας, για την αίτηση τηλεφωνώ.
-Είμαστε σε αναμονή ακόμα από τον ΟΤΕ.
-Με κοροϊδεύετε. Κλείσαμε τρεις μήνες. Μόνο ο ΟΤΕ φταίει?
-Όχι. Φταίει και η VIVODI.

Λοιπόν είτε το πιστεύετε είτε όχι, το εκτίμησα που μου είπαν την αλήθεια και είπα ας συνεχίσω να κάνω υπομονή. Εξάλλου πέρασαν και 4 μήνες… Που να τρέχω σε άλλη εταιρία.
Τα ίδια και τον Ιούνη μονό που πλέον έπαιρνα σχεδόν κάθε μέρα. Οπότε φτάνουμε στης 20 ΙΟΥΛΙΟΥ, ΝΑΙ στης 20 ΙΟΥΛΙΟΥ μετά από σχεδόν ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ

-Για την αίτηση τηλεφωνώ. Μόνο μην μου πείτε πως φταίει ο ΟΤΕ.
-Είμαστε σε αναμονή. Ίσως ξεπεράσουμε και τον μήνα.
-Δηλαδή σε 1 μήνα θα συνδεθώ.
-Δεν το γνωρίζουμε κύριε.
-Και ποιος το γνωρίζει? Ο Χορταρέας? Η Λίτσα Πατέρα?
-Θέλετε κάτι άλλο.
-Όχι. Θα έρθω από εκεί να βγάλω μια άκρη.
-Μισό λεπτό παρακαλώ.
Όπα λέω. Λες να έπιασε η «απειλή»? Λες να φοβηθήκαν και να επισπεύσουν την διαδικασία?
Και μετά από ένα λεπτό η τηλεφωνήτρια απαντά:
-Από της 9 μέχρι της 5 η γραμματεία θα χαρεί να σας εξυπηρετήσει!!!!!!!!!!!!
Κλείνω το τηλέφωνο και σκέπτομαι… Με κοροϊδεύει τώρα η τύπισσα? Με ειρωνεύεται? Ταξί και φτάνω Χαλάνδρι. Μπαίνω μέσα στην VIVODI:
-Ήρθα για να δω τη γίνεται με αυτή (μην πω τη λέξη) αίτηση. Θα ήθελα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο.
-Μισό λεπτό. Και πάει από διπλά (για όποιον δεν έχει πάει στην VIVODI είναι μια μεγάλη τζαμαρία που χωρίζει τη γραμματεία με το χώρο των τηλεφωνητών) και φωνάζει μια ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ!!!! ΝΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ.
-Πείτε μου τι θέλετε.
-Δεν είστε υπεύθυνη εδώ. Άρα δεν έχει νόημα να μιλήσω μαζί σας. Τηλεφωνήτρια είστε. Τέλος πάντων. Ήρθα για να δω τι γίνεται με την αίτηση.
-Μισό λεπτό.
Ξαναμπαίνει μέσα. Κοιτάει στο pc. Βγαίνει.
-Θα αργήσει ακόμα.
-Πόσο? 1 ώρα? 1 μέρα? 1 εβδομάδα? 1 μηνά?
-Μπορεί και 2 μήνες. Και αυτό δεν είναι και σίγουρο.
Αρχίζω να φουντώνω.
-2? 2? 2? Σε 2 μήνες θα κλείνουμε χρόνο. Θα κλείνουμε χρόνο. Και μπορεί να είναι και 3 αφού δεν είναι και σίγουρο. Είστε σοβαροί?
-Θέλετε να κάνετε αίτηση διακοπής κύριε?

Παιδιά πάγωσα. Ειλικρινά. Περίμενα να μου πει, ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι κάνουν ότι είναι δυνατό να με συνδέσουν το συντομότερο. Αλλά αυτή τίποτα. Ούτε μια δικαιολογία. Απλά μου κουνούσε την αίτηση στα μούτρα.

Φυσικά δεν έκανα διακοπή. Γιατί αν έκανα αίτηση κάπου αλλού, θα ήμουν πάλι καινούργιος. Φτου και από την αρχή. Και αν έτρωγα και εκεί την ίδια φρίκη.
Μετά σκεπτόμουν που αλλού να πάω. Θυμήθηκα στο adslgr καλά σχόλια για την netone. Και τη διαφήμιση για κρυφές καθυστερήσεις. Ότι είναι σχετικά καλή στους χρόνους. Και αφού ήταν και κοντά, πήγα μια βόλτα από Μαρούσι.
Εκεί μίλησα με έναν πωλητή και μου είπε ότι σε 20 εργάσιμες, το αργότερο θα ήμουν έτοιμος. Τον κοίταξα σαν σκύλος πεινασμένος που μόλις του πετάξαν κόκαλο.

-Είστε σίγουροι του λέω? 20 μέρες? Είμαι και σε δύσκολο κέντρο (ΠΑΤΗΣΙΑ).
-Ναι μου λέει. Τόσο παίρνει.
-Και τέλη Σεπτέμβρη αν έχω συνδεθεί, θα σας κάνω άγαλμα! Μην μου λέτε 20 εργάσιμες μέρες. Δεν θέλω να έρχομαι μετά και να τσακωνόμαστε.
-Μπείτε και στο adslgr και διαβάστε τα μηνύματα άλλων πελατών της netone. Αυτός είναι ο χρόνος.
-Οκ.
Και κάνω την αίτηση
Και πάω μετά στην VIVODI.
-Ήρθα, για ακύρωση.
-Μάλιστα. Παρακαλώ συμπληρώστε αυτή την αίτηση.
-Να την συμπληρώσω. Εμένα τους 6 μήνες που περίμενα, ποιος θα μου τους αποζημιώσει?
-Έχετε δίκιο κύριε. Λυπούμαστε πολύ.
-Εγώ λυπάμαι περισσότερο. Πάντως δεν θα το αφήσω έτσι. Θα κάνω καταγγελία, στην ένωση τηλεπικοινωνιών, στο συνήγορο του πολίτη. Σε forum όπως το adslgr το insomnia.
Και η κοπελιά μόλις άκουσε για τα forum γέλασε. Και ενώ μέχρι τότε ήμουν ήρεμος, τρελάθηκα.

-ΓΕΛΑΤΕ ΡΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ? Ε? ΓΕΛΑΤΕ? ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ? ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ. ΘΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΕΤΣΙ. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ.

Και έφυγα. Είχε σηκωθεί μάλιστα και ο σεκιουριτάς, να με συνοδέψει.

Και ξαφνικά το απογευματάκι της 6 Αυγούστου, χτυπάει το τηλέφωνο.
-Γεια σας. Είμαστε από την netone. Έχετε συνδεθεί.
Πλακά λέω θα είναι. Τίποτα φίλοι μου που ενώ είχαν κάνει αίτηση μήνες μετά από εμένα (ο ένας με Forthnet και ο άλλος με On και έχουν συνδεθεί καιρό) και τώρα με δουλεύουν.
-Ποιο τηλέφωνο έχετε καλέσει?
-Το δικό σας. 69.. Είστε ο κύριος …
-Ναι εγώ είμαι. Ευχαριστώ πολύ.
Και αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ, και κατάλαβα ότι δεν είχε γίνει λάθος, τρέχω ανοίγω το κουτί (ούτε καν το είχα κοιτάξει, λέω από Σεπτεμβρη θα το βγάλω να μην σκονίζεται) βγάζω το router, διαβάζω τις οδηγίες (ουσιαστικά μόνο στο ρεύμα το βάζεις, τα συνδέω (μέσα σε ένα λεπτό δεν κάνω πλάκα) και ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Άνοιξα μετά από 6 ΜΗΝΕΣ την πρώτη σελίδα στο internet (έκανα ποδαρικό με το sportime.gr).Και δεν πίστευα στα μάτια μου ότι είχα internet μετά από τόσο καιρό. Είχε μάλιστα πρώτη σελίδα τον Τσιλίρο (ότι αναπολούν στην ΑΕΚ τις μέρες που ήταν με τον Σορεντίνο). Και από την χαρά μου μονό που δεν τον φίλησα τον Ιταλό. Και αλήθεια, ήταν πολύ κοντινή και άσχημη φωτογραφία.

Και μοιραίος μου δημιουργούνται τα εξής ερωτήματα:

1)Πως η NETONE με σύνδεσε σε λιγότερο από 8-9 μέρες και η VIVODI δεν μπορούσε εδώ και 6 μήνες? Και δεν ήταν σίγουρη ακόμα και μετά από 8-9 μήνες?
2)Ποιος αποζημιώνει όλους εμάς που πέφτουμε θύματα τέτοιων εταιριών όπως η VIVODI? Που ενώ ξέρουν ότι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν δέχονται συνέχεια αιτήσεις? Κοίταγα στο site της VIVODI ότι εκκρεμούν 22.200 αιτήσεις? Δηλαδή 22.200 άτομα παθαίνουν, έχουν πάθει ή θα πάθουν και ακόμα χειρότερα από μένα!
3)Ο ΟΤΕ γιατί δεν παρεμβαίνει να προστατεύσει το όνομα του? Η VIVODI σε όλα τα τηλεφωνήματα μου, έλεγε ότι φταίει ο ΟΤΕ.

Και σκεπτόμουν. Γιατί την αφήνουν λοιπόν τη VIVODI να τα κάνει όλα αυτά? Και γιατί τα κάνει? Γιατί να έχει τόσο κακό όνομα?
Γιατί την αφήνουν? Εδώ χρειάζεται να απαντήσει εισαγγελέας.
Ας πάμε στο γιατί τα κάνει.

Αν το καλοσκεφτείς, το σχέδιο είναι πανέξυπνο. Βγάζεις ένα απίστευτο πακέτο όπως το cabletv με 33 ευρώ. Μαζεύεις χιλιάδες αιτήσεις ενώ ξέρεις ότι δεν μπορείς να τις ικανοποιήσεις. Αλλά δεν σε νοιάζει. Γιατί και αν χάσεις ένα 10 με 20% των πελατών σου πάλι κέρδος θα έχεις. Εξάλλου ποντάρει σε κάτι άτομα (όπως ήμουν και εγώ) που δεν γνωρίζουν τεχνικές λεπτομέρειες (η καραμέλα ότι φταίει πάντα ΟΤΕ), δεν ασχολούνται και πολύ και όταν ασχοληθούν σκέπτονται (όπως πάλι εγώ) πως αφού περίμενα τόσους μήνες, ας κάνω λίγο υπομονή ακόμα. Παράλληλα η VIVODI και η κάθε VIVODI βγάζει ένα σεβαστό ποσό από το 13880.
Σχεδόν σαν να πλήρωνες το cabletv αν καλείς στο 13880 συνέχεια. Ίσως και παραπάνω. Για την VIVODI δηλαδή στον οικονομικό της τομέα, έχεις συνδεθεί. Και αυτοί που έφυγαν, είναι πελάτες που δεν τους θέλει. Είναι αυτοί που ασχολούνται, που γνωρίζουν, που θα φωνάξουν αν δεν λειτουργεί το τηλέφωνο. αν δεν έχει καλή ταχύτητα στο internet.

ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ.
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ.

Και κάτι τελευταίο.

Διάβαζα όλα αυτά τα άσχημα μηνύματα που έλεγαν για την VIVODI. Και έλεγα, αποκλείεται. Τα γράφουν ανταγωνιστές. Επίσης όταν είχα κάνει την αίτηση αρχές ακόμα, σκεπτόμουν όλους αυτούς που ακύρωναν μετά από 3-4-5 μήνες. (μετά από 6 μήνες πρέπει να είμαι ο μοναδικός πάντως. Σκέπτομαι να αλλάξω το nick μου και να το κάνω ipomonetikos-gaitharos) Και έλεγα χαζοί είναι? Περίμεναν τόσο καιρό και ακυρώνουν. Την ώρα που θα συνδεθούν. Μέχρι που βρέθηκα και εγώ να είμαι ένας από αυτούς. Ακόμα και αν μου έλεγαν ότι θα με συνδέσουν στην VIVODI τέλος Αυγούστου και σε μια άλλη εταιρία τέλος Σεπτέμβρη, δεν θα διάλεγα τη VIVODI. Γιατί κατάλαβα ότι δεν με σέβονται. Και ότι δεν είναι άξιοι εμπιστοσύνης. Και δεν ήθελα να βγάλουν ούτε 1 ευρώ πλέον από εμένα.

Ειλικρινά δεν θέλω να κλείσει η VIVODI. Εξαιτίας του ανταγωνισμού, έπεσαν οι τιμές και βελτιωθήκαν οι ταχύτητες. Όχι όμως και να κοροϊδεύει τον κόσμο τόσο απροκάλυπτα, χωρίς να δέχεται κυρώσεις από πουθενά.

Τελικά έχω συνδεθεί και όμως αντί να είμαι μόνο χαρούμενος, αισθάνομαι ότι με έχουν εξαπατήσει, ότι το γνωρίζουν και το γνωρίζω, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όπως και οι υπόλοιποι που έχουν μπλέξει με τέτοιες εταιρίες.

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ.

player74
07-08-07, 11:50
χωρις να διαβασω ολοκληρο το ποστ σου πολυ απλα θα σε καλωσορισω και ταυτοχρονα θα σε προσγειοσω προτρινοντας να διαβασεις λιγο τα της βιβο, ειδικοτερα τοπικς σχετικα με το cable πραγμα που απο οσο φενετε δεν εκανες μιας και ανοιξες κατευθειαν ενα νεο τοπικ αντι να συνεχισεις εκει που γραφοντε τα αναλογα με σενα...
απο μενα συγχορισε γιατι προφανως δεν ησουν σε ηρεμια (και ποιος ειναι οταν μπλαικει με αυτην την εταιρεια κι αντιμετωπιζει προβληματα) αλλα σου συνηστω στην πορεια πριν να ξανανοιξεις ενα νεο τοπικ για καποιο θεμα να δεις μηπως υπαρχει και συζητητε η εχει συζητηθει...

vazelo
07-08-07, 12:10
Μα ο ανθρωπος δνε αναφερεται μονο στην Βιβο ,αλλα και στην νετονε. Θα ηταν εντελως οφτοπικ.

Φιλε τωρα 12-2 περιμενω το κουριερ να παραλαβει την αιτηση μου για cable tv. Εχεις κατι να μου ευχηθεις???:closed::closed::lol:

gkandir
07-08-07, 12:23
Φίλε Fake_Plastic_Trees καλωσόριζες και συγχαρητήρια για την υπομονή σου.

1. Να κάνεις καταγγελία με στοιχεία στους κατάλληλους φορείς.

2. Σίγουρα, για διάφορους λόγους, η NetOne είναι καλύτερη από τη Vivodi, αλλά στάθηκες και τυχερός που συνδέθηκες σε 9 μέρες.

3. Που λέει στο site της VIVODI ότι εκκρεμούν 22.200 αιτήσεις; Εννοείς στον χαιρετισμό της Vivodi στην απόφαση της ΕΕΤΤ;

4. Άντε, τέλος καλό όλα καλά... ;)

Fake_Plastic_Trees
07-08-07, 12:30
Κοίτα να δεις που η VIVODI τελικά ενώνει τον κόσμο. Ολυμπιακός εγώ, συνομιλώ με Παναθηναϊκό (vazelo). :rofl:
Λοιπόν φίλε. Αν δεν σε νοιάζει το πότε θα συνδεθείς (κάτι σαν τον Jack Daniels περιμένοντας το ουίσκι να ωριμάσει) και από τα post που έχεις διαβάσει για το cabletv έχεις ικανοποιηθεί. Εσύ ξέρεις. Ζήτα πάντως να μάθεις στην περιοχή σου τη χρόνο αναμονής έχουν. Και στης 15 Αυγούστου οπωσδήποτε τάμα.
Συμβουλή: Μην παίρνεις το 13880 τους πρώτους 4 μήνες. Θα γλυτώσεις χρήμα και δεν θα κάνεις κακό στην υγεία σου. Και ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τώρα. Γιατί αν είναι ίδια, θα έχεις κάνει πολύ μεγάλο λάθος!

Φιλε gkandir το είδα από http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=649 Thanks για την παρατήρηση.

H Vivodi Telecom χαιρετίζει την απόφαση της ΕΕΤΤ (08/06/2007) σχετικά με τη λήψη προσωρινών μέτρων κατά του ΟΤΕ για θέματα Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο (ΑΠΤΒ), σύμφωνα με την οποία ο Οργανισμός υποχρεούται έως τις 15 Ιουνίου 2007:
Να αποκαταστήσει άμεσα και ουσιαστικά τις βλάβες της Vivodi
Να ενεργοποιήσει τους ήδη καθυστερημένους μεριζόμενους και πλήρεις βρόχους της Vivodi
Επίσης, ο ΟΤΕ οφείλει να παραδώσει στην εταιρεία έως το τέλος Ιουνίου 2007, 22.200 Συνδετικά Καλώδια, προκειμένου να δρομολογηθεί η υλοποίηση των βρόχων και κατʼ επέκταση να ικανοποιηθούν οι εκκρεμείς αιτήσεις για τις υπηρεσίες της Vivodi.

Abades
07-08-07, 13:06
Μα ο ανθρωπος δνε αναφερεται μονο στην Βιβο ,αλλα και στην νετονε. Θα ηταν εντελως οφτοπικ.

Φιλε τωρα 12-2 περιμενω το κουριερ να παραλαβει την αιτηση μου για cable tv. Εχεις κατι να μου ευχηθεις???:closed::closed::lol:

καλό κουράγιο!!!!!!!!!

Torch21
07-08-07, 17:22
Φίλε fake plastic tree take a look και μη βιάζεσαι...
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=120343

santon
07-08-07, 17:47
Δεν ηξερες δεν ρωταγες; Καλα ξεμπερδεματα με το πανηγυρακι..

Abades
07-08-07, 17:54
Δεν ηξερες δεν ρωταγες; Καλα ξεμπερδεματα με το πανηγυρακι..

Καλό θα ήταν πάντως σε λίγες μέρες να μας πει πως πάει με την νέα υπηρεσία ώστε να έχουμε και έναν συγκριτικό πίνακα. Αν και πιστεύω ότι κάθε εταιρεία έχει τα καλά και τα αρνητικά της.

santon
07-08-07, 18:00
Καλό θα ήταν πάντως σε λίγες μέρες να μας πει πως πάει με την νέα υπηρεσία ώστε να έχουμε και έναν συγκριτικό πίνακα. Αν και πιστεύω ότι κάθε εταιρεία έχει τα καλά και τα αρνητικά της.

Οταν με το καλο την παρω, θα σας πω !!

No-Name
07-08-07, 18:10
Τι να την κάνεις την γρηργορη ενεργοποίηση εαν κατεβάζεις με 50kb/sec.....

aris60
07-08-07, 18:41
Κοίτα να δεις που η VIVODI τελικά ενώνει τον κόσμο. Ολυμπιακός εγώ, συνομιλώ με Παναθηναϊκό (vazelo). :rofl:
Λοιπόν φίλε. Αν δεν σε νοιάζει το πότε θα συνδεθείς (κάτι σαν τον Jack Daniels περιμένοντας το ουίσκι να ωριμάσει) και από τα post που έχεις διαβάσει για το cabletv έχεις ικανοποιηθεί. Εσύ ξέρεις. Ζήτα πάντως να μάθεις στην περιοχή σου τη χρόνο αναμονής έχουν. Και στης 15 Αυγούστου οπωσδήποτε τάμα.
Συμβουλή: Μην παίρνεις το 13880 τους πρώτους 4 μήνες. Θα γλυτώσεις χρήμα και δεν θα κάνεις κακό στην υγεία σου. Και ελπίζω να έχει βελτιωθεί η κατάσταση από τώρα. Γιατί αν είναι ίδια, θα έχεις κάνει πολύ μεγάλο λάθος!

Φιλε gkandir το είδα από http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=649 Thanks για την παρατήρηση.

H Vivodi Telecom χαιρετίζει την απόφαση της ΕΕΤΤ (08/06/2007) σχετικά με τη λήψη προσωρινών μέτρων κατά του ΟΤΕ για θέματα Αδεσμοποίητης Πρόσβασης στον Τοπικό Βρόχο (ΑΠΤΒ), σύμφωνα με την οποία ο Οργανισμός υποχρεούται έως τις 15 Ιουνίου 2007:
Να αποκαταστήσει άμεσα και ουσιαστικά τις βλάβες της Vivodi
Να ενεργοποιήσει τους ήδη καθυστερημένους μεριζόμενους και πλήρεις βρόχους της Vivodi
Επίσης, ο ΟΤΕ οφείλει να παραδώσει στην εταιρεία έως το τέλος Ιουνίου 2007, 22.200 Συνδετικά Καλώδια, προκειμένου να δρομολογηθεί η υλοποίηση των βρόχων και κατ’ επέκταση να ικανοποιηθούν οι εκκρεμείς αιτήσεις για τις υπηρεσίες της Vivodi.

Καλησπερα σωστα τα εγραψες πολυ σωστα,αλλα αμα σου κατσει σωθηκες. εμενα μου εκατσε σε 110 μερες & νυχτες, αλλα τωρα οι μερες και οι νυχτες ειναι μαγικες, ''μου κανε ενα internet τελειο'' :whistle:

no_logo
07-08-07, 19:09
ο καβάφης τι σου έφταιξε; :nono::nono::nono:

Acer
07-08-07, 22:46
1)Πως η NETONE με σύνδεσε σε λιγότερο από 8-9 μέρες και η VIVODI δεν μπορούσε εδώ και 6 μήνες? Και δεν ήταν σίγουρη ακόμα και μετά από 8-9 μήνες?

τα συμπερασματα δικα σας ... (για το κατα ποσο φταιει ο οτε)

aris60
07-08-07, 22:55
τα συμπερασματα δικα σας ... (για το κατα ποσο φταιει ο οτε)

Καλησπερα διαβαζα προχτες σε μια ανακοινωση λιγο παλια της Βιβοντι οτι εχει 960.000 πελατες.Ειναι δυνατον να συγκριθει με τις χτεσινες εταιριες,θα μου πεις και συν και πλην ειναι αυτο αλλα μπορουμε να πουμε, οτι ειναι γνωστες του αντικειμενου,πηρε και παρα πολλες αιτησεις, αντε να τα βγαλει περα.

Jazzer
07-08-07, 23:00
Μήπως οι βιβοντιανοί έχουν τίποτα βαρέλια του jack daniels όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω στα γραφεία τους και τα παλαιώνουν μαζί με τις αιτήσεις τους ? :rofl:
Απίστευτα πράγματα, που είναι ο κύριος καθηγητής να τα δει αυτά και να ρίξει καμπάνες ??:hmm:

aris60
07-08-07, 23:03
Μήπως οι βιβοντιανοί έχουν τίποτα βαρέλια του jack daniels όπως ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω στα γραφεία τους και τα παλαιώνουν μαζί με τις αιτήσεις τους ? :rofl:
Απίστευτα πράγματα, που είναι ο κύριος καθηγητής να τα δει αυτά και να ρίξει καμπάνες ??:hmm:

Kαλησπερα αμα ειναι παλαιο ειναι και καλο.:)

panajotisp
07-08-07, 23:07
Καλά εαν η βιβο έχει 960000 πελάτες τότε αστα να πάνε.....
μάλλον 96000 πρέπει να έχει και πολλούς λέω....

aris60
07-08-07, 23:12
Καλά εαν η βιβο έχει 960000 πελάτες τότε αστα να πάνε.....
μάλλον 96000 πρέπει να έχει και πολλούς λέω....

Ετσι γραφει σε ενα παλιο site θα εννοει με τις καρτες και ολα μεχρι τοτε.Μετα μπηκαν cub κ.λ.π. τι να πω ετσι το καταλαβαινω.

gkandir
08-08-07, 00:55
Άμα η Vivodi έχει 960.000 πελάτες τότε ο οτε πόσους έχει 35.000.000; :rofl:

Που το διάβασες αυτό;

lewton
08-08-07, 01:39
Τι να την κάνεις την γρηργορη ενεργοποίηση εαν κατεβάζεις με 50kb/sec.....Σώπα, στο PC του είσαι;

No-Name
08-08-07, 01:48
Οι χρήστες της νε1 τα γράφουν δεν μου ρχονται από το κεφάλι...αλλά τι λέω εδώ δεν έχουν καν τηλέφωνο τώρα που γράφω...ναι και δεν ειμαι στο speedtouch τους

lewton
08-08-07, 01:56
Οι χρήστες της νε1 τα γράφουν δεν μου ρχονται από το κεφάλι...αλλά τι λέω εδώ δεν έχουν καν τηλέφωνο τώρα που γράφω...ναι και δεν ειμαι στο speedtouch τους
Α, αναφέρεσαι στο ότι κάνουν κάποιες τεχνικές εργασίες κατά τη 1 τη νύχτα;
Όταν πέσει η Net One για ολόκληρο σαββατοκύριακο τα ξαναλέμε. Για την ώρα σε downtime μας ρίχνεις. Απλά respect@you!

Fake_Plastic_Trees
08-08-07, 11:39
Καλησπερα διαβαζα προχτες σε μια ανακοινωση λιγο παλια της Βιβοντι οτι εχει 960.000 πελατες.Ειναι δυνατον να συγκριθει με τις χτεσινες εταιριες,θα μου πεις και συν και πλην ειναι αυτο αλλα μπορουμε να πουμε, οτι ειναι γνωστες του αντικειμενου,πηρε και παρα πολλες αιτησεις, αντε να τα βγαλει περα.

Γιατί συνεχίζει να δέχεται αιτήσεις τότε?
Γιατί?
Γιατί?

Είναι σίγουρο ότι πλέον έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά. Αλλά ακόμα και σήμερα αν κάνεις αίτηση θα σου πουν σε 30 – 40 εργάσιμες μέρες.
Το ξαναλέω ακόμα μια φορά, δεν έχω τίποτα με την εταιρία
Ναι θα προτιμούσα να πληρώνω 33 για cable tv απο 38 ευρω για netone.
Ναι θα ήθελα ταχύτητες (εικονικές) 20 αντί 10 mbps
Ναι θα ήθελα και την τηλεόραση.
Όμως με τι κόστος. 6 μήνες αναμονή και βλέπουμε. Και μετά άλλους 2. Και αν μετά από αυτούς τους 2 μήνες είναι και άλλοι 2. Και άλλος 1.
Και γιατί δεν με ενημερώνουν. Δεν με αποζημιώνουν.
Ωραία φταίει ο ΟΤΕ (όπως έλεγαν που τελικά αποδείχτηκε ψέμα). Κάνε μήνυση, ζήτα ασφαλιστικά μέτρα και αποζημιωσε με, όλο αυτό τον καιρό που περιμένω. Μην μου κουνάς την αίτηση διακοπής στα μούτρα μετά από μισό χρόνο όταν έρχομαι να δω την πορεία της αίτησης.

Και όλος αυτός ο τεράστιος χρόνος αναμονής. Μπορεί εγώ να μην πληροφορήθηκα για μια δουλειά, για ένα μεταπτυχιακό. Ουτε καν το email μου δεν μπορούσα να δω αν ο άλλος μου έστελνε συνημμένο.

Και από την άλλη η netone με συνδέει σε χρόνο ρεκόρ. Δεν έρχεται τεχνικός. (Όσο ήμουν στην αναμονή για calbetv διάβαζα για αυτούς που έμεναν σε παλιές πολυκατοικίες ότι είχαν προβλήματα με τους τεχνικούς και έβγαινε η γραμμή ακατάλληλη.) Το router στο ρεύμα και έτοιμο.

Πάντως είναι αλήθεια ότι οι ταχύτητες στην netone έχουν αυξομειώσεις. Χθες με 800Kb/s σήμερα από 3 εως 4,5 Mb/s. Μπορεί αύριο πάλι με 800kb/s.
Αλλά τι να κάνω? Να πάρω τηλέφωνο και να κάνω παράπονα. Όταν μια εταιρία σου φέρεται σωστά, κάνεις υπομονή. Ελπίζω αυτό να το καταλάβουν κάποτε όλες οι εταιρίες.

Abades
08-08-07, 11:41
Άμα η Vivodi έχει 960.000 πελάτες τότε ο οτε πόσους έχει 35.000.000; :rofl:

Που το διάβασες αυτό;

Μπορεί να έχει 960000 πελάτες αν σκεφτείς και αυτούς της εναλλακτικής τηλεφωνίας, internet, και τηλεφωνίας και internet.

Stelios GR
08-08-07, 12:25
Φίλε Fake_Plastic_Trees,
και 'γω ταλαιπωρήθηκα απ' τους Vivodi-ανους 3 μήνες χωρίς αποτέλεσμα, ώσπου μου τηλεφώνησαν και εφόσον μου είπαν ότι [φαντάζεσαι] φταίει ο ΟΤΕ, παρουσιάζοντας μου την πιο άστοχη δικαιολογία που έχω ακούσει ποτέ, ζήτησαν να ακυρώσω την αίτηση. Έτσι ψυχρά. Αργότερα έλαβα την έγγραφη ενημέρωση για την απόρριψη του ΟΤΕ, όπου σε δυο σειρές εξηγούσαν πως υπάρχει βλάβη στον κόμβο του ΟΤΕ. Π@π@ρι@! Αν ήταν έτσι γιατί δέχτηκαν κανονικά την αίτηση μου στα τέλη Μαρτίου;

Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση στη Net One και αναμένω σήμερα τον courier για το modem. Συγκεκριμένα, η αίτηση κατατέθηκε στις 2 του τρέχοντος μήνα και στις 3 Αυγούστου έστειλαν ήδη την αίτηση στον ΟΤΕ! :cool: Μόλις μίλησα με την κοπέλα του Κ.Ε.Π. και μου είπε πως χρειάζονται 15 εργάσιμες από την παραλαβή της αίτησης εκ μέρους του ΟΤΕ, το συγκρίνεις αυτό με τους 3 μήνες αναμονής μου στους Κόκκινους; Χμμμ... μου φαίνεται πως υπάρχει μεγάλη απόκλιση εδώ. :hmm:

Βλέπεις, σχεδόν πάντα έρχεται ο χρόνος που ανακαλύπτεις το λάθος σου, υπάρχουν δε περιπτώσεις όπου το διορθώνεις έχοντας άξια αποτελέσματα. ;)

ssonic
08-08-07, 12:26
Να διορθώσω. Δεν έχει πλέον 960.000 αλλά 999.000 και μέσα στη μέρα πάνω από 1 εκατομμύριο πελάτες, καθώς συνεχώς αυξάνονται στη φαντασία μας.

Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει. Οι μεγαλύτερες εταιρείες μετά τον ΟΤΕ (Forthnet & Tellas) δεν έχουν ούτε 200.000 πελάτες και έχει η Vivodi τόσους; ΕΛΕΟC!

Fake_Plastic_Trees
08-08-07, 14:02
Βλέπεις, σχεδόν πάντα έρχεται ο χρόνος που ανακαλύπτεις το λάθος σου, υπάρχουν δε περιπτώσεις όπου το διορθώνεις έχοντας άξια αποτελέσματα. ;)

Φίλε SteliosGR. Δεν θα συμφωνήσω ότι έκανα εγώ λάθος. Η Vivodi είναι μια νόμιμη εταιρία. Έχει ελεγχθεί και έχει πάρει άδεια από το κράτος ότι λειτουργεί νόμιμα και ότι είναι σε θέση να πραγματοποιήσει αυτά που υπόσχεται. Δεν πήγα δηλαδή σε μια εταιρία «μαϊμού».
Αν αυτή έχει συμπεριφορά τέτοιας, πρέπει να με προστατεύσουν οι αρμόδιες αρχές. Και να φροντίσουν να μην επαναληφθεί αυτό.


Να διορθώσω. Δεν έχει πλέον 960.000 αλλά 999.000 και μέσα στη μέρα πάνω από 1 εκατομμύριο πελάτες, καθώς συνεχώς αυξάνονται στη φαντασία μας.

Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει. Οι μεγαλύτερες εταιρείες μετά τον ΟΤΕ (Forthnet & Tellas) δεν έχουν ούτε 200.000 πελάτες και έχει η Vivodi τόσους; ΕΛΕΟC!

Φιλε ssonic είτε έχει 1 πελάτη είτε 1.000.000 με αφήνει παγερά αδιάφορο. Εμένα με νοιάζει να μην υπόσχεται «λαγούς με πετραχήλια» ενώ ξέρει ότι δεν μπορεί να τα πραγματοποιήσει στο 90% των πελατών της. Και να με σέβεται, ειδικά όταν δεν ευθύνομαι εγώ για τις καθυστερήσεις και τα λάθη της.

Τελικά η vivodi έχει καταντήσει ο καλύτερος διαφημιστής της netone.
«Κάνατε αίτηση για σύνδεση με vivodi? Όταν αποφασίσετε να συνδεθείτε καλέστε μας.»

no_logo
08-08-07, 14:11
εχει και ο πελάτης ευθύνες που κάθεται και περιμένει σαν ανόητος για μήηηηηηνες

Fake_Plastic_Trees
08-08-07, 14:34
εχει και ο πελάτης ευθύνες που κάθεται και περιμένει σαν ανόητος για μήηηηηηνες

Εδώ πρέπει να αποφασίσουμε σε ποιους απευθύνεται το γρήγορο internet. Σε μια κλειστή ομάδα που γνωρίζει όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες, ξέρει πότε μια εταιρία τους λέει αλήθεια, και πότε για να δικαιολογήσει τον τεράστιο χρόνο καθυστέρησης ή και σε άτομα που δεν έχουν όλες αυτές τις τεχνικές γνώσεις. Και όταν τους λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι και αλλού μπορεί να έχουν τα ίδια προβλήματα. Τότε? Φεύγουν για να περιμένουν ακόμα περισσότερο καιρό?

Δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ανόητο κάποιον που δεν ξέρει και που εμπιστεύεται ότι του λέει μια νόμιμη εταιρία τηλεπικοινωνιών.

Βρίσκω λοιπόν πολύ ατυχή τον χαρακτηρισμό σου περί ανόητων πελατών. Μάλλον ανόητων εταιριών είναι το πιο σωστό.

no_logo
08-08-07, 14:38
η εταιρεία ειναι αυτή που είναι και γιατί έχει πελάτες που περιμένουν μήνες ολόκληρους, υπομένουν τέτοια συμπεριφορά.

Αυτή είναι η πικρή αλήθεια :closed:

Stelios GR
08-08-07, 22:37
Φίλε SteliosGR. Δεν θα συμφωνήσω ότι έκανα εγώ λάθος. Η Vivodi είναι μια νόμιμη εταιρία. Έχει ελεγχθεί και έχει πάρει άδεια από το κράτος ότι λειτουργεί νόμιμα και ότι είναι σε θέση να πραγματοποιήσει αυτά που υπόσχεται. Δεν πήγα δηλαδή σε μια εταιρία «μαϊμού».
Αν αυτή έχει συμπεριφορά τέτοιας, πρέπει να με προστατεύσουν οι αρμόδιες αρχές. Και να φροντίσουν να μην επαναληφθεί αυτό.

Για την ακρίβεια αναφερόμουν στον εαυτό μου, όπου το λάθος μου ήταν να ασχοληθώ με τη Vivodi και η επανόρθωση είναι η συνεργασία με τη NetOne. Και όχι λάθος του τύπου "ξέρεις πως δεν πρέπει να κλέψεις, αλλά το 'κανες", αλλά του στυλ "έπεσες θύμα του απατεώνα". Υποθέτω πως με πιάνεις [Ναι ε; Μήπως και σφιχτά; :lol:].

@ ADSLgr.com All rights reserved.