PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκβιασμός ΟΤΕ?



kRocKodile
07-08-07, 11:50
Είχα μερικούς μήνες που διέκοψα το σταθερό μου (και φυσικά και την adsl σύνδεση μαζί) και πρόσφατα θέλησα να μπω στο ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet και Internet και τηλέφωνο.

Προς έκπληξή μου και οι 2 παροχείς (Forthent, OTE) με ενημερώσανε ότι για να γίνει αυτό πρέπει _υποχρεωτικά_ να πάω στον ΟΤΕ για 2 μήνες! Μικρό το κακό θα μου πείτε πως κάνεις έτσι για 2 μήνες? Ναι άλλα θα πρέπει να πληρώσω και τα (αδικαιολόγητα τόσο ακριβά) τέλη σύνδεσης adsl μόνο και μόνο για 2 μήνες! Και εκεί στηρίζεται όλο το κόλπο: Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την υπηρεσία για νέες συνδέσεις adsl με προέτρεψαν να πάρω το CONNX για 6 μήνες ώστε να γλιτώσω το τέλος σύνδεσης της adsl!!!!.
Και ενώ ξεκίνησα για Forthnet κατέληξα να έχω κλείσει για 6 μήνες (!) για τον ΟΤΕ! ΓΙΑΤΙ?

Μετά βλέπω στα Ελληνικά web sites ότι ο ΕΕΤΤ βάζει πρόστιμα πολλών εκατομμυρίων στον ΟΤΕ για μονοπωλιακές τακτικές και την επόμενη μέρα ακούω την Παπαρήγα του ΚΚΕ να μιλάει για πρόστιμα ΟΤΕ που δεν πληρώνονται ποτέ....

Και αφού ο ΟΤΕ εδώ και χρόνια αποδεικνύει ότι τα συμφέροντα του ταιριάζουν περισσότερο με τον Κόκκαλη ή την Siemens παρά με τον Ελληνικό λαό και αφού οι Πολιτικοί μας εδώ και χρόνια μας έχουν αποδείξει ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα σοβαρό με την κατάσταση... μήπως... λέω μήπως... οι μόνοι που μπορούνε να κάνουν κάτι είμαστε εμείς? γιατί εμείς είμαστε αυτοί που ζημιώνονται από την κατάσταση.

Αν δεν μπορούμε ούτε και εμείς τότε δεν έμεινε κανένας...

sdikr
07-08-07, 11:55
Aντί να φωνάζεις τον ΟΤΕ, φώναξε στην forthnet που δεν δίνει ανένεργό βρόχο (δηλάδη χωρίς γραμμή ΟΤΕ)

Στον ΟΤΕ αν πάς βάζεις απλά γραμμή (χωρίς adsl) και κάνεις αίτηση άλλωστε κάτω απο δυο μήνες ενεργοποίηση δύσκολα να δείς

EvilHawk
07-08-07, 11:55
Προς έκπληξή μου και οι 2 παροχείς (Forthent, OTE) με ενημερώσανε ότι για να γίνει αυτό πρέπει _υποχρεωτικά_ να πάω στον ΟΤΕ για 2 μήνες! Αυτό που σου είπαν είναι ότι χρειάζεται ενεργός βρόχος ΟΤΕ δεν ήταν υποχρεωτικό να βάλεις και ADSL σύνδεση.


Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την υπηρεσία για νέες συνδέσεις adsl με προέτρεψαν να πάρω το CONNX για 6 μήνες ώστε να γλιτώσω το τέλος σύνδεσης της adsl!!!!. Και πολύ σωστά σου είπαν για το συμφέρον σου, αφού στις νέες συνδέσεις δεν υπάρχει τέλος ενεργοποίησης. Θα μπορούσες να διαλέξεις και κάποιο άλλο αντίστοιχο πακέτο από άλλο provider.


Και ενώ ξεκίνησα για Forthnet κατέληξα να έχω κλείσει για 6 μήνες (!) για τον ΟΤΕ! ΓΙΑΤΙ?
Γιατί εσύ το επέλεξες, δεν σε υποχρέωσε κανείς ...

ssonic
07-08-07, 11:58
Εκβιασμός ΟΤΕ ή εκβιασμός Forthnet θα έπρεπε να είναι ο σωστός τίτλος; :whistle:

kRocKodile
07-08-07, 12:27
EvilHawk: Δεν κατάλαβα πως συνδέεις το ότι χρειάζεται ενεργός βρόχος ΟΤΕ με το υποχρεωτικό συμβόλαιο 2 μηνών...
Υπάρχει κάπιος 'τεχνικός' λόγος? Γιατι αν δεν υπάρχει τότε είναι καθαρός εκβιασμός.

euri
07-08-07, 12:33
Μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά;

Οι δύο μήνες που αναφέρεις μήπως αναφέρονται σε ενεργοποίηση σύνδεσης της Forthnet μέσω ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) μέχρι να μπορέσει να σε καλύψει από το ιδιόκτητο δίκτυο;

ssonic
07-08-07, 12:37
Όχι. Ο kRocKodile θέλησε να βάλει Forthnet LLU σε σπίτι που δεν είχε τηλεφωνική γραμμή.

Από τη στιγμή που η Forthnet δεν ενεργοποιεί σε ανενεργό βρόχο, ήταν υποχρεωμένος (λόγω της πολιτικής της Forthnet) να βάλει πρώτα ΟΤΕ όπου πρέπει να παραμείνει για 2 μήνες και μετά να κάνει αίτηση για 2play.

Το όλο θέμα δημιουργείται από τη Forthnet. Ο ΟΤΕ δε φταίει σε τίποτα.

EvilHawk
07-08-07, 12:41
EvilHawk: Δεν κατάλαβα πως συνδέεις το ότι χρειάζεται ενεργός βρόχος ΟΤΕ με το υποχρεωτικό συμβόλαιο 2 μηνών...
Υπάρχει κάπιος 'τεχνικός' λόγος? Γιατι αν δεν υπάρχει τότε είναι καθαρός εκβιασμός.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο το ζητάει η Forthnet, μάλλον γιατί περιμένει τουλάχιστον έναν λογαριασμό ΟΤΕ για να προχωρήσει την αίτηση για την διαδικασία ενεργοποίησης στο δικό τους δίκτυο.
Προφανώς για να μη κάθονται και δίνουν εξηγήσεις στον κάθε πελάτη του λένε «2 μήνες τουλάχιστον στον ΟΤΕ» και καθαρίζουν κατά την άποψη τους....

ssonic
07-08-07, 12:44
Η Forthnet το κάνει για να μην πληρώνει τεχνικούς να συνδέουν ανενεργούς βρόχους στο σπίτι κάθε ενδιαφερόμενου ;)

kRocKodile
07-08-07, 12:45
Όποιος δεν γνωρίζει μπορεί πολύ έυκολα να μάθει εάν προσπαθήσει να αναπαράγει το σενάριο μου.(Νέα σύνδεση σε ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet χωρίς σταθερό τηλ.)

arouamparena
07-08-07, 12:51
Όχι. Ο kRocKodile θέλησε να βάλει Forthnet LLU σε σπίτι που δεν είχε τηλεφωνική γραμμή.

Από τη στιγμή που η Forthnet δεν ενεργοποιεί σε ανενεργό βρόχο, ήταν υποχρεωμένος (λόγω της πολιτικής της Forthnet) να βάλει πρώτα ΟΤΕ όπου πρέπει να παραμείνει για 2 μήνες και μετά να κάνει αίτηση για 2play.

Το όλο θέμα δημιουργείται από τη Forthnet. Ο ΟΤΕ δε φταίει σε τίποτα.

Δεν ξέρω αν βοηθάει στη συζήτηση, αλλά:

Έβαλα τηλέφωνο μέσα Ιουνίου (από ΟΤΕ) χωρίς πληρωμή παγίου εγκαστάστασης ή ενεργοποίησης (πώς το λένε...) , σαν δεύτερη γραμμή στον ίδιο χώρο. Όρος για τη μη πληρωμή του παγίου εγκστάστασης, η 6μηνη παραμονή στον ΟΤΕ αυτής της γραμμής.

Σε λίγες μέρες κάνω αίτηση στη Νετονε για Full LLU στη συγκεκριμένη γραμμή (που δεσμευόταν οικονομικά στον ΟΤΕ, όπως ανέφερα πριν) και σε σχετικά σύντομο διάστημα, τέλος Ιουλίου-αρχή Αυγούστου η συγκεκριμένη γραμμή μου ήταν ενταγμένη στο δίκτυο της ΝΕΤΟΝΕ.

Στην περίπτωσή μου - που νομίζω πως υπάρχουν αναλογίες κι ομοιότητες με τη δική σου- δεν παρουσιάστηκε εμπόδιο από τον ΟΤΕ ή τη ΝΕΤΟΝΕ .

Θέλεις κάτσε, θέλεις φύγε. Με τη σχετική ταλαιπωρία αναμονής ξανά , κάποιες ώρες ή μέρες χωρίς τηλέφωνο...

ssonic
07-08-07, 12:53
www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70502

kRocKodile
07-08-07, 13:02
Δηλαδή υπομονή 6 μήνες.... nice....

Jazzer
07-08-07, 13:14
Στη δική μου περίπτωση, έβαλα 2play soho σε δεύτερη γραμμή που επέστρεψε στον ΟΤΕ από την ΟΝ στις 9/7,την ίδια μέρα έκανα αίτηση και είχα ενεργοποίηση μετά από 21 μέρες στις 31/7.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=119198
Ο ΟΤΕ δεν απέρριψε το αίτημα φορητότητας προς τη 4net, ούτε χρειάστηκε να παραμείνω πελάτης του για 2 μήνες,θα πληρώσω μόνο το πάγιο 2 μηνών.;)
Η 4νετ όμως γιατί δε δίνει νέα γραμμή και δε δέχεται επίσης φορητότητα από άλλο πάροχο πλην του ΟΤΕ όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο νήμα ?:hmm:

EvilHawk
07-08-07, 13:19
Aς συνεχιστεί καλύτερα η συζήτηση σε κάποιο σχετικό θέμα, όπως αυτο που έδωσε παραπάνω ο ssonic :


www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70502

@ ADSLgr.com All rights reserved.