PDA

Επιστροφή στο Forum : Aυτόματη αναβάθμιση ταχύτητας από Hol



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

jnf6
07-08-07, 16:38
Καλησπέρα παιδιά

μου ήρθε προχθές το email από HOL ότι θα προχωρήσει αυτόματα σε μεταφορά της γραμμής μου από το 1mbit με OTE, στα 4mbiit με το δικό της δίκτυο.

Έχει γίνει για κάποιον από εδώ ήδη η αλλαγή αυτή; Όλα ΟΚ;

Το βασικό μου ερώτημα ειναι, ότι έχω βάλει στην άκρη το FRITZ και έχω ένα 3COM. Για τα 4 Mbit απαιτείται ADSL2+ modem / router;

Από ότι είδα από το email όλα τα πεδία κ.λπ και οι τιμές για τις ρυθμίσεις, τις οποίες ήδη έκανα, ειναι εκεί. Έκανε και πάλι connect κανονικά και τώρα αναμένω. Ύστερα από επικοινωνία με το Support μου είπαν ότι αφού κάνω τις αλλαγές. θα πρέπει να περιμένω κάποιες ώρες ή ημέρες για να ολοκληρωθεί και από την πλευρά τους το setup του λογαριασμού μου.

Αν κάποιος έχει ήδη ολοκληρώσει την παραπάνω διαδικασία, please comment!!! :oneup:

Byeeee!!!

jnf6

nm96027
07-08-07, 17:19
1. Δεν εχω εμπειρία απο την αυτοματη αναβαθμιση αλλα το shared LLU της HOL ειναι κατα γενικη ομολογία αρκετα καλο.

2. Ναι τα 3/4/8mbit απαιτουν ADSL2+ ρουτερ όπως το fritz με το τελευταιο firmware.

3. Σου είπαν απο την HOL οτι πρεπει να ρυθμίσεις το fritz σε PPPoE με VCI/VPI 8/35;

jnf6
07-08-07, 17:23
Nαι ακριβώς! Αλλά αρχικά έκανα τις ρυθμίσεις αυτές στο 3COM. Ωχ!!! Επειδή έχω το wireless. Αυτό σημαίνει δηλαδή αλλαγή wireless modem - router!!! Doh!!!! Νατο το 100σταρικο!

Αρχικά νόμιζα ότι για πάνω από τα 8 χρειάζεται ADSL2+ :(

Thank you for the reply!

yiannismark
07-08-07, 17:30
μου ήρθε προχθές το email από HOL ότι θα προχωρήσει αυτόματα σε μεταφορά της γραμμής μου από το 1mbit με OTE, στα 4mbiit με το δικό της δίκτυο.
.....
jnf6
Γεια χαρά,
Μου κάνει εντύπωση, φίλε μου, ότι μιλάς σαν να το περίμενες αυτό το μέιλ.
Τι φρούτο είναι αυτή η αναβάθμιση βρε παίδες; Προσωπικά, δεν το έχει πάρει το αυτί μου. Να την περιμένω και εγώ, όλοι; Υπάρχει κάποια σχετική είδηση / ανακοίνωση;

nm96027
07-08-07, 17:38
Nαι ακριβώς! Αλλά αρχικά έκανα τις ρυθμίσεις αυτές στο 3COM. Ωχ!!! Επειδή έχω το wireless. Αυτό σημαίνει δηλαδή αλλαγή wireless modem - router!!! Doh!!!! Νατο το 100σταρικο!

Αρχικά νόμιζα ότι για πάνω από τα 8 χρειάζεται ADSL2+ :(

Thank you for the reply!

Μπορείς να κανεις το εξης:
να χρησιμοποιησεις το fritz ως ρουτερ και μετα να το συνδεσεις (μεσω LAN) με το 3com. Ετσι το 3com θα μπορει να δουλεψει ως accesspoint.


Γεια χαρά,
Μου κάνει εντύπωση, φίλε μου, ότι μιλάς σαν να το περίμενες αυτό το μέιλ.
Τι φρούτο είναι αυτή η αναβάθμιση βρε παίδες; Προσωπικά, δεν το έχει πάρει το αυτί μου. Να την περιμένω και εγώ, όλοι; Υπάρχει κάποια σχετική είδηση / ανακοίνωση;

Δεν υπαρχει κάποια σχετική ανακοινωηση της HOL. Αυτο το περιμεναμε να συμβει εδω και εξι μήνες...Ετσι ελεγαν απο την εξυπηρετηση πελατων της HOL.
Μεταφέρουν τους πελάτες τους απο AΡΥΣ συνδέσεις (DSLAM ΟΤΕ) σε shared LLU (DSLAM HOL). Αυτο συμφέρει και τους πελάτες και την HOL.
Aυτο γίνεται όπου ο wizard της HOL σου εμφανίζει κάλυψη

ΥΓ. For your information only: Φιλτατε yiannismark δεν εχεις shared συνδεση HOL. Εχεις ASDL OTE με provider ΗΟL.;) Δεν τρέχει τίποτα, απλως το λεω...:p

jnf6
07-08-07, 17:43
Γεια χαρά,
Μου κάνει εντύπωση, φίλε μου, ότι μιλάς σαν να το περίμενες αυτό το μέιλ.
Τι φρούτο είναι αυτή η αναβάθμιση βρε παίδες; Προσωπικά, δεν το έχει πάρει το αυτί μου. Να την περιμένω και εγώ, όλοι; Υπάρχει κάποια σχετική είδηση / ανακοίνωση;

Hello Yiannismark

όπως λέει και ο nm96027 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=17041) λίγο πιο πάνω, αυτό ήταν γνωστό αλλά όχι επίσημα ανακοινώσιμο καθώς γίνεται σταδιακά και όπου υπάρχει κάλυψη. Εμένα μου το είχαν πει για παράδειγμα όταν μια φορά είχα παρεί το Support για ένα θέμα και πώς το έφερε η κουβέντα μου λέει ο Tech Support ότι σε λίγους μήνες θα γίνει "μεταφορά" για όλους!

Η αλήθεια ειναι ότι επειδή είχαν περάσει κάτι μήνες το είχα ξεχάσει εντελώς!

@nm96027 (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=17041) thank you για το tip. Αρχικά δεν μου πέρασε από το μυαλό. Θα καρφώσω προς το παρόν το FRITZ και μετά το 3COm πάνω του. Ελπίζω να μην με ταλαιπωρήσει πολύ αυτό... :)

Μόλις έχω νεότερα σχετικά με την αναβάθμιση θα σας πω!

yiannismark
07-08-07, 18:07
Δεν υπαρχει κάποια σχετική ανακοινωηση της HOL. Αυτο το περιμεναμε να συμβει εδω και εξι μήνες...Ετσι ελεγαν απο την εξυπηρετηση πελατων της HOL. Μεταφέρουν τους πελάτες τους απο AΡΥΣ συνδέσεις (DSLAM ΟΤΕ) σε shared LLU (DSLAM HOL). Αυτο συμφέρει και τους πελάτες και την HOL. Aυτο γίνεται όπου ο wizard της HOL σου εμφανίζει κάλυψη

Μάλιστα, κατάλαβα. Δεν το είχα πάρει χαμπάρι. "Ευτυχώς" δεν με καλύπτει ακόμα, και λέω "ευτυχώς" επειδή δεν θαθελα να γίνει η αναβάθμιση και να πέσει η απόδοση της γραμμής μου (φτου φτου)...


ΥΓ. For your information only: Φιλτατε yiannismark δεν εχεις shared συνδεση HOL. Εχεις ASDL OTE με provider ΗΟL.;) Δεν τρέχει τίποτα, απλως το λεω...:p
Μμμμ, σαν να έχεις δίκιο, σ' ευχαριστώ:-) Είχα πάρει το Broadband pack 6+6, το οποίο έγινε Hibox. Τώρα, διόρθωσα τα στοιχεία.

Και αφού έγινα σχεδόν ρεζίλι, ας κινδυνεύσω να γίνω τελείως: πες μου, σε παρακαλώ, πώς το κατάλαβες / πού το είδες ; :redface:
Για να μην σε πρήζω, ένα λινκ αρκεί για να καταλάβω...

nm96027
07-08-07, 18:31
Μάλιστα, κατάλαβα. Δεν το είχα πάρει χαμπάρι. "Ευτυχώς" δεν με καλύπτει ακόμα, και λέω "ευτυχώς" επειδή δεν θαθελα να γίνει η αναβάθμιση και να πέσει η απόδοση της γραμμής μου (φτου φτου)...

Κοιτα, κατα κανόνα οι shared συνδεσεις λειτουργουν αρκετα καλυτερα απο τις AΡΥΣ ενω στανταρτ εχουν καλυτερο upload απο τον ΟΤΕ
.Απλως επειδη στις shared ανεβαίνουν οι ταχύτητες αρκετα ψηλα, οσο ανεβαίνουν τοσο βγαίνουν προβληματα με τον θορυβο. Δλδ μπορει να εχεις μια ΑΡΥΣ συνδεση στα 1mbit με τρελο θορυβο αλλα κατα πασα πιθανονητα δεν θα το καταλαβεις ποτε. Αν ομως πας π.χ στα 8 mbit ή και παραπανω τοτε ίσως να πεις αυτο το "ευτυχως".


Και αφού έγινα σχεδόν ρεζίλι, ας κινδυνεύσω να γίνω τελείως: πες μου, σε παρακαλώ, πώς το κατάλαβες / πού το είδες ; :redface:
Για να μην σε πρήζω, ένα λινκ αρκεί για να καταλάβω...


Σιγα που εγινες ρεζίλι!:lol:
Απλως ειμαι μιζερος (:oops:)με τις λεπτομερείες: ξέρω ότι στην Αρτεμιδα δεν εχει DSLAM η ΗΟL, αρα αποκλειεται να εχει shared!;)
Tα Πανελλαδικός πίνακας αποδεσμοποιημένων DSLAMs βρίσκεται εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945) ενω Οδηγός επεξήγησης της Αδεσμοποίητης πρόσβασης στον Τοπικό βρόχο βρίσκεται εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=2)

yiannismark
07-08-07, 18:39
Ευχαριστώ ξανά. (Οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά!)

jnf6
07-08-07, 19:43
Hi again,

ψαχνω το forum για οδηγίες πώς να καρφώσω το wireless modem router πάνω στο FRITZ. Έχετε καμιά ιδέα πώς μπορεί να γίνει αυτό; π.χ. το DHCP να το αφήσω ανοιχτό με range ίδιο με του FRITZ;

Αν έχετε κάτι υπόψη please help.
:(

αντε να δούμε πότε θα γίνει και η αναβάθμιση!

jacobgr
07-08-07, 20:31
Αν το fritz έχει πχ την 192.168.1.1 τότε κάρφωσε στο 3com την 192.168.1.2 και απενεργοποίησε απο το 3COM το DHCP (Μόνο ένας DHCP Server πρεπει να τρέχει στο ιδιο "δικτυο")
Ετσι λογικά θα παίξει.
Τώρα αν θές να χρησιμοποιησεις τον DHCP του 3COM,απενεργοποιείς τον DHCP του Fritz και θα πρέπει με κάποιο τρόπο να ορισεις στο 3COM ότι oi DNS (δεν ξέρω πώς γίνεται στο συγκεκριμένο μηχάνημα) θα είναι αρχικά του 3COM (192.168.1.2) για να βρίσκει τα μηχανηματά σου και μετά του fritz (192.168.1.1) από όπου θα φεύγει και στον DNS Server του παρόχου σου.
Ελπίζω να βοήθησα...

nm96027
07-08-07, 20:50
αντε να δούμε πότε θα γίνει και η αναβάθμιση!

Παντως καλο θα ήταν να είμαστε ολοι μαζι προσγειωμένοι.
Το email αυτο στάλθηκε σε πολλους χρήστες και δεν μπορουμε να υποθέσουμε ποσο χρόνο θα παρει να τους μεταφέρουν όλους στο ιδιοκτητο δίκτυο της HOL.
Αφενός τωρα την Αυγουστο ειναι μια καλη εποχή αφου αρκετοι χρήστες λείπουν όποτε οποια πιθανα προβληματα προκυψουν κατα την μεταβαση δεν θα γίνουν αντιληπτα, αφετερου μαζι με τους χρήστες λείπουν και οι τεχνικοί τοσο της HOL οσο και του ΟΤΕ (ειναι απαραίτητοι για την μεταβαση).
Αρα... τάπες, βαρέλια και αφήστε το ουισκι να ωριμάσει.:oneup:

Good luck to everybody!:oneup:

jnf6
07-08-07, 23:13
Παίδες.... συνοψίζω την πορεία μέχρι τώρα αλλά και μαζί έχω και UPDATE:

1) Έλαβα το παρακάτω email από HOL στις 2/08/2007

Αγαπητέ συνδρομητή ......

Η hellas online στα πλαίσια της συνεχούς βελτίωσης των υπηρεσιών που σας παρέχει, τετραπλασιάζει την ταχύτητα της σύνδεσής σας στο Internet και σας παρέχει 4096/768 kbps από 1024/256 kbps που είχατε μέχρι σήμερα!!!

Η αναβάθμιση της σύνδεσής σας στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online θα πραγματοποιηθεί εντός των επόμενων ημερών και δεν θα επηρεάσει τη χρέωση και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της συνδρομής σας.

Για να βεβαιωθείτε ότι η αναβάθμισή σας θα πραγματοποιηθεί με επιτυχία, είναι απαραίτητο να ακολουθήσετε τις παρακάτω σύντομες οδηγίες ανάλογα με τον εξοπλισμό σας [...]

2) Εχθές και σήμερα είχα μια τηλ. επικοινωνία με το Support όπου μου είπαν πως η αναβάθμιση θα γίνει μέσα σε λίγες μέρες από τότε που έλαβα το email.

3) Πριν από λίγο, δηλαδή σήμερα 7/08/2007, στην σελίδα του Account (http://myaccount.curbas.hol.gr/auth/login.cgi) είδα το ΟΤΕ circuit έγινε HOL crcts ADSL.

4) Ακολούθησα τις οδηγίες για firmware update στο FRITZ Box αλλά ακόμα έχω

1019/253 kBit/shttp://fritz.box/html/en/images/led_green.gifLAN

:whistle:

Περισσότερα σύντομα...

@Jacobgr, ευχαριστώ για τις οδηγίες... θα τις ακολουθήσω μόλις τακτοποιήσω τα παραπάνω και θα σας πω και για αυτό, καθώς φαντάζομαι ότι ίσως μερικοί ακόμα χρήστες να έχουν το ίδιο θέμα με μερικά wireless.

grsaint13
08-08-07, 00:13
Τελικά,όπως πάνε τα πράγματα,βλέπω πρώτα να περνάω σε shared και μετά να ενεργοποιούμαι σε 2play!!!:down:

nm96027
08-08-07, 01:00
@jnf6

Δωσε μας ενα screenshot απο το fritz.box->Settings->Internet->DSL Information για να δουμε αν εισαι σε ADSL2+.;)

jnf6
08-08-07, 01:24
ΟΚ και με Wireless. Απενεργοποίησα τον DCHP του 3COM. Δεν έκανα άλλες αλλαγές. ΠΩΣ έπαιξε δεν ξέρω! :hmm: 2-3 Laptop παίρνουν IP από το FRITZ, μέσω 3COM. Mια χαρά.

- Ααα να πω εδώ για όσους έχουν FRITZ ότι πρέπει να έχουν το firmware version 6.04.24 και πάνω. Αυτό απλά γίνεται με click στο Update.

Με ταλαιπώρησαν μόνο λίγο γιατί κόλλησαν σε μια στιγμή με τις IP, έκανα 1-2 flush και ΟΚ τελικά. Καλά μην φανταστείτει ότι έχω και τις απίστευτες ρυθμίσεις ή δίκτυα! Default όλα... ! :cool: :whistle:

Voila και τα Screenshots. Για να δούμε πότε...
Καλό βράδυ κα τα λέμε σύντομα.

nm96027
08-08-07, 01:27
Τσεκαρε, αν εχεις ορεξη, αν στο DSL Ιnformation γραφει κατω-κατω:
ADSL 2+ (ITU G.992.5)
ή
ADSL (ITU G.992.1)

jnf6
08-08-07, 01:34
Τσεκαρε, αν εχεις ορεξη, αν στο DSL Ιnformation γραφει κατω-κατω:
ADSL 2+ (ITU G.992.5)
ή
ADSL (ITU G.992.1)


Λέει: " ADSL 2 (ITU G.992.3) Annex B"

" Τι ειν' ΤΟΥΤ; " :hmm:

>> ααα ρε τι θα κάναμε και χωρίς την Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/ADSL2 :worthy:

nm96027
08-08-07, 01:36
Εισαι ακομα σε DSLAM του ΟΤΕ...Κοντα εισαι πλησιαζεις: 2 νουμερα σου εχουν μείνει μεχρι το 992.5!:lol:

yiannismark
08-08-07, 10:41
3) Πριν από λίγο, δηλαδή σήμερα 7/08/2007, στην σελίδα του Account (http://myaccount.curbas.hol.gr/auth/login.cgi) είδα το ΟΤΕ circuit έγινε HOL crcts ADSL.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Για να βάλω ένα ακόμα λιθαράκι, βλέπω ότι για τη δική μου γραμμή (που δεν καλύπτομαι ακόμα από το ιδιόκτητο) λέει "HOL crctsOTE ADSL 1024K/256K ISDN" και φυσικά τίποτα δεν έχει αλλάξει.

Keep posting, φίλε jnf6 :-)

jnf6
08-08-07, 21:19
Εισαι ακομα σε DSLAM του ΟΤΕ...Κοντα εισαι πλησιαζεις: 2 νουμερα σου εχουν μείνει μεχρι το 992.5!:lol:

ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex B!!
αλλά ταχύτητα ακόμα 1019Kbit/s - 253Kbit/s :cry:

UPDATE: Μετά από νέα επικοινωνία που είχα με το Support, μου είπαν ότι ΟΚ όλα έτοιμα σε ότι αφορά τεχνικά specs, updates κλπ αλλά για την αναβάθμιση θα πρέπει να ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ και όποτε γίνει. δεν είχαν κάποια εκτίμηση για το χρονικό διάστημα οπότε απλά "I Join the club" για το upgrade.

Γεια σας!!

cghera
14-08-07, 09:28
Καλημέρα σας,
έλαβα κι εγώ το μαιλ από την HOL. Εγώ εχω έναν router Linksys WAG200G και γύρισα σε PPPoE 8-35 και επίσης έκανα μία ρύθμιση από multimode σε ADSL2+. Πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω κάτι ακόμα;
Η ταχύτητά μου δεν άνεβηκε βέβαια ακόμα.

grsaint13
14-08-07, 10:39
Καλημέρα σας,
έλαβα κι εγώ το μαιλ από την HOL. Εγώ εχω έναν router Linksys WAG200G και γύρισα σε PPPoE 8-35 και επίσης έκανα μία ρύθμιση από multimode σε ADSL2+. Πιστεύετε οτι πρέπει να κάνω κάτι ακόμα;
Η ταχύτητά μου δεν άνεβηκε βέβαια ακόμα.

Προφανώς θα γίνει τις επόμενες μέρες-βδομάδες...:rolleyes:

Υπομονή και έχε το νου σου καθημερινά.Βέβαια κάνε και ένα τηλέφωνο στη ΧΟΛ και ρώτα τους.;)

cghera
14-08-07, 13:03
Πάντως πρέπει να θεωρήσω τον εαυτό μου αρκετά τυχερό καθώς έχω φοιτητική σύνδεση στα 768 (η οποία διπλασιάστηκε από τα 384 λόγω ΟΤΕ), και πρόσφατα σκεπτόμουν μήπως πάω στο double play της HOL καταργώντας το φοιτητικό. Τελικά αποφάσισα να αρκεστώ στα 768 αλλά λαμβάνω δωράκι τώρα.
Το κουφό είναι οτι οταν έκανα την πρώτη σύνδεση πλήρωσα 120 ευρώ για ένα χρόνο και στην ανανέωση η HOL θεώρησε λογικό να με χρεώσει με κανονικές (μη φοιτητικές χρέωσεις 9,9€ το μήνα) τιμές -5% επειδή ανανέωσα. Αφου μίλησα στο τηλέφωνο με 4 άτομα κατάφερα να επανέλθω στις κανονικές χρεώσεις υπο την προϋπόθεση να βάλω e-voice. Στην αίτηση που έκανα ζήτησα το απλό πρόγραμμα που δεν προπληρώνεις 17.90€ το μήνα για απεριόριστες κλήσεις αλλά χρέωνεσαι κανονικά με βάση τις κλήσεις που κάνεις. Ομως στην αναλυτική χρέωση που βλέπω από τα management tools βλέπω παντού χρεώσεις 0 για τις κλήσεις σε σταθερά. Ελπίζω να μην με έβαλαν με το ζόρι στο πρόγραμμα προπληρωμής. Δεν ξέρω αν αξίζει να δίνω 17,90 το μήνα επειδή δεν κάνω και τόσα πολλά τηλέφωνα.
Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω και πάλι τηλέφωνο....:(

Stormwatch
14-08-07, 16:33
Εγω ειχα ζητησει απο τον Ιουνιο να γυρισω απο 1Mbps (δικτυο ΟΤΕ) σε 8Mbps (δικτυο HOL)
Τελικα την προηγουμενη Τριτη μου γυρισε σε ADSL 2+ (ITU G.992.5) αλλα συγχρονιζω στα 507/510
Γνωριζω οτι ετσι γινεται στην αρχη, αλλα νομιζα οτι ειναι για 1-2 μερες...
Προσπαθω να βγαλω ακρη με το support απο την Πεμπτη αλλα ολο το "αναθετουν σε μηχανικο"...
Ποσο καιρο κανουν συνηθως να σε γυρισουν σε σωστη ταχυτητα (εχω κανει τα 8/35 κλπ)

jnf6
19-08-07, 23:19
Εισαι ακομα σε DSLAM του ΟΤΕ...Κοντα εισαι πλησιαζεις: 2 νουμερα σου εχουν μείνει μεχρι το 992.5!:lol:


και άλλο update παιδιά.. >> πριν λίγο κοίταξα και έγινε ξανα: ADSL (ITU G.992.1) Annex B :hmm: πώς είναι δυνατόν;

nm96027 έχεις καμια ιδέα;

Να σας πω ΟΚ, δεν καίγομαι κιόλας καθώς το 1mbit πάει σχεδόν τέλεια οπότε περιμένω. Αλλά πολύ καιρό παίρνει βρε παιδί μου! :cool:

billgeo
20-08-07, 16:05
Εδω κ ενα μηνα σχεδον εχω καταχορησει αιτηση για S.LLU της HOL στο DSLAM της Καλλιθεας.
Ακομα τιποτα, ουτε καν αιτηση στον ΟΤΕ.

Αλλα οπως λες κ εσυ, δεν τρεχει τιποτα... μια χαρα τρεχει το 1ΜΒ.



Γεια χαρά,
Μου κάνει εντύπωση, φίλε μου, ότι μιλάς σαν να το περίμενες αυτό το μέιλ.
Τι φρούτο είναι αυτή η αναβάθμιση βρε παίδες; Προσωπικά, δεν το έχει πάρει το αυτί μου. Να την περιμένω και εγώ, όλοι; Υπάρχει κάποια σχετική είδηση / ανακοίνωση;


Παρε τους τηλ. και πες τους το (αν ξερεις το ονομα του διαχειριστη σου ζητα να μιλησεις μ'αυτον)
Ακομα μπορεις να στειλεις mail και να δωσεις τα τηλ. σου να σε παρουν.

jnf6
05-09-07, 12:10
UPDATE:

- 1 μήνα μετά το email από HOL για αναβάθμιση της γραμμής ακόμα ΤΙΠΟΤΑ. :(
- η γραμμή ειναι τώρα στο 512/512. Αν θυμάμαι καλά αυτό σημαίνει ότι έκαναν την μεταφορά και τώρα αναμένω για την αναβάθμιση στα 4 mbit?

Θυμάται κανείς παιδιά αν είχε κάτι παρόμοιο?

cghera
05-09-07, 12:13
Κι εγω επίσης τίποτα... καλοκαίρι είναι....άδειες.... φωτιές.... που να κάνουν αναβαθμίσεις.

MNP-10
05-09-07, 15:07
Εμενα μου στειλαν email αναβαθμισης στις αρχες αυγουστου. Στην 1η Σεπτεμβριου μου στειλαν οτι ενεργοποιηθηκα στα 3mbit / 512... ακομα ομως ειμαι 768/192 και σε dslam ΟΤΕ.

Οτι να ναι.

kara1991
05-09-07, 15:55
Εγω εκανα αναβαθμιση απο 1 σε 4 mbit και δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα. :)

drT
05-09-07, 16:58
Λοιπόν, εμένα έγινε η μεταφορά μου σε DSLAM της HOL χτες. Το fritz κλείδωσε στα 12 Mbps (!!!) αλλά η πραγματική ταχύτητα download έχει περιοριστεί στα 512 Kbps.
Από το support της HOL με ενημέρωσαν οτι όλοι οι πελάτες που αναβαθμίζονται σε 4 Mbps, μπαίνουν αρχικά σε ένα default profile 512/512 μέχρι να γίνουν οι τελικές ρυθμίσεις στις πόρτες του DSLAM και οτι αυτό θα γίνει το αργότερο σε μια βδομάδα.

Ίδωμεν...

kostasgr75
05-09-07, 17:13
Λοιπόν, εμένα έγινε η μεταφορά μου σε DSLAM της HOL χτες. Το fritz κλείδωσε στα 12 Mbps (!!!) αλλά η πραγματική ταχύτητα download έχει περιοριστεί στα 512 Kbps.
Από το support της HOL με ενημέρωσαν οτι όλοι οι πελάτες που αναβαθμίζονται σε 4 Mbps, μπαίνουν αρχικά σε ένα default profile 512/512 μέχρι να γίνουν οι τελικές ρυθμίσεις στις πόρτες του DSLAM και οτι αυτό θα γίνει το αργότερο σε μια βδομάδα.

Ίδωμεν...

Και εγώ δεν είχα internet για 5 μέρες μετά μου ήρθε, όπου την πρώτη μέρα είχα ταχύτητες 512/512, τις επόμενες δύο μέρες με 3000/512, μετά μου ξανακόπηκε για 5 μέρες και τώρα έχω την αρχική μου ταχύτητα, δηλαδή 768/192. Τόσο καλά... :down::down::down:

drT
05-09-07, 17:28
Κρίνοντας από το log του fritz, έμεινα χωρίς DSL σύνδεση για μία ώρα μόνο το πρωί. Ελπίζω να συνεχιστεί αυτή η τύχη μου και να μην μπλέξω με την HOL, όπως συμβαίνει με τόσους άλλους...:frown:

sattip
06-09-07, 00:06
Και εγω με wag200 παρολο που εχω βαλει adsl2+ και συνδεεται στο internet,συνεχιζει να συγχρονιζει στα 2048/256.τηλεφωνα στην hol δεν σηκωνουν, στα email δεν απαντουν.

Αnemos84
06-09-07, 01:22
Εμένα μου έγινε ο 4πλασιασμός προχθές αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. Ενώ στα τορρεντς πιάνω ταχύτητες ως και 400 kb/s έχω πολύ αργό browsing και video streaming και το download από sites δεν ξεπερνάει τα 50 kb/s. Επίσης για να ανοίξω μια σελίδα στον firefox πρέπει να κάνω 4-5 refresh. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

jnf6
08-09-07, 16:12
:clap: 1 μήνα και 6 ημέρες μετά το αρχικό email από HOL, η αναβαθμιση της γραμμής ολοκληρώθηκε!!

Πρώτη μέρα, και η γραμμή συγχρονίζει στα 2639/598 kBit/s, όχι full αλλά σίγουρα καλύτερα από το 1mbit.

Σας χαιρετώ
:closed:

drT
09-09-07, 00:00
Χτες έγινε και η τελική ρύθμιση της σύνδεσής μου στο DSLAM της HOL και συγχρονίζω τώρα στα 4095/664, πολύ καλά νομίζω. Τα download tests δείχνουν καθαρή ταχύτητα 3,64 Mbps :clap:

nm96027
09-09-07, 09:08
Εμένα μου έγινε ο 4πλασιασμός προχθές αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. Ενώ στα τορρεντς πιάνω ταχύτητες ως και 400 kb/s έχω πολύ αργό browsing και video streaming και το download από sites δεν ξεπερνάει τα 50 kb/s. Επίσης για να ανοίξω μια σελίδα στον firefox πρέπει να κάνω 4-5 refresh. Ξέρει κανείς τι γίνεται;

:hmm:
Κατέβασε απο εδω (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) και πες μας τί γίνεται....

sattip
11-09-07, 10:43
εμενα εχει κωλησει στα 512/512 παρολο που πριν να περασω στην hol ειχα 2048/256.

kostasgr75
11-09-07, 11:17
Ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είναι κανένας που έχει internet από το diodos και έχει αναβαθμιστεί;

harris
11-09-07, 11:19
Ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είναι κανένας που έχει internet από το diodos και έχει αναβαθμιστεί;

Το διοδος δεν αναβαθμίζεται από όσο ξέρω... δύο παιδιά που τα αναβάθμισαν από λάθος τους ξαναγύρισαν στην κανονική ταχύτητα ;)

Αnemos84
11-09-07, 16:31
:hmm:
Κατέβασε απο εδω (ftp://files.gentoo.gr/snapshots/portage-latest.tar.bz2) και πες μας τί γίνεται....

nm96027 κατέβασα από εκεί που μου είπες με πολύ καλή ταχύτητα γύρω στα 400 kb/s αλλά αυτό δεν αλλάζει τα προηγούμενα που είπα. Όλα τα speed tests μου λένε ότι έχω 0,5 Mbps ταχύτητα και αυτό με τα refresh έχει αρχίσει να μου δίνει στα νεύρα :angryr:

harris
11-09-07, 18:39
nm96027 κατέβασα από εκεί που μου είπες με πολύ καλή ταχύτητα γύρω στα 400 kb/s αλλά αυτό δεν αλλάζει τα προηγούμενα που είπα. Όλα τα speed tests μου λένε ότι έχω 0,5 Mbps ταχύτητα και αυτό με τα refresh έχει αρχίσει να μου δίνει στα νεύρα :angryr:

Έχεις δοκιμάσει με άλλον browser;:hmm:

Αnemos84
11-09-07, 19:15
Έχω δοκιμάσει και Internet Explorer αλλά πάνω κάτω τα ιδια. Ούτως ή άλλως το speed test του pcworld για παράδειγμα δεν χρειάζεται browser κι όμως δείχνει 0,5 Mbps

harris
11-09-07, 19:17
Έχω δοκιμάσει και Internet Explorer αλλά πάνω κάτω τα ιδια. Ούτως ή άλλως το speed test του pcworld για παράδειγμα δεν χρειάζεται browser κι όμως δείχνει 0,5 Mbps

Άσε τα speedtests... από την στιγμή που η γραμμή κατεβάζει με 400 σημαίνει ότι είναι ΟΚ... αλλού είναι το πρόβλημά σου...

Όταν σου το κάνει αυτό, κάνεις χρήση της γραμμής σε κάτι άλλο; Όπως torrents για παράδειγμα; :hmm:

Αnemos84
11-09-07, 19:38
Όχι, τίποτα δεν τρέχει παράλληλα. Και 400 έπιασα μόνο στην τοποθεσία του nm96027. Σε όλες τις άλλες 50ράκια

drT
11-09-07, 21:45
Τελικά βιάστηκα να χαρώ.
Οταν καταφέρει να συγχρονίσει το fritz πιάνει περίπου 4091/583 και κατεβάζω με 3,63 Mbps καθαρά. Το πρόβλημα είναι οτι αν κάνω reset, για να συγχρονίσει μπορεί να πάρει από 1 έως 2 ώρες!!!
Τι μπορεί να συμβαίνει; Εχει κανείς καμιά ιδέα; Εχω δοκιμάσει να αλλάξω τις ρυθμίσεις (PPPoE, PPPoA, auto detect κλπ.) αλλά τίποτα.

...και για να πιάσεις HOL support....στα 20' αναμονής το έκλεισα.

Ter
13-09-07, 19:20
Σήμερα ενεργοποιήθηκα και εγώ και παραδόξως δουλεύει μια χαρά! :p

Καμία αποσύνδεση, κατέβασμα από ftp κοντά στα 400 και σε torrents είδα μέχρι και 300... :oneup:

Το περίεργο είναι ότι μου έστειλαν email στο οποίο λέει ότι θα μου στείλουν σύντομα εξοπλισμό (fritz).

Θα κάνω συλλογή από Fritz... :lol:

Jim87
13-09-07, 20:46
Σήμερα ενεργοποιήθηκα και εγώ (καλό είναι αυτό τώρα?)

Απο το μεσημέρι που το είδα μέχρι τώρα έχει φάει τουλάχιστον (και αυτό είναι αλήθεια) τουλάχιστον 100+ reset.

Την μια δεν βρίσκει σωστά τα στοιχεία, την άλλη βλέπει ότι το user name είναι ήδη ενεργό και τις περισσότερες απλά δεν βρίσκει adsl line.

Τι μπορεί να συμβαίνει?Δεν γίνετε αυτό. Επίσης σε κάθε ,σχεδόν, reset αλλάζει η ip.
Μέσα σε 4 λεπτά άλλαξε 4 ip !!

Μέχρι να γράψω εντωμεταξύ αυτό το post (θέλει max 4 λεπτά) έκανε άλλα 10 reset.

Tα log του fritz για 10 λεπτά :


13.09.07 19:36:16 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.93, DNS servers: 194.χχχ114 and 194.χχχ.117, Gateway: 62.χχχ.170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:36:12 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:36:00 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:35:53 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:35:53 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)
13.09.07 19:35:39 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.90, DNS servers: 194.χχχ.114 and 194.χχχ.117, Gateway: 62.χχχ.170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:35:33 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:35:21 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:35:17 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:35:17 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)
13.09.07 19:34:28 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.83, DNS servers: 194.χχχ114 and 194.χχχ.117, Gateway: 62.χχχ.170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:34:22 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:34:10 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:34:05 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:34:05 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)
13.09.07 19:33:32 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.83, DNS servers: 194.χχχ.114 and 194χχχ.117, Gateway: 62.χχχ170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:33:28 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:33:16 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:33:08 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:33:08 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)
13.09.07 19:33:00 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.83, DNS servers: 194.χχχ.114 and 194.χχχ.117, Gateway: 62.χχχ170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:32:55 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:32:42 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:32:37 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:32:37 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)
13.09.07 19:30:41 Internet connection established successfully. IP address: 79.χχχ.83, DNS servers: 194.χχ.χχ.114 and 194.χχ.χχ.117, Gateway: 62.χχχ.170 (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2722%27%29)
13.09.07 19:30:35 DSL is available (DSL synchronization exists with 8442/766 kbit/s). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2711%27%29)
13.09.07 19:30:23 DSL synchronization starting (training). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2712%27%29)
13.09.07 19:30:17 Internet connection cleared. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2723%27%29)
13.09.07 19:30:17 DSL not responding (no DSL synchronization). (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:Eventhelp%28%2710%27%29)

Δηλαδή κρατάει για ένα λεπτό και μετά πέφτει.
Τι μπορεί να συμβαίνει? Είμαι ο μόνος ή τουλάχιστον υπάρχουν και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα?

Τα στοιχεία μου είναι :



Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 13360 800
ATM data rate Kbit/s 8442 766
User data rate Kbit/s 7646 694
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate Kbit/s 33 33
FEC Coding Rate Kbit/s 0 0
Trellis Coding Rate Kbit/s 772 72
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 15 14
Line attenuation dB 27 21
Status 3ce20 74

ADSL 2+ (ITU G.992.5) Annex B

@ ADSLgr.com All rights reserved.