PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDSL Kit vs Conn-X



high tech
08-08-07, 00:49
Για σας παιδιά. Αρκετό καιρό τώρα παρακολουθώ το site αυτό, το τόσο σημαντικό για όποιον θέλει να έχει ευρύτερη ενημέρωση σε θέματα ευρυζωνικής σύνδεσης και θα ήθελα να εκφράσω με αυτό το post (το πρώτο μου), το παράπονό μου, θα έλεγα, προς τον OΤΕ ως προς την αντιμετώπισή της θυγατρικής του OTEnet. Εγώ στην αρχή βέβαια (κάτοχος OnDSL Kit), μόλις βγήκε το Conn-X, πίστεψα πως είναι πακέτο της ίδιας εταιρείας αφού θεωρούσα ότι ο ΟΤΕ στα διαδικτυακά θέματα "εκφράζεται" ως ΟΤΕnet. Μετά βέβαια από τηλεφωνική μου ερώτηση για αγορά Conn-X μου είπαν για την ύπαρξη των δύο διαφορετικών εταιρειών, με την απορία να μου γεννάται για το τι το ήθελε ο ΟΤΕ το Conn-X, αφού ήδη υπήρχε το προϊόν της θυγατρικής του. Αντί λοιπόν να στηρίξει το ήδη υπάρχον προϊόν της θυγατρικής, λάνσαρε καινούργιο, αντίπαλο του ήδη υπάρχοντος. Δύο λοιπόν προϊόντα, ανταγωνιστικά, από την ίδια, στην ουσία, εταιρεία, αλλά αυτό ίσως να αφορά εμπορικούς σχεδιασμούς πιο κερδοφόρους κατά την άποψη των αρμοδίων του ΟΤΕ, για τους οποίους δεν μας πέφτει λόγος. Άμα κάτσει, έκατσε. Όμως αυτό που θέλω να εκφράσω (όπως αρχικά αναφέρω) με το παρόν post, είναι η αρνητική εντύπωση που μου έκανε, η υποβάθμιση του προϊόντος OnDSL, μετά το λανσάρισμα του Conn-X για το οποίο δαπανούνται σεβαστά χρηματικά ποσά για την προώθησή του (βλέπε διαφήμιση), ενώ το άλλο έχει αφεθεί στην τύχη του. Είμαι σίγουρος ότι οι πωλήσεις OnDSL ακολουθούν σταθερή καθοδική πορεία και έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση το OnDSL δεν έχει μέλλον, με το Conn-X να αποτελεί τον κύριο λόγο εξαφάνισής του (μετά μάλιστα τη διάθεση του πακέτου Conn-X talk, αντίστοιχο του οποίου δεν υπάρχει για το OnDSL).
Και μην μου πείτε ότι πρόκειται για άλλη εταιρεία, θυγατρική κ.λ.π. γιατί η μαμά εταιρεία καθορίζει και την πορεία και της θυγατρικής (αυτό άλλωστε φαίνεται και από την παντελή έλλειψη αντίδρασης της OTEnet) της οποίας το μέλλον δεν ξέρω πόσο βέβαιο μπορεί να είναι, τουλάχιστον με τις παρούσες αρμοδιότητές της. Αυτά ήθελα να γράψω θέλοντας να δηλώσω ότι η επιθυμία μου θα ήταν να αναβαθμίσω το κατεχόμενο από εμένα OnDSL Kit, εφόσον βέβαια υπήρχαν οι ανάλογες του ανταγωνισμού προϋποθέσεις και να μην αναγκαστώ να καταφύγω στην ίσως ενοχλητική κίνηση αλλαγής ISP, αφού γενικά είμαι ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα παροχή υπηρεσιών της εταιρείας, οι οποίες (υπηρεσίες) όμως αρχίζουν να γίνονται ασύμφορες πλέον, αφού δεν απαντά (ή μάλλον δεν την αφήνουν να απαντήσει) στις προκλήσεις του ανταγωνισμού. Αυτή είναι η άποψή μου και δεν ξέρω κατά πόσο η γνώμη σας είναι παραπλήσια ή όχι, αλλά και κατά πόσο (μιλώντας διαφορετικά) θα προτείνατε σε κάποιον που αναζητά τον πιο συμφέρον ISP, να προτιμήσει τα προϊόντα της OTEnet.

prodromosfan
08-08-07, 10:21
Ο Οτε και η Οτενετ ειναι καταρχας 2 ξεχωριστες εταιριες με διαφορετικό management και διαφορετικά τμήματα. Πρωταρχικός στόχος της Οτενετ ηταν να προσφέρει συνδέσεις ιντερνετ, κατι στο οποίο τα παει καλά πίστεψε με (συνηθως απο εταιρικους πελατες, ondsl πελατες αλλά και οι συνδεσεις που πουλάει χονδρικα στον οτε μεσω του connex) Υπαρχουν αρκετοι που αγοράζουν ondsl kit. Αυτό είναι λόγω του οτι η οτενετ κρατα μια χαμηλότερη τιμή στα πακετα της σε αντιστοιχια με το connex, και οι υπηρεσιες ειναι ιδιες με αυτες του connex. Τωρα οσον αφορα τον ΟΤΕ η εταιρία αυτή μεσα στο εντονο κλιμα ανταγωνισμου απο τους εναλλακτικους επρεπε να προσφερει ενα πακετο που να περιλαμβανει και ομιλία και βγηκε και το connex talk.
Βασικο μειονεκτημα για τους κατοχους ondsl kit πλεον.

Για να μεταβεις τωρα απο ondsl -> connex μπορεις να κρατησεις τα ιδια στοιχεία username kai password και απλα κοβεις την οτενετ και βάζεις connex.

high tech
09-08-07, 01:11
....... Τωρα οσον αφορα τον ΟΤΕ η εταιρία αυτή μεσα στο εντονο κλιμα ανταγωνισμου απο τους εναλλακτικους επρεπε να προσφερει ενα πακετο που να περιλαμβανει και ομιλία και βγηκε και το connex talk.
Βασικο μειονεκτημα για τους κατοχους ondsl kit πλεον.......


Απάντηση της ΟΤΕΝΕΤ δεν αναμένεται; Ήδη βέβαια έχει αργήσει.

prodromosfan
09-08-07, 09:31
nope δεν νομίζω, δικτυο τηλεφωνίας δεν εχει
αντε να δωσει κανα voip οπως η altec

Koala_
09-08-07, 18:07
Είναι 2 διαφορετικά πακέτα για να "πιάνουν" μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά, απο ότι ένα μόνο του. Στις υπηρεσίες υπάρχει διαφορά. Π.χ. - σημαντικό για μένα- με ConnX η ενεργοποίηση της γραμμής παραμένει στο όνομα του πελάτη, ενώ με onDSL την ενεργοποίηση της γραμμής την κάνει η OTEnet, και παραμένει σε αυτή, το ίδιο κάνουν και όλες οι άλλες εταιρείες παροχής.

chfilis
09-08-07, 19:24
δεν νομιζω να βγει κατι...αλλωστε ειχε ακουστεί αρχές του καλοκαιριου κατι για συγχωνευση....αρα θα γινουν ενα τα δυο πακετα. ειχαν χωριστει στην αρχη γιατι ο οτε ειχε αναλάβει μονο τις εγκαταστάσεις μόνο το μέσω επικοινωνίας. όλες τις υπηρεσίες ΙΡ τις έπαιρνε απο την ΟΤΕΝΕΤ. και γενικά ο οτε είχε την φιλοσοφία να φτιάχνει θυγατρικές:

για κινητη τηλεφωνία COSMOTE
για υπηρεσιες INTERNET OTENET
για πληροφορίες INFOTE ktl

high tech
09-08-07, 21:22
nope δεν νομίζω, δικτυο τηλεφωνίας δεν εχει
αντε να δωσει κανα voip οπως η altec

Και η Forthnet και οι υπόλοιποι (πλην ΟΤΕ) VOIP δε δίνουν;
Αν γίνει και από OTENET νομίζω ότι θα είναι μια τονωτική ένεση για το OnDSL Kit


δεν νομιζω να βγει κατι...αλλωστε ειχε ακουστεί αρχές του καλοκαιριου κατι για συγχωνευση....αρα θα γινουν ενα τα δυο πακετα. ειχαν χωριστει στην αρχη γιατι ο οτε ειχε αναλάβει μονο τις εγκαταστάσεις μόνο το μέσω επικοινωνίας. όλες τις υπηρεσίες ΙΡ τις έπαιρνε απο την ΟΤΕΝΕΤ. και γενικά ο οτε είχε την φιλοσοφία να φτιάχνει θυγατρικές:

για κινητη τηλεφωνία COSMOTE
για υπηρεσιες INTERNET OTENET
για πληροφορίες INFOTE ktl

Κάποια στιγμή λοιπόν ο ΟΤΕ άρχιαε να παίζει ένα μέρος του ρόλου της μιας θυγατρικής του(ΟΤΕΝΕΤ). Πιθανότατα γιατί πίστεψαν ότι με περισσότερα πακέτα στην αγορά θα έχουν μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας. Τελικά οδηγούμαστε στην υποβάθμιση του ενός προϊόντος για χάρη του άλλου.
Είναι (κατά την άποψή μου) σα να αρχίσει (o OTE) αύριο να μοιράζει πακέτα κινητής τηλεφωνίας βραχυκυκλώνοντας κατά κάποιο τρόπο την COSMOTE.

bored01
10-08-07, 00:15
Για σας παιδιά. Αρκετό καιρό τώρα παρακολουθώ το site αυτό, το τόσο σημαντικό για όποιον θέλει να έχει ευρύτερη ενημέρωση σε θέματα ευρυζωνικής σύνδεσης και θα ήθελα να εκφράσω με αυτό το post (το πρώτο μου), το παράπονό μου, θα έλεγα, προς τον OΤΕ ως προς την αντιμετώπισή της θυγατρικής του OTEnet. Εγώ στην αρχή βέβαια (κάτοχος OnDSL Kit), μόλις βγήκε το Conn-X, πίστεψα πως είναι πακέτο της ίδιας εταιρείας αφού θεωρούσα ότι ο ΟΤΕ στα διαδικτυακά θέματα "εκφράζεται" ως ΟΤΕnet. Μετά βέβαια από τηλεφωνική μου ερώτηση για αγορά Conn-X μου είπαν για την ύπαρξη των δύο διαφορετικών εταιρειών, με την απορία να μου γεννάται για το τι το ήθελε ο ΟΤΕ το Conn-X, αφού ήδη υπήρχε το προϊόν της θυγατρικής του. Αντί λοιπόν να στηρίξει το ήδη υπάρχον προϊόν της θυγατρικής, λάνσαρε καινούργιο, αντίπαλο του ήδη υπάρχοντος. Δύο λοιπόν προϊόντα, ανταγωνιστικά, από την ίδια, στην ουσία, εταιρεία, αλλά αυτό ίσως να αφορά εμπορικούς σχεδιασμούς πιο κερδοφόρους κατά την άποψη των αρμοδίων του ΟΤΕ, για τους οποίους δεν μας πέφτει λόγος. Άμα κάτσει, έκατσε. Όμως αυτό που θέλω να εκφράσω (όπως αρχικά αναφέρω) με το παρόν post, είναι η αρνητική εντύπωση που μου έκανε, η υποβάθμιση του προϊόντος OnDSL, μετά το λανσάρισμα του Conn-X για το οποίο δαπανούνται σεβαστά χρηματικά ποσά για την προώθησή του (βλέπε διαφήμιση), ενώ το άλλο έχει αφεθεί στην τύχη του. Είμαι σίγουρος ότι οι πωλήσεις OnDSL ακολουθούν σταθερή καθοδική πορεία και έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση το OnDSL δεν έχει μέλλον, με το Conn-X να αποτελεί τον κύριο λόγο εξαφάνισής του (μετά μάλιστα τη διάθεση του πακέτου Conn-X talk, αντίστοιχο του οποίου δεν υπάρχει για το OnDSL).
Και μην μου πείτε ότι πρόκειται για άλλη εταιρεία, θυγατρική κ.λ.π. γιατί η μαμά εταιρεία καθορίζει και την πορεία και της θυγατρικής (αυτό άλλωστε φαίνεται και από την παντελή έλλειψη αντίδρασης της OTEnet) της οποίας το μέλλον δεν ξέρω πόσο βέβαιο μπορεί να είναι, τουλάχιστον με τις παρούσες αρμοδιότητές της. Αυτά ήθελα να γράψω θέλοντας να δηλώσω ότι η επιθυμία μου θα ήταν να αναβαθμίσω το κατεχόμενο από εμένα OnDSL Kit, εφόσον βέβαια υπήρχαν οι ανάλογες του ανταγωνισμού προϋποθέσεις και να μην αναγκαστώ να καταφύγω στην ίσως ενοχλητική κίνηση αλλαγής ISP, αφού γενικά είμαι ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα παροχή υπηρεσιών της εταιρείας, οι οποίες (υπηρεσίες) όμως αρχίζουν να γίνονται ασύμφορες πλέον, αφού δεν απαντά (ή μάλλον δεν την αφήνουν να απαντήσει) στις προκλήσεις του ανταγωνισμού. Αυτή είναι η άποψή μου και δεν ξέρω κατά πόσο η γνώμη σας είναι παραπλήσια ή όχι, αλλά και κατά πόσο (μιλώντας διαφορετικά) θα προτείνατε σε κάποιον που αναζητά τον πιο συμφέρον ISP, να προτιμήσει τα προϊόντα της OTEnet.

Mα και το Conn-x έχει ως ΙSP την Otenet! Πώς την ανταγωνίζεται? Στο λογαριασμό του ΟΤΕ η χρέωση του Conn-x εμφανίζεται ως συνδρομή OnDSL! H ενεργοποίηση και η διαχείρηση του λογαριασμού γίνεται από το site της Otenet. Τα e-mail είναι από το Tools της Otenet. Ακόμα και για εξυπηρέτηση πελατών, αν πρόκειται για θέματα κωδικών ή e-mail σε παραπέμπουν στο customer care της Otenet. H μόνη διαφορά του Conn-x από τα προιόντα της Otenet είναι ότι λανσάρεται με το όνομα του ΟΤΕ και το ενεργοποιείς και από το 134, σε μία προσπάθεια του Οργανισμού να διατηρήσει ισχυρό το brand του απέναντι στους εναλλακτικούς αλλά και να προσελκύσει πελάτες που δεν εμπιστεύονται τις ιδιωτικές εταιρείες και θέλουν ακόμα και το adsl να είναι από τον ΟΤΕ, στον ίδιο λογαριασμό με τηλεφωνία. Για αυτό βλέπεις την Otenet να υποχωρεί εμπορικά και απλώς πλέον να λειτουργεί σαν ISP του ΟΤΕ!;)

high tech
10-08-07, 01:39
......H μόνη διαφορά του Conn-x από τα προιόντα της Otenet είναι ότι λανσάρεται με το όνομα του ΟΤΕ και το ενεργοποιείς και από το 134, σε μία προσπάθεια του Οργανισμού να διατηρήσει ισχυρό το brand του απέναντι στους εναλλακτικούς αλλά και να προσελκύσει πελάτες που δεν εμπιστεύονται τις ιδιωτικές εταιρείες και θέλουν ακόμα και το adsl να είναι από τον ΟΤΕ, στον ίδιο λογαριασμό με τηλεφωνία. Για αυτό βλέπεις την Otenet να υποχωρεί εμπορικά και απλώς πλέον να λειτουργεί σαν ISP του ΟΤΕ!;)

Όλα αυτά δεν θα ίσχυαν με την ΟΤΕΝΕΤ, εφόσον δiνόταν η προσοχή (αποκλειστικά) στο προϊόν OnDSL Kit; Γιατί έπρεπε να βγει άλλο προϊόν κατευθείαν από τον ΟΤΕ; Και όσο αφορά τον κοινό λογαριασμό, αν θυμάμαι καλά, όταν πριν δύο χρόνια (ευρισκόμενος στην επαρχία) είχα σύνδεση Internet μέσω ΟΤΕΝΕΤ μου ερχόταν κοινός λογαριασμός τηλεφωνίας και Internet. Τώρα βέβαια έρχεται ξεχωριστός:hmm:, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

bored01
10-08-07, 02:19
Όλα αυτά δεν θα ίσχυαν με την ΟΤΕΝΕΤ, εφόσον δiνόταν η προσοχή (αποκλειστικά) στο προϊόν OnDSL Kit; Γιατί έπρεπε να βγει άλλο προϊόν κατευθείαν από τον ΟΤΕ; Και όσο αφορά τον κοινό λογαριασμό, αν θυμάμαι καλά, όταν πριν δύο χρόνια (ευρισκόμενος στην επαρχία) είχα σύνδεση Internet μέσω ΟΤΕΝΕΤ μου ερχόταν κοινός λογαριασμός τηλεφωνίας και Internet. Τώρα βέβαια έρχεται ξεχωριστός:hmm:, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Γιατι ο απλός καταναλωτής που δεν θέλει να ασχολείται ούτε με Otenet ούτε με τιποτα άλλο ξέρει και εμπιστεύεται τον ΟΤΕ... Θέλει να καλεί τον ΟΤΕ (134) και να του τα ενεργοποιεί όλα. Και ο ΟΤΕ αντίστοιχα θέλει να φαίνεται το δικό του brand στα πάντα που είναι τόσο ισχυρό ώστε άνετα ανταγωνίζεται όλους τους εναλλακτικούς. Εξάλλου και τα δύο προιόντα (Conn-x και OnDSL) είναι προιόντα ΟΤΕ και Οtenet. Aπλώς το ένα έχει πάνω το σήμα του ΟΤΕ και φαίνεται σαν καθαρό προιόν του οργανισμού. Όπως και να έχει η Otenet δεν χάνει σίγουρα, μη σου πω ότι κερδίζει...

high tech
10-08-07, 12:17
ΟΚ bored01, ευχαριστώ για την άποψή σου.
Πάντως εγώ στο άκουσμα ΟΤΕΝΕΤ είχα στο μυαλό μου τον ΟΤΕ, χωρίς καμιά διάκριση (και πιστεύω και όλοι οι πελάτες ή υποψήφιοι πελάτες ΟΤΕΝΕΤ), μέχρι που βγήκε το Conn-X.:whistle:

DaveMurray
11-08-07, 16:31
Μα τα ίδια είναι. Τι Conn-x , τι OnDSL.... Τα χρήματα δίνονται στις ίδιες τσέπες... Τι λέμε ΟΤΕ και τι λέμε ΟΤΕΝΕΤ.... Το ΙΔΙΟ πράγμα.... Σωστά είπε ο gegounaris στο #5 post... Τι νόημα έχει να λέμε για την διαφορετικότητα των 2 πακέτων η των 2 εταιρειών; ΙΔΙΕΣ είναι, ίδια συμφέροντα, ίδια ιδιοκτησία....

high tech
12-08-07, 09:56
Ναι αλλά, εμείς που έχουμε το OnDSL Kit, δεν έχουμε τη δυνατότητα "Talk" και η μετάβαση σε Conn-X Talk θα χρειάζεται (υποθέτω) περισσότερη διαδικασία, από τους κατόχους Conn-X. Είμαστε δηλαδή, κατά κάποιο τρόπο, ριγμένοι στην υπόθεση μιας διαδικασίας αναβάθμισης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.