PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Τ.Ε.Ε.: Λειτουργία, Μητρώα, Μέλη κλπ...



Nikos_Vita
08-08-07, 12:38
Έψαξα αλλά δεν βρήκα παρόμοιο θέμα... Αν υπάρχει ας μεταφερθεί το παρόν από τους mod...

Προσπαθώ να μάθω αν απόφοιτος Μηχανικός ΤΕΙ Αθήνας με μεταπτυχιακό από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών μπορεί να εγγραφεί στα μητρώα του ΤΕΕ ως Μηχανικός. Ξέρεις κανείς τι ισχύει;
Έχω ήδη ένα μεταπτυχιακό από ξένο πανεπιστήμιο (ΜΒΑ) το οποίο φυσικά δεν αφορά τους τομείς του ΤΕΕ οπότε δεν υπάρχει περίπτωση εγγραφής.
Ψάχνω απαντήσεις από το ΤΕΕ, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιους τελικά δέχονται ή ποια μεταπτυχιακά τελικά δέχονται...

Καμιά άποψη ...:?::?:... :sorry:

atomgr
08-08-07, 15:06
Από όσο ξέρω μετράει η σχολή που σου έδωσε το πτυχίο και όχι τα μεταπτυχιακά. Άρα πρέπει νε έχεις τελειώσει τη σχολή του εξωτερικού και μετά. Απο το ΤΕΙ δεν νομίζω ότι γίνεται

pelasgian
08-08-07, 15:21
Στην Ελλάδα το επαγγελματικό δικαίωμα κατοχυρώνεται στη βάση του πρώτου τίτλου σπουδών.
Οι των ΤΕΙ δεν γράφονται στο ΤΕΕ, ακόμα και αν έχουν κάνει MSc ή και PhD στο αντικείμενο των πρώτων σπουδών τους, διότι το ΤΕΕ θεωρεί ότι τα ΤΕΙ δεν βγάζουν μηχανικούς, αλλά εργοδηγούς, και διότι τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων τους ποτέ δεν εξεδόθησαν όπως το σύνταγμα ορίζει.

Νομίζω από το 60 σέρνεται αυτός το νόμος για τους τότε υπομηχανικούς, και παρόλη την αναβάθμιση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ, ακόμα δεν έχουν οι μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι, αυτοματιστές και δομικών έργων επαγγελματικά δικαιώματα.

Επίσης, φήμες λένε ότι οι ένωση υπομηχανικών δεν λειτουργεί ούτε εκείνη υπέρ των αποφοίτων των ΤΕΙ, διότι θεωρεί ότι οι παλιοί υπομηχανικοί θα μείνουν στην απέξω αν αναγνωριστούν τίτλοι των ΤΕΙ.

Το μόνο που «κουνάει» το ΤΕΕ είναι διάσπαση σε unions ανά ειδικότητα όπως στην αγγλία. Μηχανολόγοι εδώ, ηλεκτρολόγοι εκεί, πολιτικοί μακρυά από τους υπόλοιπους σε κάνα ξερονήσι κλπ κλπ κλπ.

Nikos_Vita
08-08-07, 15:39
Αυτό που λέτε νομίζω ότι δεν ισχύει (δηλ. περί αποφοίτων ΤΕΙ)

Γνωρίζω μηχανικούς ΤΕΙ με μεταπτυχιακό από Αγγλία οι οποίοι έχουν εγγραφεί στο ΤΕΕ. Αλλωστε το ΤΕΕ για να δεχτεί αποφοίτους Αγγλίας πρέπει αυτοί να κατέχουν υποχρεωτικά τον 1ο τίτλο δηλ. Bsc (Bachelor of science / 3ετούς φοίτησης). Από την στιγμή που κάποιος διαθέτει αναγνωρισμένο μεταπτυχιακό MSC τότε υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις για εγγραφή... (νομίζω δηλαδή!...!)
Επίσης γνωρίζω μηχανικούς με σκέτο Bachelor από Αγγλία οι οποίοι έκαναν μεταπτυχιακό εδώ (Πανεπιστήμιο Πάτρας) και γράφτηκαν κανονικά στο ΤΕΕ.

Καθώς επίσης και μηχανικούς με bachelor από το Glamorgan της Αγγλίας με μεταπτυχιακό εδώ στο ΤΕΙ της Αθήνας (Brunel Μsc Data Communications) και τώρα είναι στο ΤΕΕ...

Αρα και συνεπώς οι απόφοιτοι των ΤΕΙ δεν αποκλείονται από το ΤΕΕ...

Το θέμα είναι ποια μεταπτυχιακά δέχεται το ΤΕΕ και αν δέχεται αυτά του Πανεπιστημίου Αθηνών ... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.