PDA

Επιστροφή στο Forum : H abit πέθανε ζήτω η ASUS



KILLERman
21-12-04, 16:43
http://www.adslgr.com/forum/thread12609.html

Κι έτσι μιας κι έλειπε το floppy drive επιχείρησα το update μέσω των Windows και ναι! "όλα" πήγαν καλά και δεν κόλλησε το BIOS update κανονικά με ρώτησε αν ήθελα να κάνω επανεκκίνηση, αλλά επανεκκίνηση δεν είδα:evil::evil: η Abit πέθανε και πάω να πάρω την ASUS A7N8X Delux, Αυτηνής το BIOS θέλει επίσης update? :roll:

XTCgr
21-12-04, 16:56
:cry:
δεν έχει εγγύηση? για να κάνεις RMA
με ενα hotflash θα έλυνες το πρόβλημα...τέσπα... γενικότερα ΒΙΟS update ενω είσαι στα windows δεν λέει

KILLERman
21-12-04, 17:09
Το παλιο το έχω backed-up σαν Image σ'ενα φακελο του σκληρού is that helping? Τι hotflash; Που το κανω αυτο? μονο στην αντιπροσωπεια, οπουδηποτε ή θέλει να το στείλω εξωτερικό (δε νομιζω να πηγαίνει τόσο μακριά) οπότε τεσπα δεν έχει! :Ρ Πέρσυ το καλοκαιρι την πήρα (2003)

WAntilles
21-12-04, 17:14
Άμα είναι να πάρεις καινούρια mobo nForce-2-Ultra, πάρε την DFI LANParty Ultra-II-B.

Έχει το πλήρες nForce2-Ultra-400-MCP-T (με SoundStorm δηλαδή) και είναι απλά κορυφή.

Έχει και ενσωματωμένο 4κάναλο SATA Silicon Image 3114.

Την έχω εδώ και 2 μήνες.

Άψογη.

unameit
21-12-04, 18:13
εγω παλι δεν θα προτεινα την συγκεκριμενη μητρικη
κοιτα εδω:

http://www.nforcershq.com/forum/viewforum.php?f=13&sid=7d30e2915f7da63dc5678485e52eda12

οπου βλεπεις τι γινεται με την συγκεκριμενη υλοποιηση αλλα και εδω για την προσφατη εμπειρια μου :[ :

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=401983

WAntilles
21-12-04, 18:46
εγω παλι δεν θα προτεινα την συγκεκριμενη μητρικη
κοιτα εδω:

http://www.nforcershq.com/forum/forum-13.html&sid=7d30e2915f7da63dc5678485e52eda12

οπου βλεπεις τι γινεται με την συγκεκριμενη υλοποιηση αλλα και εδω για την προσφατη εμπειρια μου :[ :

http://www.insomnia.gr/phpBB2/thread401983.html

1. Το ότι η συγκεκριμένη είναι κορυφή και άψογη το λέει και ο DSL-Worshipper.

2. Και οι 2 σελίδες βγάζουν page not found. -> Είναι ανύπαρκτες.

3. Για γράψε τί προβλήματα έχεις με αυτήν να προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε να τα λύσεις.

KILLERman
21-12-04, 19:58
DSL_worshipper, Φανταστικότατα τα νέα :/ Επικοινώνησα με τεχνικό τησ αντιπροσωπείας (απο εκείνους τους ευγενικούς που ανοίγει η καρδιά σου με τη συμπαράσταση τους 8)). Λίγο πολύ μου είπε ότι η Abit έβαλε δικλείδα ασφαλείας κι εδώ κι ένα χρόνο όσες μητρικές έχει στείλει "wrong BIOS updated" επιστρέφονται όπως είναι με απάντηση ότι είναι εκτός εγγύησης (RMA my ass :roll:)


Άμα είναι να πάρεις καινούρια mobo nForce-2-Ultra, πάρε την DFI LANParty Ultra-II-B.

Έχει το πλήρες nForce2-Ultra-400-MCP-T (με SoundStorm δηλαδή) και είναι απλά κορυφή.

Έχει και ενσωματωμένο 4κάναλο SATA Silicon Image 3114.

Την έχω εδώ και 2 μήνες.

Άψογη.

Αψογότατη θα έλεγα, αλλά ξεφεύγει περι στα 120 Ευρώ απ'ότι είδα είναι περίπου 40-50 ευρώ διαφορά με την Asus. Αλλά απο την άλλη δεχομένη και barton φαίνεται να κρατήσει 1-2 χρονάκια χαλαρά (όπως ήλπιζα ότι θα έκανε και η Abit)

Αυτό που ρωτάω είναι, χρειάζεται αυτή Bios update για να δουν τον Sata τα XP? :?[/quote]

και τόσο έκανε η Αbit περίπου οπότε θέλω να μου κρατήσει και 3 χρόνια :Ρ

WAntilles
21-12-04, 20:20
Αψογότατη θα έλεγα, αλλά ξεφεύγει περι στα 120 Ευρώ απ'ότι είδα είναι περίπου 40-50 ευρώ διαφορά με την Asus.

Ναι αλλά:

- Είναι η απόλυτη κορυφή στην κατηγορία της (nForce-2-Ultra-400-MCP-T με SoundStorm).

- Καμμία άλλη δεν δίνει 4κάναλο SATA.

- Έχει και 2 LAN, ένα 100άρι και ένα Gigabit.

Αλλά απο την άλλη δεχομένη και barton φαίνεται να κρατήσει 1-2 χρονάκια χαλαρά (όπως ήλπιζα ότι θα έκανε και η Abit)


Αυτό που ρωτάω είναι, χρειάζεται αυτή Bios update για να δουν τον Sata τα XP? :?

Το BIOS update:

1. Καλό είναι πάντα να γίνεται, ειδικά πριν την καινούρια εγκατάσταση OS.

2. Δεν έχει σχέση με το detection συσκευών όπως το εννοείς. Το detection γίνεται απλά τα XP δεν έχουν driver για τη συσκευή.

3. Θα πας στο site της Silicon Image και θα κατεβάσεις driver για XP για τον SI-3114. Θα τον γράψεις σε μία δισκέτα, και κατά τα γνωστά στην αρχή του setup -> Press F6 to install... κλπ. κλπ.

XTCgr
21-12-04, 21:07
για να κάνεις hotflash πρέπει να βρεις ενα γνωστό που να έχει μητρική (οποιασδήποτε μάρκας εκτος απο asus γιατι έχουν άλλο BIOS) με nforce2 chipset
Θα βγάλεις το BIOS chip απο την μητρική του και θα αντικατάστήσεις το δικό σου. Θα bootαρεις κανονικά αλλά δεν θα μπεις windows. Θα βγάλεις το BIOS chip του φίλου σου ενω λειτουργεί το μηχάνημα και θα βάλεις το "νεκρό" δικό σου.Θα φλασάρεις όποιο BIOS θέλεις οπότε και θα γίνει επαναπρογραματισμός του BIOS και καθάρισες. Απλά θέλει λίγη προσοχή στο βάλσιμο-βγάλσιμο των BIOS chips

@wantilles
μην λες βρε "το είπε και ο DSL-Worshipper"
oτι λέω δεν ειναι και σωστό...απλός χομπίστας είμαι και εγώ :oops:

KILLERman
21-12-04, 21:18
ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΜΟΙΑΖΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ BIOS CHIPS!!!!!

:twisted: :twisted: :lol: :lol: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :guitar :guitar :3d :twisted: :twisted: :D

zavaras
21-12-04, 21:25
Killerman είχα κι εγώ "χαλάσει" μια NF-7 μετά από update. Την πήγα στην Interset και τη φτιάξανε χωρίς χρέωση.

WAntilles
21-12-04, 21:31
@wantilles
μην λες βρε "το είπε και ο DSL-Worshipper"
oτι λέω δεν ειναι και σωστό...απλός χομπίστας είμαι και εγώ :oops:

Σωστά.

Αλλά τρέφω μεγάλη εκτίμηση για το πρόσωπό σου και δίνω μεγάλη βαρύτητα στη γνώμη σου.

Πάντα προσωπικά αυτά, έτσι;

XTCgr
21-12-04, 21:36
εννοείται πως δεν υπαρχει παρεξηγηση :guitar

KILLERman
21-12-04, 22:05
Λοιπόν αυτό είναι απ'αύριο πρωί πρωί την motherboard παραμάσχαλα και θα απειλήσω να αυτοπυρποληθώ αν δε βρεθεί κάποιος τεχνικός να μ' εξυπηρετήσει :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

George978
21-12-04, 22:35
τσιπιρικια :lol: , αν θελετε την καλυτερη μητρικη ολων των εποχων για ΧΡ, μια ειναι η μητρικη



ΑΒΙΤ NF7-S , δεν θα επεκταθω αλλο ειμαι απολυτος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.