PDA

Επιστροφή στο Forum : tracert-ping tools



mikeluckyluke
08-08-07, 21:06
Παιδιά καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια των χρηστών που έχουν πείρα πάνω στα δίκτυα.Έχω ένα δίκτυο υπολογιστών που μπαίνει πάνω σε έναν server που έχει linux και εκεί έχω 4 ADSL 2048 και από εκεί μέσω του λειτουργικού γίνετε ο διαμιρασμός των γραμμών.Υπάρχει κάποιο tools που να το τρέχω και απο έναν σταθμό που ως λειτουργικό έχει XP και να του ζητάω απο ποιό Router να μου βγάζει στατιστικά ping ή Tracert ; ή αν υπάρχει κάποια εντολή που να με οδηγεί σε συγκεκριμένο router και μέσω CMD να πέρνω τα αποτελέσματα.

Kapnos
09-08-07, 00:34
Μπορείς να ορίζεις κάθε φορά που θες ως default gateway του μηχανήματος που δουλεύεις την IP του router από το οποίο θες να κάνεις το traceroute.

mikeluckyluke
09-08-07, 10:29
Default gateway ορίζω την ip του linux server ο οποίος διαχειρίζετε τις γραμμές.Όταν κάνω ping-tracert απο το CMD σχεδόν κάθε φορά μου βγάζει και ότι συνδέθηκε και απο άλλο router.Αν βάλω default gateway ip του router δεν το βλέπει η κάρτα δικτυου γιατί μεσολαβεί ο linux server.

SfH
09-08-07, 14:17
Δε μπορείς να κανεις ping / traceroute από τον εκάστοτε router ?

mikeluckyluke
09-08-07, 19:17
Απο το router που με έχει βάλει ο linux μπορώ να κάνω ping-tracert αλλά εγώ θέλω να μπορώ να επιλέγω από ποιό router θα μου δείνει αποτελέσματα.

s_samaras
09-08-07, 21:52
Εάν έχεις πρόσβαση στο Linux με telnet πχ ή με κανένα VNC δώσε την εντολή traceroute με παράμετρο -i iface, όπου το εκάστοτε interface προς τις ADSL :oneup:

SfH
09-08-07, 22:42
Απο το router που με έχει βάλει ο linux μπορώ να κάνω ping-tracert αλλά εγώ θέλω να μπορώ να επιλέγω από ποιό router θα μου δείνει αποτελέσματα.

Εννοούσα να ανοίξεις ένα telnet/ssh/web session με το router που θες και να κανεις το trace από εκεί.

mikeluckyluke
10-08-07, 09:18
Καλημέρα το θέμα είναι ότι δεν έχω εγώ πρόσβαση στον linux αλλιώς αν είχα η διαδικασία είναι απλή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.