PDA

Επιστροφή στο Forum : "Θόρυβος" στο τηλέφωνο;



stsiri
21-12-04, 22:49
Πρώτο μήνυμα και συγχαρητήρια για το forum. Ειμαι σε αναμονή για ADSL αλλά με επιαε πρεμούρα και αγόρασα/συνέδεσα ήδη ενα USR 9105 και splitter οπου συνέδεσα και το τηλέφωνο (PSTN γραμμή, Π. Φάληρο). Το ερώτημα μου ειναι αν ειναι φυσιολογικός ο Θόρυβος, σφύριγμα που ακούω στο τηλ. οταν ειναι ανοικτο και το router. Και οχι μόνο αυτό αλλά ακούω και στο βάθος,αμυδρά άλλες συνομιλίες! Οταν κλείσω το router κάθε "θόρυβος" εξαφανίζεται :o Τι λέει η εμπειρία σας? Ευχαριστώ.

sdikr
21-12-04, 22:56
χαλασμένο splitter ή δεν το σύνδεσες σωστά ή δεν είναι το σωστο splitter

ToMaHaWk
22-12-04, 00:56
Το splitter δεν ειναι για χρηση πανω σε PSTN γραμμη,ειναι μονο για ISDN.Και εγω εχω splitter πανω απο PSTN γραμμη αναγκαστικα γιατι δεν υπαρχει αλλη εξοδος για τηλεφωνο και ακουω και εγω θορυβο.Ολοι οι τεχνικοι που εχω ρωτισει λενε απλα οτι σε PSTN θες μονο το φιλτρακι για το τηλεφωνο και το router να παιρνει καπακια απο τη γραμμη.

JohnGR
22-12-04, 01:03
:shock:

sdikr
22-12-04, 01:05
ToMaHaWk,
υπάρχουν splitter για isdn αλλά και για pstn

poussou
22-12-04, 02:55
Το splitter δεν ειναι για χρηση πανω σε PSTN γραμμη,ειναι μονο για ISDN.Και εγω εχω splitter πανω απο PSTN γραμμη αναγκαστικα γιατι δεν υπαρχει αλλη εξοδος για τηλεφωνο και ακουω και εγω θορυβο.Ολοι οι τεχνικοι που εχω ρωτισει λενε απλα οτι σε PSTN θες μονο το φιλτρακι για το τηλεφωνο και το router να παιρνει καπακια απο τη γραμμη.

Ωραία συμβουλή...

Για εξήγησε κιόλας ΠΩΣ θα πάρει γραμμή το τηλέφωνο αφού στην πρίζα θα είναι κατευθείαν το router ;;;Καλά το τηλέφωνο το συνδέεις στο φιλτράκι....Το φιλτράκι το βάζεις στο λόλο σου;;;

Χμμμμ..... :roll: :roll:

sdikr
22-12-04, 02:58
Για εξήγησε κιόλας ΠΩΣ θα πάρει γραμμή το τηλέφωνο αφού στην πρίζα θα είναι κατευθείαν το router ;;;Καλά το τηλέφωνο το συνδέεις στο φιλτράκι....Το φιλτράκι το βάζεις στο λόλο σου;;;

τα κλασικά ταφ για το τηλέφωνο τα ξέρεις (απο μια γραμμή σε δύο συσκευές) απο εκεί βάζεις δυο καλώδια, το ένα πάει καθαρό στο modem το άλλο πάει στο φίλτρο και απο εκει στο τηλέφωνο

manoulamou
22-12-04, 12:36
Πρώτο μήνυμα και συγχαρητήρια για το forum. Ειμαι σε αναμονή για ADSL αλλά με επιαε πρεμούρα και αγόρασα/συνέδεσα ήδη ενα USR 9105 και splitter οπου συνέδεσα και το τηλέφωνο (PSTN γραμμή, Π. Φάληρο). Το ερώτημα μου ειναι αν ειναι φυσιολογικός ο Θόρυβος, σφύριγμα που ακούω στο τηλ. οταν ειναι ανοικτο και το router. Και οχι μόνο αυτό αλλά ακούω και στο βάθος,αμυδρά άλλες συνομιλίες! Οταν κλείσω το router κάθε "θόρυβος" εξαφανίζεται :o Τι λέει η εμπειρία σας? Ευχαριστώ.
Απο Ανατολικο Μαρουσι στειλε τα χαιρετισματα στην πεθερουλα μου στην Ατλαντος-ΑΣΧΕΤΟ-

Εχουμε κι εμεις usr9105, με splitter ειδικο για pstn βαλαμε και ethernet 3com καρτα, για μικροτερη eπιβαρρυνση του pc, περιμενουμε με αιτηση απο 12 Νοε για ενεργοποιηση και ειμαστε στη φαση 2, γιατι μπλεξαμε στην ανα-υπο-βαθμιση των siemens2.
Εχω προτεινει ιδρυση ιδιωτικου club των ατυχησαντων
αλλα δεν βλεπω ανταποκριση, απ'οτι φαινεται ολοι προτιμανε να κλαινε κατ' οικον και εν τω forum.

Ακουγεται και κατι για αυξησουλες...

:cry: :cry: :cry: :cry:

stsiri
22-12-04, 23:35
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παρέμβαλα και ενα φίλτρο στην εξοδο του splitter για το τηλ. και ο "θόρυβος" εξαφανίστηκε. Με τα λεγόμενα σας ομως μου δημιουργήθηκε νέα απορία...υπαρχει περίπτωση το splitter ναναι για ISDN (εχω PSTN) οπότε να στραφώ σε απλό ταφ??

ToMaHaWk
23-12-04, 00:40
Παιδια sorry αν ακουστηκα απολυτος αλλα ρωτησα τεχνικους και στον οτε και στη forthnet και ηταν και αυτοι (ολοι) απολυτοι στο γεγονος οτι δεν χρειαζεται σπλιττερ οταν εχεις adsl πανω απο pstn!Εχω και εγω την ιδια συνδεσμολογια ΚΑΙ εχω παρεμβαλει φιλτρακι αναμεσα στο σπλιττερ και το τηλεφωνο αλλα και παλι ο θορυβος μενει θορυβος.

Bayern7
23-12-04, 01:12
Έχω κανά χρόνο dsl over pstn και έχω splitter και κανένα filter στα τηλέφωνα. Δεν έχω πρόβλημα ούτε στην adsl ούτε στα τηλέφωνα.
Υπάρχουν σπλιτερ και για isdn και για pstn.

poussou
23-12-04, 10:37
Για εξήγησε κιόλας ΠΩΣ θα πάρει γραμμή το τηλέφωνο αφού στην πρίζα θα είναι κατευθείαν το router ;;;Καλά το τηλέφωνο το συνδέεις στο φιλτράκι....Το φιλτράκι το βάζεις στο λόλο σου;;;

τα κλασικά ταφ για το τηλέφωνο τα ξέρεις (απο μια γραμμή σε δύο συσκευές) απο εκεί βάζεις δυο καλώδια, το ένα πάει καθαρό στο modem το άλλο πάει στο φίλτρο και απο εκει στο τηλέφωνο

Μα γιατί να το κάνω αυτό αφού με splitter κάνω την δουλειά μου με 1 μαραφέτι αντι για 2 (φίλτρο+τάφ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.