PDA

Επιστροφή στο Forum : Site για Δορυφορική Tv



Aris_Sat
21-12-04, 23:28
Για όποιους ασχολούντε με δορυφορική TV και έχουν απορίες, προβλήματα, θέλουν να αναβαθμίσουν το δέκτη τους ή και απλά για χαλαρή κουβεντούλα γύρω απο την Δορυφορική TV το www.sattv.gr είναι μια πολύ καλή λύση.

Χρόνια Πολλά σε όλους Χαρούμενα Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το 2005.

deepbluesky
12-01-05, 16:11
Καλο ξεκινημα Αρη :)

Χαιρομαι που ασχολουνται ολο και περισσοτεροι μ' αυτο το hobby.

Φιλικα Χρηστος.

coftaras
01-02-05, 22:31
Ξερει κανεις που μπορουμε να δουμε live το παιχνιδι handball της Εθνικης σε ελευθερο καναλι στον Hot Bird ?

Νικαετός
01-02-05, 23:50
Δοκίμασες το κανάλι της Τυνησίας , TV 7 sat , στους HOT BIRD 13 E , 12149 V ?

Είναι ελεύθερο και μάλλον θα αναμεταδίδει τους αγώνες .

coftaras
02-02-05, 00:47
Thanks Νικο. Δεν προλαβα να ελενξω αν εχει τους αγωνες .Θα το κανω στο επομενο παιχνιδι της Εθνικης .(που παει περιφημα)

party-pooper
12-02-05, 18:40
καλισπερα παιδια ειμαι εντελως καινουργιος σε satellite TV και ενδιαφερομαι να μαθω τον εξοπλισμο που χρειαζεται για να συνδεθω και εγω.Αν μπορει καποιος ας γραψει τι χρειαζεται και απο που μπορω να τα προμηθευτω καθως και τιμες,προτινετε κιολας και αν εχετε δωστε μου και κανενα link.Το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι newcomer.

Φιλικά
Γιώργος

Νικαετός
12-02-05, 20:24
καλισπερα παιδια ειμαι εντελως καινουργιος σε satellite TV και ενδιαφερομαι να μαθω τον εξοπλισμο που χρειαζεται για να συνδεθω και εγω.Αν μπορει καποιος ας γραψει τι χρειαζεται και απο που μπορω να τα προμηθευτω καθως και τιμες,προτινετε κιολας και αν εχετε δωστε μου και κανενα link.Το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι newcomer.

Φιλικά
Γιώργος

Γιώργο , αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα , αλλά και τις υπογραφές λίγο παραπάνω θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις . ;);)

coftaras
12-02-05, 20:26
καλισπερα παιδια ειμαι εντελως καινουργιος σε satellite TV και ενδιαφερομαι να μαθω τον εξοπλισμο που χρειαζεται για να συνδεθω και εγω.Αν μπορει καποιος ας γραψει τι χρειαζεται και απο που μπορω να τα προμηθευτω καθως και τιμες,προτινετε κιολας και αν εχετε δωστε μου και κανενα link.Το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα οπως ειπα και στην αρχη ειμαι newcomer.

Φιλικά
Γιώργος

Μπορεις αρχικα να κοιταξεις στο http://www.satleo.gr/
Τωρα εξαρταται αν θες να βλεπεις ελευθερα μονα καναλια ή NOVA. Aν θες NOVA μπορεις να μαθεις λεπτομερειες στο http://www.nova.gr/greek/ .Αν χρειαζετε κατι αλλο πολυ ευχαριστως να σε βοηθησουμε .

mavlok
12-02-05, 20:30
http://www.lyngsat.com/hotbird.html

Εκατονταδες ελευθερα καναλια, το ενα χειροτερο απο το αλλο :thumbdown

nocarder
12-02-05, 21:56
Μπορεις αρχικα να κοιταξεις στο http://www.satleo.gr/
Τωρα εξαρταται αν θες να βλεπεις ελευθερα μονα καναλια ή NOVA. Aν θες NOVA μπορεις να μαθεις λεπτομερειες στο http://www.nova.gr/greek/ .Αν χρειαζετε κατι αλλο πολυ ευχαριστως να σε βοηθησουμε .

Τα καλύτερα λινκς του έδωσες φίλε μου, τα πιο αμερόληπτα, συμφέροντα για τον καταναλωτή και μακράν τα καλύτερα για να μην πετάξει κανείς τα λεφτάτου τζάμπα!!!

Εντελώς φιλικά
nocarder

A. K.
12-02-05, 22:34
Τα καλύτερα λινκς του έδωσες φίλε μου, τα πιο αμερόληπτα, συμφέροντα για τον καταναλωτή και μακράν τα καλύτερα για να μην πετάξει κανείς τα λεφτάτου τζάμπα!!!

Εντελώς φιλικά
nocarder

Τι ακριβως εννοεις nocarder; Οκ για το site της nova αλλα το satleo τι εχει; Επειδη το επισκεπτομαι συχνα θα ηθελα να μαθω την αποψη σου γι'αυτο.

nocarder
13-02-05, 14:47
Τι ακριβως εννοεις nocarder; Οκ για το site της nova αλλα το satleo τι εχει; Επειδη το επισκεπτομαι συχνα θα ηθελα να μαθω την αποψη σου γι'αυτο.

Τίποτα περισσότερο από αυτά που είπα παραπάνω.....Πιστεύω (προσωπική άποψη και μόνο) οτι ειναι κατευθυνόμενο και μάλιστα στο παρελθόν έχουν δημιουργηθεί ανάλογες φασαρίες στο εν λόγω site, είτε με το προμοτάρισμα της νοβα είτε με το "σπρώξιμο" κάποιων προϊόντων....

Η μπάλλα πάντως δεν πρέπει να τους παίρνει όλους τους γράφοντες εκεί, καθώς υπάρχουν και αξιόλογα άτομα εκεί!!!

party-pooper
17-02-05, 15:03
λοιπον,εχει μια προσφορα το carrefour στα 89ευρω : δεκτη με LNB και 80cm πιατο απο τη metronic.Αξιζει να το αγορασω? ποσα και τι καναλια μπορω να πιασω με αυτο?
ακομα ευχαριστω για τα λινκς και πειτε μου υπαρχει μηχανημα που βαζω καρτα μεσα σε αυτο και το συνδεω με το δεκτη για να ανοιξει καναλια?μερικοι δεκτες το εχουνε απο μονοι τους? μπορω να το αγορασω πιο μετα? ευχαριστω για τις απαντησεις σας :-)

Νικαετός
17-02-05, 17:26
Πρέπει να έχει CI (common interface) υποδοχές για να μπορεί να παίρνει modules για κάρτες αλλιώς είναι free to air δέκτης που σημαίνει πως μπορεί να πιάσει μόνο τα ελεύθερα κανάλια.

dantouan
17-02-05, 17:34
εχει μια προσφορα το carrefour στα 89ευρω : δεκτη με LNB και 80cm πιατο απο τη metronic

Με τετοια τιμη ειναι stadar FTA δεκτης οποτε δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη αγορα...

pontios76
17-02-05, 21:44
Υπάρχουν και FTA δέκτες που κάνουν "πολλά και διάφορα" αλλά δεν νομίζω αυτόι του Careffour να είναι τέτοιοι...!!!

party-pooper
18-02-05, 09:17
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Λοιπον τοτε εχετε να μου προτεινετε μια λυση εσεις? δωστε περιπου τιμες και κανα καταστημα οπου μπορω να τα προμηθευτω.Α και τι παιζει με τα πειρατικα καναλια? ακουσα οτι με μερικους δεκτες εχουνε σπασει τη συνδρομη που ζητανε μερικα καναλια.Ευχαριστω και παλι

anfil
18-02-05, 22:37
καποιο site με προγραμμα για αγωνες ποδοσφαιρου και μπασκετ?

coftaras
19-02-05, 00:54
http://knplogic.com/sport/index.html

anfil
27-02-05, 00:03
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Λοιπον τοτε εχετε να μου προτεινετε μια λυση εσεις? δωστε περιπου τιμες και κανα καταστημα οπου μπορω να τα προμηθευτω.Α και τι παιζει με τα πειρατικα καναλια? ακουσα οτι με μερικους δεκτες εχουνε σπασει τη συνδρομη που ζητανε μερικα καναλια.Ευχαριστω και παλι

metabox III (περιπου 250 ευρω)
@sat 6910 (200 ευρω Κωτσοβολος)
humax 5400z
ειναι σχεδον ιδιοι και οι δυο και με το dreamsoft (software) εχεις περιπου τα 700 καναλια απο Astra και Hotbird (αναλογος που μενεις) .

pontios76
27-02-05, 00:30
Όποιος δώσει 250 € για MetaboxIII είναι άξιος της μοίρας του...
Ο @sat είναι αρκετά καλό μηχανάκι....
Ο Humax είναι all time classic και μακράν καλύτερος από τους άλλους που αναφέρονται, καμία σχέση με τους άλλους σε ποιότητα και υποστήριξη σε soft...!!!

Εδώ μέσα όλοι είναι computerized οπότε ρίξτε μια ματιά στα Dreambox...

anfil
27-02-05, 00:47
εγω εχω τον metabox IIΙ (200 εδωσα) και ειμαι μια χαρα απο software παντου χθες κλειδωσαν τα multivision σημερα κυκλοφορισε το software (dreamsoft 1.4.2)

pontios76
28-02-05, 19:46
Για όλους σχεδόν κυκλοφόρησε νέο soft ή fix...

pts
01-03-05, 14:30
Ο Humax είναι all time classic και μακράν καλύτερος από τους άλλους που αναφέρονται, καμία

Μόνο προσέξτε αν πάτε σε 5400Z να τον αγοράσετε πατσαρισμένο ώστε να δέχεται αναβαθμίσεις.

Νικαετός
01-03-05, 14:39
Μόνο προσέξτε αν πάτε σε 5400Z να τον αγοράσετε πατσαρισμένο ώστε να δέχεται αναβαθμίσεις.

Πιστεύω πως οι δέκτες με σκληρούς δίσκους και open source λειτουργικό (λέγε με dreambox) είναι , οι "μακράν καλύτεροι" .;) ;)

pts
01-03-05, 15:09
Πιστεύω πως οι δέκτες με σκληρούς δίσκους και open source λειτουργικό (λέγε με dreambox) είναι , οι "μακράν καλύτεροι" .;) ;)

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αντί για Dreambox να μην βάλεις στον υπολογιστή σου (έχουν βγεί πολύ ωραία cases για κάτω από την τηλεόραση και tuners για να μετατρέπεις την οθόνη σε TV) κάποια DVB με CI κάρτα και να κάνεις την δουλεία σου όπως θέλεις χωρίς να περιορίζεσαι σε αυτά που σου δίνει το Dreambox.

euri
01-03-05, 15:16
καποιο site με προγραμμα για αγωνες ποδοσφαιρου και μπασκετ?

Άργησα λίγο να το δω, αλλά...
http://www.satfootball.com/



Πιστεύω πως οι δέκτες με σκληρούς δίσκους και open source λειτουργικό (λέγε με dreambox) είναι , οι "μακράν καλύτεροι" .

Dreambox rulz! :thumbsup1 Δεν ξέρω βέβαια αν είναι όντως οι μακράν καλύτεροι, αλλά κάνουν πολλά και διάφορα :-k


Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αντί για Dreambox να μην βάλεις στον υπολογιστή σου (έχουν βγεί πολύ ωραία cases για κάτω από την τηλεόραση και tuners για να μετατρέπεις την οθόνη σε TV) κάποια DVB με CI κάρτα και να κάνεις την δουλεία σου όπως θέλεις χωρίς να περιορίζεσαι σε αυτά που σου δίνει το Dreambox.

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες του. :cool:

Νικαετός
01-03-05, 15:17
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αντί για Dreambox να μην βάλεις στον υπολογιστή σου (έχουν βγεί πολύ ωραία cases για κάτω από την τηλεόραση και tuners για να μετατρέπεις την οθόνη σε TV) κάποια DVB με CI κάρτα και να κάνεις την δουλεία σου όπως θέλεις χωρίς να περιορίζεσαι σε αυτά που σου δίνει το Dreambox.

Η διαφωνία μου ήταν σχετικά με τον HUMAX 5400Z :cool: .


Άλλωστε pts έχω 3 δορυφορικούς δέκτες (μιας και έχω αυτή την τρέλλα πολλά χρόνια (+ 1 αναλογικό για όσους τους θυμούνται ) και αν δεις στο thread "το γραφείο μου " , θα δεις και το barebone media pc , με την Skystar :respekt: :respekt: ;)

pts
01-03-05, 16:06
Η διαφωνία μου ήταν σχετικά με τον HUMAX 5400Z :cool: .


Άλλωστε pts έχω 3 δορυφορικούς δέκτες (μιας και έχω αυτή την τρέλλα πολλά χρόνια (+ 1 αναλογικό για όσους τους θυμούνται ) και αν δεις στο thread "το γραφείο μου " , θα δεις και το barebone media pc , με την Skystar :respekt: :respekt: ;)

Για αυτό τον λόγο με ενδιαφέρει να μάθω ποιο συγκεκριμένα γιατί ένας που ασχολείται χρόνια με το αντικείμενο κάτι που σημαίνει ότι μάλλον έχει κάνει κάποια trace για να διαβάσει PMK κλπ. από τα διάφορα συστήματα κωδικοποίησης (και κυρίως το IRDETO που μας καίει) και έχει δει πως εξελίσσονται τα Firmware στους διάφορους δέκτες καθώς και πόσο ευέλικτοι είναι για να τα δεχτούν, πρότεινει τον Dreambox σαν την καλύτερη λύση. Εγώ δεν είμαι τόσο μακροχρόνιος γνώστης του αντικειμένου αλλά όσους έχω δει να ασχολούνται έχω παρατηρήσει ότι όλοι έχουν Humax και κάρτες DVB.

Νικαετός
01-03-05, 23:09
Μα είπα πως δεν έχω ? Το αντίθετο μάλιστα. Απλά το πρόβλημα δεν είναι να δω Nova , pts ,τι να την κάνω ? Η ποιότητα εικόνας και ήχου είναι απαράδεκτη . Η Nova έχει μείνει εκεί που ήταν το 1996 ...καμμία απολύτως πρόοδο. Εμένα με ενδιαφέρουν άλλα συστήματα κωδικοποίησης , αλλά και πάλι ούτε αυτό είναι το πρόβλημά μου . Το dreambox το προτείνω για ένα και μόνο λόγο ...Linux .

Το δικό μου πρόβλημα είναι οι HDTV δέκτες η δυνατότητα ήχου AC3 ,η ευαισθησία του δέκτη ,να μην κολλάει με το παραμικρό κλπ .

Όταν είχα πάρει τον πρώτο μου HUMAX ,τότε με τον αλφα ντίτζιταλ , για όσους θυμούνται , είχα ταλαιπωρηθεί αφάνταστα , μου είχε κάψει την κάρτα 3 φορές , και όταν τελικά τον πήγα στον αλφα για "διόρθωση" μου εξήγησαν πως δεν γίνεται τίποτα .... Αντίθετα , ένας "άγνωστος" pacolm" , με δύο CI , αποδείχτηκε άψογος . Στη συνέχεια ήλθε και ένας χ-προ1 , (με όλα τα καλούδια και με UCAS) , και έδεσε το γλυκό ...(και με toshlink έξοδο) ...


Τώρα αναμένω τους HDTV δέκτες για να "αναβαθμιστώ" ... Τα υπόλοιπα δεν μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον πλέον.

sdikr
01-03-05, 23:13
και έχει δει πως εξελίσσονται τα Firmware στους διάφορους δέκτες καθώς και πόσο ευέλικτοι είναι για να τα δεχτούν, πρότεινει τον Dreambox σαν την καλύτερη λύση


έχεις δει το dreambox;

προσωπικά έχω dvb καρτούλα, δεν συγκρίνεται με τον dreambox (το dreambox πολύ καλύτερο), (οπως είπες και εσύ για τους άλλους απλά θέλει ψάξιμο!)

pontios76
02-03-05, 00:00
Σαν δυνατότητες οι pci κάρτες με τους Dreambox είναι στα ίδια....ο δέκτης όμως είναι άλλη φάση τελείως!!!Με τις κάρτες αυτές ας πούμε το remote είναι δράμα και πρέπει να κάνεις τον μαγκάιβερ για να την στήσεις αξιοπρεπώς στο σαλόνι!

Καλός και άγιος ο Humax αλλά όπως και να το κάνουμε είναι πλέον ένα επίπεδο κάτω....έρχονται τώρα και οι νέοι Dreambox με HDTV, διπλό tuner και DVD recorder...

@ ADSLgr.com All rights reserved.