PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή στους λογαριασμους !!!



swatsquadgr
22-12-04, 01:19
Μολις πριν απο λιγες μερες μου ηρθε στα χερια ο λογαριασμος που χρεωνει τον Οκτωβριο (01-10 με 31-10), ο οποιος βεβαια δεν ειναι ο πρωτος.Η πληρωμη εχει γινει βεβαια προ πολλου αφου πληρωνω με πιστωτικη (ας προσεχα). Για να μην πολυλογω για full LLU 384 kbps και DSLphone μου χρεωσαν , ακουσον , ακουσον , 103,35 € !!! Δηλ. ειχαν χρεωσει 2 φορες DSLnet 384 και 2 φορες το DSL phone. Το πιο ωραιο της υποθεσης οταν πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων , αντι να με συνδεσουν με λογιστηριο μου ειπαν να στειλω mail !!! Αφου λοιπον εστειλα , μετα απο κανα δυο μερες με παιρνουν σπιτι και μου λενε οτι συγγνωμη ειχαμε καποιο προβλημα με τη μηχανογραφηση και η εξτρα χρεωση θα αφαιρεθει απο τον επομενο λογαριασμο.
λα μου ομως που τωρα προσεξα στον αναλυτικο της πιστωτικης (της vivo θα ερθει το 2005) , οτι με χρεωνουν για τον Νοεμβριο καμια κατοσταρα ξανα ! Τι να κανω , αν δεν πληρωσω θα μπει τοκος , να τους βρισω θα ειναι ματαιο οποτε ... υπομονη και παλι

pelasgian
22-12-04, 01:24
Ζήτα από τη τράπεζά σου να ακυρώσει τη πληρωμή και να πάρει πίσω τα λεφτά, γιατί πάρθηκαν χωρίς την έγκρισή σου. Ενημέρωσε τη vivodi ότι δεν θέλεις συμψηφισμό τους επόμενους μήνες, αλλά τα λεφτά πίσω ΤΩΡΑ (άκου συμψηφισμό!) Επίσης, ότι θέλεις ΟΝΟΜΑ αυτού που κάνει τα λάθη.

Re-Ti-Re
22-12-04, 01:30
Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίως. Ήμαστε πολλοί. :( :(

mastermind
22-12-04, 12:34
Έκανε τέτοια μ...... η vivodi? Δεν μπορώ να πιστέψω οτι η αχρηστία τους φτάνει μέχρι εκεί! Δεν γίνεται ναναι τόσο ασχετοι! Πάλι καλά που δεν είχα ούτως ή άλλως σκοπό να κάνω σύνδεση με πιστωτική γιατι ποτέ δεν ξέρεις...

macgalileo
22-12-04, 22:54
εγώ εδω και 3 μηνες έχωπαρει μόνο ενα λογαριασμό που εί;ναι για το vodsl, το πάγιο του μησου πρωτου μηνα, είμαι σίγουρος οτι θα μου τα στειλουν μαζεμένα τα άλλα, αλλα δεν εχω σκοπό να τουσ δωσω τίποτα, θα τουσ πληρώνω μόνο όσα είναι για το μήνα, αν θέλουν ασ ερθουν να μου το πάρουν, χαρά θα μου κάνουν

orbitagas
22-12-04, 23:56
Κάτι μου λέει ότι τον επόμενο μήνα θα μας γράφεις απο την φυλακή!! :D

nightsky_30
23-12-04, 00:35
Δυστυχώς αυτά τα φαινόμενα παρατηρούνται σε ΟΛΕΣ τις εταιρίες αλλά κυρίως σε Vivo και Tellas

nevian
23-12-04, 01:05
Το λογιστήριο της Vivodi είναι τουλάχιστον για κλαματα... Πέρσι δεν μας έστελνε καν λογαριασμους για κανα 3μηνο... Φέτος έρχονται όποτε θέλουν με ποσά από αυξημένα εώς αρνητικα (ναι ναι μου έχει έρθει μέχρι και πιστωτικός λογιαρασμός)!

Οπότε μεγάλη προσοχή σε ότι έρχεται από τη Vivodi και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην δώσετε πιστωτική! Είμαι συνδρομητής της για το DSL από τον Ιούνιο του 2003 και τα έχω δεί όλα με τους μηνιαίους λογαριασμόυς τους!

Καλύτερα λίγη ταλαιπωρία στα ΕΛΤΑ ή στη τράπεζα μια φορά το μήνα παρά το κυνήγι του λάθους με τις κάρτες και τρέχα γύρευε μετά γιατί αν δεν το πληρώσεις στη κάρτα τοκίζεται ενώ στη Vivodi το βρίσκουν το λάθος... μετά από κάποιους μήνες φυσικά!!!!

imported_muhaha
23-12-04, 09:21
Το να πληρώνεις εσύ και όχι μέσω κάρτας σου δίνει και ένα παραπάνω option, ιδιαίτερα χρήσιμο στις μέρες μας.

ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ :x

Αυτό τους κάνω τώρα εγώ. Και τι θα γίνει; Το πολύ πολύ κάποτε να κόψουν τη σύνδεση μέχρι να τους πληρώσω.. ε, σιγά τη σύνδεση! Ας είναι καλά το 56άρι modem του laptop, τελικά πρέπει πάντα να κρατάς backup ένα 56άρι. Ποτέ δε ξέρεις πως θα σου ξημερώσει η επόμενη μέρα! :twisted:

Lion
31-12-04, 21:06
Σήμερα έλαβα τον πρώτο λογαριασμό για το internet.
Ενεργοποίηση υπηρεσίας (256k + dsl phone) στις 10-10-2004.
Ο λογαριασμός αφορά την περίοδο από την ενεργοποίηση μέχρι τέλος νοεμβρίου. Σύνολο 159,51 και αλλα 14 για το dsl phone που είχαν έρθει πριν μερικές μέρες...σύνολο 173,51 euro.(για 50 μέρες).
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δυστυχώς πληρώνω μέσο πιστωτικής.Επικοινώνησα ήδη με την τράπεζα και θα υπάρξει ιστορία...

cinemusic
01-01-05, 15:26
Για να μην πολυλογω για full LLU 384 kbps και DSLphone μου χρεωσαν , ακουσον , ακουσον , 103,35 € !!! Δηλ. ειχαν χρεωσει 2 φορες DSLnet 384 και 2 φορες το DSL phone. Το πιο ωραιο της υποθεσης οταν πηρα τηλ. στην εξυπηρετηση πελατων , αντι να με συνδεσουν με λογιστηριο μου ειπαν να στειλω mail !!! Αφου λοιπον εστειλα , μετα απο κανα δυο μερες με παιρνουν σπιτι και μου λενε οτι συγγνωμη ειχαμε καποιο προβλημα με τη μηχανογραφηση και η εξτρα χρεωση θα αφαιρεθει απο τον επομενο λογαριασμο.
λα μου ομως που τωρα προσεξα στον αναλυτικο της πιστωτικης (της vivo θα ερθει το 2005) , οτι με χρεωνουν για τον Νοεμβριο καμια κατοσταρα ξανα ! Τι να κανω , αν δεν πληρωσω θα μπει τοκος , να τους βρισω θα ειναι ματαιο οποτε ... υπομονη και παλι


Μια απο τα ιδια.
Με το που ηρθε ο πρωτος λογαριασμος ειναι διπλος και μου εχουν ξαναβαλει τα 30 ευρω για το τελος ενεργοποιησεις :roll: (αυτο το ειχα πληρωσει απο τον Αυγουστο)
Τους παρνω τηλεφωνο και μου λενε -εχετε δικιο συγνωμη θα αφαιρεθουν στον επομενο λογαριασμο.
Ερχεται μετα απο ενα μηνα ο επομενος κανονικοτατα :shock:
Τους ξαναπαιρνω τηλεφωνο τους λεω τι συμβαινει , και τι μου λενε;
-Ετσι γινετε Κυριε .Για DSL οι χρεωσεις γινονται 2 μηνες μπροστα.
Δηλαδι τους λεω κανετε οπως γινετε και με τα σπιτια; Παιρνετε δυο νοικια μπροστα :?:
-Ναι κυριε .Αυτο γινεται μονο οσον αφορα το DSL.
Γινετε μετα και αυτο που σερνονται κοντα στο μηνα...
εε δεν ξερω για τι να πρωτογραψω ,ασε βαριεμε

yiannakas
01-01-05, 18:50
το ζητούμενο είναι όχι αν τους κόψουμε -αυτό είναι δεδομένο- αλλά σε ποια άλλη εταιρεία θα πάμε

cbsf
04-01-05, 14:09
Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός. Για το Νοέμβρη μόνο.

Είναι τόσο λιτός που δεν μπορώ να καταλάβω τι πληρώνω!

Το online tool για τις χρεώσεις είναι ακαταλαβίστικο. Το χρησιμοποιεί κανείς?

:?

ariadgr
04-01-05, 15:58
Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός. Για το Νοέμβρη μόνο.

Είναι τόσο λιτός που δεν μπορώ να καταλάβω τι πληρώνω!

Το online tool για τις χρεώσεις είναι ακαταλαβίστικο. Το χρησιμοποιεί κανείς?

Βλέπω στην υπογραφή σου ότι έχεις FULL LLU 256. Άρα θα πρέπει να πληρώνεις για το internet 34,9 το μήνα χωρίς ΦΠΑ.
Αν πληρώνεις αυτό είσαι εντάξει.

Το e-billing η αλήθεια είναι ότι είναι δύσχρηστο και πολλές φορές ακαταλαβίστικο...

nickos
04-01-05, 17:13
Και εμενα μου ηρθε σήμερα ο λογαργιασμός για Νοέμβριο.Φυσικά έχει λήξει.
Είναι ο πρώτος μου από τότε που είμαι στην vivodi με shared 384.
Για τον ενα αυτό μήνα (01/11-30/11) με χρέωσαν 57 ευρώ χωρίς Φ.Π.Α :?
Από το πρωί προσπαθώ να τους ρωτήσω αλλά με εχουν συνέχεια στην αναμονή.
Το πάγιο για ένα μήνα είναι 23,90 αλλά μήπως έχουν και την χρέωση για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας,αφού είναι ο πρώτος λογαργιασμός?

Θυμάται κάποιος πληρώνουμε κάτι τέτοιο (μια φορά για ενεργοποίηση της υπηρεσίας) και πόσο είναι?

Dr Death
04-01-05, 17:25
Εμένα πάντως δεν μου ήρθε τέλος ενεργοποίησης για τη Vivodi, παρά μόνο για τον ΟΤΕ (μου το έστειλε όμως η Vivodi γιατί έχω shared LLU) και απ'ότι θυμάμαι ήταν γύρω στα 30€. Μου το έστειλαν σε ξεχωριστό φάκελο, και στο τιμολόγιο έγραφε μόνο "τέλη ενεργοποίησης" Μου φαίνεται χλωμό -στην περίπτωσή σου- να το έχουν συμψηφίσει. Μάλλον "λάθος" έκαναν...
Ρώτα τους :roll:

Nismo
06-01-05, 02:29
και μένα μου ήρθε "φουσκωμένος" και ληγμένος αλλά ρώτησα και μου είπαν ότι προπληρώνω 2 μήνες επειδή είναι ο πρώτος λογαριασμός, συν το κόστος που αναλογεί στο διάστημα από την ημερομηνία ενεργοποίησης μέχρι την 1η Νοεμβρίου οπότε το τσέκαρα και συνολικά μου βγήκε σωστό το ποσό

sl4ught3r
08-01-05, 23:07
Λογαριασμος 1/10-31/10 41,18 ευρω
1/11-30/11 215,58 ευρω

αντε βγαλε ακρη μετα

banditaras
09-01-05, 15:04
Λογαριασμος 1/10-31/10 41,18 ευρω
1/11-30/11 215,58 ευρω

αντε βγαλε ακρη μετα

1/10 - 31/10 52 euro
1/11 - 31/11 165 euro (έχω 100 euro υπόλοιπο λέει)

Είναι κάποιος εδώ στο forum, που λέει οτι δεν τον νοιάζει το άθλιο λογιστήριο. Στείλε του τον λογαριασμό, είτε να το πληρώσει , είτε να χάσει τα ίδια χρήματα περιμένωντας στο τηλέφωνο, για να εξηγήσει οτι κακώς του έγινε η χρέωση.

sl4ught3r
10-01-05, 00:14
δε βαζω ουτε cent μεχρι να το διορθωσουν. δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο.

Supremum
10-01-05, 20:24
Α παιδια εγω παράπονο δεν εχω!!!!!!Ειχα διαβασει το post μερες πριν και ημουν προετοιμασμενος ψηχολογικα για το τι θα με εβρισκε!!!!!Και εχουμε και λεμε :
Ηρθε ο λογαριασμος για υπηρεσιες απο 1-11 εως 30-11.Ειμαι shared 384 συνδεση και λογικα ποσο επρεπε να μου ερθει?(ακουω προσφορες!!!!)
Μου ηρθε 172,22 ευρω!!!!!Περιμενετε,εχει και ''εξηγηση΄΄ απο vivodi μισο....
Λοιπον επανω στον λογαριασμο μου ειχαν ξαναχρεωσει τα τελη ενεργοποιησης τησ dsl και που ειχε ερθει ο τεχνικος να εγκαταστησει modem κτλ (88,37 ειναι αυτα)Παλι καλα που ειχα κρατησει αποδειξεις πληρωμης για αυτο.Παει αυτο,στην συνεχεια μασ μενουν 83,85 ευρω υπολοιπο.....και επειδη οσο να ναι λες...απο τα 50 υπαρχει ενα κενο μεχρι τα 80 πηρα να ρωτησω τι ακριβωσ ειναι αυτα που πληρωνω...και φυσικα πηρα την super απαντηση οτι επειδη εγω ειμαι απο τα μεσα νοεμβρη στη vivodi με χρεωσαν το μισο νοεμβρη και ολοκληρο το δεκεμβρη!!!!!(παρολα ταυτα ο λογαριασμος γραφει υπηρεσιεσ απο 1-11 εως 30-11!!Τι τους λες τωρα?????Η τι κανουμε στην προκειμενη?Τα λεφτα τα πληρωσα μεσω τραπεζασ αλλα αντε,απο ενα μηνα και μετα που θα ερθει και αν ο λογαριασμος δεκεμβριου,εγω σασ λεω ο ιδιοσ τηα ερθει αυξημενοσ κατα 50 ευρω λογικα....τι κανω τοτε?Κανεισ καμια ιδεα?

banditaras
10-01-05, 20:27
Η τι κανουμε στην προκειμενη?Τα λεφτα τα πληρωσα μεσω τραπεζασ αλλα αντε,απο ενα μηνα και μετα που θα ερθει και αν ο λογαριασμος δεκεμβριου,εγω σασ λεω ο ιδιοσ τηα ερθει αυξημενοσ κατα 50 ευρω λογικα....τι κανω τοτε?Κανεισ καμια ιδεα?



Είναι κάποιος εδώ στο forum, που λέει οτι δεν τον νοιάζει το άθλιο λογιστήριο. Στείλε του τον λογαριασμό, είτε να το πληρώσει , είτε να χάσει τα ίδια χρήματα περιμένωντας στο τηλέφωνο, για να εξηγήσει οτι κακώς του έγινε η χρέωση.

Supremum
10-01-05, 21:14
Δεν ειμαι ο τυπος που ψαχνετε παρεπιπτοντος αγαπητε banditaras.Aσφαλως και με πειραζει το αθλιο λογιστηριο τους!

banditaras
10-01-05, 21:34
Δεν ειμαι ο τυπος που ψαχνετε παρεπιπτοντος αγαπητε banditaras.Aσφαλως και με πειραζει το αθλιο λογιστηριο τους!

Είναι προφανές οτι δεν αναφερόμουν σε εσένα.
Όλους μας πειράζει το άθλιο λογιστήριο, εκτός απο 2-3 που λένε οτι δεν τους νοιάζουν οι τρελές χρεώσεις και οι εκπρόθεσμοι λογαριασμοί.

Πάντως αν έκανε κάτι παρόμοιο ο ΟΤΕ θα λέγαμε οτι το κάνει επίτηδες για να κλέψει.
Η Vivodi έχει απλώς άθλιο λογιστήριο.
Παράξενο ε;
Σε 3 περιπτώσεις χρέωσαν 2 φορές τα έξοδα εγκατάστασης.
Και σε εμένα π.χ. ενώ είχα γράψει με μεγάλα γράμματα οτι δεν επιθυμώ εγκατάσταση, ο τεχνικός που ήρθε , είπε στο άτομο που ήταν παρών (και που δεν γνώριζε) , οτι την εγκατάσταση θα την χρεωθώ έτσι και αλλιώς.
50 euro, για να καρφώσει το USB και να βάλει τους drivers. Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα , η χρέωση αναιρέθηκε.
Να μην πώ, τι θα σούρναμε στον ΟΤΕ αν έκανε κάτι τέτοιο.

kokonik
10-01-05, 23:00
βρε παιδια τι τρελενεστε?Μαλλον προκατελημενοι ειστε!!Εκανα συνδεση μεσα Οκτ. και μου ηρθε ο λογαριασμος 3-4 Γεν.Εγραφε πραγματι για χρεωση 1/11-30/11 κια ειχα χρεωση 95 ευρω!!Φυσικα τρελαθηκα..τους πηρα τηλ. και μου ειπαν απλα οτι ειναι ολο το ποσό μεσα απο Οκτ. μεχρι και Δεκ..Ειμαι με συνδεση 256 απο vivo.Εχει ανοικτη ημερομηνια εμενα και δεν μου λεει ποτε να πληρωθει.Δεν βλεπω πως λετε οτι σας λεει οτι εχει ληξη.Μαλιστα συμπληρωνεις και το ποσο μονοσου :wink:

Supremum
11-01-05, 14:32
Απλα εχω και μια απορια ρε παιδια....ωραια,μας ερχονται οι λογαριασμοι τοσο κτλ.Προσωπικα τα πληρωνω,οχι ολα,αυτα που θα πρεπε....Περιμενω πως και πως να περασουν αλλοι 4 μηνες και θα την κανω standar απο τιν vivodi.Μετα.......θα συνεχισουν να ερχονται χαρτια σπιτι οτι τους χρωσταω λεφτα?!?!?!?!?!?!
Ολα τα περιμενω απο αυτους!

banditaras
11-01-05, 20:36
Μετα.......θα συνεχισουν να ερχονται χαρτια σπιτι οτι τους χρωσταω λεφτα?!?!?!?!?!?!


Χαλαρά....

McAli
11-01-05, 21:23
Είναι προφανές ότι τα άτομα ψάχνουν για άσχετους για να τους παίρνουν φράγκα χωρίς να το καταλαβαίνουν!!!

Δε μαζέυετε καμιά 10αριά Α.Α.Τ (αν δεν μπορείτε να μαζέψετε υπογραφές) να κάνετε καμία καταγγελία;

yiannakas
12-01-05, 19:03
ρε παιδιά το dslphone δεν έχει πάγιο 6 ευρώ? εμένα γιατί μου ήρθε 8?
ευχαριστώ

ipo
12-01-05, 20:00
yiannakas, στα ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο λέει:

"Σε όλες τις παραπάνω τιμές δεν συμπεριλαμβάνονται τα τακτικά λογιστικά λάθη."

:guitar :guitar :guitar :guitar

ariadgr
12-01-05, 20:56
ρε παιδιά το dslphone δεν έχει πάγιο 6 ευρώ? εμένα γιατί μου ήρθε 8?
ευχαριστώ

Επειδή είναι 8 :!:

cbsf
14-01-05, 14:08
Επανέρχομαι: Τηλεφώνησα χθες (έτσι από χόμπυ) να ρωτήσω για τον περίεργο λογαριασμό, και την ταχύτητα φυσικα.

Για το 2ο, κλασσικά "δεν ξέρουν".

Για το 1ο, με κράτησε κάνα 10λεπτο για να διαπιστώσει ότι
α) Θα έχω διπλοχρεωμένο σίγουρα το 35άρι της εγκατάστασης
β) Θα υπάρχει ασυμφωνία του ποσού του λογαριασμού που μου ήρθε, με αυτό που θα με χρεώσουν!!!!!!!!!!! (υπερδιπλάσια)
γ) Παίζουν κι άλλα που θεώρησε "περίεργα"(!) και πρέπει να τηλεφωνήσω πρωί.

Οπότε το θέμα απλοποιείται για μένα. Θα μπλοκάρω τη χρέωση από την τράπεζα, θα με πάρουν τηλέφωνο, θα τους στήσω κάνα-δυο μέρες (ή μήπως βδομάδες)... και βλέπουμε. Κατά πως το βλέπω, ΟΤΕ+Forthnet θα είναι ελάχιστα ακριβότερα. Απλά θα πρέπει να ξαναπληρώσω εγκατάσταση.

Θα σας ενημερώσω για της αντιδράσεις Βιβόντι.

Ph03NiX
14-01-05, 15:13
Και εμενα μου ηρθε ο λογαριασμος και εχει και "καλα" χρωστουμενα απο αλλουσ μηνες...Εντωμεταξυ τα λεφτα πανε κατ ευθειαν στην πιστωτικη επομενως κατι μου βρωμαει... :roll:
Το υπολοιπο ειναι σαν να μην πληρωσα ενα μηνα...ΕΥΤΥΧΩΣ το συμβολαιο μου με την vivodi τελειωνει αυτο το μηνα και παω προς forthnet μερια... 8)

Settler
16-01-05, 03:01
Δηλαδή εγώ που έχω τώρα σκέτο PSTN από ΟΤΕ τι λέτε είναι καλύτερο...
βιβόντι όλα η άλλα αι εσ πι?...

Θεσσαλονίκη είμαι Στρατού αν βλέπει κανείς από εδώ...

Επίσης με twmn ξέρει κανείς τι παίζει με λίγα λόγια??..

swatsquadgr
18-01-05, 01:06
Σε συνεχεια του πρωτου μου μηνυματος , η πορεια των λανθασμενων υπερχρεωσεων συνεχιζεται με αμειωτο και καλπαζοντα ρυθμο. Νεος λογαριασμος με περισσοτερα και παλιοτερα "χρωστουμενα " εμφανιστηκαν στο προσκηνιο !!! Ακομα βεβαια δεν εχουνε βγαλει ακρη με τους προηγουμενους λογαριασμους , φανταστειτε τι εχει να γινει τωρα ! Ωρε γλεντιαααα
Αμα τους ξαναπληρωσω μεχρι να κανουν εκκαθαριση τι μου χρωστανε να μου κοπει το χερι (απο τη ριζα) .

yiannakas
18-01-05, 10:11
εμένα μου χρέωσαν τον μισό (ως τώρα) νεκρό μήνα (όταν σερνόταν)

ronaldinio
18-01-05, 10:27
Εμένα μου στέλνουν λογαριασμό όποτε γουστάρουν οπότε τους τον πληρώνω κι εγώ όποτε γουστάρω :mrgreen:

El-Greco
18-01-05, 10:34
Και εγώ τους πήρα με κακό μάτι στον πρώτο λογαριασμό καθώς ανήρχετο (πςςςςςςς πως τό 'πες αυτό;) στα 60 ευρώ περίπου ενώ τα είχα υπολογίσει στα 50 (128/384 dsl). Τελικά, παρερμήνευσα. Ήταν η εγκατάσταση και 10 μέρες του τρέχοντος μήνα (είχα συνδεθεί στις 20 του Νοεμβρίου). Δεν είχα πάρει τηλέφωνο να το διασταυρώσω καθώς ενθυμήθηκα (πςςςς πάλι) ότι κάτι τέτοιο μου είχε πει η τηλεφωνήτρια στις 23 Δεκεμβρίου όταν τους εκάλεσα να τους ρωτήσω γιατί δεν μου είχε έρθει κάποιος λογαριασμός στο σπίτι. Εν τω μεταξύ, άλλο κουλό για το πότε έρχονται οι λογαριασμοί. Για τον Νοέμβριο, μου ήρθε 4 Ιανουαρίου με ημερομηνία λήξεως πληρωμής τις 27 Δεκέμβρη και ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού 30 Νοέμβρη!! :shock: :shock:

Όσο για το φίλο cbsf, καλό θα ήταν να έρθεις σε συνεννόηση με τον ΟΤΕ πρώτα αν θέλεις να μεταπηδήσεις από vivodi σε ΟΤΕ (για τη γραμμή εννοώ). Ίσως δεν έχει χρέωση και εξηγούμαι:

25 Σεμπτέμβρη: Αίτηση στη Vivodi για γραμή dsl. Προτιμήθηκε η εν λόγω εταιρεία καθώς στο site διαφήμιζε πως έχει διαθέσιμες γραμμές στην περιοχή μου ενώ ο ΟΤΕ όχι.
1 Νοέμβρη: Κλήση στην vivodi για την "πορεία" της αιτήσεώς μου. Μου είπαν κάτι κουλά για 12 Οκτώβρη που δεν κατάλαβα, τους είπα "εμένα τι με νοιάζει, τι μου λέτε για 12 Οκτώβρη όταν έχω στα χέρια μου αίτηση της 25 Σεπτέμβρη.
10 Νοέμβρη: Το μυστήριο λύνεται, 12 Οκτώβρη είναι η προώθηση του αιτήματός μου στον ΟΤΕ για να μου βάλει γραμμή. Αν έχει να μου βάλει ο ΟΤΕ θα έχω dsl μέσα στο Νοέμβρη!!!!!!
20 Νοέμβρη: επιτέλους ιντερνετ. Αλλά τελικά μούφα η υπόθεση. Δύο μήνες έκανε η vivodi να μου βάλει γραμμή, άσχετα άν διαφήμιζε πως έχει. Δύο μήνες πάνω κάτω θα έκανε και ο ΟΤΕ αν είχα κάνει σε αυτόν αίτηση για γραμμή καθώς ούτως ή άλλως η καθυστέρηση της vivodi ήταν λόγω ΟΤΕ που δεν είχε τη δυνατότητα τελικώς να μου παράσχει γραμμή. Τελικά ποιος κοροϊδεύει ποιον;

Συνεπώς, μήπως ρωτώντας στον ΟΤΕ έχουμε τη δυνατότητα μεταπήδησης από Vivodi ή άλλον παροχέα γραμμής dsl στον ΟΤΕ χωρίς επιπρόσθετο κόστος εγκατάστασης; Μήπως, τα ευρά που πληρώνουμε στην vivodi για τη γραμμή απλά μεταφέρονται στον ΟΤΕ; Μήπως η vivodi είναι απλά μεσάζων; Θα μου πείτε ποιο το συμφέρον τους; Απλά σε τσιμπάνε πελάτη καθώς νομίζεις ότι έχεις να κάνεις με παροχέα γραμμής και ιντερνετ μαζί, χωρίς πολλά μπλεξίματα (όπως αν έκανες ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ).

cbsf
18-01-05, 10:41
Συνάδελφε el-greco, από αρχές Οκτώβρη έχω φύγει από τον ΟΤΕ. Τίποτα πλέον δε με συνδέει μ'αυτόν, αλλά κατά πως το βλέπω, σύντομα θα επιστρέψω :(

Η Βιβόντι έφερε κι ενεργοποίησε το DSLnet στο χρόνο που μου είπαν, αλλά κάπου εκεί σταμάτησε και η συνέπειά τους.

Cue
31-01-05, 01:46
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.
Μου έχει έρθει λογαριασμός 2 φορές (Νοέμβρη και Δεκέμβρη) και μέχρι στιγμής μόνο το τηλέφωνο μου έχουν χρεώσει.

Να πάρω τηλ να δω τι γίνεται?
Μη μου έρθει καμιά 400σάρα αύριο μεθαύριο...

iliask
31-01-05, 09:03
Καλά ρε παιδιά η vivodi κάνει τελικά και τίποτα καλό? ψάχνοντας τώρα τελευταία δεν έχω ακούσει ούτε μία καλή κουβέντα.... που θα πάει αυτό το πράγμα ρε παιδιά?????

@ ADSLgr.com All rights reserved.