PDA

Επιστροφή στο Forum : DNS was not reachable



kingdias
22-12-04, 03:08
Έχω το speedtouch 530 windows xp sp1. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε 2-3 ώρες ενώ όλα λειτουργούν κανονικά, προγράμματα όπως MSN Messenger, emule, Azureus αποσυνδέονται. Ανοίγω cmd και κάνω μερικά ping σε ιπολογιστές στο Internet και δεν απανταει κανένας. Το περίεργο είναι οτι κάνω serfing κανονικά χωρίς προβλήματα, ενώ οποιαδήποτε άλλη internetiki εφαρφογή ΔΕ δουλεύει! Διάβασα τα διαγνωστικά του Modem και είδα το μήνυμα στο ip connectivity:

Ping Address = 195.170.0.1
Ping Address Description = DNS was not reachable
Ping Roundtrip Time (in msec) = 86
Ping Packetsize (in bytes) = 20

Πως γίνετε να μην έχει DNS to modem και να δουλεύει κανονικά ο browser (IE και firefox); Και γιατί ξαφνικά χάνω τον DNS server? Όλα δουλεύουν κανονικά μετά από reboot μέχρι να ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα μετά από 2-3 ώρες.

sdikr
22-12-04, 03:10
το fullaρεις με p2p, (πολλές συνδέσεις, μεγάλο upload)

kingdias
22-12-04, 03:28
Τι να την κάνεις την DSL άμα δε κάνεις P2P; Είναι λύση άμα μειώσω το upload limit;

sdikr
22-12-04, 03:31
Τι να την κάνεις την DSL άμα δε κάνεις P2P; Είναι λύση άμα μειώσω το upload limit;

αν ρίξεις μια ματιά είμαστε αρκετοί που λέμε, αυτό το modem κολάει, το τάδε τα φτύνει, οταν έχει πολλες συνδέσεις, και μεγάλο Upload, (upload < 11 ειναι το καλύτερο)

σκέψου την dsl σαν επιτέλους ξερεις τι δίνεις στον οτε κάθε μήνα

kingdias
22-12-04, 03:43
Δηλαδή να κλείνω το emule κάθε 2 ώρες για να μη με πετάξει; Εγω ξέρω πολλούς που δεν έχουν προβήματα και κατεβάζουν μέρα νύχτα. Δε πιστεύω το πρόβλημα να είναι αυτό που λές.

sdikr
22-12-04, 03:47
Δηλαδή να κλείνω το emule κάθε 2 ώρες για να μη με πετάξει;

οχι

πάνε στις ρυθμίσεις βάλε τα max connections/max sources σε 300/300
βάλε το upload στα 9
δήλωσε οτι η ταχύτητα σου είναι 280/96 (αντί για 384/128)



Δε πιστεύω το πρόβλημα να είναι αυτό που λές.

μια αναζ'ητηση στο φόρουμ θα σε βοηθήσει

kingdias
22-12-04, 03:51
Οκ! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων. Θα το δοκιμάσω.

kingdias
22-12-04, 04:16
Τελικά δεν ισχύουν αυτά που λες. Το hard limit ήταν στα 300 ήδη και το bandwidth χαμηλωμένο. Το πρόβλημα συνέβη και με το azureus στο οποίο μετά από συμβουλή των παιδιών στο irc στον server του azureus το download δεν έχει σημασία ενώ το upload πρέπει να είναι 80% πιο κάτω από του ISP ISP (το οποίο ήταν ήδη έτσι).

@ ADSLgr.com All rights reserved.