PDA

Επιστροφή στο Forum : IPS SPX on Vista?



c0ach
09-08-07, 14:58
Γεια σας παιδιά

Έχω ένα laptop που για την ώρα έχει Vista Home Premium Ready ως ΛΣ, μιας και drivers των components μου για XP δεν έχουν βγει ακόμα....

Οπότε μέχρι να περιμένω...έβαλα Vista...

Ωστόσο, τα fρικιά της Microsoft, έχουν βγάλει από τα Vista ένα κάρο χρήσιμα πράγματα...

π.χ την υπηρεσία net send κλπ...(Την αντικατέστησαν λέει με το msg.exe...που σε εμένα τουλάχιστον δε δούλεψε...Άσχετο αυτό αλλά τι να κάνω κι εγώ... λέω τον πόνο μου...)

Anyway, εκτός από το net send, οι καμμένοι, έβγαλαν και το IPX/SPX protocol, που φαντάζομαι θα το ξέρετε όλοι κι που μέσω αυτού πάιζαμε τα πιο πολλά παλιά LAN παιχνίδια....

Εγώ ανέκαθεν υπήρξα fun του Diablo I - Hellfire....το θέμα είναι όμως ότι για να πάιξω LAN, θέλει όχι μόνο να έχεις IPX/SPX αλλά κα να κάνεις και κάτι άλλες ρυθμισούλες πάνω σε αυτό το protocol...


Έψαξα και βρήκα αυτο το link

http://www.starbase01.com/site/index.php?id=22,87,0,0,1,0

αλλά αν και ακόλουθησα τη διαδικασία βήμα-βήμα, δε με βοήθησε...

Απ' ό,τι είδα και πολλοί άλλοι είχαν πρόβληματα και το συγκεκριμένο tip δεν απέδωσε καρπούς...

Κανείς ξέρει πως να με βοηθήσει να βάλω το IPX/SPX???:sorry:

stelios4711
10-08-07, 03:02
1. Κατέβασε αυτό (ftp://ftp.commentcamarche.com/download/dorpq5F7Ds_Vista-Ipx-dll.zip) το zip
2 Αποσυμπίεσε το περιεχόμενό του στον φάκελο c:\windows
3. Πήγαινε : Πίνακας Ελέγχου --> Συνδέσεις δικτύου --> Τοπική σύνδεση --> Ιδιότητες --> Εγγκατάσταση --> Πρωτόκολλο --> NWLINK IPX/SPX NetBIOS Compatible Transport Protocol
4. Αυτό ήταν !

c0ach
10-08-07, 22:18
1. Κατέβασε αυτό (ftp://ftp.commentcamarche.com/download/dorpq5F7Ds_Vista-Ipx-dll.zip) το zip
2 Αποσυμπίεσε το περιεχόμενό του στον φάκελο c:\windows
3. Πήγαινε : Πίνακας Ελέγχου --> Συνδέσεις δικτύου --> Τοπική σύνδεση --> Ιδιότητες --> Εγγκατάσταση --> Πρωτόκολλο --> NWLINK IPX/SPX NetBIOS Compatible Transport Protocol
4. Αυτό ήταν !

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου, αλλά δε δούλεψε...
Το εγκαθιστώ όπως λεσ ΑΚΡΙΒΩΣ, αλλά μετά την εγκατάσταση δε δουλεύει καλά.
Αυτό το βλέπω αφενός όταν μπάινω στο Diablo και συνεχίζει να μη γνωρίζει τηο IPX, αφετέρου, μόλις πάω στα Properties του IPX, ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένα σε αντίθεση με το screenshot σου...

stelios4711
10-08-07, 23:53
Διαβάζοντας ξανά τις οδηγίες που σου έδωσα στο προηγούμενο μου πόστ παρατήρησα οτι κάπου έκανα λάθος :sorry:

ΔΕΝ αποσυμπιέζεις το zip στο c:\windows αλλά στο C:\
Μέσα στο zip υπάρχει ένας φάκελος windows ο οποίος θα σου ζητήσει να επικαλύψει τον υπάρχοντα φάκελο σου
Σε αντίθετη περίπτωση (δηλαδή όπως σου είχα πρίν) απλά θα δημιουργούσε έναν υποφάκελο windows μέσα στα windows ίσως εκεί να είναι το πρόβλημα

Αν δεν είναι αυτό το λάθος δεν μπορω να εξηγήσω τί άλλο μπορεί να φταίει

@ ADSLgr.com All rights reserved.