PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 Χρόνια ΜΕΤΑ θυμηθηκαν οτι ισως και να τους χρωστάω



tasos-tasos
09-08-07, 15:19
Λοιπόν...

δεν εχω εκθεσει την περιπετεια μου με την εταιρεια πριν 2 χρονια (2005)

στην αρχη μια γραμμη 384 και με VoIP επανω

ποτε δε δουλεψε

συνεχως διακοπες το VoIP

επισης... εκλεινε η γραμμη η τηλεφωνική... κρατούσε μπλοκαρισμένη την γραμμη του καλούμενου

και με χρέωνε όσο εμενε μπλοκαρισμένη η γραμμή

οικειοθελώς η εταιρεία μετέτρεψε την γραμμη σε 512

ΠΟΤΕ δε δουλεψε σωστα.... παρα το 12μηνο συμβολαιο η ιδια η εταιρεία μου προτεινε να το διακοψουμε χωρίς ποινή διακοπής

πηγαινω απο την εταιρεία, παραδιδω εξοπλισμό (ο οποίος στην αρχη ηταν ενα NetRoute, παραλλαγή Netmod, και καμαρωναν πως μονο για την εταιρεία αυτή κατασκευάζεται αυτός ο εξοπλισμός, αλλα σε μια βδομαδα κάηκε, και μου το αντικατέστησαν με ενα ΖΟΟΜ)

παραδιδοντας τον εξοπλισμό, εξοφλώ οποιαδήποτε οφειλη

ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ
ΠΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ
ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ

το 2006 μου στελνουν εναν λογαριασμό ότι τους χρωσταω
παιρνω τηλεφωνο, ρωτάω τι ειναι αυτό?

α μου λενε λαθος του συστήματός μας, αγνοήστε το


ΤΩΡΑ, 2007 ΜΟΥ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ
καλώ να τους ρωτήσω τι ειναι αυτό???

και μου λενε... χρωστάτε 96 ευρώ!!!!!!
ΛΕΩ ΠΟΣΑ?????

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ????
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΟΤΙ ΔΕ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ????


ακουω φιλοι μου... γνωμες ... και τι προτείνετε??? δικηγόρο? ΙΝΚΑ? ΕΕΤΤ????

ssonic
09-08-07, 15:23
Τίποτα να μην κάνεις.

Θυμήσέ τους ότι έχεις το χαρτί του λογιστηρίου, στείλ' το με ένα fax σε κάποιον υπεύθυνο και αγνόησέ τους ;)

tasos-tasos
09-08-07, 15:26
α και στο χαρτι που ελαβα τωρα γραφει 10 ευρω

και στο τηλεφωνο με πηρε υπαλληλος και προιστάμενος πωλήσεων και μου λενε ΧΡΩΣΤΑΤΕ 96

ουτε σε αυτό δε ξερουν τι τους γινεται

και φανταστειτε να μην ειχα ζητησει το χαρτι

ορισμένες φορες λεμε ασε μωρε... σιγα να μην ζητησω αποδειξη... μην φανω σπαστικός...

νατα τωρα... μετα απο 2 χρονια...

ultraxmode
09-08-07, 15:41
Γράψτους... ;)

Koala_
09-08-07, 18:01
Μην του γράψεις, τράβηξε το λίγο. Κανα γνωστό δικηγόρο δεν έχεις να πάρει κάνα τηλέφωνο αυτός? Μην το αφήσεις έτσι πάντως, γιατί εσένα σου έκοψε και ζήτησες χαρτί , πόσος κόσμος όμως την πατάει συνέχεια απο την ανοργανοσιά του κάθε περιπτέρου- εταιρείας.

guzel
09-08-07, 18:19
Μην του γράψεις, τράβηξε το λίγο. Κανα γνωστό δικηγόρο δεν έχεις να πάρει κάνα τηλέφωνο αυτός? Μην το αφήσεις έτσι πάντως, γιατί εσένα σου έκοψε και ζήτησες χαρτί , πόσος κόσμος όμως την πατάει συνέχεια απο την ανοργανοσιά του κάθε περιπτέρου- εταιρείας.

και εγω την εχω πατησει απο forth ..μετα απο ενα χρονο στην τηλεφωνια τους μου ζητουσαν 120ε για λογαριασμους για τους οποιους εχω αποδειξεις .. οταν τους εστειλα τις αποδειξεις με εμαιλ μου ζητουσαν αλλους λογαριασμους με αλλες ημερομηνιες.. τελικα μου εστειλαν εμαιλ οτι αν εξοφλησω τα 120ε δεν θα εχω κανενα υπολοιπο με την εταιρια τους ,μετα ομως μου εστειλαν μια αναλυση στο σπιτι και το ποσο πηγε ξαφνικα στα 190 ενω με ειχαν διαβεβαιωσει εγγραφως οτι ηταν 120 και τα οποια φυσικα εχω πληρωσει.. δεν ξανασχοληθηκα εχουν περασει 18 μηνες και δεν με εχουν ενοχλησει.. απλα γραψτους οπως σου λεει και ο ultraxmode

no_logo
09-08-07, 18:28
αγνόησε τους

giankyr
15-08-07, 14:58
Κι εμένα με πήρανε τηλέφωνο για κάποια ποσά από τα τέλη του 2005 που το γ4μίδι το σύστημά τους κοιμότανε την ώρα που έπρεπε να χρεώσει την πιστωτική μου.

Έκανα τον έλεγχό μου λοιπόν και συνειδητοποιώ ότι όντως δεν έχουν πάρει τα χρήματα για τους μήνες που μου είπανε, αλλά είναι γελοίο να το θυμούνται 2 χρόνια μετά!! Άσε που βλέπω και τις τότε χρεώσεις και τραβάω τα μαλιά μου..

poscaman
15-08-07, 15:54
θα σου προτεινα καταγελια στην ΕΕΤΤ

giankyr
15-08-07, 16:16
θα σου προτεινα καταγελια στην ΕΕΤΤ

Σε 'μένα απευθύνεσαι? Με πιό πρόσχημα? Υπάρχει νόμιμο παράπτωμα όταν μία εταιρία έχει καθυστερημένο λογιστήριο?

no_logo
15-08-07, 16:30
Σε 'μένα απευθύνεσαι? Με πιό πρόσχημα? Υπάρχει νόμιμο παράπτωμα όταν μία εταιρία έχει καθυστερημένο λογιστήριο?

είσαι πλέον στην hol αστούς να κουρεύονται

μετά την πάροδο τόσου καιρού να βάλουν τα λεφτά από την τσέπη τους

tasos-tasos
15-08-07, 16:45
δεν ειναι καθυστερημενο λογιστηριο
καθυστερημενοι ειναι αυτοί
και ασχετοι με ιντερνετ
πηγαν τοτε να παιξουν με VoIP και ουτε αυτο δε καταφερανε
αναβαθμισαν κυκλωμα απο 384 σε 512 με δικο τους κοστος για να παιξει καλυτερα το VoIP
και τους λεω.. παιδια.. κατεβαζω με 512
οχι μου λενε σαν ανεβασαμε το κυκλωμα οχι και το ISP κομματι
λεω ναι για αυτό κατεβαζω με 512 απο εκεινη την ημερα

ασχετοι εντελως
και παραδιδοντας εξοπλισμο πισω και πληρωνοντας ολους τους λογαριασμους μου
ζητησα χαρτι με υπογραφη οτι δε τους χρωσταω τιποτε αλλο
και το πηρα

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ

για να μην πω βεβαια τι τραβουσα καθε μερα να βρω τεχνικο στην υποστηριξη και 40λεπτα αναμονης με χρεωση μου στον ΟΤΕ αφου VoIP δε δουλευε...

καθε μερα να βρω τεχνικό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ
στο σπιτι δε θελουν να ξανα ακουσουν αυτο το ονομα (hol)

και μου στελνουν ενα χαρτι οτι χρωσταω 10 ευρώ?

και στο τηλεφωνο μου λενε 96?

ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΙ????

manhunter
15-08-07, 17:21
Απλά αγνόησε τους. Εμπειρικά και μόνο το λογιστικό σύστημα της εν λόγω εταιρείας συνάδει με την τηλεοπτική διαφήμιση τους περί ανθρώπων των σπηλαίων....Δεν μπορούν να σου κάνουν απολύτως τίποτα.Απλά θα καταλήξουν να είναι ενοχλητικοί....Δεν είσαι υποχρεωμένος, ακόμα και νομικά να τους καταβάλεις οποιοδήποτε ποσό...

Hail!!!

liomelissinos
15-08-07, 18:22
Αν ήξεραν τι θα πει εταιρία θα ήξεραν να τη δουλέψουν κιόλας αγνόησε τους

vspiros
15-08-07, 18:42
Το να αγνοούμε κάτι ενώ μπορούμε να κάνουμε μια ενέργεια που μπορεί να προστατέψει κάποιον άλλο που δεν έχει τέτοια δυνατότητα, δεν είναι λύση. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ,αν μπορείς, τουλάχιστον κάνε μια καταγγελία.

tasos-tasos
15-08-07, 18:58
απο οτι καταλαβαινω
συμφωνειτε ολοι πως προκειται ΟΝΤΩΣ για μια εταιρεια του κ...


αυτο καταλαβα κι εγω οταν νεος τοτε ζητησα βοηθεια για Ip forwarding για το netroute

γιατι δεν ηταν διεθνως διαθεσιμο μοντελο να βρω σε κανενα φορουμ οδηγιες

και μου απαντουν

ο αρμοδιος τεχνικος λειπει σε συνεδριο

ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ για το ip forwarding. ΓΕΙΑ ΣΑΣ

πραγματι εταιρεια του...

συγνωμη αλλα και τοτε ειχαν εξαντλησει τα ορια μου απο το απαραδεκτο επιπεδο τους (μαλλον δαπεδο τους)

και τωρα που επι 2 χρονια, μια περισυ και μια φετος ειπαν να καλυψουν τα εξοδα κανενος υπαλληλου τους με εμενα...

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

great
16-08-07, 10:04
κάτι πρέπει να έχουν κάνει τον τελευταίο καιρό, κάνα clean-up να τρέξαν να δουν οφειλες ή τίποτα τέτοιο διότι και μένα με πήραν τηλέφωνο πριν από λίγες μέρες λέγοντας μου ότι έχω ένα υπόλοιπο 214euro από τον Σεμπτεβρίου του 2006 που έχουν μια απόδειξη !! φυσικά ούτε που θυμάμαι τι είναι αυτό και αν το έχω πληρώσει ή όχι...άντε να βγάλω άκρη τώρα. Συνδρομή δεν είναι σίγουρα πάντως

gkosto
16-08-07, 10:09
απο οτι καταλαβαινω
συμφωνειτε ολοι πως προκειται ΟΝΤΩΣ για μια εταιρεια του κ...


αυτο καταλαβα κι εγω οταν νεος τοτε ζητησα βοηθεια για Ip forwarding για το netroute

γιατι δεν ηταν διεθνως διαθεσιμο μοντελο να βρω σε κανενα φορουμ οδηγιες

και μου απαντουν

ο αρμοδιος τεχνικος λειπει σε συνεδριο

ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ για το ip forwarding. ΓΕΙΑ ΣΑΣ

πραγματι εταιρεια του...

συγνωμη αλλα και τοτε ειχαν εξαντλησει τα ορια μου απο το απαραδεκτο επιπεδο τους (μαλλον δαπεδο τους)

και τωρα που επι 2 χρονια, μια περισυ και μια φετος ειπαν να καλυψουν τα εξοδα κανενος υπαλληλου τους με εμενα...

ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ

πιστευω οτι αν κινηθεις νομικα , θα ταρακουνηθουν και θα σβηστει η υποθεση , αν το αφησεις ετσι το θεμα , θα γινει καμια στραβη και θα κανουν καμια χοντραδα.
βαλε το ινκα στη μεση και το εεττ , μην τους αφηνεις
ειναι κριμα την ωρα που δεν εχεις εκκρεμοτητα να σου στελνουν χαρτια

manhunter
16-08-07, 20:15
Ρε παιδιά...Δεν μπορεί να τεθεί θέμα καταγγελίας. Δεν είναι παράμονο να είσαι ''ανοργάνωτος''! Τουλάχιστον οχι ακόμα. Απλά να μην πληρώσει τίποτα από αυτά.

tasos-tasos
16-08-07, 20:23
μετα απο καιρο ομως... τοκιζονται... και μετα τα πανε να περαστουν στην εφορια να τα παρουν απο εκει...

guzel
16-08-07, 21:06
]τι ενοεις τοκιζονται? δεν γινεται αυτο που λες δεν ειναι τραπεζα.εκτος αν υπαρχει δικαστικη αποφαση

ipo
16-08-07, 21:25
]τι ενοεις τοκιζονται? δεν γινεται αυτο που λες δεν ειναι τραπεζα.εκτος αν υπαρχει δικαστικη αποφαση
Στα περισσότερα συμβόλαια που έχω διαβάσει, αναφέρεται ότι ,στην περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής, ο οφειλέτης πρέπει να καταβάλει και τους αναλογούντες τόκους υπερημερίας.

Σχετικά με τα παραπάνω, η άποψή μου είναι ότι είναι απαράδεκτη τέτοια αντιμετώπιση από τις εταιρείες. Δυστυχώς αν δεν έχετε αποδείξεις, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πληρώσετε αυτά που σας λένε, διαφορετικά θα βρεθείτε χρεωμένοι παραπάνω. Αν έχετε αποδείξεις, όπως είπε και ένας παραπάνω, τότε όχι μόνο να τους τις δείξετε, αλλά να κάνετε και καταγγελία, για να μάθουν ότι δεν είναι σωστό να ζητάνε 2 χρόνια μετά να έχει κρατήσει ο πελάτης τις αποδείξεις πληρωμής, σε εταιρεία που δεν έχει πλέον σύμβαση. Επειδή δεν έχουν εκείνοι αρκετά οργανωμένο λογιστήριο, δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς τους λογιστές τους.

guzel
16-08-07, 21:26
πρωτη φορα το ακουω αυτο

ipo
16-08-07, 21:33
Και για να το δεις με τα μάτια σου, ορίστε:


8.5. Ο λογαριασμός είναι πληρωτέος εντός τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία έκδοσής
του και εξοφλείται σύμφωνα με τον τρόπο πληρωμής που έχει επιλεγεί από τον Πελάτη και
περιλαμβάνεται στην Αίτηση. Καθυστέρηση εξόφλησης του λογαριασμού επιβαρύνεται με τόκο
υπερημερίας.

Από το ακόλουθο συμβόλαιο της HOL:
http://www.hol.gr/files/%C1%C9%D4%C7%D3%C5%C9%D3/hol_home_double-play_application_form.pdf

Αν όχι σε όλα, υπάρχει στα περισσότερα συμβόλαια.

guzel
16-08-07, 21:33
Στα περισσότερα συμβόλαια που έχω διαβάσει, αναφέρεται ότι ,στην περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής, ο οφειλέτης πρέπει να καταβάλει και τους αναλογούντες τόκους.

Σχετικά με τα παραπάνω, η άποψή μου είναι ότι είναι απαράδεκτη τέτοια αντιμετώπιση από τις εταιρείες. Δυστυχώς αν δεν έχετε αποδείξεις, το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πληρώσετε αυτά που σας λένε, διαφορετικά θα βρεθείτε χρεωμένοι παραπάνω. Αν έχετε αποδείξεις, όπως είπε και ένας παραπάνω, τότε όχι μόνο να τους τις δείξετε, αλλά να κάνετε και καταγγελία, για να μάθουν ότι δεν είναι σωστό να ζητάνε 2 χρόνια μετά να έχει κρατήσει ο πελάτης τις αποδείξεις πληρωμής, σε εταιρεία που δεν έχει πλέον σύμβαση. Επειδή δεν έχουν εκείνοι αρκετά οργανωμένο λογιστήριο, δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς τους λογιστές τους.

δεν υπαρχει περιπτωση μια εταιρια να σε επιβαρυνει με τοκους χωρις να υπαρχει σχετικη ενημερωση αφενος και αφετερου δικαστικη αποφαση !!

guzel
16-08-07, 21:43
Και για να το δεις με τα μάτια σου, ορίστε:



Από το ακόλουθο συμβόλαιο της HOL:
http://www.hol.gr/files/%C1%C9%D4%C7%D3%C5%C9%D3/hol_home_double-play_application_form.pdf

Αν όχι σε όλα, υπάρχει στα περισσότερα συμβόλαια.

το κοστος υπερημεριας δεν οριζεται καποιος πρεπει να το ορισει.επιλεον ειναι σαφες οτι η εταιρια οφειλει να ενημερωσει τον πελατη εγγραφως.

sexrazat
16-08-07, 21:44
Κάποιες από τις εταιρείες έχουν συνεργασία με δικηγορικά γραφεία. Δεν είμαι σίγουρος ποιες έχω τρακάρει με πολλούς πελάτες της Teledome που τους πίεζαν από δικηγορικά γραφεία και νομίζω και 1-2 της Forthnet με εξώδικα κλπ.

Για μένα καλύτερα είναι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στο ΙΝΚΑ όπου θα ζητούνται από την εταιρεία εγγράφως διευκρινίσεις τι ακριβώς αφορά το ζητούμενο ποσό και οι οικονομικές εκκρεμότητες σύμφωνα με το λογιστήριο της εταιρείας.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι ανοργανωσιά της εταιρείας ή πολιτική γιατί η μέχρι τώρα εμπειρία μου λέει ότι τα λογιστήρια των εναλλακτικών (ιδωτικές εταιρείες;) περιοδικά μαζεύουν όλες τις εκκρεμμότητες σωστές ή όχι και τις ξαποστέλνουν στους συνδρομητές και όποιος τσιμπήσει.
Και δυστυχώς πάρα πολλοί επειδή βαριούνται να μπλέξουν πληρώνουν ιδιαίτερα τα μικρά ποσά.

ipo
16-08-07, 21:50
δεν υπαρχει περιπτωση μια εταιρια να σε επιβαρυνει με τοκους χωρις να υπαρχει σχετικη ενημερωση αφενος και αφετερου δικαστικη αποφαση !!

Εγώ σου επισυνάπτω τι υπογράφει ο κόσμος κι εσύ λες ατεκμηρίωτες θεωρίες. Σε αυτά τα πλαίσια της λογικής δεν μπορούμε να συζητήσουμε. Ξέρω κι εγώ να βάζω θαυμαστικά, αλλά προτιμώ τα επιχειρήματα.



το κοστος υπερημεριας δεν οριζεται καποιος πρεπει να το ορισει.επιλεον ειναι σαφες οτι η εταιρια οφειλει να ενημερωσει τον πελατη εγγραφως.
Ενδεικτικά, αλλά όχι αποκλειστικά, αντικειμενικά κριτήρια για την αντιστοιχία χρημάτων, είναι ο τιμάριθμος και για τους τόκους η αντίστοιχη τιμή που δίνει η Τράπεζα της Ελλάδος. Το να ενημερώσει τον πελάτη είναι ό,τι πιο εύκολο, με μία επιστολή, εκεί κολλάς; Άλλωστε έχει αποδεχτεί τους τόκους υπερημερίας υπογράφοντας το συμβόλαιο.

Αν έχεις να πεις κάτι, πες το σε παρακαλώ τεκμηριωμένα.

guzel
16-08-07, 21:54
Εγώ σου επισυνάπτω τι υπογράφει ο κόσμος κι εσύ λες ατεκμηρίωτες θεωρίες. Σε αυτά τα πλαίσια της λογικής δεν μπορούμε να συζητήσουμε.

μα ειναι απλη λογικη ,
αναφερει απλα κοστος υπερημεριας.ωραια επιλεον στοιχεια ?σε αντιστοιχα σμβολαια τραπεζων για δες τη αναγραφει για κοστος υπερημεριας ολοκληρη σελιδα γι αυτο το θεμα.

να σου πω επισης οτι επειδη ειμαι συνδρομητης hol παντα τον λογαριασμος τον στελνουν καθηστερημενα και αργω να τον πληρωσω ουδεποτε εχω χρεωθει με υπερημεριες κλπ

tasos-tasos
16-08-07, 22:01
@ipo & υπολοιποι χρηστες
σας ευχαριστω για την συνεισφορά σας με τεκμηριωμένες αποψεις και επιχειρηματα
ακομη δεν εχω αποφασισει τι θα κανω
εχω τα χαρτια στα χερια μου
περιμενω την επισημη απαντηση τους αφου μου ζητησαν να δουν μεσω φαξ το εγγραφο που εχει υπογραψει ο διευθυνων του λογιστηριου τους

@abu με απλες θεωριες χωρις συμβασεις, pdf κλπ, ξερεις οτι δε μπορεις να τα βαλεις μαζι τους
συμφωνω με οσα λες αλλα το λιγοτερο που θα εξασφαλιζα με τις απλες θεωριες ειναι να πληρωνω καθε χρονο οτι θυμουνται οτι τους λειπει απο το προυπολογισμο τους

ipo
16-08-07, 22:05
μα ειναι απλη λογικη ,
αναφερει απλα κοστος υπερημεριας.ωραια επιλεον στοιχεια ?σε αντιστοιχα σμβολαια τραπεζων για δες τη αναγραφει για κοστος υπερημεριας ολοκληρη σελιδα γι αυτο το θεμα.

να σου πω επισης οτι επειδη ειμαι συνδρομητης hol παντα τον λογαριασμος τον στελνουν καθηστερημενα και αργω να τον πληρωσω ουδεποτε εχω χρεωθει με υπερημεριες κλπ
Κι εγώ έχω πληρώσει λογαριασμούς που έχουν λήξει, χωρίς να χρεωθώ επιπλέον. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα γίνεται πάντα, αφού έχω υπογράψει το αντίθετο.

Στις τράπεζες αναφέρονται τα πάντα, επειδή εκεί δεν υπολογίζονται οι τόκοι της Τράπεζας της Ελλάδας, αλλά πολλαπλάσιοι, ειδικά στην περίπτωση των πιστωτικών καρτών. Μιλάμε για 5πλάσιους τουλάχιστον τόκους. Αν δεν είχε οριστεί στο συμβόλαιο, θα μπορούσαν να σου χρεώσουν μόνο με αντικειμενικά κριτήρια.

Οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών δεν είναι χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και δεν κερδίζουν από τους τόκους, γι' αυτό και αρκούνται σε αντικειμενικά κριτήρια για τους τόκους υπερημερίας. Και όπως είπαμε όταν είναι μικροί στους χαρίζουν. Αν είναι μεγάλοι όμως, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα χαριστούν σε κανένα.

Προτείνω να αρχίσεις να διαβάζεις τα συμβόλαια πιο προσεκτικά, καθώς και καμία οικονομική εφημερίδα, διαφορετικά θα είσαι άξιος της τύχης σου, αν σε κυνηγάνε και αρχίσεις να τους λες όσα γράφεις εδώ.

guzel
16-08-07, 22:22
ε αν με κυνηγησουν ρε ipo ο δικηγορος μου θα τρεχει οχι εγω:p

παντως εγω πως ειναι δυνατον η forthnet να μου ζητουσε περυσι ενα ποσο που ειχα πληρωσει και οταν τους εστελνα τις αποδειξεις μετα με επαιρναν τηλ και μου ζηταγαν αλλες ημερομηνιες με αλλα ποσα ?εχω εμαιλ τους που μου ελεγαν οτι υπαρχει ενα ποσο Χ και αν το πληρωσω με διαβεβαιωνουν οτι δεν θα εχω ουδεμια αλλη υποχρεωση προς την εταιρια τους. μετα αφου εψαχνα μερες να βρω αποδειξεις σε συρταρια κλπ ,εστειλα τις αποδειξεις και μετα απο λιγο καιρο αλλαξε παλι το ποσο και μου εστειλαν στο σπιτι μια αναλυση λογαριασμου με το τι ειχα πληρωσει(ειναι και γυφτοι καθως τους ειχα δωσει πανω απο 3000ε-συνδρομητης forthnet telephony 2 γραμμες απο τοτε που ξεκινησε η υπηρεσια και εκαναν βαβουρα για 120ε) .

ολο αυτο εγινε περυσι τον Ιουνιο .Εγω τους ειχα στειλει φαξ οτι δεν θα ξαναμπω σε διαδικασια να ασχολουμε μαζι τους και να στελνω αποδειξεις και επιτελους οταν κατασταλαξουν πιο ειναι το οφειλομενο ποσο και οι ημερομηνιες αν υπαρχουν οφειλες να με ξαναενοχλησουν. Απο τοτε δεν με ξαναενοχλησαν παρα μονο μια φορα για να ξαναγινω συνδρομητης τους.

πως ειναι δυνατον σε κανεναν λογαριασμο να μην υπηρχαν ποτε προηγουμενες οφειλες και ξαφνικα οταν ζητησα διακοπη να μου ξητουσαν λογαριασμο του 2003 ?ειναι δυνατον κανεις να μαζευει τοσες αποδειξεις?

να τους ξαναενοχλησω ?αυτα που μου ειπες με τους τοκους με εβαλαν σε σκεψεις!! υπαρχει περιπτωση? θα τους παρει ο #%#%#%#

manhunter
17-08-07, 23:40
Καμια εταιρεια δεν μπορεί ζητάει ποτέ τυς τόκους. Βέβαια καλού κακού, είναι καλό να το ψάχνουμε. Το χρέος προς μία ιδιωτική εταιρεια, δεν μπορεί να μεταβιβαστεί ή περάσει στο ΑΦΜ του πελάτη.Είναι χρέος της εταιρείας να ενημερώνει τους πελάτες της για τυχόν χρέη. Οποιαδήποτε εταιρεία, δεν έχει κανένα νομικό δικαίωμα να διεκδικήσει χρήματα από πελάτη, μετά την πάροδο κάποιου χρόνου (δεν γνωρίζω δυστυχώς συγκεκριμμένα). Εδώ σκεφτείτε, οτι για κάθε μέρα που ένας πελάτης κρατάει με χρησιδάνειο το router παραπάνω (μετά την λήξη ή ακύρωση της συνδρομής του), αναφέρεται οτι πληρώνει τον εξοπλισμό με το εκάστωτε τίμημα που ορίζει η η νομική σημείωση στους όρους κάθε συμβολαίου. Δεν πιστεύω να υπήρξε κανένας που πλήρωσε το παραμικρό επειδή κράτησε τον εξοπλισμό του παραπάνω.Γενικότερα πάντως, από προσωπική εμπειρία και γενικώς νομικού ''ψαξιματος'' κάποιων πραγμάτων, πολύ δύσκολα βγάζεις νομική άκρη με κάποια εταιρεία.Και παρά τις όσες καταγγε΄λίες φτάνουν καθημερινά (πιστεύω) στα γραφεία τους, σε απειροελάχιστες από αυτές πληρώνουν κάτι και αυτό από ιδιωτική πρωτοβουλία κάποιου υψηλά ιστάμενου προσώπου στην εταιρεία.

Φλυάρυσα πάλι...

aligator
17-08-07, 23:53
καλά η εταιρία με τα 10 ή τα 96 ευρώ θα σωθεί?

tasos-tasos
18-08-07, 00:29
γιατι νομιζεις οτι μονο σε εναν το κανουν? μονο 1 η μονο 100 πελατες εχουν?
τοτε το 2005 για να κλεισω τον λογαριασμο μου ειχαν βγαλει τελικο λογαριασμο 150 ευρω
λεω τι ειναι τα 150?
μου λενε 30 απο αυτα θα σας τα επιστρεψουμε τον αλλο μηνα λογο evoice
μαλιστα λεω, γυριστε τα μου τωρα

οκ πηγαμε στα 120

τους λεω... ενα 30αρι τι ειναι αυτό?
αχ λαθος αυτό επρεπε να σας το αφαιρεσουμε κατα λαθος προστέθηκε

μου το αφαιρει ΜΙΑ ΦΟΡΑ
στον δρομο για το σπιτι κατι δε μου καθοταν καλα

αν σε χ ποσο αντι να αφαιρεσεις ενα ψ ποσο, το προσθεσεις

τοτε απο το σωστο χ-ψ, το χ+ψ πρεπει να διορθωθει με χ-2ψ
τον παιρνω τηλεφωνο και του λεω... ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΡΙΟΥ... ΔΕ ΣΟΥ ΕΚΟΨΕ?

εχετε δικιο σας επιστρεφω αυριο στην τραπεζα σας αλλα 30

αρα... απο τα 150

εφτασα να πληρωσω τελικα 150 -30 -30-30
αρα 60

αν σαν κλασσικος Ελληνάρας, τα ειχα βαλει σε καρτα να πληρωνονται....


ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ? 150???? ΣΩΣΤΑ! ΟΧΙ 60 ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ

αρα??? σκεφτειτε τι συμβαινει? και ναι φιλε μου δε θα σωζόταν με τα 10 ευρω απο εμένα

αλλα οταν πρεπει να πληρωθει 60 και τους δινω 150

(κοντα 2-3 φορές επάνω... καταλαβαινεις...)

και εχω αποδεικτικα στοιχεια για αυτά και την καταθεση που μου εκανε στην τραπεζα ο λογιστης τους...

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

pkdan
30-08-07, 10:18
Και μένα με έφτασε σε σημείο η HOL να σταματήσω την κανονική μου άδεια και να γυρίσω στην Αθήνα και να τρέχω στις τράπεζες.:evil:
Είχα συνδρομή από 1/1/2006, έκανα την σύνδεση προπλήρωσα 1 χρόνο.
Αρχές 2007 έρχεται o λογαριασμός μιας και τελείωσε ο πρώτος χρόνος, ξανά προπληρώνω ένα χρόνο, και τους λεω να πάω και σε Double Play.:nono:
στις 6/8/2007 με παίρνουν τηλέφωνο και μου λενε πως χρωστάω το δεύτερο εξάμηνο του 2006 περίπου 230 €.

Αρχίζει ο Γολγοθάς. Ατελείωτες ώρες αναμονής στο 13844,:mad: δεκάδες άσχετοι να μην μπορούν να βρουν τι γίνετε , να με στέλνουν στην τράπεζα (Eurobank) να βρω την απόδειξη που πλήρωσα (Ήταν Δεκέμβριος 2005 η απόδειξη), η τράπεζα να μου λεει θα σε χρεώσουμε περίπου 30 €, θα χρειαστεί πάνω από 2 μήνες, και το πιο πιθανό είναι πως δεν θα βρεθεί.
Στις 8/8/2007 στέλνω FAX και τους ζητάω 1. να μου στείλουν παραστατικό για να πάω να τους πληρώσω, μιας και εγώ δεν έχω τίποτα στα χέρια μου, και ρωτάω πως να πάω να πληρώσω ?, με παίρνεις τηλέφωνο και μου λες πήγαινε και κατέθεσε 230 € έτσι ?, και 2. να ακυρώσουν και το Double play και την ADSL μου.
Ανταποκρίνονται μόνο στο ένα, μου στέλνουν με FAX μια καρτέλα μου που φαινόταν πως χρωστάω, και πάνω μια σφραγίδα που παρακαλούσαν για την άμεση πληρωμή, με παίρνει και μια κύρια τηλέφωνο για να μου δώσει συμβουλές πως να συμπληρώσω την αίτηση του Double play που θα βρω στον εξοπλισμό που θα μου έστελναν. Της εξηγώ πως έχω στείλει FAX και πώς δεν επιθυμώ να συνδεθώ:nono:.

Για καλή μου τύχη θυμήθηκα το όνομα της κυρίας που μου είχε κάνει το 2005 την σύνδεση, και σε αυτήν είχα στείλει με FAX τις αποδείξεις πληρωμής μου.
Μιλάω μαζί της και μετά από 10 λεπτά με παίρνει και μου λεει πως βρέθηκε η απόδειξη, το βάζω σχόλιο μου λεει, θεωρήστε το θέμα ότι τελείωσε.:)
Χάρηκα λεω επιτέλους τελείωσε !!! αλά έκανα λάθος.
Χρειάστηκε ακόμα αρκετές ώρες αναμονής επικοινωνία με πολλά άτομα
13/08/2007 βρέθηκε η απόδειξη και 22/8 τελικά έκλεισαν το θέμα
Χτες με πήραν τηλέφωνο να μου πουν πως 9/9 έχει προγραμματισθεί η διακοπή του τηλεφώνου μου από τον ΟΤΕ και η μεταφορά του στην HOL:evil:
Βλαστημάω :twisted::twisted::twisted:την ώρα και την στιγμή που έμπλεξα με αυτή την εταιρεία
Τώρα περιμένω να παει το τηλέφωνο στην HOL και να παω να το γυρίσω πάλι στον ΟΤΕ
Πλέον δεν ξέρω τι να κάνω ( ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ) :nono::nono::twisted:

vchr
30-08-07, 10:35
Κι εγώ πριν από λίγο έκανα αίτηση μεταφοράς του ADSL από την HOL στον ΟΤΕ, γιατί η HOL είναι πλέον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!
Ήμουν συνδρομητής στην HOL από το 1996, το 2007 είχα 2 κυκλώματα DSL στην HOL, και κατάφεραν με την απαράδεκτη συμπεριφορά τους να μη θέλω να ξανακούσω για HOL.

pkdan
30-08-07, 11:17
Το πρόβλημα είναι πως θα γυρίσουν παρά την θέληση μου το τηλέφωνο από OTE σε HOL χωρίς εγώ να έχω τον εξοπλισμό για μα το δουλέψω.
Δηλαδή για όσο κρατήσει η μεταφορά δεν θα έχω τηλέφωνο, και νομίζω θα πληρώσω και στον ΟΤΕ επανασύνδεση.
Και βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι γιατί το τηλέφωνο χρησιμοποίητε για επαγγελματική χρήση( Τηλ. Εταιρείας).

pkdan
30-08-07, 21:16
Έμαθα και το καλύτερο :)
Θα πληρώσω 35 ευρώ στον ΟΤΕ για να ξαναγυρίσει σε αυτόν το τηλέφωνο, και 85 ευρώ στην HOL γιατί διακόπτω το συμβόλαιο μου :rtfm:
Τελικά τα 230 με τα τηλέφωνα (ατελείωτες ώρες αναμονής ( Σήμερα μετά από 20 λεπτά αναμονή και αφού έχω μάθει όλες τις όπερες του Τ/Κ τους , όταν άρχισε να καλεί μου το έκλεισαν) + 35 + 85 + ψυχική οδύνη τα πλήρωσα με το παραπάνω :twisted:
Συγχαρητήρια Hellas OnLine

:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

xrokos
31-08-07, 22:08
Αγνόησε τους, δε θα τολμήσουν να σου κάνουν τίποτα.

tasos-tasos
01-09-07, 03:33
τελικα με καλεσαν και μου ειπαν ολα καλα κανενα προβλημα να το ξεχασουμε

δε θα το αφησω ετσι

ψαχνω και απαιτω επεξηγηματικη αναφορα για το ρεζιλικι αυτο
ποτε δεν εχω αφησει απληρωτο λογαριασμο
μπηκα στην εντατικη απο ατυχημα οταν πηγαινα να πληρωσω λογαριασμο

επρεπε να τους παω χοντρα τωρα
απλα ζηταω απολογητικη αναφορα και οριστικη υπογραφή οτι δε θα με ξαναενοχλησουν
ακου εκει να μου στελνουν λογαριασμο 10 ευρω και οταν πηρα τηλεφωνο να μου λενε 96

και ειχα απαισια εμπειρια απο την σχεση μου τοτε με την εταιρεια
απαισια
voip ΔΕ δουλεψε ποτε
κανανε το κυκλωμα 512 απο μονοι τους απο 384 μηπως δουλεψει
και ωρες απιστευτης ταλαιπωριας αναμονης και χρεωσης στο τηλεφωνο
δε καταλαβαινω πως ακομα δε το εχουν κλεισει το μαγαζακι με τετοια συμπεριφορα και πειραματα

επρεπε και πρεπει να τους παω πιο χοντρα...δε ντρεπονται λιγο...

anthoula
03-09-07, 01:45
Έχω 2 γνωστούς που είχαν πάρει την προσφορά με τα 237ε το 2005, δεν επέστρεψαν το Fritz, τους ήρθαν κάτι λογαριασμοί με χαμηλά (20-30ε) ποσά για "δήθεν" ανανέωση της σύμβασης, δεν πλήρωσαν και δεν τους έκαναν τίποτα.

Μην ασχολείστε για να μην ασχοληθούν μαζί σας. :twisted: :clap:

Μα είναι σοβαρή εταιρία η HOL; Δεν φτάνει που έχω ακούσει τα χίλια-μύρια γι' αυτούς, αποφάσισαν να αλλάξουν και το λογότυπό τους σε gay απομίμηση του Fedora logo. :lol: :rofl:

sdikr
03-09-07, 01:56
Έχω 2 γνωστούς που είχαν πάρει την προσφορά με τα 237ε το 2005, δεν επέστρεψαν το Fritz, τους ήρθαν κάτι λογαριασμοί με χαμηλά (20-30ε) ποσά για "δήθεν" ανανέωση της σύμβασης, δεν πλήρωσαν και δεν τους έκαναν τίποτα.

Μην ασχολείστε για να μην ασχοληθούν μαζί σας. :twisted: :clap:

Μα είναι σοβαρή εταιρία η HOL; Δεν φτάνει που έχω ακούσει τα χίλια-μύρια γι' αυτούς, αποφάσισαν να αλλάξουν και το λογότυπό τους σε gay απομίμηση του Fedora logo. :lol: :rofl:

Το θέμα είναι οτι εκείνοι έχουν δικηγόρους (η hol)

Παρακαλώ μην κάνουμε προτάσεις για περιπτώσεις που μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα προς σε αυτόν που θα τις ακολουθήσει

pkdan
13-09-07, 14:00
Τελικά παρόλο που τους έστειλα 3 ΦΑΧ να μην προχωρήσουν το Double play, αυτοί συνέχισαν!!!! εδώ και 5 μέρες φυσικά δεν έχω εξοπλισμό από την HOL, άλλα δεν έχω και τηλέφωνο πλέον.
Πρέπει να πάω λέει στον ΟΤΕ να πληρώσω 35 και σε 15 μέρες να μου το επανασυνδέσουν.
Τα συγχαρητήρια μου στην Hellas Online
Πάω πρωί πρωί στον ΟΤΕ και γυρνάω σε αυτόν και την ADSL καi να πάει να !!!!! η Hellas online

puntomania
15-09-07, 01:36
...το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι γιατί το τηλέφωνο χρησιμοποίητε για επαγγελματική χρήση( Τηλ. Εταιρείας).


Καλά ρε φίλε έχεις τηλέφωνο το οποίο χρειάζεσαι επαγγελματικά και πας σε εναλλακτικό? Οτε και πάλι Οτε. Και ας είναι και πιο ακριβός.

pkdan
18-09-07, 09:07
Την Πάτησα και καλά να πάθω!!!
Αυτό που με εκνευρίζει είναι η λογική «στο μεταφέρω γιατί έτσι θέλω»
Με πήραν αφού έγινε η μεταφορά 3 τηλέφωνα για να με μεταπείσουν
λέγοντας -μα θέλετε να πληρώνετε το πάγιο του ΟΤΕ-

Έκανα πλέον αίτηση για μεταφορά στο ΟΤΕ

Μεταφέρω μετά και την ADSL στον ΟΤΕ και Άντε Γεια HOL

@ ADSLgr.com All rights reserved.