PDA

Επιστροφή στο Forum : πετυχαίνεται η ταχύτητα 24 μβ?



arouamparena
09-08-07, 20:41
διαβάζω για ταχύτητες 24 μβ και μετά από την περιπετειώδη εμπειρία μου με κάποιον άλλον εναλλακτικό πάροχο, αναρωτιέμαι: πετυχαίνονται τέτοιες ταχύτητες; στον πάροχο αυτό δεν ισχύουν τα "χαλκός κακής ποιότητας"; απόσταση από dslam.... κλπ κλπ

σε τι διαφέρουν μεταξύ τους οι πάροχοι, όσον αφορά την ποιότητα της παροχής adsl;

η ερώτηση είναι 100% καλοπροαίρετη.

Director CrisAK
09-08-07, 20:51
Όπως θα διαβάσεις και στο site της Forthnet μιλάει για "Έως 24MBit" και όχι για 24MBit.

Υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα στο forum όπου μπορείς να δεις πόσο πιάνει κάθε χρήστης.
Συνήθως ανάλογα με την απόσταση από το DSLAM.

Jazzer
09-08-07, 20:54
Και βέβαια πρώτα από όλα η ποιότητα της γραμμής είναι βασικότατος παράγοντας.
Υπάρχουν περιπτώσεις που συνδρομητές μένουν πολύ κοντά στα Α/Κ , κι ενώ θα μπορούσαν λόγω μικρής απόστασης να πιάσουν μεγάλη ταχύτητα, λόγω προβλημάτων πιάνουν... θόρυβο και αποσυνδέσεις.:(

arouamparena
09-08-07, 20:59
Και βέβαια πρώτα από όλα η ποιότητα της γραμμής είναι βασικότατος παράγοντας.

Ποιοι παράγοντες συντελούν στην ποιότητα της γραμμής;

Μπορεί στην ίδια πολυκατοικία (και φυσικά έξω κι από αυτήν), που τα καλώδια μπήκαν την ίδια εποχή, από τον ίδιο εργολάβο, να έχουν σημαντικές διαφορές ποιότητας γραμμής οι γραμμές ακόμα και στο ίδιο διαμέρισμα; Τα καλώδια του ΟΤΕ δε σκαλίζονται τόσο όσο του ρεύματος ή της τηλεόρασης... οπότε ούτε βλάβες θα έχουνε...

Τι μπορούμε να κάνουμε εμείς οι ίδιοι οι κάτοχοι. ώστε να βελτιοώσουμε τη γραμμή μας;

arouamparena
09-08-07, 21:06
Όπως θα διαβάσεις και στο site της Forthnet μιλάει για "Έως 24MBit" και όχι για 24MBit.

Υπάρχουν ήδη ανοιχτά θέματα στο forum όπου μπορείς να δεις πόσο πιάνει κάθε χρήστης.
Συνήθως ανάλογα με την απόσταση από το DSLAM.

είδα το ως...

αλλά έχω φίλους στη φ που ισχυρίζονται πως πιάνουν 18άρια.. 20άρια και μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο - μετά από αυτό που μου έτυχε.

δεν με ενδιαφέρει να μάθω για τι ταύτητες πιάνει ο κάθε χρήστης, αλλά να μείνω στη σημασία της γραμμής για μεγάλη ταχύτητα και σε δεύτερο βαθμό η παρχοχή της συγκεριμένης εταιρείας. Απλά αυτή συνδέθηκε με το μεγαλύτερο όριο 24 μβ. (Και γιατί εβαλε 24 κι όχι 16 π.χ? ή 32?)

Jazzer
09-08-07, 21:11
Δυστυχώς από τον κατανεμητή σου και πέρα είναι θέμα ποιότητας καλωδίων, υπολόγισε παλαιότητα, υγρασία, κοψίματα κλπ.
Από την πλευρά μας μπορούμε να κάνουμε έναν έλεγχο όπως περιγράφεται στο παρακάτω άριστο θέμα :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

karavagos
09-08-07, 21:25
είδα το ως...

αλλά έχω φίλους στη φ που ισχυρίζονται πως πιάνουν 18άρια.. 20άρια και μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο - μετά από αυτό που μου έτυχε.

δεν με ενδιαφέρει να μάθω για τι ταύτητες πιάνει ο κάθε χρήστης, αλλά να μείνω στη σημασία της γραμμής για μεγάλη ταχύτητα και σε δεύτερο βαθμό η παρχοχή της συγκεριμένης εταιρείας. Απλά αυτή συνδέθηκε με το μεγαλύτερο όριο 24 μβ. (Και γιατί εβαλε 24 κι όχι 16 π.χ? ή 32?)

Ήδη υπάρχει διψήφιος αριθμός συνδρομητών της Forthnet που μπορεί να συχρονίσει σε ταχύτητες μεγαλύτερες των 24.
ΟΛΑ εξαρτιώνται από την απόσταση μέχρι το Α/Κ του ΟΤΕ και την ποιότητα της γραμμής.
Τα υπόλοιπα (πάροχος, modem, κλπ.) παίζουν από ελάχιστο μέχρι μηδενικό ρόλο.

arouamparena
09-08-07, 21:27
Δυστυχώς από τον κατανεμητή σου και πέρα είναι θέμα ποιότητας καλωδίων, υπολόγισε παλαιότητα, υγρασία, κοψίματα κλπ.
Από την πλευρά μας μπορούμε να κάνουμε έναν έλεγχο όπως περιγράφεται στο παρακάτω άριστο θέμα :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

οκ διάβασα αρκετά από το άρθρο που προπτείνεις κι αφορά από τον κατανεμητή ως το διαμέρισμα.

από τον κατανεμητή ως το καφάο; η υγρασία επηρεάζει ένα κι όχι όλα τα άλλα; στην πολυκατοιικία μου είναι 6 με adsl κι όλοι με 4 mb και πάνω (2 forthnet., tellas, 2 otenet, vivodi)

Έτυχε στο δικό μου;

Τυχόν γδαρσίματα κάπου στο δρόμο προς το ΚΑΦΑΟ γίνονται αντιληπτά στην Pstn ή στην ISDN?

sdikr
09-08-07, 21:33
υπάρχουν ανοιχτά νήματα σχετικά, παρακαλώ συνεχίστε εκεί

@ ADSLgr.com All rights reserved.