PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x Aποριες



firegarden
10-08-07, 01:30
Καλησπέρα. Εχω μερικες αποριες και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω γραμμη 768 απο τον Οτε και συνδρομη απο Φορθνετ. Επειδη το ιδιοκτητο δικτυο της Φορθνετ στην Πετρουπολη προβλεπω να φτασει το 2012, σκεφτομαι να βαλω το Conn-x Talk με απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις και να βαλω την 4Μbit.Αν και κοιταξα το Ote-shop.gr, δεν βρηκα ορισμενες απαντησεις σε ορισμενα θεματα και γι'αυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

1)τα 38,5€ το μηνα για την 4αρα περιλαμβανουν τη γραμμη adsl και τη συνδρομη;ISP για το Conn-x ειναι η Οτενετ;

2)Μιας και εχω ηδη γραμμη adsl απο τον Οτε, η μεταβαση στο Conn-x θα συνοδευτει απο διακοπη της γραμμης για καποιο χρονικο διαστημα λογω αναβαθμισης της ταχυτητας;
Αν ναι, γνωριζετε περιπου ποσο καιρο θα χρειαστει;

3)Υπαρχει ελαχιστος χρονος παραμονης στο Conn-x;

4)Εχω το Siemens Xpresslink PSTN. Θα εχει καποιο προβλημα να υποστηριξει τα 4mbit?
O ΟΤΕ δινει μαζι ασυρματο router αλλα προτιμω να κρατησω το ενσυρματο που ηδη εχω.


Σας ευχαριστώ για το χρονο σας.

bored01
10-08-07, 02:31
1)Ναι. ISP τυπικά είναι ο ΟΤΕ (μιας και το conn-x είναι προιόν του) αλλά ουσιαστικά είναι η Otenet. Μη σε απασχολεί, ο λογαριασμός θα είναι του ΟΤΕ και θα τα πληρώνεις όλα μαζί, η τεχνική υποστήριξή και η εξυπηρέτηση επίσης του ΟΤΕ. 38,5 + το connx talk + το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ.
2)Ίσως να υπάρξει μια μικρή διακοπή όχι λόγω αλλαγής ταχύτητας αλλά λόγω αλλαγής ISP. Θα σου πουν από το 134.
3)δεν ξέρω να σεβοηθήσω, λογικά ναι. Αν όχι θα χρησιμοποιήσεις του ΟΤΕ.

firefox
10-08-07, 05:14
πρόσεχε λίγο γιατί νομίζω ότι αυτό που θες να βάλεις , υποστηρίζει μονο τις κλήσης σε γραμμές που είναι ακόμα στο οτε. αν το σταθερό έχει φυγή και έχει πάει σε άλλο εναλλακτικό πεζή κανονικά χρέωση. όπως κάνει και η altec δηλαδή.τσέκαρε το γιατί δεν είμαι σίγουρος

maik
10-08-07, 08:02
πρόσεχε λίγο γιατί νομίζω ότι αυτό που θες να βάλεις , υποστηρίζει μονο τις κλήσης σε γραμμές που είναι ακόμα στο οτε. αν το σταθερό έχει φυγή και έχει πάει σε άλλο εναλλακτικό πεζή κανονικά χρέωση. όπως κάνει και η altec δηλαδή.τσέκαρε το γιατί δεν είμαι σίγουρος

Ναι απο τα 4,5 εκατομ συνδεσεις που εχει ο ΟΤΕ εφυγαν περιπου 95χιλιαδες.:rofl::rofl:
Πολυ μεγαλη η πιθανοτητα να χρεωθεις.:rofl::rofl:

Η ομφαλοσκοπηση συνεχιζεται.

firegarden
10-08-07, 08:15
πρόσεχε λίγο γιατί νομίζω ότι αυτό που θες να βάλεις , υποστηρίζει μονο τις κλήσης σε γραμμές που είναι ακόμα στο οτε. αν το σταθερό έχει φυγή και έχει πάει σε άλλο εναλλακτικό πεζή κανονικά χρέωση. όπως κάνει και η altec δηλαδή.τσέκαρε το γιατί δεν είμαι σίγουρος

Αυτο ισχυει αλλα δε με ενοχλει. Μηπως γνωριζει κανεις για το αν υπαρχει ελαχιστος χρονος παραμονης και αν μπορω να χρησιμοποιησω το modem που ηδη εχω;
Αυτα ειναι τα 2 ερωτηματα που με απασχολουν πιο πολυ.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

katafitos
10-08-07, 08:44
Αυτο ισχυει αλλα δε με ενοχλει. Μηπως γνωριζει κανεις για το αν υπαρχει ελαχιστος χρονος παραμονης και αν μπορω να χρησιμοποιησω το modem που ηδη εχω;
Αυτα ειναι τα 2 ερωτηματα που με απασχολουν πιο πολυ.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.
6 μηνες ειναι ο ελαχιστος χρονος και μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο μοντεμ θελεις

miky_7
10-08-07, 10:33
Ζητα ομως οπως και να εχει το ασυρματο που δινει δωρο. Μια καβατζα δεν εβλαψε ποτε κανεναν και ολα τα ασυρματα εχουν θυρες για να συνδεεσε με καλωδιο δικτυου.

DrunkenDuck
13-08-07, 16:18
Εκανα αιτηση για connX και μου ειπαν δεν εχει πορτες οποτε μπηκα σε λιστα αναμονης. Ξερετε ποσο διαστημα περνει να βαλουν πορτες? Απο Κερκυρα ειμαι

panoc
13-08-07, 16:21
Εκανα αιτηση για connX και μου ειπαν δεν εχει πορτες οποτε μπηκα σε λιστα αναμονης. Ξερετε ποσο διαστημα περνει να βαλουν πορτες? Απο Κερκυρα ειμαι

εξαρταται, στο dlsam λευκας στη Πατρα, ειναι χωρις πορτες πανω απο 2 μηνες.

snips
13-08-07, 23:29
Μάλιστα. Λύθηκε η απορία μου....(βαρέθηκα την forthent και γώ) αλλά CONNX (2ΜΒ) + TALK (24/7) + πάγιο γραμμής (15)...πάει 120 ευρώ το δίμηνο χωρίς το τελικά ΦΠΑ βέβαια....

Ά ρε forthnet με τις βιασύνες σου....

sexrazat
13-08-07, 23:47
Σου στέλνουν με fax από τον ΟΤΕ μια υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνεις και την επιστρέφεις μαζί με φωτοτυπία ταυτότητας στον ΟΤΕ (αν δεν πας ο ίδιος).

Μόλις στείλεις την αίτηση καταχωρείται την ίδια μέρα στα συστήματα του ΟΤΕ και μέχρι να πας στην 4άρα θα έχεις την 1024 της Fortnet. H διαδικασία ολοκληρώνεται πλέον την ίδια μέρα και θεωρητικά δεν μένεις καθόλου χωρίς ADSL

sexrazat
13-08-07, 23:49
Μάλιστα. Λύθηκε η απορία μου....(βαρέθηκα την forthent και γώ) αλλά CONNX (2ΜΒ) + TALK (24/7) + πάγιο γραμμής (15)...πάει 120 ευρώ το δίμηνο χωρίς το τελικά ΦΠΑ βέβαια....

Ά ρε forthnet με τις βιασύνες σου....

119 € το δίμηνο μαζί με το ΦΠΑ. Αλλά πάλι είναι ακριβότερο από τη Forthnet.

aris60
13-08-07, 23:52
Μάλιστα. Λύθηκε η απορία μου....(βαρέθηκα την forthent και γώ) αλλά CONNX (2ΜΒ) + TALK (24/7) + πάγιο γραμμής (15)...πάει 120 ευρώ το δίμηνο χωρίς το τελικά ΦΠΑ βέβαια....

Ά ρε forthnet με τις βιασύνες σου....

Καλησπερα εγω θα ελεγα κατι αλλο να δοκιμασης, διοτι εχει και παγιδες το κονεχ π.χ. τα απεριοριστα τηλεφωνηματα, εχει λακο η φαβα.Στον ιντερνετ δεν θα ελεγα οτι ειναι και καλο, φιλος μου σε επαρχια εβαλε το cub και εχει καλλιτερη ταχυτητα απο το κονεχ,δες και αλλες εταιριες.

mper47
14-08-07, 01:10
Απορία (ελπίζω στο ίδιο μήκος κύματος): έχω FORTHnet 1Bill 768 (μέσω ΑΡΥΣ) που λήγει τον Δεκέμβρη (άρα ορισμένου χρόνου). Αν π.χ. πάρω τηλ. το 134 για συνδρομή conn-x θα φάω πόρτα; Μπορούν να διακόψουν αυτοί τη FORTHnet (όχι τη συνδρομή προφανώς, την πρόσβαση εννοώ); Έχω ελπίδες ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Δεκέμβρη να λήξει και μετά κανένα μήνα να απενεργοποιήσουν την πρόσβαση για να κάνω ΜΕΤΑ αίτηση στον ΟΤΕ; (ζήσε Μάη μου..)

aris60
14-08-07, 10:37
Απορία (ελπίζω στο ίδιο μήκος κύματος): έχω FORTHnet 1Bill 768 (μέσω ΑΡΥΣ) που λήγει τον Δεκέμβρη (άρα ορισμένου χρόνου). Αν π.χ. πάρω τηλ. το 134 για συνδρομή conn-x θα φάω πόρτα; Μπορούν να διακόψουν αυτοί τη FORTHnet (όχι τη συνδρομή προφανώς, την πρόσβαση εννοώ); Έχω ελπίδες ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Δεκέμβρη να λήξει και μετά κανένα μήνα να απενεργοποιήσουν την πρόσβαση για να κάνω ΜΕΤΑ αίτηση στον ΟΤΕ; (ζήσε Μάη μου..)

Kαλημερα, μεσω ΑΡΥΣ η 4νετ εχει δωσει εντολη με εξουσιοδοτηση δικη σας, αυτοι θα κανουν πλεον της κινησεις και εσεις σε αυτους θα απευθυνεσθε μονο, ενοω στην 4νετ.

mper47
14-08-07, 10:50
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή πιστεύετε ότι μπορώ να επιχειρήσω να πω στη 4νετ να διακόψει την πρόσβαση στη γραμμή (ακόμα και αν η συνδρομή μου λήγει αργότερα);

miky_7
14-08-07, 10:52
Απορία (ελπίζω στο ίδιο μήκος κύματος): έχω FORTHnet 1Bill 768 (μέσω ΑΡΥΣ) που λήγει τον Δεκέμβρη (άρα ορισμένου χρόνου). Αν π.χ. πάρω τηλ. το 134 για συνδρομή conn-x θα φάω πόρτα; Μπορούν να διακόψουν αυτοί τη FORTHnet (όχι τη συνδρομή προφανώς, την πρόσβαση εννοώ); Έχω ελπίδες ή θα πρέπει να περιμένω μέχρι τον Δεκέμβρη να λήξει και μετά κανένα μήνα να απενεργοποιήσουν την πρόσβαση για να κάνω ΜΕΤΑ αίτηση στον ΟΤΕ; (ζήσε Μάη μου..)

Συνδεση connex OTE θελει να κανει οχι 4net. Λογικα και ο ΟΤΕ στις νεες αιτησεις πρεπει να εχει εξουσιοδοτηση να διακοψει ο ιδιος την ηδη υπαρχουσα συνδεση σου adsl σε αλλο παροχο και να σε συνδεσει αυτος. Σε ΟΤΕΝΕΤ παντως που πηρε προσφατα φιλος υπηρχε αυτη η εξουσιοδοτηση.

aris60
14-08-07, 11:09
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή πιστεύετε ότι μπορώ να επιχειρήσω να πω στη 4νετ να διακόψει την πρόσβαση στη γραμμή (ακόμα και αν η συνδρομή μου λήγει αργότερα);

Δεν γνωριζω ακριβως την καθε δεσμευση?

sexrazat
15-08-07, 20:49
Πάρε το 134 στο κάνει και ο ΟΤΕ πλέον χωρίς να ανακατευθεί η Fortnet από 1/8.
Αρκεί να σε συμφέρει οικονομικά γιατί δεν ξέρω τι δέσμευση έχεις με την Fortnet.

mper47
15-08-07, 22:37
Σ' ευχαριστώ sexrazat! Με πρόλαβες, αυτό σκόπευα να γράψω το απόγευμα: ότι πήρα στο 134, ήταν ευγενέστατοι και μου έστειλαν με e-mail μία εξουσιοδότηση να τη συμπληρώσω ώστε να ζητήσουν οι ίδιοι τη διακοπή από τη 4νετ. Εξυπακούεται ότι ακολουθεί δωρεάν router (ένα Philips είναι στις αποθήκες τους αυτόν τον καιρό) και μέχρι στιγμής δε φαίνεται να υπάρχει κώλυμα ουδέν. Ίδωμεν!

zeppos
16-08-07, 13:44
Μιας και λέμε για ConnX να πω κι εγώ την εμπειρία μου μέχρι στιγμής.

- Πάλευα με την Tellas (από τον Απρίλιο!) για τη διακοπή των υπηρεσιών 2 γραμμών που έχω στο σπίτι (μιας adsl 2mbit και μιας pstn). Απανωτά fax και τηλέφωνα, άκρη δεν βγήκε. Μετά από ένα σημείο άρχισα να βαριέμαι αλλά υπάρχει κι άλλος -σοβαρότερος- λόγος που δεν τους κυνήγησα. Πήγαινα για Forthnet 2play αλλά τελικά το ακύρωσα, γιατί άκουσα ότι είχαν πολλά προβλήματα στο DSLAM Χολαργού.

- Πέμπτη 9/8 γυρνάω από διακοπές και παίρνω το 134 (για να ξεμπερδεύουμε).

- Παρασκευή 10/8 στέλνω τα fax για σύνδεση με ConnX 8άρι.

- Λόγω Σ/Κ και Δεκαπενταύγουστου οι 2 εργάσιμες για τη μεταφορά από Tellas σε ΟΤΕ γίνονται 4...

- Και ενώ σήμερα (Πέμπτη 16/8) μέχρι τις 11 το πρωί κατέβαζα με Tellas, κάποια στιγμή πέφτει η σύνδεση στο internet. Το adsl ούτε καν κατάλαβα αν αποσυγχρονίστηκε (τα log του Dlink είναι απαράδεκτα) και τσουπ, αλλάζω τα passwd και μπαίνω με otenet (μου είχαν στείλει κωδικούς κλπ από Δευτέρα).

- Δηλαδή άντε να έμεινα μισή ώρα χωρίς internet.

Τώρα υπομονή 10 εργάσιμες για να γυρίσει η γραμμή από τα 2048/256 στα 8096/384.

Πληρώνω τα κέρατά μου για 8άρα γραμμή + Talk + πάγιο PSTN αλλά για κάποιο λόγο τα πληρώνω. Γιατί γίνονται οι δουλειές στα γρήγορα. Θεωρητικά αύριο θα φέρουν router, συμβόλαια κλπ.

vspiros
16-08-07, 15:14
Έκανα αυτή τη διαδικασία το Μάιο. Είχα παροχή 768 από τον Ο.Τ.Ε και provider την Altec. Πήρα τηλέφωνο το 134,ζήτησα την 4άρα conn-x talk και χωρίς διακοπή της σύνδεσης ύστερα από δύο μέρες με πήραν τηλέφωνο για να μου δώσουν τους κωδικούς έκανα την εγγραφή στην Οτενετ άλλαξα τους κωδικούς στο ροουτερ και μπήκα με την 4άρα. Δεν μου στείλαν ούτε μου ζητήσαν τίποτε να υπογράψω. Στην Altec δεν έκανα καμία ενημέρωση και δεν ξέρω αν χρειάζεται γιατί κάθε χρόνο πλήρωνα στις αρχές του Σεπτέμβρη για όλη τη χρονιά.(απλά τώρα δε θα πληρώσω) Κάποια στιγμή για τεστάρισμα ξαναέβαλα τους κωδικούς της Altec και συνδέθηκα με 768 αφού έχω ακόμη κάποιο χρόνο συνδρομής.Όσο γιατη νέα σύνδεση,άρχισε να μου έρχεται κανονικά στο λογαριασμό του Ο.Τ.Ε.

mper47
17-08-07, 19:10
Διαβάζοντας και τις εμπειρίες των προηγούμενων, να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου:

Είμαι ήδη στη διαδικασία μετάβασης από FORTHnet 1Bill 768 Kbps σε Conn-x 2 Mbps. Από τον ΟΤΕ μου έχουν δώσει κωδικούς κλπ. και θα μου στείλουν και το router.

Απορίες:

1. Με βάση την αλλαγή αυτή από 4νετ σε Κόνεξ, το 1Bill που έχω στη 4νετ (και το οποίο λήγει τον Δεκέμβρη) δε θα μείνει τρόπον τινά λίγο... "κολοβό"; [σημ.: το 1Bill μου δεν είναι από εκείνα τα πακέτα με την ετήσια δέσμευση που μετά τρέπονται σε αορίστου, είναι πολύ παλιά συνδρομή που απλώς θα λήξει κάποια δεδομένη στιγμή] Δηλαδή από το 1Bill (πρόσβαση+συνδρομή) το μόνο που θα μου απομείνει ως τη λήξη του, θα είναι λογικά η συνδρομή, σωστά;

2. Όταν η πρόσβασή μου περάσει στον ΟΤΕ (δεν έχει γίνει ακόμα αυτό, μάλλον τη Δευτέρα), θα μπορώ να συνδέομαι και με 4νετ; Και γενικότερα: αν στην τηλεφωνική γραμμή Α έχω ενεργοποιημένο 1Bill από τον ISP Β, μπορώ να συνδεθώ από τη γραμμή αυτή με μία συνδρομή μου 1Bill, ας πούμε, ενός ISP Γ η οποία έχει ενεργοποιηθεί σε μία γραμμή Δ; Δηλαδή αν Α έχει ενεργοποιηθεί σε Β γραμμή, και Γ σε Δ, μπορώ να συνδεθώ μέσω Γ στη γραμμή Β;

3. Όταν λήξει η 4νετ (αμήν και πότε!) δε φαντάζομαι να κάνουν καμία *τουτ* και να μου κόψουν καμία πρόσβαση επειδή θεωρητικά η συνδρομή μου ακόμα θα γράφει 1Bill;

Σας είμαι υπόχρεος.

mper47
19-08-07, 19:09
Υπάρχει τρόπος να δει κανείς ποιος φορέας παρέχει την adsl πρόσβαση; Δηλ. μπορώ να καταλάβω κάπως εάν αυτή έχει μεταβιβαστεί από έναν πάροχο σε κάποιον άλλο;

panoc
19-08-07, 19:10
με τους κωδικους και το username του παροχου που μπαινεις ισως ???? εαν καταλαβα σωστα δηλαδη αυτο που ρωτας.

mper47
19-08-07, 22:57
Έχεις δίκιο, εγώ φταίω· δεν ήμουν αρκετά σαφής. Θα το πρακτικοποιήσω λοιπόν:

Έστω ότι ένας φίλος μου έχει ενεργοποιημένο στην τηλεφωνική του γραμμή ένα πακέτο Conn-x στα 768. Εάν πάρω εγώ ένα λάπτοπ και πάω στη γραμμή του, μπορώ να κάνω login με την 1Bill 768 συνδρομή μου της 4νετ;

ή με παραλλαγή: Εάν εγώ που έχω 1Bill 4νετ μου πάρει ο ΟΤΕ την πρόσβαση, θα μπορώ να μπαίνω με κωδικούς 4νετ από την ίδια γραμμή, δεδομένου ότι πια η πρόσβαση δε θα είναι μισθωμένη από τη 4νετ αλλά θα ανήκει στον ΟΤΕ; (ελπίζω να μην είναι τελείως off η διατύπωσή μου)

sdikr
19-08-07, 23:07
Έχεις δίκιο, εγώ φταίω· δεν ήμουν αρκετά σαφής. Θα το πρακτικοποιήσω λοιπόν:

Έστω ότι ένας φίλος μου έχει ενεργοποιημένο στην τηλεφωνική του γραμμή ένα πακέτο Conn-x στα 768. Εάν πάρω εγώ ένα λάπτοπ και πάω στη γραμμή του, μπορώ να κάνω login με την 1Bill 768 συνδρομή μου της 4νετ;

ή με παραλλαγή: Εάν εγώ που έχω 1Bill 4νετ μου πάρει ο ΟΤΕ την πρόσβαση, θα μπορώ να μπαίνω με κωδικούς 4νετ από την ίδια γραμμή, δεδομένου ότι πια η πρόσβαση δε θα είναι μισθωμένη από τη 4νετ αλλά θα ανήκει στον ΟΤΕ; (ελπίζω να μην είναι τελείως off η διατύπωσή μου)


Ναι και στις δύο περιπτώσεις, απο τον ΟΤΕ περνάνε όλοι οι πάροχοι

mper47
28-08-07, 11:03
Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου χρειάζεται, μετά από αίτηση για διακοπή πακέτου Conn-x, προκειμένου να απενεργοποιηθεί η aDSL πρόσβαση;

Ευχαριστώ.

maik
28-08-07, 18:08
Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου χρειάζεται, μετά από αίτηση για διακοπή πακέτου Conn-x, προκειμένου να απενεργοποιηθεί η aDSL πρόσβαση;

Ευχαριστώ.

2-3 μερες το πολυ. Θεωρητικα 12 το μεγιστο.

nikospatra
01-09-07, 01:47
λοιπον οπως έχω πει και πριν αντιμετωπίζω το πρόβλημα ότι ενω για λίγο καταφέρνω να ενωθώ στο διαδίκτιο μέσω conn-x (philips)..το ρουτερ κάνει επανεκκίνιση απο μόνο του..από τι μπορεί να οφείλεται αυτό; και πως μπορώ να το φτίαξω;

mper47
14-09-07, 22:09
Μετά από πρόωρη διακοπή ενός πακέτου Conn-x Talk 24/7 (=προ του υποχρεωτικού εξαμήνου), εντός ολίγων ημερών διακόπηκε πράγματι η πρόσβαση, αλλά σχεδόν μετά από ένα μήνα η συνδρομή παραμένει ενεργή. Μπήκα και στο my.otenet.gr και δε βλέπω πουθενά να της έχουν δώσει κάποια ημερομηνία λήξης. Πιστεύετε ότι αυτό είναι φυσιολογικό ή θα πρέπει να ανησυχήσω μήπως, καθώς μένει ενεργή η συνδρομή, μου έρθουν τίποτα μεθεόρτια να πληρώσω στο λογαριασμό του ΟΤΕ;

Ο ΟΤΕ δεν ειδοποιεί την ΟΤΕνετ κανονικά; Ή θα πρέπει να κάνω διακοπή εγώ;

Ευχαριστώ.

sdikr
14-09-07, 22:22
Μετά από πρόωρη διακοπή ενός πακέτου Conn-x Talk 24/7 (=προ του υποχρεωτικού εξαμήνου), εντός ολίγων ημερών διακόπηκε πράγματι η πρόσβαση, αλλά σχεδόν μετά από ένα μήνα η συνδρομή παραμένει ενεργή. Μπήκα και στο my.otenet.gr και δε βλέπω πουθενά να της έχουν δώσει κάποια ημερομηνία λήξης. Πιστεύετε ότι αυτό είναι φυσιολογικό ή θα πρέπει να ανησυχήσω μήπως, καθώς μένει ενεργή η συνδρομή, μου έρθουν τίποτα μεθεόρτια να πληρώσω στο λογαριασμό του ΟΤΕ;

Ο ΟΤΕ δεν ειδοποιεί την ΟΤΕνετ κανονικά; Ή θα πρέπει να κάνω διακοπή εγώ;

Ευχαριστώ.


Θα πρέπει να πληρώσεις τα πάγια εως 6 μήνες, το συμβόλαιο που υπόγραψες

@ ADSLgr.com All rights reserved.