PDA

Επιστροφή στο Forum : 7050 Γερμανικα σε Αγγλικα



Untouchable
10-08-07, 15:59
Παιδια επικαλουμε την βοηθεια σας...
Πριν λιγο καιρο πηραμε απο το Γερμανικο ebay (2) 7050.
Το ενα μαυρο απο την (1&1) το αλλο κοκκινο..

Το μαυρο (1&) που ητανε και η αρχικη μου επιλογη, εγινε ευκολα αγγλικο με τον παρακατω τροπο:
Eκανα αλαγη πρωτα σε annex a με το γνωστο Patch που κυκλοφορει στο ip forum, restore και κοψιμο ρευματος πανω στο restore, μετα restore Αγγλικο, και ετοιμο.

Το κοκκινο μας κανει κολπα και δεν θελει να παρει τιποτα απο τα παραπανω.
Εχει Γερμανικο firmware 14.04.31

Διαβασα διαφορα, αλλα πολυπλοκα αλλα πιο απλα...αλλα παλι στο 0 ειμαστε.
Με tftp server, με telnet, με ftp.... δεν θελει να συνεργαστει :hmm:
Πορωμενο εκει, με τους γερμανους.

Πως θα γινει η μετατροπη του σε annex a, και πως το Αγλικο????

Καθε βοηθεια παιδια ευπροσδεκτη.

maxorfo
10-08-07, 16:42
Το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι το firmware είναι της σειράς XX.04.31. Σίγουρα το άλλο router (το μαύρο) θα είχε μικρότερο firmware (.26 ή .29 και κάτω). Ρίξε μιά ματιά σ' αυτό το post και στην προειδοποίηση που γράφει: http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=690127&postcount=167
Ο μόνος τρόπος είναι να γίνει downgrade του Γερμανικού firmware και μετά η διαδικασία αλλαγής, αλλά και αυτό δεν είναι εύκολο απ' ό,τι έχω διαβάσει στο IP Forum. Δεν ξέρω αν τα πράγματα έχουν αλλάξει τελευταία, λίγο ψάξιμο στο IP Forum πιστεύω θα σε διαφωτήσει στο θέμα του downgrade.

Το link για το σχετικό με το downgrade thread είναι αυτό: http://www.ip-phone-forum.de/showthread.php?t=132794
Ίσως να υπάρχει λύση με το downgrade, χάρη στους φίλους μας τους Ιταλούς του VoceSuIP

Untouchable
10-08-07, 17:00
το θεμα ειναι που να βρουμε το Γερμανικο 14.04.15 για να γινει η δουλεια.
οσα και να βρηκα ειναι τα restore, τα οποια και δεν κανουν για την δουλεια που το θελουμε, αφου τα restore εχουν Installers.
Αντιθετα τα .image αν τα μετονομασεις σε .zip τα ανοιγεις και τα βλεπεις μεσα.

Πολυ μανικι το 14.04.31 και ανω...
Τεσπα, συνεχιζω το ψαξιμο για το Γερμανικο 14.04.15, και τα λεμε.
Μηπως και το εχει κανενας απο εδω???

Ενοειτε οτι μολις γινει η δουλεια, θα ποσταρω και το HOWTO εδω, για μελλοντικους αλχιμιστες!!!!

maxorfo
10-08-07, 17:15
Απ' όλα τα καλά έχει ο μπαξές. Στείλε μου με ΠΜ ένα email να σου στείλω το Γερμανικό firmware 14.04.15. Αν θέλεις σου στέλνω και το αντίστοιχο recover.

Διάβασα κάτι παραπάνω στα πεταχτά για το downgrade. Απ' ό,τι λένε οι Ιταλοί, η δουλειά γίνεται με το mdt2, γι΄αυτό και κατέβασα από το site τους ένα archivio (:archive), που το περιέχει. Επομένως, υπάρχει και αυτό

sivadws2
10-08-07, 17:25
Κατάφερα να κάνω την αλλαγή απο Fritz που είχε αρχικά το firmware 14.04.33 ακολουθώντας τη διαδιακασία που περιγράφεται παρακάτω
http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=853423&postcount=113
Απαραίτητα είναι δυο αρχεία
1) mtd2.bin από κάποιο firmware παλιότερο του 14.04.26 (ψάχνοντας στο δίκτυο θα το βρείς, είναι copyrighted material και δεν μπορώ να το ανεβάσω).
2 ) Ένας tftp server (π.χ. TFTP32).

Τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι τα εξής(αυτά έκανα εγώ τουλάχιστον):

α) Ενεργοποίηση του telnet server στο Fritz (από μια συσκευή τηλεφώνου συνδεμένη στο Fritz πληκτρολογούμε "#96*7*", χωρίς τα εισαγωγικά)
β) Συνδεόμαστε μέσω telnet με το Fritz : telnet 192.168.178.1 (η όποια διεύθυνση έχει το Fritz)
γ) Πηγαίνουμε στο directory /var/tmp με τις εντολές
cd var
cd tmp
δ) Αφού έχουμε σετάρει τον TFTP server και έχουμε μέσα στο directory που "βλέπει" το mtd2.bin, γράφουμε στην γραμμή του telnet
tftp -g -r mtd2.bin 192.168.178.20 (192.168.178.20 είναι η διευθυνση του υπολογιστή μας που τρέχει ο TFTP server).
ε) Στη συνέχεια αντιγράφουμε το αρχείο mtd2.bin στο /dev/mtdblock3 γράφοντας:
cat mtd2.bin > /dev/mtdblock3
στ) Βγαίνουμε από το telnet.
ζ) Βγάζουμε το fritz από το ρεύμα.

Στη συνέχεια ακολουθούμε τη διαδικασία του περιώνυμου post167 που ανέφερε ο maxorfo, με τη διαφορά ότι για να μπούμε με ftp στο Fritz ακολουθούμε μια λίγο διαφορετική τακτική. Πιο συγκεκριμένα:
Βάζουμε το Fritz στο ρεύμα και μόλις δούμε στον υπολογιστή να αλλάζει η κατάσταση του δικτύου από disconnected σε connected ακολουθούμε τα βήματα του προαναφερθέντος post από το σημείο που γράφει
Open a "COMMAND" console window (aka "DOS window") and enter the following instruction:
ftp 192.168.178.1 (or use the IP found by the recovery Program)
και μετά.....

Το ότι δούλεψε σε μένα δεν σημαίνει οτι θα δουλέψει σίγουρα και σε οποιονδήποτε άλλο απότε USE AT YOUR OWN RISK!!!

Αν δεν τα βρει ο maxorfo αυτα που θέλεις εεε... κατι θα κάνουμε...

@maxorfo: βλέπω οτι και σύ κάνεις συλλογή από τα παλιά firmware...

maxorfo
10-08-07, 18:02
@maxorfo: βλέπω οτι και σύ κάνεις συλλογή από τα παλιά firmware...

Αναγκαστικά, μόνο και μόνο γιατί η AVM έχει την κακή συήθεια να τα αποσύρει από τον ftp server της, αμέσως μόλις ανεβάσει κάποιο νέο, το οποίο δεν ξέρουμε αν θα δουλέψει σωστά. Απόδειξη οι τόσοι κάτοχοι του Fritz!BoxFon, που, αναβαθμίζοντας σε 06.04.24, απέκτησαν το γνωστό bug των 64 db στο attenuation και δεν βρίσκουν πλέον το 06.04.02. Από την άλλη βέβαια, υπάρχει πάντα και αυτό: http://www2.skizzo3000.it/fritz/

Untouchable
12-08-07, 14:58
Παιδια με την βοηθεια σας, τελικα καταφερα και το δευτερο fritz.
Να πω οτι και τα 2 εχουν γινει πλεον ΑΝΝΕΧ Α, συγχρονιζουν σωστα και χωρις προβληματα και διακοπες.
Τα τηλεφωνα λειτουργουν κανονικα.

Παρατηρηση: Mε το αγγλικο 14.04.20 η ισχυς του ασυρματου ειναι πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με το 14.04.26. Οι δοκιμες εγιναν με διαφορα Pc

Ευχαριστω ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας!!!

dimangelid
09-09-07, 23:28
Κατάφερα να κάνω την αλλαγή απο Fritz που είχε αρχικά το firmware 14.04.33 ακολουθώντας τη διαδιακασία που περιγράφεται παρακάτω
http://www.ip-phone-forum.de/showpost.php?p=853423&postcount=113
Απαραίτητα είναι δυο αρχεία
1) mtd2.bin από κάποιο firmware παλιότερο του 14.04.26 (ψάχνοντας στο δίκτυο θα το βρείς, είναι copyrighted material και δεν μπορώ να το ανεβάσω).
2 ) Ένας tftp server (π.χ. TFTP32).

Τα βήματα που πρέπει να γίνουν είναι τα εξής(αυτά έκανα εγώ τουλάχιστον):

α) Ενεργοποίηση του telnet server στο Fritz (από μια συσκευή τηλεφώνου συνδεμένη στο Fritz πληκτρολογούμε "#96*7*", χωρίς τα εισαγωγικά)
β) Συνδεόμαστε μέσω telnet με το Fritz : telnet 192.168.178.1 (η όποια διεύθυνση έχει το Fritz)
γ) Πηγαίνουμε στο directory /var/tmp με τις εντολές
cd var
cd tmp
δ) Αφού έχουμε σετάρει τον TFTP server και έχουμε μέσα στο directory που "βλέπει" το mtd2.bin, γράφουμε στην γραμμή του telnet
tftp -g -r mtd2.bin 192.168.178.20 (192.168.178.20 είναι η διευθυνση του υπολογιστή μας που τρέχει ο TFTP server).
ε) Στη συνέχεια αντιγράφουμε το αρχείο mtd2.bin στο /dev/mtdblock3 γράφοντας:
cat mtd2.bin > /dev/mtdblock3
στ) Βγαίνουμε από το telnet.
ζ) Βγάζουμε το fritz από το ρεύμα.

Στη συνέχεια ακολουθούμε τη διαδικασία του περιώνυμου post167 που ανέφερε ο maxorfo, με τη διαφορά ότι για να μπούμε με ftp στο Fritz ακολουθούμε μια λίγο διαφορετική τακτική. Πιο συγκεκριμένα:
Βάζουμε το Fritz στο ρεύμα και μόλις δούμε στον υπολογιστή να αλλάζει η κατάσταση του δικτύου από disconnected σε connected ακολουθούμε τα βήματα του προαναφερθέντος post από το σημείο που γράφει
Open a "COMMAND" console window (aka "DOS window") and enter the following instruction:
ftp 192.168.178.1 (or use the IP found by the recovery Program)
και μετά.....

Το ότι δούλεψε σε μένα δεν σημαίνει οτι θα δουλέψει σίγουρα και σε οποιονδήποτε άλλο απότε USE AT YOUR OWN RISK!!!

Αν δεν τα βρει ο maxorfo αυτα που θέλεις εεε... κατι θα κάνουμε...

@maxorfo: βλέπω οτι και σύ κάνεις συλλογή από τα παλιά firmware...

Έκανα μια βλακεία: βρήκα στο internet το mtd2.bin , το έβαλα στο fritz και το έβγαλα από το ρεύμα. Όταν πήγα να τρέξω το recovery μου έβγαλε ότι δεν το αναγνωρίζει και ότι έχω το μοντέλο 7140!!! Κατάλαβα ψάχνοντας ότι το αρχείο που βρήκα ήταν του 7140. Τώρα γράφει ότι είναι το 7140 AnnexA και ως firmware version έχει κρατήσει την γερμανική 14.04.31 του 7050. Δεν μπορώ να το κάνω recovery ούτε με .exe του 7050 ούτε με του 7140 και μετά να κάνω τα υπόλοιπα. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω ή πάει για πέταμα; Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να με ενημερώσει και επίσης να μου στείλει με pm το σωστό αρχείο mtd2.bin . Ευχαριστώ πολύ :)

george1994
15-02-08, 13:33
Eνα ευχαριστω στους Untouchable, maxorfo, sivadws2 για τα αρχεια που τους ζητησα (και μου εστειλαν) πριν απο κατι μηνες αλλα τωρα βρημα χρονο (γεννητουρια της κορης μου) να κανς την αλλαγη στα 2 Fritz FonWlan 7050.

maxorfo
15-02-08, 21:24
Καλορίζικο το 7050, αλλά πάνω απ' όλα ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ! :)

george1994
22-02-08, 11:07
Καλορίζικο το 7050, αλλά πάνω απ' όλα ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗ ΘΥΓΑΤΕΡΑ ! :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε maxorfo, να'σαι καλά.

george1994
26-06-08, 13:43
Παιδια μια βοηθεια, αγορασα ενα 7050 κοκκινο απο το ebay, εκανα τις αλλαγες που χρειαζονται αλλα και ενα λαθος. Εβαλα τα παρακατω:

quote SETENV annex,B
quote SETENV HWRevision,76
quote SETENV ProductID,Fritz_Box_7050_AnnexB
quote SETENV firmware_version,avme
quote SETENV firmware_info,14.04.15

αλλα το λαθος μου ειναι οτι εβαλα στην τελευταια γραμη 14.04.15 και οχι 14.04.20 ή 26, ετσι δεν μπορω να βαλω το αγγλικο recover γιατι εχω μονο τα 14.04.20 και 26 απο την αλλη δεν μπορω με τιποτα να κανω FTP 192.168.178.1 γιατι δεν μου δινει το αθτο το IP για το router.

Εχει κανεις ιδεα πωσ μπορω να αλαξω το "quote SETENV firmware_info,14.04.15" ή εαν εχει να μου στειλει με email (george1994gr@yahoo.com) to fw 14.04.15.

maxorfo
27-06-08, 03:29
Θέλεις το .15 FW ή το recover-image? Kαι σε Annex B αγγλικό?

george1994
27-06-08, 10:22
Θέλεις το .15 FW ή το recover-image? Kαι σε Annex B αγγλικό?

Θελω το recover-image 14.04.15 AnnexB αγγλικο. Ελπιζω maxorfo να με σωσεις παλι...!!! :)

maxorfo
27-06-08, 20:20
Δυστυχώς έχω μόνο το γερμανικό 04.15 recover-image.
Aπό αγγλικά, εκτός των δύο που έχεις, έχω το 03.91.
Έχω κάνει ποστ στο IP-Phone-Forum. Αν βρεθεί κάποιος και το στείλει, θα σου το στείλω αμέσως.

sivadws2
27-06-08, 22:10
Να κάνω την "χαζή" ερώτηση αν δοκίμασες να μπείς στο webinterface στη διεύθυνση 192.168.178.254....
Βέβαια είναι απίθανο να δουλέψει αλλά κανε μια δοκιμή.

george1994
27-06-08, 23:35
maforfo, μετά από αμέτρητες δοκιμές τελικά το κατάφερα και το ‘μουλάρι’ έγινε ‘πονυ’, δέχτηκε σε safe mode το recover firmware 14.04.20, απρόσμενο αλλά ευπρόσδεκτο! Τι να πω… ήμουνα έτοιμος να το σπάσω!
sivadws2 , την κλασική IP (192.168.178.1 ή 192.168.178.254) δεν την έπαιρνε με τίποτα, όλο κάτι κουφά 169.156…. έβγαζε… για web interface ούτε γι’αστείο ... τελικά τα γερμανικά κόκκινα 7050 μάλλον είναι περισσότερο ζόρικα από τα μαύρα 1&1.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά….

@ ADSLgr.com All rights reserved.