PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ το μεγαλειο σου



memix
11-08-07, 02:15
Εδω και 2 μηνες υποφερω με τον ΟΤΕ ( connex ) .
Εχω 1024 και σερνοτανε , δεν πηγαινε παραπανω απο 40 kbps , και ειχα ζητησει υποβαθμιση της γραμμης στα 768 ( στο 134 )
Και ενω εγινε η υποβαθμιση και δουλευε αψογα μετα απο 15 μερες σταματησε να κανει συνδεση στο internet.
Αποτελεσμα να περνω καθημερινα 1242 και 121 να δηλωνω βλαβη για να επανερχεται η συνδεση.
Το κουλο της υποθεσης ειναι οτι οταν εδωνα βλαβη και συνδεωμουνα στο internet αντι για 768 εκανε συνδεση στα 1024!!!!.
Μετα απο συνεχης αποσυνδεσεις και δηλωση για βλαβη συνεχεια με πηραν απο τον οτε και μου ειπαν οτι εγω φταιω γιατι δεν εφτανε να πω μονο στο 134 για υποβαθμιση αλλα θα επρεπε εγω να παρω τηλεφωνο την otenet και να τους πω οτι και εκει θελω υποβαθμιση της γραμμης:mad:.
Ετσι με το ετσι θελω μου κανανε παλι την γραμμη στα 1024 , το δεχτηκα τουλαχιστον να εχω συνδεση και ας σερνοταν .Θα ξαναπροσπαθουσα πιο αργα να κανω την υποβαθμιση.
Και ενω ξαφνικα αρχισε η γραμμη να δουλευει κανονικα και λεω επιτελους δοξασι ο Θεος μου κοβεται η συνδεση εντελως.:(
Εδω και μια εβδομαδα δεν εχω adsl , το ρουτερ δεν συχρονιζει σαν να μην εχω adsl γραμμη.
Δοκιμασα τα παντα λεω μηπως φταει κατι απο την μερια μου.
Αλλαξα το splitter ( adsl over isdn ) αλλαξα τα καλωδια που πανε απο το splitter στο ρουτερ αλλαξα ρουτερ μπας και φταει αυτο ( usr 9108 - εβαλα ενα του οτε telindus ) αλλα παλι τιποτα.
:down:
Και ενω ειχα παρει τηλεφωνο για βλαβη ( φυσικα μετα απο τον κυκεωνα πρωτα otenet μετα 1242 και μετα 121 για βλαβη- γιατι αν δεν τους παρεις με την σειρα δεν δεχονται την βλαβη στον ποτε ) κανανε 4 μερες για να παρουν τηλεφωνο για την βλαβη, ειπαν απλα θα το κοιταξουν και καμια ενημερωση εως και σημερα τιποτα.
Η πλακα ειναι οτι η γραμμη ειναι δηλωμενη σαν επαγγελματιας και πρεπει να δινεται προτερεοτητα. :whistle:
Με εχουν πιασει τα νευρα μου και θελω να βρισω καποιον απο τον οτε αλλα αντε να βρεις υπευθυνο.:p

Συγνωμη για το μακροσκελες topic .:)


Υ.Γ και μες στην γκαντεμια μου εναν γνωστο που εχω στις βλαβες του οτε εχει παρει αδεια και θα γυρισει μετα το τελος Αυγουστου.
Με την τυχη που εχω λεω να παιξω joker , λετε να μου κατσει; :lol:

Προς mod μολις ειδα οτι εχει χρησημοποιηθει το συγκεκριμενο ονομα για θεμα αρκετες φορες , αν θελετε προσθεστε στο τελος ενα " για μια ακομα φορα " :lol:

Jazzer
11-08-07, 03:03
Καλά τι κάνουν οι τεχνικοί εκεί στη Ρόδο, πάνε για μπανάκι εν ώρα εργασίας ?:mad:
Στη θέση σου θα πήγαινα στα γραφεία τους και θα τους έλεγα ότι κάθε πρωί πριν πιούν καφέ θα τα λέμε μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη !

memix
11-08-07, 03:46
Προφανως μαλλον.:lol:
Μακαρι να ηξερα που ειναι τα γραφεια τους και εκει θα ημουν απο το ξημερωμα , θα τους επαιρνα εγω το καφε. :rolleyes:

Xadiaris
11-08-07, 09:29
Και νόμιζα ότι είμαι ο μονός από Ρόδο με πρόβλημα.

DaveMurray
11-08-07, 16:42
Μην το λες.... όταν .ημουν φαντάρος καστελόριζο και πέρναγα πολλές φορές από ρόδο είτε για το στρατιωτικό νοσοκομείο (έκανα τον άρρωστο) είτε στο φρουραρχίο του Μόντε κάτι δεν θυμάμαι, γνώρισα πολλούς συμπατριώτες σου που είχαν παρόμοια προβλήματα με εσένα... Χάλια η ρόδος έχω ακούσει στην ευρυζωνηκότητα. Εχω ακούσει δεν το λέω με βεβαιότητα :)

memix
11-08-07, 23:53
Δεν ηταν τοσο χαλια παλια, τελευταια με ολες αυτες τις προσφορες που κανανε τον τελευταιο 6 μηνο ολες οι εταιρειες αρχισε να ειναι χαλια.
Εχουν γεμισει ολα τα slam τις Ροδου και δεν υπαρχει ενναλακτικος provider( με δικες του γραμμες ) .
Και απο οτι ειδα και στο site της forthnet που ηταν να ξεκινησει απο 15/9 με το δικο της δικτυο ( μονο για την πολη της ροδου ) το αλλαξανε σε 15/11 και προσωπικα εγω τους βλεπω απο τον καινουργιο χρονο και αν.:)

Xadiaris
12-08-07, 03:49
Μην το λες.... όταν .ημουν φαντάρος καστελόριζο και πέρναγα πολλές φορές από ρόδο είτε για το στρατιωτικό νοσοκομείο (έκανα τον άρρωστο) είτε στο φρουραρχίο του Μόντε κάτι δεν θυμάμαι, γνώρισα πολλούς συμπατριώτες σου που είχαν παρόμοια προβλήματα με εσένα... Χάλια η ρόδος έχω ακούσει στην ευρυζωνηκότητα. Εχω ακούσει δεν το λέω με βεβαιότητα :)

Μόντε Σμιθ DaveMurray :)


Εγώ memix όποτε δοκίμασα το 1242 δεν το σηκώνουν ποτέ τους, μια φορά το σήκωσαν και μου το έκλεισαν καπάκι στα μούτρα :P

memix
12-08-07, 04:14
Εγώ memix όποτε δοκίμασα το 1242 δεν το σηκώνουν ποτέ τους, μια φορά το σήκωσαν και μου το έκλεισαν καπάκι στα μούτρα :P

κλασικο , αν δεν το σηκωσουν σε 1:30 σου κλεινουν την γραμμη :( , και που το σηκωνουν τι καταλαβαινουν ; :p
Παλι θα παρεις το 121 για βλαβη.

DaveMurray
12-08-07, 09:03
τι να πω, καλή τύχη εκεί κάτω στην Ρόδο :) Κρίμα τόσο μεγάλο νησί με τόσο καλούς ανθρώπους να μην έχει αυτα που αξίζει :(

memix
12-08-07, 23:49
τι να πω, καλή τύχη εκεί κάτω στην Ρόδο :) Κρίμα τόσο μεγάλο νησί με τόσο καλούς ανθρώπους να μην έχει αυτα που αξίζει :(

Με την τυχη που εχω χλωμο το βλεπω :(
Ελπιζω πως αυριο ( Δευτερα , ε , ξεκουραστηκανε απο την πολυ δουλεια τα παιδια του οτε το σαββατοκυριακο :down: ) θα γινει κατι .

memix
13-08-07, 23:56
Προφανως δεν ξεκουραστηκαν αρκετα , εχω εκνευριστει αφανταστα εχουμε φτασει τις 10 μερες και ακομα τιποτα :mad:

Και η πλακα ειναι οτι ουτε αυριο ουτε φυσικα 15Αυγουστο θα κανουν τιποτα ( αργια ) έ λογικα και στις 16 θα δουλεψουν , οχι βεβαια , οποτε με βλεπω για την αλλη εβδομαδα.

Τα νευρα μου!!!!!!!!!!!.

memix
14-08-07, 23:24
Τελικα την φτιαξανε την γραμμη σημερα στις 11:00 το πρωι, αλλα οι ταχυτητες κλασικα για 1024 ειναι απαραδεκτες ( πανω απο 40Κ το πρωι που την δοκιμασα δεν πηγαινε ) .:(
Δεν πειραζει τουλαχιστον εχω ξανα adsl .:p

DaveMurray
15-08-07, 00:46
Ράβε ξήλωνε δηλαδή ε; Βασικά κάποια στιγμή θα κατέβω Ρόδο για εργασία και ίσως μόνιμα (Ερωτεύτηκα την Ρόδο οσάκις περνούσα απο εκείνην όταν ήμουν φαντάρος). Το σπίτι είναι στην Ιαλυσό στην Όδο Λοχαγού Φανουράκη αν το θυμάμαι καλά. Φοβάμαι ότι αν πάρω DSL θα έχω χάλια Internet :(

memix
15-08-07, 01:02
Θα σε απογοιτευσω λιγο , αλλα δουλευω στην Ιαλυσσο και συγκεκριμενα στην Ιξια σε Ξενοδοχειο νυχτα, και απο οτι βλεπω ο διπλα μου που εχει internet cafe εχει πολλα προβληματα.
Εχει 2kbps γραμμη και το πρωι μεχρι τις 6-7 το απογευμα σερνεται ( μερικες φορες ουτε να κατεβασει σελιδα δεν μπορει) :down:, το βραδυ ειναι ενταξει. :p
Το τελευταιο διαστημα εχει παρουσιαστει αυτο το προβλημα.
Εχουν φορτωσει τα slam , εκτος απο την 768 που οταν ειχα κανει υποβαθμιση πηγαινε παρα πολυ καλα σταθερα στα 80 και .( βεβαια κρατησε μονο δεκαπεντε μερες γιατι μετα με το ετσι θελω με ξαναβαλανε στα 1024):mad:

DaveMurray
15-08-07, 03:08
internet cafe με 2mbps ? LOL. Μάλλον να ακυρώσω την μετανάστευση μου στην Ρόδο ε; ε ρε ΟΤΕ τι μας κάνεις :p

No-Name
15-08-07, 03:11
H Ρόδος θα έχει και LLU μέσα στο 6μηνο οπότε μην αγχωνεσαι

DaveMurray
15-08-07, 03:23
Μακάρι :)

memix
15-08-07, 03:30
Και εγω το ελπιζω αλλα θα αργησει λιγο οπως ειπε και ο noname.
Κατεβα εσυ και τα βρισκουμαι μωρε.:)

DaveMurray
16-08-07, 05:17
Θα το εξετάσω καλύτερα. Γιατί χωρίς Internet και με την δουλειά που θα κατέβω είμαι χαμένος :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.