PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση Speedport Plus με VoIP σε γραμμή Vodafone



Argo_petrelaio
27-12-21, 21:16
Καλησπέρα!

Είμαι πελάτης της Vodafone σε περιοχή που έχει καμπίνες η Cosmote.
Έχω 100αρι πακέτo με VoIP τηλεφωνία.
Σαν modem-router απο την Vodafone μου έχει δοθεί το H300-s.
Έχω κάποια προβλήματα στην γραμμή μου και θέλω να δοκιμάσω κάποιο άλλο modem-router.
Έχουν γίνει έλεγχοι καλωδίωσης ( απο εμένα και απο την Vodafone ) , δεν έχει βρεθεί κάποιο σφάλμα.

Με τις οδηγίες απο εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1204881-vodafone-VoIP-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Fritz!Box-7530-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=7136756#post7136756), έχω πάρει τους κωδικούς της τηλεφωνίας.

Επίσης έχω δει εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1068344-AVM-FRITZ!Box-7530?p=6974248#post6974248) οτι το Fritzbox 7590 δουλέυει επιτυχώς, με λειτουργική την VoIP τηλεφωνία στο δίκτυο της Vodafone.

Η ερώτηση μου είναι:
Μπορώ να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Speedport Plus, και με βάση τα 2 παραπάνω topic να το ρυθμίσω ώστε να αντικαταστήσω το H300-s ?

Θα δουλέψει το παραπάνω εγχείρημα ;
Πριν πάω στην Vodafone, ήμουν στην cosmote, και χρησιμοποιούσα το Speedport Plus, χωρίς κανένα πρόβλημα.

jkoukos
27-12-21, 21:28
Για να μην ψάχνεσαι άσκοπα, κανενός παρόχου η συσκευή δεν δουλεύει με το VoIP άλλου παρόχου.
Σε ΟΛΟΥΣ οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας είναι κλειδωμένες στην συσκευή και αυτή δουλεύει μόνο στην δική τους σύνδεση.

Μόνο με συσκευή του εμπορίου θα έχεις θετικό αποτέλεσμα κι εφόσον φυσικά γνωρίζεις τον κωδικό.

Argo_petrelaio
27-12-21, 21:31
Για να μην ψάχνεσαι άσκοπα, κανενός παρόχου η συσκευή δεν δουλεύει με το VoIP άλλου παρόχου.
Σε ΟΛΟΥΣ οι ρυθμίσεις τηλεφωνίας είναι κλειδωμένες στην συσκευή και αυτή δουλεύει μόνο στην δική τους σύνδεση.

Μόνο με συσκευή του εμπορίου θα έχεις θετικό αποτέλεσμα κι εφόσον φυσικά γνωρίζεις τον κωδικό.

Άρα το πρόβλημα είναι οτι παρ'όλο που έχω τους κωδικούς απο το H300-s, δεν θα μπορέσω να τους περάσω στο Speedport Plus ?
Υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα ; π.χ. να δέχεται μόνο συγκεκριμένες mac addresses ?
Ευχαριστώ

netblues
27-12-21, 21:46
Δεν ειναι θεμα mac address.
Απλα στο speedport του οτε δεν εχει τo ξεχωριστο vlan που χρειαζεσαι

Argo_petrelaio
27-12-21, 21:48
Δεν ειναι θεμα mac address.
Απλα στο speedport του οτε δεν εχει τo ξεχωριστο vlan που χρειαζεσαι

Κατανοητό, άρα το πείραμα δεν θα δουλέψει
σας ευχαριστώ και τους 2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.